Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

sifilis

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Alex Andreescu

Alex Andreescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2007

 spare-me, on Sep 20 2007, 20:13, said:

nu-ti place deloc de prietenul google :
citat de pe romedic punct ro

Imi place prietenul google, era o curiozitate a mea pentru ca la cabinet, cand imi faceam analizele s-a vazut un astfel de caz. Am inteles printre picaturi ca nu a avut simptome, cu atat mai putin tot felul de bube si bubite. Si tocmai, ca ipohondria ma caracterizeaza, am citit pe prietenul google, dar peste tot scrie ca este nedureros ce se intampla pe suprafata corpului? Nu exista exceptii cu forme superficiale, pe care un om normal, nu un nesimtit, chiar sa nu le bage in seama?

#74
komplikatkid

komplikatkid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.08.2007
Salutare!
Am facut recent analize VDRL. Mi-au iesit in felul urmator:
1. Negativ, TPHA Negativ.
2. Pozitiv, TPHA Pozitiv.
3. Pozitiv, TPHA Pozitiv.
4. RBW Negativ

Recent am avut pneumonie. Am facut tratament, dar nu complet. Am lecat cu tratamentul dupa mine in germania si l-am facut o zi da si una ba.... in functie de cum am fost prins in sedinte samd..... Cine ma poate lamurii daca este sau nu este sifilis. La titrari mi-au iesit 3 cruci.... Inca nu am primit rezultatele in mana, cu stampila pe ele.... dar asa mi-a spus medicul dermatolog..... Nu prezint semnele specifice sifilisului in nici un stadiu....
Pe langa analizele astea mi-am mai facut:
HIV - negativ
HB's negativ
HCV negativ
Medicul dermatolog vrea sa ma interneze in spital, iar eu nu vreau. E obligatorie internarea? Pe undeva pe forum am citit ca nu este obligatorie internarea dar trebuie urmat tratamentul cu penicilina (1:6ore) iar dupa pentru 3 saptamani moldamina. Nu vreau sa ma internez datorita conditiilor jalnice din spital si deoarece cei din judetul meu sunt cunoscuti ca dau diverse diagnostice false numai pentru a avea pacienti in spital. De altfel medicul dermatolog insista sa merg sa fiu internat cel putin 2 zile in spital.... dupa cate am mai citit si pe aici tratamentul se poate face frumos si acasa, nu doar in spital. Nu sunt alergic la penicilina.

Ce este? Ma ajutati si pe mine sa inteleg? Este sau nu este sifilis? Trebuie sa ma internez sau nu?
Rog reply fast ca nu mai am mult timp la dispozitie.... :confuzzled:

#75
same_something

same_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2008
soam si eu intrebarede fapt mai multe as fi recunoscator daca ati raspunde :D
1)are cineva poze cu petele care apar pe corp la sifilisul secundar?
2)este neaparat ca petele sa fie pe tot corpul? am cautat pe google dar nu am gasit nimic concludent!
3)Asasivroiam sa va mai intreb daca sifilisul se poate lua prin contactul pielii(nu sunt sigur daca a intrat si mucoasa genitala in contact cu sperma) cu sperma infectata?

Edited by mianna, 01 June 2008 - 13:45.
.....


#76
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
http://www.google.co...f...ria&spell=1

http://images.google...&...sa=N&tab=wi

#77
same_something

same_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2008

 spare-me, on May 4 2008, 10:57, said:


dankeeeee :P

#78
maria-c

maria-c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.06.2008
As vrea sa stiu si eu ceva. Prietenul meu a fost infectat acum 7 ani cu sifilis; mai are sanse sa faca din nou? Boala a fost depistat in faza incipienta si a facut  tratament si analize timp de 4 ani, nu i-a iesit nimic. Acum acuza mancarimi in zona..aia. Poate fi vorba tot de sifilis? Noi am avut primul contact sexual acum cateva luni, dar a fost de fiecare data protejat, cu prezervativ adica. Se poate transmite pur si simplu prin sarut? Nu a avut leziuni ulceroase la nivelul gurii din cate stiu eu. Urmeaza sa faca analizele saptamana asta, dar as dori un raspuns si de aici daca se poate.

#79
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sanse sa faca din nou are oricand !

dar poate e suficienta o baie si trec mancarimile :)
poate fi orice altcvea dintre bts-uri

mancarimile nu cred ca se numara printre simptomele sifilisului
poate candida, herpes, balanita...etc...

Edited by spare-me, 02 June 2008 - 16:04.


#80
master_dur

master_dur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2008
buna ziua am si eu o intreabre,am avut contact sexual cu persoana bolanava de sifilis,cam la 10 zile de la respectivul contact sexual mi-am facut analizele au iesit negative si vdrl si tpha inseamna ca am scapat si nu am luat si eu sau mai trebuiesc repetate analizele, mentionez ca dupa vreo 4,5 zile de al contactul sexual mi-a aprut o afta in gura mai exact pe interiorul buzei,dar problema cu aftele o am mai de mult imi tot apar din cand in cand si sunt si destul de dureroase, ce sfat imi dati ,va multumesc anticipat

#81
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Simptomele apar la 3 săptamini dupa ce ai luat boala. La nivelul porții de intrare apare o mică bubă numită sancru .

#82
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Salutari,

Daca am facut testele VDRL/TPHA la 14 zile de la contactul fizic neprotejat, rezultatele sunt concludente?

Intreb deoarece sancrul apare deobicei la aproximativ 21 de zile si as vrea sa iau tratament mai repede, in cazul in care rezultatul la teste va fi pozitiv.

Multumesc mult!

#83
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Rezultatele au fost negative, pentru ambele criterii. Insa simt o usturime destul de puterinca - care a inceput doar de vreo doua zile - a glandului. Poate sa fie si acesta un simptom pentru sifilis?

Totusi, nimeni nu stie daca acest test pe care l-am facut este concludent sau nu?

#84
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

 lotharm, on 14 mai 2019 - 19:11, said:

Salutari,

Daca am facut testele VDRL/TPHA la 14 zile de la contactul fizic neprotejat, rezultatele sunt concludente?  -  minim  25  zile….

Intreb deoarece sancrul apare deobicei la aproximativ 21 de zile si as vrea sa iau tratament mai repede, in cazul in care rezultatul la teste va fi pozitiv.

Multumesc mult!
In  mod  normal, se  fac  VDRL  si TPHA  cantitative, pentru  evidentierea  titrului.
Plus  cele  de  screening  pentru  hepatita  B, C, HIV 1 + 2.
Costa  tot  pachetul, 6  analize  cam  200  Lei  la  Synevo...

Sanatate  maxima !

Edited by Adrexx, 30 May 2019 - 08:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate