Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#2215
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Me included :)))

#2216
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Nu am citit toate paginile de aici, dar voi scrie ceea ce am constat eu cu referire la acest subiect și care sunt greșelile cele mai frecvente pe care le văd la persoanele care vor să ardă grăsimea de pe burtă :
  • Cred că exercițiile pentru abdomen sunt eficiente - nu sunt. Exercițile pentru abdomen întăresc musculatura abdomenului, dar nu ard grăsimea. Este o diferență foarte mare între a avea mușchi abdominali și a avea un abdomen plat. Toți avem mușchi abdominali de fapt, dar la mulți este acoperit de strat de grăsime.
  • Cred că exercițiile de orice fel pot compensa pentru nutriția proastă - nu pot. Luând în considerare regula că dpdv al remodelării corporale 70-80% este nutriție și doar restul este sport, este foarte clar că o persoană care nu își calibrează nutriția astfel încât să fie optimă dpdv calitativ și cantitativ, acea persoană nu va reuși să ardă grăsime, pentru simplul fapt că sportul nu joacă un rol atât de mare precum alimentația. De multe ori este atacat acest argument, dar dovada este în exemplele reale : uitați-vă la jucătorii de rugby sau hokey - deși se antrenează mult și frecvent, nu ard toate caloriile consumate, pentru că mănâncă foarte mult, și nici măcar antrenamentele lor dure nu sunt destule pentru a arde tot.
  • Nu țin cont de alcool - conține calorii la fel ca și mâncarea; mai ales la bărbați este des întâlnit că și cei de după 35 de ani încă mai trăiesc în zilele lor de 20 de ani, în care o ladă de bere nu se vedea nici măcar cu un centimetru în plus, dar metabolismul se schimbă cu vârsta, așa că oricât de ușor ar curge pe gât, își pune amprenta pe țesutul adipos.


#2217
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
La punctul 2 ai doar parțial dreptate.
Acei sportivi enumerați de tine nu slăbesc deoarece nu își doresc acest lucru. Antrenamentele sunt bazate pe forță în cazul lor. Dacă ar transforma antrenamentul de forță într-unul cardio ar fi aschiute dar s-ar rupe repede.
Eu personal ma antrenez ca un câine și de multe ori nu pot sa mănânc cât consum. Bineînțeles că nu mănânc zilnic fast-food, maioneze sau alte bombe dar nici nu ma dau deoparte când e vorba de ciocolata, prăjituri sau o bere la câteva zile.


#2218
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 Mariusvlad2, on 22 martie 2017 - 14:26, said:

La punctul 2 ai doar parțial dreptate.
Acei sportivi enumerați de tine nu slăbesc deoarece nu își doresc acest lucru. Antrenamentele sunt bazate pe forță în cazul lor. Dacă ar transforma antrenamentul de forță într-unul cardio ar fi aschiute dar s-ar rupe repede.
Eu personal ma antrenez ca un câine și de multe ori nu pot sa mănânc cât consum. Bineînțeles că nu mănânc zilnic fast-food, maioneze sau alte bombe dar nici nu ma dau deoparte când e vorba de ciocolata, prăjituri sau o bere la câteva zile.
Nu am parțial dreptate, ci am total dreptate.
Este termodinamică pură : ingerezi 4000 de kcal pe zi, arzi prin sport 1000 de kcal + metabolism bazal de 2500-2700 de kcal , te vei menține și nu vei slăbi; dacă ai surplus, te vei și îngrășa gradual.

Antrenamentul lor nu ține numai de forță, fac și destul cardio. Creșterea masei musculare nu o fac la antrenament în principal , ci în afara lui, mergând la sală, așa cum se întâmplă în multe alte sporturi.

Tu nu mănânci cât consumi pentru că fie ai un apetit scăzut, fie nu știi ce înseamnă mâncarea consistentă. Prima impresie este că oamenii ca tine au un metabolism foarte rapid, dar după ani de zile de experiență mi-am dat seama că majoritatea dintre voi pur și simplu nu mâncați destul de bogat caloric încât să puneți pe voi fie masă musculară, fie masă adipoasă.
Când ai consumat ultima dată un shake de proteine amestecat cu banane și unt de arahide ?
Când ai mâncat un steak mare cu orez ?
Paste cu pește gras și sos de smântână ?
Iaurt grecesc cu 10% grăsime + miere + alune ?

Până acum nu am zis fast food, dar pun pariu că nu mănânci combinații de acest gen.
O singură porție din oricare dintre acestea îți furnizează 600-900 de kcal garantat.

Edited by Surgeoniac, 22 March 2017 - 17:55.


#2219
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu zic sa nu pariezi ca pierzi. 😁
Am facut sport în tinerețe, am fost gras după ce m-am lăsat, am slăbit din nou transpirand nu reducând porția de mâncare cum fac majoritatea din ziua de azi deci vorbesc din experienta personala nu de pe Wikipedia.
Revenind la punctul 2, cel contestat, era vorba de faptul ca nu îmi pot lua destule calorii din mesele de peste zi. De unde ai dedus ca nu stiu ce sunt acelea shake-uri proteice? Și de unde ști ca nu le consum? Dar astea nu fac parte din mesele obișnuite și ma repet, doar cu aceste mese nu imi asigur necesarul caloric.

#2220
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 Mariusvlad2, on 27 martie 2017 - 13:11, said:

1. Eu zic sa nu pariezi ca pierzi. ��

2. Am facut sport în tinerețe, am fost gras după ce m-am lăsat, am slăbit din nou transpirand nu reducând porția de mâncare cum fac majoritatea din ziua de azi deci vorbesc din experienta personala nu de pe Wikipedia.

3. Revenind la punctul 2, cel contestat, era vorba de faptul ca nu îmi pot lua destule calorii din mesele de peste zi. De unde ai dedus ca nu stiu ce sunt acelea shake-uri proteice? Și de unde ști ca nu le consum? Dar astea nu fac parte din mesele obișnuite și ma repet, doar cu aceste mese nu imi asigur necesarul caloric.

1. Dacă pariez cu tine, atunci sigur nu.

2. Nici eu nu vorbesc de pe Wikipedia. Experiența ta personală nu te face expert în domeniu.

3. Hotărăște-te odată ce vrei să argumentezi de fapt. Ori vorbim de motivul pentru care tu nu poți atinge necesarul caloric, ori vorbim de jucătorii de hockey.
În cazul tău, evident că nu este vorba despre un ” nu pot ” obiectiv, ci unul subiectiv : nu mănânci suficient, punct. Scrie un meniu pe 3 zile pe care îl consumi în mod obișnuit și îți demonstrez.


În cazul jucătorilor de hockey, nu ai dreptate : antrenamentu lor nu se bazează în principal pe forță, pentru că toți se antrenează la sală pentru asta. La antrenament fac în principal cardio + antrenament pentru putere explozivă , ceea ce este foarte diferit față de antrenamentul pentru forță. Se ard multe calorii, dar ei mănâncă și mai mult, motiv pentru care nu ard toate caloriile, altfel ar pierde masă musculară + țesut adipos.

Edited by Surgeoniac, 28 March 2017 - 16:14.


#2221
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Mda... Întorci cuvintele cum iti pica bine.
E clar ca nu sunt expert în domeniu căci experții nu prea dau sfaturi gratuite pe forum. Ei câștiga o pâine de pe urma experientei.
O poza cu care sa argumentezi ca nu vorbești de pe Wikipedia ai?

#2222
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 Mariusvlad2, on 30 martie 2017 - 13:53, said:

Mda... Întorci cuvintele cum iti pica bine.
E clar ca nu sunt expert în domeniu căci experții nu prea dau sfaturi gratuite pe forum. Ei câștiga o pâine de pe urma experientei.
O poza cu care sa argumentezi ca nu vorbești de pe Wikipedia ai?
Eu nu mă leg de tine, colegule, numai că afirmi ceva exclusiv pe baza experiențelor tale, ceea ce n-ar fi fost o problemă, dacă nu te-ai fi legat de ceea ce am scris eu, puncte la care am putut aduce argumente mult prea solide încât să le ataci.
Nu am nevoie să îți arăt nicio poză, tu încă nu ai știut să contra-argumentezi, așa că demonstrează-mi prima dată că știi despre ce vorbești, ca să nu îmi pierd timpul degeaba aici.

#2223
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Și cu ce vrei sa îți demonstrez?

#2224
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sprinturile ard grasime abdominala cel mai bine   ,demonstrat stiintific plus o dieta saraca in calorii 800 de calorii

#2225
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
E plin netul de demonstrații stintifice dar încă nu a reușit nimeni să scape de burtă prin sport fără să slăbească la modul general. Exercițiile de mare intensitate ard grăsimile și da, sprinturile sunt printre ele dar nu sunt cele mai eficiente.
Dieta săracă în calorii nu te scapa doar de grăsime ci si de masă musculară. Eu a-si opta pentru o dietă echilibrată și o activitate care să te ducă în deficit caloric.

#2226
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 Ray25tm, on 10 iunie 2017 - 11:33, said:

Sprinturile ard grasime abdominala cel mai bine   ,demonstrat stiintific plus o dieta saraca in calorii 800 de calorii

800 de kcal pentru un barbat? Atunci cat pentru femeie?

 Mariusvlad2, on 12 iunie 2017 - 15:15, said:

E plin netul de demonstrații stintifice dar încă nu a reușit nimeni să scape de burtă prin sport fără să slăbească la modul general. Exercițiile de mare intensitate ard grăsimile și da, sprinturile sunt printre ele dar nu sunt cele mai eficiente.
Dieta săracă în calorii nu te scapa doar de grăsime ci si de masă musculară. Eu a-si opta pentru o dietă echilibrată și o activitate care să te ducă în deficit caloric.

Pai si prin activitate poti pierde muschi pe langa grasime.

#2227
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Așa e dar dacă încerci să slăbești făcând mișcare în deficit caloric te vei tonifia și vei avea o bază solidă pentru a continua sa schimbi în bine stilul de viață incluzând sportul în rutina zilnica recuperând repede o eventuală pierdere de masă musculară.
În schimb dacă mergi doar pe tăierea caloriilor vei slăbi vizibil în forță. Dieta merge perfect la puturoși. Dacă ți-e lene să faci mișcare de ce nu ai reduce și din exercițiul pe care încă îl practicai, mestecatul.

#2228
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017
In concluzie, dupa mai bine de 11 ani de discutii si 124 de pagini, cum dau burta jos?  

Am inteles ca exercitiile abdominale nu sunt bune.
Am inteles ca nici alergatul nu rezolva nimic.

#2229
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pitipoanca de Mall ... te suge de te nenoroceste, si de bani, si de burta ...

#2230
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017

 shymano, on 09 iulie 2017 - 21:33, said:

Pitipoanca de Mall ... te suge de te nenoroceste, si de bani, si de burta ...

Pai daca am burta , nu am bani  si sunt urat, nu ma baga deloc in seama.

#2231
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 tropicalsamurai, on 09 iulie 2017 - 21:08, said:

In concluzie, dupa mai bine de 11 ani de discutii si 124 de pagini, cum dau burta jos?  

Am inteles ca exercitiile abdominale nu sunt bune.
Am inteles ca nici alergatul nu rezolva nimic.

Iti spun eu pe scurt.

1. Iti calculezi necesarul caloric si ai grija sa consumi zilnic cu vreo 400-500 kcal mai putin.
2. Alegi alimente cat mai naturale si cat mai bogate in nutrienti insa sarace in calorii, eviti caloriile goale pe cat mai mult posibil.
3. Pastrezi o dieta echilibrata cu raportul caloriilor provenite din proteine/carbohidrati/grasimi de 33/33/33
3. Iti antrenezi tot corpul cu greutati de 3 ori pe saptamana, in jur de 45 min per sesiune de antrenament.
4. Pui accent pe exercitiile compuse, cu greutati libere care solicita cat mai multi muschi deodata.
5. Alegi greutati cu care poti efectua intre 5 si 12 repetari corecte intr-un set.
6. Daca iti mai ramane timp si vrei sa accelerezi arderea grasimilor adaugi cateva circuite cu greutati usoare sau HIIT dupa antrenamentele de forta.
7. Daca mai ai timp disponibil si vrei sa arzi mai multa grasime adaugi cardio de intensitate scazuta de 3 ori pe saptamana in jur de 30-45 min.

Asta e. E nevoie de munca.

#2232
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 FreudWWWW, on 10 iulie 2017 - 00:10, said:

Informaţii despre satanism spiritual,influentarea comportamentului,psihotronică şi controlul minţii,vrăjitorie/magie/puterile minţii/magie sexuală/magie de dragoste, Noua Ordine Mondială şi altele.

Intră pe siteurile www.Recunosc ca sunt un idiot.com, www.bucurialuisatan.com, www.crestinismulexpus.blogspot.com
Eliberează-te, împuterniceşte-te şi gândeste liber.

*Magia şi vrăjitoria sunt toate puteri ale minţii şi ale sufletului, orice lucru are o explicaţie ştiinţifică. Spre exemplu clar-vederea, capacităţi extrasenzoriale peste cele medii, capacitatea de a implanta gânduri, telechinezia, biochinezia, pirochinezia etc, sunt toate puteri ale minţii şi ale sufletului. Totul are o explicaţie ştiinţifică.
Mars bai de aici, drace, nu polua forumul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate