Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Seria Dune

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Prima mea intalnire cu aceasta serie a avut loc  acum 6 ani. Imi petreceam linistit vacanta de vara, tocand banii si nervii parintilor. Nimic nou sub soare. Pana intr-o zi. Cand un bun prieten al meu imi sugereaza discret sa citesc o carte care lui i-a placut. Folosind termeni moderati si bine simtiti pentru a o descrie( de genul tare, super-tare, cel mai bun sf care mi s-a perindat prin fata ochilor, etc.), omul i-a pus in mana primul volum din seria Dune. Din acel moment, viata mea s-a schimbat radical(in bine :D ). Povestea irlandezului Frank Herbert m-a captivat total. De fiecare data cand ieseam pe-afara(la o bere, sau ceva :D) nu faceam decat sa discut cu cei mai intelepti decat mine despre unicul,inestimabilul si inegalabilul roman. Dune. A urmat o adevarata cruciada cu scopul declarat de a gasi toate volumele seriei.
Zilele trecute m-am apucat sa recitesc (pentru a cata oara ?) Dune-ul. Iar pentru a-mi exprima, inca odata, admiratia pentru aceasta capodopera a stilului, m-am decis sa scriu acest post. Asa ca simtiti-va liberi sa va postati parerile,impresiile,etc despre cartea de capatai a lui Frank Herbert...

P.S.: pareri pozitive , ca de nu, scot kristaiul din servieta de lucru si va provoc pe toti la o lupta pe viata si pe moarte.  :)

#2
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Si pentru mine, Dune a fost o carte de capatai. Chiar daca a fost scrisa acum 20 de ani (sau parca mai mult, nu stiu), nu mi se pare "expirata".

#3
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si mie mi-a placut f mult seria Dune, dar dupa parerea mea, spre sfarsit serieri, Herbert pune prea multa politica si mai putin actiune

#4
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 bogwol, on Jul 15 2006, 16:49, said:

si mie mi-a placut f mult seria Dune, dar dupa parerea mea, spre sfarsit serieri, Herbert pune prea multa politica si mai putin actiune

Cam asta e si parerea mea. Primele 3 volume m-au captivat, dar in ultimele 3 parca se cam inmoaie actiunea. Oricum o carte superba. Recomand si trilogia lui Ender - de Orson Scot Card.
Spor la citit

#5
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Romanul Dune este unul de capatai pentru SF-ul mondial - cred ca e printre cele mai cunoscute (alaturi de Fundatia) insa atat la citirea serie Dune cat si la citirea seriei Fundatiei, am avut senzatia de repetitivitate a actiunii.
Daca ar fi sa recitesc, as reciti doar primele volume.

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
O sa elogiez romanul initial Dune, nu continuarile...

#7
TeeLee

TeeLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006
Dune este una din cele mai bune romane SF pe kre le-am citit... Herbert mai aiureaza kte putin pe ici, colo dar in rest e extraordinar... are o viziune deosebita :)

#8
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Ce pot sa spun? Primele doua volume sunt cele mai bune din serie, dar nici celelalte nu sunt departe, ca si valoare. Citindu-le, pur si simplu imi imaginam actiunea, precum unui film care rula in paralel. Asa ceva nu mi s-a mai intamplat decat cu foarte putini autori (l-as aminti, desigur, aici, pe Jules Verne!).

#9
Thu-zen

Thu-zen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.10.2006
:lol: hey seria dune  este si a fost inestimabila pt Sf universal  si este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit! spuneti voi ca ultimele volume sunt politice dar eu eunul am impresia ca Herbert a urmarit prin ultimele  carti Comunitatea Surorilor Bene Gesserit. Desigur  primele 3 volume sunt dedicate in intregime neamului Atreides, dar ultimele urmaresc viata Comunitatii. in toata splendoarea ei!   Parerea mea este ca Frank Herbert este un feminist.......nu stiu poate mi se pare.... sunt tare curios ce sa intamplat cu Idaho si Sheeana.. Cum sa descurcat Murbela?.. oricum am inteles ca fiu-su(Brian Herbet) o scos ceea ar trebui sa fie dune 7 sper sa-l fi mostenit pe tac-su si sa continue saga Dune....si o mai scos si Jihadul Butlerian si Batalia pt Corrino si altele.. dar sa continue saga...... doar timpul va spune.....

Edited by mufă, 18 October 2006 - 21:40.


#10
remyx

remyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.08.2006

 Thu-zen, on Oct 18 2006, 22:02, said:

:lol: hey seria dune  este si a fost inestimabila pt Sf universal  si este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit! spuneti voi ca ultimele volume sunt politice dar eu eunul am impresia ca Herbert a urmarit prin ultimele  carti Comunitatea Surorilor Bene Gesserit. Desigur  primele 3 volume sunt dedicate in intregime neamului Atreides, dar ultimele urmaresc viata Comunitatii. in toata splendoarea ei!   Parerea mea este ca Frank Herbert este un feminist.......nu stiu poate mi se pare.... sunt tare curios ce sa intamplat cu Idaho si Sheeana.. Cum sa descurcat Murbela?.. oricum am inteles ca fiu-su(Brian Herbet) o scos ceea ar trebui sa fie dune 7 sper sa-l fi mostenit pe tac-su si sa continue saga Dune....si o mai scos si Jihadul Butlerian si Batalia pt Corrino si altele.. dar sa continue saga...... doar timpul va spune.....

Continuarea lui Brian Herbet mi s-a parut un mare fiasco... insa DA, Dune este romanul care mi-a marcat copilaria...

#11
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Inceputul seriei a fost fascinant. Continuarea, ca la filme, a fost dezamagitoare. Sigur ca a insemnat mult in momentul primei lecturi, recumosc ca am recidivat si mi-a placut la fel de mult si a doua oara.
Filmul mi s-a parut foarte foarte slab.

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
dune:un  amalgam de biznis, razboi si religie. paradoxal mi se pare ca se potriveste f bine cu vremurile noastre.

peste ani nepotii nostri vor avea in manuale si dune. sa fiti siguri, e o universalitate in seria dune .

inceputul a fost fascinant, continuarea a cazut in iconoclastie de personaje. dar asa e cu toate operele in rate.

off: eu sper sa nu puna jiji mana pe dune ca o sa se creada in maibach ca pe vierme  :D

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Care ecranizare : Aia in care sora lui Muad'Dib este obeza si sufera de logoree (2000) sau ala in care absolut toti arata ca dupa o parada gay ? (1984)

#14
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Dune, Dune Messiah, Children of Dune, God Emperor of Dune, Heretics of Dune, Chapterhouse Dune, cele 6 cărți ale seriei scrise de Frank Herbert, creează un univers foarte credibil, cu foarte multă logică și bun simț(cred eu ca este cea mai mare calitate a unui SF de succes, universul lui sa fie plauzibil, a se vedea Clarke și Asimov). Recunosc că nu am citit decât Dune și Chapterhouse Dune, restul nu am avut răbdare să le citesc până la capăt, dar cât am citit din serie, mie unuia mi se pare ca Dune este o alegorie la adresa societăți moderne, cu dependețele sale, cu jocurile de putere, cu importanța religiei chiar și în zilele noastre și cu toate subtilitățile existetne. De asemenea , Dune este și o analiză a evoluției inevitabile a omului, a schimbărilor prin care acesta trebuie să treacă pentru a supraviețui ca specie.

@Archon: fremenule, nu scoate lama ca nu ai voie sa o pui la loc în teacă fără să o uzi cu sânge.

Edited by Rapier, 04 November 2006 - 15:15.


#15
Maynard

Maynard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2006
Am inceput sa citesc Dune si mi-a captat intru totul atentia; Ecranizarile mi s-au parut slabe, amandoua...

#16
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

 Maynard, on Nov 14 2006, 23:24, said:

Am inceput sa citesc Dune si mi-a captat intru totul atentia; Ecranizarile mi s-au parut slabe, amandoua...
Nu ti s-a parut. Chiar au fost slabe ecranizarile:).

Edited by Archon, 15 November 2006 - 15:41.


#17
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Cînd spui slabe eşti nejustificat de indulgent.

#18
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

 Thu-zen, on Oct 18 2006, 21:02, said:

sunt tare curios ce sa intamplat cu Idaho si Sheeana.. Cum sa descurcat Murbela?.. oricum am inteles ca fiu-su(Brian Herbet) o scos ceea ar trebui sa fie dune 7 sper sa-l fi mostenit pe tac-su si sa continue saga Dune....si o mai scos si Jihadul Butlerian si Batalia pt Corrino si altele.. dar sa continue saga...... doar timpul va spune.....
...intrebarile astea mi le-am pus si eu la vremea respectiva. Intr-adevat, toate trei ecranizarile au fost execrabile. Prima in 1984, cea de-a doua in 2000 si ultima in 2003(in opinia mea cea mai apropiata de lumea descrisa in roman). Si sunt de acord, incercarea fiului de a continua opera tatalui a fost un esec. Si acum imi aduc aminte cum asteptam cu sufletul la gura sa apara urmatoarea carte  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate