Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#2233
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nu va obositi, ia ban instant, posturile se sterg mai greu.

#2234
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postvinciun, on 10 iulie 2017 - 00:06, said:



Iti spun eu pe scurt.

1. Iti calculezi necesarul caloric si ai grija sa consumi zilnic cu vreo 400-500 kcal mai putin.
2. Alegi alimente cat mai naturale si cat mai bogate in nutrienti insa sarace in calorii, eviti caloriile goale pe cat mai mult posibil.
3. Pastrezi o dieta echilibrata cu raportul caloriilor provenite din proteine/carbohidrati/grasimi de 33/33/33
3. Iti antrenezi tot corpul cu greutati de 3 ori pe saptamana, in jur de 45 min per sesiune de antrenament.
4. Pui accent pe exercitiile compuse, cu greutati libere care solicita cat mai multi muschi deodata.
5. Alegi greutati cu care poti efectua intre 5 si 12 repetari corecte intr-un set.
6. Daca iti mai ramane timp si vrei sa accelerezi arderea grasimilor adaugi cateva circuite cu greutati usoare sau HIIT dupa antrenamentele de forta.
7. Daca mai ai timp disponibil si vrei sa arzi mai multa grasime adaugi cardio de intensitate scazuta de 3 ori pe saptamana in jur de 30-45 min.

Asta e. E nevoie de munca.
Pe scurt? 😀
Câte bordeie atâtea obiceie. Eu nu folosesc și nu am folosit greutăți în antrenamente.
Cardio așa cum îl știm băgam în zilele de odihnă, în rest HIIT.
Aaaaaa, era să uit... Burpees. 😈
Cu mâncarea ai dreptate.
Asta e teoria căci în practică nu văd prea multă lume părăsind zona de confort.

#2235
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Da, pentru a slabi nu-s obligatorii greutatile, totusi se afla pe primul loc pentru deoarece consider ca acela care vrea sa slabeasca doreste si sa arate bine, nu pur si simplu sa fie mai usor.

Dar evident ca mai sunt o multime de activitati: innot, fotbal, baschet, patinaj, lupte etc.

#2236
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu consider ca atâta timp cat cineva nu e capabil să își ridice sau să împingă propria greutate de cel puțin 20 de ori nu ii sunt de folos greutățile căci oricum va creste.
Dacă face 20 de pistol squat, 20 flotări într-o mână sau 20 de tracțiuni atunci e clar că nu m-ai prea pune masă musculară dar când va ajunge să le facă garantez că o să se întrezărească pătrățelele și se vor rotunji pectoralii.

#2237
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt de acord, doar cifra imi pare un pic cam mare. Se spune ca dupa 12-15 repetari in sus nu prea se mai stimuleaza cresterea. Cat e de corect nu stiu.

#2238
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Suntem diferiți deci ceea ce la unii nu funcționează pentru alții poate da randament și eu zic că atunci când cineva ajunge să facă ce am descris eu mai sus va fi capabil să își aleagă singur drumul mai departe.

#2239
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Soția mea are 4 luni de când a născut și nu poate scăpa de burta ce îmi recomandați?

#2240
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Rabdare ...

#2241
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Exclus alergare. Nu face bine la bazin, uter, etc. Fara tzopaieli sau sarituri. Cred ca nici bicicleta nu-i buna acum, dupa nastere.

Edited by Bursul, 04 August 2017 - 15:35.


#2242
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Schimb-o

#2243
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postprintzul69, on 04 august 2017 - 14:44, said:

Soția mea are 4 luni de când a născut și nu poate scăpa de burta ce Ă®mi recomandați?
Poate ii s-au despărțit Mușchii abdominali. Dacă e așa, atunci necesita operație ca trebuie cusuți la loc.

#2244
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am căutat pe google. Diastaza abdominala se numește. Imediat după naștere era ok dacă ar fi purtat un corset elastic. Genul ăla de corset ce-l vezi la bătrâni. Ar fi ajutat ca ar fi susținut Mușchii pana se aranjau la loc.

#2245
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Da poarta corset face și sport dar are burta lăsată ia ramas

#2246
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Cum scapam de burta?

Pas 1. Dieta- se elimina toate produsele urmatoare: carne de porc (si orice alte preparate din aceasta), orice alta carne grasa (inclusiv pielea de la carnea de pui), untul si iaurturile grase, paine de orice fel (! automat si produse de patiserie, se poate pastra painea integrala daca nu vreti sa renuntati complet, insa in cantitati mici), zahar rafinat de orice fel, uleiuri de orice fel! Atentie-nu se elimina fructele, ba dimpotriva, trebuie crescut aportul lor. Se insista pe multe legume, multe fructe, carne mai putina (in niciun caz 2 sau 3 mese pe zi cu carne),fara prajeli, carnea poate fi inlocuita cu leguminoase, cartofi (pentru cine fuge de cartofii obisnuiti ca au indice glicemic mare poate manca cartofi dulci), etc.
Atentie! Se pare ca, in definitiv, nu grasimile ingrasa de unele singure la fel cum nici carbohidratii nu ingrasa ei singuri, ci problema este la combinatia dintre multi carbohidrati cu multe grasimi...asta trebuie evitata. Deci mancarea fast-food- exclusa!
Daca aveti pofta de zahar-mancati fructe dulci!
Daca aveti pofta de grasimi-mancati nuci, seminte, avocado, nuca de cocos(mai putin), insa nu in cantitati mari, adica cu punga odata!

Pas 2. Cat mai multa miscare! Fara miscare nu se da jos grasimea de pe burta, poti sa ajungi sa arati ca un schelet in rest, dar pe burta sa ai inca 40-70% din stratul de grasime...burta nu se da jos doar prin dieta, sau dureaza ani intregi.

Edited by epetroiu, 21 August 2017 - 16:13.


#2247
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postepetroiu, on 21 august 2017 - 16:11, said:

Atentie! Se pare ca, in definitiv, nu grasimile ingrasa de unele singure la fel cum nici carbohidratii nu ingrasa ei singuri, ci problema este la combinatia dintre multi carbohidrati cu multe grasimi

Nu un anumit tip de aliment ingrasa, ci cantitatea pe care o mananci

#2248
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am gasit topicul asta si am reusit sa citesc din el vreo 40 de pagini (primele 15 si ultimele 25)....suficient ca sa imi dau seama ca sunt multe persoane care au aceeasi problema ca si mine. Am 1,74cm si in ultima vreme m-am confruntat cu anumite acumulari de greutate. De la inceput trebuie sa mentionez ca sunt un fel de gurmand, imi place mancarea buna :)

-In perioada mai 2013 - februarie 2014 am acumulat multe kg fiind foarte sedentar. Scriind o lucrare foarte importanta stateam cam 10-14h pe zi pe un scaun in fata calculatorului, singurele momente cand faceam oarecare miscare erau atunci cand mergeam la cumparaturi sau pe drumul din/dinspre casa, si ala il faceam cu busul. Evident, mancam tot felul de chestii, si sanatoase si nesanatoase, insa in mod evident in cantitati mai mari decat cele normale.
-O perioada am stagnat, apoi intre septembrie 2014 - Octombrie 2015 m-am mutat din tara, am inceput cu un nou job in Germania, stress mare 2-3 luni, alta mancare, sosuri, chestii.....mi-am cumparat masina, mi s-a furat bicicleta si am lasat miscarea total deoparte.
- In mod normal aveam cam 78-80kg, insa in 25 octobmbrie 2015 am ajuns la 90 si am spus ca nu se mai poate, trebuie facut ceva. Fusesem in concediu in Alghero si am vazut cat de bine pot manca oamenii aia si am inceput sa vad ce se poate face sa imi adaptez cat de cat modul de viata in directia aia. Ajunsesem sa obosesc(oarecum, ca nu eram chiar lat ) aplecandu-ma sa imi ridic un creion de sub birou sau sa imi leg siretul , conditia fizica era clar la un nivel extrem de scazut. Solutiile pe care le-am gasit au fost:

1) Alergare- mi-am luat banda de alergat pe care am pus-o in casa. La inceput, evident, alergat din parti, nu reuseam sa fac nimic fiindca ma miscam greu asa cam reanalizat situatia si am trecut la pasul 2 ->
2) Mers pe jos - stiindu-ma si putoare, avand si vreo 20 kile in plus am zis sa fac ceva ce trebuei facut oricum, si am inceput sa merg la lucru pe jos. Am avantajul ca locuiesc la 3,5km de firma, si pot sa merg pe un drum de biciclisti si printr-o zona rezidentiala fara masini multe. La inceput (cam 3 saptamani - maxim 1 luna) transpiram atat de tare incat stateam 2-3 minute afara sa imi recapat macar respiratia normala, si evident trebuia sa schimb tricoul pe care il purtam. In prima luna am dat jos vreo 3kg mergand pe jos si adaptand dieta dupa cum urmeaza:
3) Dieta - care tine cont de orele :7:00 mic dejun marunt+cafea, 12:00 pauza de masa, standard la germani, 18-19:00 cina. Am incercat sa mananc mai multa salata la amiaza (1/saptamana :)) ), si seara sa mananc salata cu ceva (peste, vita sau in general carne slaba) sau salata cu ton. Am renuntat total la cartofi, orez, la paste nu pot si nu vreau :) Mi-am instalat o aplicatie care monitorizeaza cat mananc si incercam sa mananc 2-300 kcal mai putin decat recomandarile, + 2-3l de apa pe zi care oricum nu erau o pb pt mine.

Asadar, dupa vreo 5 luni (inclusiv 3 saptamani grele de concediu in Romania la Craciun unde nu am luat decat 1kg in plus, desi in alti ani luam lejer 4) am ajuns la 81kg unde ma situez si acum. Ideea e ca dupa prima luna cand am dat jos 3kg am inceput sa dau mult mai greu.
Nu am vrut sa fac schimbari bruste, nici ca si nivel de exercitii fizice nici ca si dieta. Pentru ca nu vreau sa trag de mine 2-3 luni, sa slabesc X kg pe care sa le pun la loc cand o sa fiu din nou "la liber". Am incercat si alte diete si stiu ca nu tine, cel putin nu la mine. Cum spuneam, sunt gurmand, imi place mancarea, nu vreau si nu pot sa renunt la pasiunea asta. Gatesc, si sunt dispus / imi place sa incerc tot felul de chestii noi in ceea ce tine de bucatarie.

S-ar parea ca am gasit o modalitate de mentinere a greutatii, o balanta intre cat/ce mananc si activitatea fizica. Nu mai mananc prostii, maxim 1 data pe luna carne+cartofi, in general salate si legume cu carne, sau paste sub diferite forme. In general incerc sa nu mananc prajeli, uleiul e fie de masline fie de seminte de floarea soarelui presat la rece , mai mult pt salate. Gatesc mult la cuptor sau in tigaie grill/normala fara ulei.

V-am povestit toate astea fiindca am o intrebare: daca incerc sa maresc intensitatea activitatii fizice si/sau sa modific dieta asa incat sa scap mai repede de alea 5 kg cum credeti ca voi evolua ulterior dupa ce as ajunge la 75-76kg? Le voi pune imediat inapoi desi nu obisnuiesc sa mananc prostii sau ma voi mentine la fel ca si in ultimele 18 luni?

#2249
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postepetroiu, on 21 august 2017 - 16:11, said:

Cum scapam de burta?

Pas 1. Dieta- se elimina toate produsele urmatoare: carne de porc (si orice alte preparate din aceasta), orice alta carne grasa...
Lumea este plina de supraponderali care incearca fel si fel de diete. E prea complicat si costisitor.
Adevarul este ca sunt metode mai simple, de fapt mult prea simple pentru a fi luate în considerare dar noua ne plac lucrurile sofisticate. E, dar ce stiu eu...

#2250
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Io tot nu înțeleg ce are lumea împotriva cărnii de porc...
De ce e pusă la colț sărmana...când ea chiar nu are vreo vina...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate