Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum scapam de burta

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#2377
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajxtremealex15, pe 20 noiembrie 2018 - 23:05, a scris:

@vinciun: Mă duc să îmi iau Fairy am citit pe etichetă că e de 3 ori mai eficient.

Acum, în altă ordine de idei îmi fac și eu "curajul" să împărtășesc cu voi experiența mea de până acum.

Când eram mic ( 3-4 ani ) am ajuns la medic pentru că mâncam numai prostii ( da, aici intră și Cola :( ) și aveam sub greutatea minimă pentru vârsta mea. Pe la 5 ani am făcut operație de apendicită și de aici lucrurile au scăpat puțin de sub control. Alimentația era cam aceeași ( una bazată pe cartofi în special + dulciuri și alte mizerii). Ușor, ușor am luat în greutate ( a, nici nu făceam mișcare ) și nu prea mi-a păsat până acum, la 24 de ani când am luat decizia de a face o schimbare.

Am început să elimin râurile de cola și munții de Bounty. Asta se întâmpla prin martie anul ăsta când aveam 137 de cm în talie ( estimez undeva la 110 kg ) și 175 cm înălțime. De atunci și până pe 20 august nu m-am cântărit dar m-am măsurat și am ajuns la 124 cm în talie. În 20 august m-am urcat pe un cântar inBody. Rezultatul ? 103.7 KG, obezitate de gradul 2, 43 de kg de grăsime în corp etc,. De atunci am început să citesc mai multe despre LCHF și să urmez stilul ăsta de viață ( + deficit caloric). Am continuat să scad treptat nivelul de carbohidrați consumați și să îl cresc pe cel de grăsimi naturale și proteine. Prin septembrie mi-am făcut și analizele de sânge; toate au fost bune mai puțin colesterolul LDL care a avut valoarea 114.
Din octombrie început să fac cardio ( bandă, bicicletă sau aparat de vâslit) la sală de 3 ori pe săptămână  iar rezultatul din 11 noiembrie m-a motivat sa continui acest stil de viață: 115 cm în talie și 93 de KG. 10 KG în 3 luni cred că e o slăbire sănătoasă.

Acum cred că urmează partea care implică mai mult de muncă: să ajung la 80 de kg

Bravo, sigur se duc și celelalte 13 KG în 4,5,6 luni dacă ai ambiție.

Vizualizare mesajrichelieu, pe 16 noiembrie 2018 - 05:53, a scris:


Cine zice ca mișcarea e mai tare decât Alimentația in slăbire, bate câmpii. Punct!

Clar, dar o viata activa e importanta.

#2378
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Am ajuns la 89,7 kg azi fără să fac modificări majore în antrenament ( fac cardio 60 de minute de 3 ori pe săptămână - mai exact intervale: 3 minute la 160 BPM, 3 minute 130 BPM ). Încerc să nu depășesc un maxim de 80 de grame de carbohidrați pe zi (uneori mai puțin) și să stau în 1500-1600 de calorii.

Urmează partea nasoală : sărbătorile și lipsa de mișcare (2 săptămâni).

Sper cel puțin să rămân la aceeași greutate.

#2379
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Alergatul în perioada sărbătorilor e interzis? În 2 sapt un 4 dimineți le poți găsi.

Eu incerc sa nu stau în nici un caz mai mult de o sapt fără sa alerg ca după ma lovește o lene de aia cronica:)

#2380
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Nu prea am acces la sală în alea 2 săptămâni și nu am chef să alerg la -5, -10 grade pe afară.

Totuși, cred că o să ajung la sală între Crăciun și Revelion măcar de două ori.

Edited by xtremealex15, 10 December 2018 - 16:45.


#2381
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru conditie fizica poti pur si simplu sa faci peste o zi niste circuite cu greutatea corpului: flotari diverse, abdomene, pistoale, stat in asezat ( in aer), plansa... Dorinta sa fie.

#2382
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 09 decembrie 2018 - 22:52, a scris:


Clar, dar o viata activa e importanta.
Ai dreptate din cel puțin 10 motive.

#2383
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Exercitiile fizice, dieta, alimentatia si stilul de viata in general pot sa ajute intr-un mod vizibil la scaderea in greutate intr-un timp destul de scurt.

#2384
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Greu....aproape  nici  o sansa....Posted image Posted image Posted image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate