Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

sifilis

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006
Am nevoie de lamuriri pt ca eu nu reusesc sa inteleg nimic. Am avut herpes genital prima data in viata mea acum 1 luna. Am facut tratament si s-au vindecat leziunile complet. Am inteles ca exista riscul unor recidive toata viata si ca nu exista mijloace de distrugere definitiva a virusului. M-am impacat cu asta. Dermatologul si ginecologul au constatat ca am si ganglionii inghinali inflamati si m-au trimis sa-mi fac VDRL-ul care, spre disperarea mea, a iesit VDRL pozitiv, dar TPHA negativ. Imediat l-am trimis si pe partenerul actual (de cca. 1 an) sa faca analizele si la el au iesit negative ambele. Am facut si titrarile pt VDRL si dupa cum arata rezultatele, dermatologul mi-a zis ca infectarea s-a produs cu cca. 6-8 saptamani in urma. Dupoa ce am constatat ca partenerul e negativ, am intrebat medicul daca este posibil sa ma fi infectat cu mai mult timp in urma, adica acum 2-3 ani, cand am mai avut contact cu sotul meu (de atunci n-am mai avut relatii cu el). Raspunsul medicului a fost afirmativ. Zice ca e posibil sa ma fi infectat cu mai mult timp in urma. Ceea ce nu-mi explic eu este ca in octombrie 2004 am facut VDRL pentru angajare si era negativ. Nimic din toate astea nu are logica pentru mine. In afara de sotul meu (acum 2 ani) si de prieten (de 1 an incoace), n-am mai avut alti parteneri. Am crezut ca e vorba de un VDRL fals-pozitiv si am insistat sa fac si IGM din FTA (analiza care s-a facut in Franta). A iesit tot pozitiv, drept pentru care dermatologul a zis ca a fost, fara indoiala, sifilis. In cele din urma i-am spus sotului, pentru ca el ramanea singurul semn de intrebare si a acceptat sa faca si el analizele serologice, cu toate ca mi-a zis ca nu are nici un semn de boala. Astept pe 10 iulie rezultatele lui. Daca si el iese negativ, ce pot face mai departe ? Cum pot fi eu pozitiva, cu 2 parteneri negativi ? Ce alte analize mai pot face ? Nu inteleg nimic din concluziile doctorului ? Mi se pare ca nici el nu este prea in tema. o data imi spune ca din titruri rezulta ca m-am infectat acum 6-8 saptamani si dupa aia imi spune ca puteam sa ma fi infectat acum 2 ani. Pai atunci nu trebuia sa iasa TPHA pozitiv ? Adica, sa existe deja anticorpi de treponema (din cate am aflat, anticorpii apar mai tarziu ). Va rog, ajutati-ma sa inteleg si spuneti-mi ce am de facut. Deja am facut si o reactie depresiva si am ajuns chiar si la un psihiatru. Am luat niste antidepresive usoare, care ma ajuta sa nu-mi iau zilele. Multumesc tuturor care vor raspunde. Ma ajuta mult sa stiu ca ii pasa cuiva.

#2
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Hei hei ... ia-o incet ca disperarea nu te ajuta chiar deloc. Medicul tau nu cred ca are dreptate cand spune ca te-ai fi putut infecta cu mai mult timp in urma. Depinde prin ce intelege el "mult timp"
Eu nu sunt medic dar am intrebat pe cineva din familie care e.


Depistarea sifilisului se face prin doua teste : RBW (Reactie Bordet - Wasserman) si TPHA (Treponema Pallidum HemAglutination). Daca exista o infectie rezultatele acestor teste sanguine sunt pozitive. Diagnosticul definitiv se pune pe baza examinarii microscopice a secretiilor dintr-o leziune primara sau secundara sau pe baza testelor serologice RPR (Rapid Plasma Reading test) sau VDRL (Veneral Disease Research Laboratory) in stadiu latent cand nu sunt semne sau simptome de boala. Rezultatele sunt calitative (este sau nu o infectie) si cantitative. Rezltatele calitative sunt intre 0 si + + + + (de unde si numele infectiei de "cruci in sange", mai tii minte ?).

Nu cumva sotul tau a "vizitat" pe altcineva si s-a infectat DUPA ce ai facut tu acel test in Franta si in Romania? pentru locul de munca. Astept si eu foarte curios rezultatele sotului tau pentru ca ma indoiesc ca va iesi negativ

Edited by djclocky, 08 July 2006 - 10:36.


#3
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Postdjclocky, on Jul 8 2006, 11:33, said:

Hei hei ... ia-o incet ca disperarea nu te ajuta chiar deloc. Medicul tau nu cred ca are dreptate cand spune ca te-ai fi putut infecta cu mai mult timp in urma. Depinde prin ce intelege el "mult timp"
Eu nu sunt medic dar am intrebat pe cineva din familie care e.
Depistarea sifilisului se face prin doua teste : RBW (Reactie Bordet - Wasserman) si TPHA (Treponema Pallidum HemAglutination). Daca exista o infectie rezultatele acestor teste sanguine sunt pozitive. Diagnosticul definitiv se pune pe baza examinarii microscopice a secretiilor dintr-o leziune primara sau secundara sau pe baza testelor serologice RPR (Rapid Plasma Reading test) sau VDRL (Veneral Disease Research Laboratory) in stadiu latent cand nu sunt semne sau simptome de boala. Rezultatele sunt calitative (este sau nu o infectie) si cantitative. Rezltatele calitative sunt intre 0 si + + + + (de unde si numele infectiei de "cruci in sange", mai tii minte ?).

Nu cumva sotul tau a "vizitat" pe altcineva si s-a infectat DUPA ce ai facut tu acel test in Franta si in Romania? pentru locul de munca. Astept si eu foarte curios rezultatele sotului tau pentru ca ma indoiesc ca va iesi negativ
hai s-o luam cronologic. cu sotul n-am mai avut viata sexuala de vreo 8 ani. Am mai incercat eu sa ma apropii de el de cateva ori, ultima data fiind acum vreo 2 ani. Am vazut ca nu merge, adica nu vrea deloc si am renuntat. Am dedus ca are pe altcineva si, cum nu vrea sa comunice cu mine absolut deloc, am zis ca trebuie sa-mi vad de viata mea . Acum un an am inceput o relatie cu un alt barbat. Ne intalneam rar si ne simteam bine. Nenorocirea cu descoperirea VDRL-ului pozitiv s-a produs acum 1 luna cand am facut herpes genital (adica, am avut prima eruptie) si ginecologul m-a trimis sa-mi fac VDRL si TPHA pt ca a vazut ganglionii inghinali inflamati. Totusi, TPHA a fost negativ. Concluzia medicului a fost ca infectarea a fost recenta (6-8 saptamani) pentru ca titrarea a iesit dupa cum urmeaza:1/2 pozitiv;1/4 pozitiv;1/8 pozitiv;1/16 dubios; 1/32.......1/512 negative. intrebarea mea este: cum e posibil ca eu sa am sifilis , iar partenerul meu de 1 an sa nu aiba nimic(la el a iesit totul negativ )? Si daca m-am infectat acum 2-3 ani de la sotul meu, atunci de ce nu am anticorpi deja, adica trebuia sa se pozitiveze testul TPHA ?

#4
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Spune-i prietenului tau sa repete testele. Sper ca nu te increzi doar in vorbe si te-ai uitat pe teste lui inainte.
Cred si eu ca te-ai infectat recent deoarece iritarea/inflamarea ganglionilor inghinali se manifesta in starea de INCUBATIE! deci starea de inceput a bolii.
Stai relax , se poate trata.

TIP : Si boala Nicolas Favre se manifesta prin aparitia ganglionilor inghinali.

Edited by djclocky, 08 July 2006 - 12:10.


#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si mie-mi suna a infectie recenta; imunoglobulinele M apar in fazele recente ale unei infectii, Ig G-urile apar mai tarziu.

perioada de incubare variaza de la o persoana la alta; e posibil ca analizele lui sa fie corecte, dar sa se pozitiveze in viitorul apropiat.

#6
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Postdjclocky, on Jul 8 2006, 12:59, said:

Spune-i prietenului tau sa repete testele. Sper ca nu te increzi doar in vorbe si te-ai uitat pe teste lui inainte.
Cred si eu ca te-ai infectat recent deoarece iritarea/inflamarea ganglionilor inghinali se manifesta in starea de INCUBATIE! deci starea de inceput a bolii.
Stai relax , se poate trata.

TIP : Si boala Nicolas Favre se manifesta prin aparitia ganglionilor inghinali.
Am vazut cu ochii mei buletinul de analize  si amandoi am facut moldamin

#7
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Postmianna, on Jul 8 2006, 13:33, said:

si mie-mi suna a infectie recenta; imunoglobulinele M apar in fazele recente ale unei infectii, Ig G-urile apar mai tarziu.

perioada de incubare variaza de la o persoana la alta; e posibil ca analizele lui sa fie corecte, dar sa se pozitiveze in viitorul apropiat.
de 1 an de zile traiesc cu el si numai cu el. De-aia zic ca nu se potriveste nimic. 1)Daca el era bolnav si mi-a transmis-o mie, trebuia sa fie pozitiv, clar, dar nu e. 2) Daca eu eram infectata de sotul meu, de acum 2 ani, as fi avut si TPHA pozitiv si il infectam si pe prieten mai demult, deci ar fi fost pozitiv si prietenul pana acuma.

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
E posibil sa fie reactie VDRL fals pozitiva, daca TPHA e negativ, din cauza infectiei cu herpes virus.

Schimba doctorul cu Dr. Catalin Popescu, Medsana.

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSpeedo, on Jul 8 2006, 22:02, said:

E posibil sa fie reactie VDRL fals pozitiva, daca TPHA e negativ, din cauza infectiei cu herpes virus.

Schimba doctorul cu Dr. Catalin Popescu, Medsana.


si eu m-am gandit la asta, dar a facut IgM-urile din FTA si-s pozitive; deci chiar au vazut imunoglobuline din anticorpi de treponema. nu stiu ce sa inteleg, n-o pot lamuri.

#10
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Postmianna, on Jul 8 2006, 22:48, said:

si eu m-am gandit la asta, dar a facut IgM-urile din FTA si-s pozitive; deci chiar au vazut imunoglobuline din anticorpi de treponema. nu stiu ce sa inteleg, n-o pot lamuri.
of !
Va multumesc mult tuturor pentru ca m-ati bagat in seama. E bine sa  simti ca exista oameni carora le pasa cat de putin. O sa revin cu framantarile mele maine, cand voi vedea rezultatele testelor sotului meu, ca pana atunci n-are rost sa mai bat campii.
Va iubesc pe toti.

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
VDRL pozitiv cu IgM pozitiv fara semne clinice si cu lichid cefalo rahidian normal (la punctie lombara) poate indica diagnostic de sifilis latent.

VDRL pozitiv cu IgM pozitiv si cu semne clinice mai mult sau mai putin evidente indica infectie acuta

Reactie IgM fals pozitiva apare la 1-2% din populatia generala.

Titru VDRL pana in 1/8 ar putea fi reactie fals pozitiva de la herpes dar corelat cu IgM pozitiv e mai putin probabil.

Trebuie repetate testele pentru tine si partener de preferat ambii la acelasi laborator la care ai facut primele teste.

Testeaza-te HIV. Cine ti-a dat herpes genital si lues putea sa-ti dea si asta. Mai bine sa stai linistita din punctul asta de vedere testandu-te HIV regulat de la momentul asta la 3-6-12 luni.

Edited by Speedo, 09 July 2006 - 21:04.


#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Pozitivarea testelor poate dura pana la 3 luni. Sa mai faca partenerul testul o data.

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sifilisul latent poate sa fie "precoce" adica primul an dupa infectie, sau sifilis latent "tardiv" dupa un an sau mai mult de la infectie la o persoana netrata.

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSpeedo, on Jul 9 2006, 22:02, said:

Testeaza-te HIV. Cine ti-a dat herpes genital si lues putea sa-ti dea si asta. Mai bine sa stai linistita din punctul asta de vedere testandu-te HIV regulat de la momentul asta la 3-6-12 luni.

exact, am vrut la un moment dat sa scriu despre herpes, dar am uitat. cam multa patologie ginecologica pentru un cuplu monogam.

#15
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View PostSpeedo, on Jul 9 2006, 22:02, said:

VDRL pozitiv cu IgM pozitiv fara semne clinice si cu lichid cefalo rahidian normal (la punctie lombara) poate indica diagnostic de sifilis latent.

VDRL pozitiv cu IgM pozitiv si cu semne clinice mai mult sau mai putin evidente indica infectie acuta

Reactie IgM fals pozitiva apare la 1-2% din populatia generala.

Titru VDRL pana in 1/8 ar putea fi reactie fals pozitiva de la herpes dar corelat cu IgM pozitiv e mai putin probabil.

Trebuie repetate testele pentru tine si partener de preferat ambii la acelasi laborator la care ai facut primele teste.

Testeaza-te HIV. Cine ti-a dat herpes genital si lues putea sa-ti dea si asta. Mai bine sa stai linistita din punctul asta de vedere testandu-te HIV regulat de la momentul asta la 3-6-12 luni.
Mi s-a facut si testul HIV si a iesit negativ. O sa cer repetarea la fiecare 3 luni  de-acum inainte, odata cu celelalte. Multumesc.

#16
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006

View Postmianna, on Jul 10 2006, 00:15, said:

exact, am vrut la un moment dat sa scriu despre herpes, dar am uitat. cam multa patologie ginecologica pentru un cuplu monogam.
Draga mianna, cuplul nostru se pare ca nu mai e monogam de multa vreme. Am avut primul semnal in acest sens acum vreo 2 ani cand, dupa o incercare de act sexual (nefinalizata) cu sotul meu, m-am pomenit cu o frumoasa tricomoniaza pentru care am facut atunci tratament amandoi. N-am primit de la el nici o explicatie, niciodata, dar pentru mine a fost limpede ca se mai culcase si cu alta (altele). Fara sa scoata o vorba, a facut si el tratamentul. Am crezut atunci ca asta era cel mai rau lucru care mi s-a putut intampla vreodata, dar se pare ca se poate si mai rau. Vorba aia :"sa nu-i dea D-zeu omului cat poate sa duca!" Chiar si acum, cand i-am spus toata povestea si l-am trimis la analize, s-a dus fara comentarii si nici n-a facut vreo criza, asa cum m-as fi asteptat. Pentru mine e clar ca are activitate sexuala in continuare, in alta parte, desi nu am nici o dovada. Ma gandesc tot mai serios sa ma separ de el, desi inca il iubesc si inca sunt in stare sa sterg totul cu buretele si sunt inca dispusa sa iau totul de la capat, daca el ar da cel mai mic semn ca vrea asta cu adevarat. Numai ca, sun constienta ca oamenii nu se pot schimba chiar asa si nu mai cred ca s-ar putea intoarce la mine dupa atata vreme. Ar fi multe de comentat pe tema asta care ma topeste de vreo 8 ani incoace, numai ca asta ar fi un alt topic.

#17
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006
Am luat rezultatele analizelor sotului si a iesit totul negativ(vdrl si tpha negative, iga, igm, igg, lanturi kappa, lanturi lambda absente). Ce mai este de facut  ? N-o sa stiu niciodata cum am fost infectata ? O sa innebunesc toata viata gandindu-ma la asta si n-o sa mai am curajul sa ma mai apropii de nici un barbat ? Daca prietenul a iesit negativ la primele teste si totusi a facut moldamin preventiv, la recomandarea dermatologului, mai este posibil ca VDRL-ul lui sa se pozitiveze si sa se vada asta la o noua testare peste 3 luni ?

#18
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu la prieten ma refeream...
Presupun ca nu ai avut transfuzii de sange in ultima perioada. Sanatate multa!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate