Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

sifilis

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu, ayame, nu sunt mai multe feluri, ci mai multe stadii.

#38
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006
E posibil ca tratamentul primit initial  de "orice om" sa nu fi fost corect dozat si din cauza asta sa nu fi fost eficient ? Din cate mi-a spus dermatoloaga mea, daca tratamentul a fost corect, la urmatoarea testare (la 3 luni) trebuie sa se reduca concentratia cu 25% fata de prima testare.  Eu mai am de asteptat vreo 3 saptamani pana la repetarea testelor serologice. Ma pot astepta si eu la rezultate proaste ? Stie careva mai multe amanunte ?
Deja mi se face rau numai cand ma gandesc  :death:
Mai bine sa formulez altfel intrebarea: se stie ca VDRL-ul nu se mai negativeaza niciodata , dar stie careva care sunt valorile cantitative care se mentin si pana la care putem fi cat de cat linistiti ? Aceste valori pot varia in timp ? Intre ce limite ?(ma refer la titruri)

Edited by desperate_housewive, 06 August 2006 - 21:16.


#39
orice_om

orice_om

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2006

 Ayame, on Aug 6 2006, 13:32, said:

A evoluat boala si sint mai multe feluri de sifilis. Trebuie sa urmeze si sotia tratament..

Sotia a urmat un tratament preventiv, desi de fiecare data cand si-a facut testele nu i-au iesit NICIODATA pozitive. Raspunsul doctorului a fost ca, desi aveam virusul in sange, nu era transmisibil.

Voi ce parere aveti: exista sifilis netransmisibil sexual?

Multumesc pentru raspunsuri.
Orice_Om

#40
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

 orice_om, on Aug 6 2006, 23:59, said:

Sotia a urmat un tratament preventiv, desi de fiecare data cand si-a facut testele nu i-au iesit NICIODATA pozitive. Raspunsul doctorului a fost ca, desi aveam virusul in sange, nu era transmisibil.

Voi ce parere aveti: exista sifilis netransmisibil sexual?

Multumesc pentru raspunsuri.
Orice_Om
1) sifilisul nu e determinat de virus ci de o spirocheta alias Treponema pallidum
2) cum s-a scris si mai sus : contactarea sifilisului de o alta persoana prin contact sexual este direct dependenta de cantitatea de Ag (agent patogen) inoculata, de existenta leziunilor cutanate/mucoase(fie ele si microscopice) produse de cele mai multe ori in momentul contactului sexual(dar nu numai) si de reactia imuna a gazdei: raspunsul la intrebarea ta: da, exista...si nu sunt situatii chiar f rare...dar e bine sa nu te bazezi pe asta...
3)si totusi, in cazul tau cred ca doctorul s-a referit mai degraba la anticorpii indreptati impotriva "virusului" si nu...agentul in sine...
in fine, poti sa te documentezi si singur ca vorba aia: sifilisul e destulde frecvent in .ro ca sa nu l.ipseasca din arsenalul www........
bafta!

#41
marandan86

marandan86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2006
Salut imi permit si eu sa-mi postez problema cu scuzele de rigoare.Dupa ce am consultat cateva articole de pe internet cu privire la manifestarile sifilisului am constatat ca am simptomele sifilisului mi-a aparut acea rana rosiatica.Sunt disperat mai ales ca acum 4 sapt am avut un contact sexual neprotejat cu o necunoscuta(mi s-a rupt prezervativul).VReau sa apelez la un doctor de specialitate dar intai as vrea niste sfaturi de la dumneavoastra;
1.este obligatorie internarea in spital?, pt ca vreau sa fiu cat mai discret posibil
2.daca poate sami spuna si mie cineva in ce consta tratamentul si cat timp, ca sa ma stiu la ce sa ma astept.
3.vreau sa stiu va rog care este calea cea mai discreta de urmare a tratamentului.
Va rog astept raspunsuri urgent!  :( :(( nu stiu ce sa fac sa nu afle parintii

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 marandan86, on Aug 16 2006, 17:04, said:

Salut imi permit si eu sa-mi postez problema cu scuzele de rigoare.Dupa ce am consultat cateva articole de pe internet cu privire la manifestarile sifilisului am constatat ca am simptomele sifilisului mi-a aparut acea rana rosiatica.Sunt disperat mai ales ca acum 4 sapt am avut un contact sexual neprotejat cu o necunoscuta(mi s-a rupt prezervativul).VReau sa apelez la un doctor de specialitate dar intai as vrea niste sfaturi de la dumneavoastra;
1.este obligatorie internarea in spital?, pt ca vreau sa fiu cat mai discret posibil
2.daca poate sami spuna si mie cineva in ce consta tratamentul si cat timp, ca sa ma stiu la ce sa ma astept.
3.vreau sa stiu va rog care este calea cea mai discreta de urmare a tratamentului.
Va rog astept raspunsuri urgent!  :( :(( nu stiu ce sa fac sa nu afle parintii


1. nu

2. injectabil, penicilina, durata in functie de rezultatul analizelor

3. sa-ti faci singur injectiile  :naughty:

4. cati anisori ai? e o boala cu declarare obligatorie, nu stiu daca e posibil sa nu afle. dar mai intai du-te la medic, e posibil sa ai altceva.

#43
marandan86

marandan86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2006

 mianna, on Aug 16 2006, 19:46, said:

1. nu

2. injectabil, penicilina, durata in functie de rezultatul analizelor

3. sa-ti faci singur injectiile  :naughty:

4. cati anisori ai? e o boala cu declarare obligatorie, nu stiu daca e posibil sa nu afle. dar mai intai du-te la medic, e posibil sa ai altceva.

Multumesc pt raspuns mi-ai luat o povara de pe umeri. Am 19 ani. Cum adica declarare obligatorie? Daca am semnalat-o intr-o luna asa vindecarea este sigura? Imi iau inima in dinti si ma duc maine la doctor :((

s-a inventat cratima. te rog foloseste-o.




Imi cer scuze dar nu am dispozitia necesara sa ma scriu si corect gramatical.Oricum iti multumesc pt ajutor daca asta a fost raspunsul tau final.

Edited by mianna, 16 August 2006 - 20:06.


#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si eu imi cer scuze, dar nu am dispozitia necesara sa citesc agramaticalitati atunci cand mi se solicita un sfat :)  chestie de respect. poti renunta la pronumele de politete, respectand in schimb limba romana.

#45
marandan86

marandan86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2006

 mianna, on Aug 16 2006, 21:09, said:

si eu imi cer scuze, dar nu am dispozitia necesara sa citesc agramaticalitati atunci cand mi se solicita un sfat :)  chestie de respect. poti renunta la pronumele de politete, respectand in schimb limba romana.
I`m a jackass. Sorry!

#46
desperate_housewive

desperate_housewive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2006
S-au implinit cele 3 luni de la primele analize serologice si ieri le-am repetat. Am asteptat cu sufletul la gura rezultatele si mai apoi, cu buletinul de analize in mana, imi venea sa chiui de bucurie: calitativ, a iesit VDRL dubios, iar cantitativ la toate titrarile rezultatele au iesit negative.
Concluzie: tratament corect, pacient vindecat. OK. Toate bune si frumoase pana aici.
Bobarnacul divin a venit cateva minute mai tarziu. Nu mai stiu daca am pomenit de intentia mea de a-mi schimba serviciul de la 1 septembrie. Asa ca am crezut ca, pe baza acestui buletin de analize, nu va fi nici o problema ca un medic de laborator sa-mi puna parafa pe dosarul medical de angajare si sa treaca "VDRL negativ" in loc de "dubios", ca sa fiu scutita de umilinta inutila de a ma justifica in fata angajatorului si de a aparea ca o ciumata in fata viitorilor colegi, asta in cazul in care as mai fi fost angajata.
Doctorita mea dermatolog a sunat la laborator si i-a spus deschis sefei laboratorului toata istoria mea, rugand-o, la final, sa fie de acord sa-mi treaca un VDRL negativ in dosarul medical, avand in vedere ca s-a vazut din rezultatul testelor ca tratamentul a fost eficient si ca sunt practic vindecata si ca n-ar avea rost sa ma nenoroceasca cu inscrierea acelui "dubios" in dosar. Trageam cu urechea la convorbirea celor doua, tinandu-mi respiratia. La sfarsit am izbucnit in plans. Cazuse cerul pe mine pentru a doua oara. Sefa de laborator (una care se apropie de pensie) a spus ca ea nu poate sa accepte asa ceva si ca ea nu poate sa  scrie pe dosarul medical altceva decat ce scrie pe buletinul de analize si ca restul n-o intereseaza. Ba mai mult, am aflat azi ca i-a avertizat pe toti cei din laborator care au drept de parafare, sa nu cumva sa-mi scrie altceva in dosar, ca va fi vai de capul lor.
Deja ma gandeam sa ma duc la noul sef  si sa-l anunt ca renunt la post, fara alte explicatii - asta era singura miscare pe care o vedeam. Salvarea mea a venit de la dermatoloaga. Mi-a scris ea VDRL negativ,a pus parafa si a semnat si a spus ca isi asuma toata raspunderea, pentru ca ea nu crede ca pacientul trebuie bagat in pamant, ci trebuie ajutat sa-si continue viata normal.
Vreau sa precizez ca nu i-am dat acestei femei nici un ban si nici un cadou, niciodata si nici nu am cunoscut-o pana in ziua primei consultatii. Mi s-a parut o persoana extraordinara. Poate doar mama mea m-ar mai fi aparat si ajutat asa cum a facut-o ea si pentru asta o sa-i fiu recunoscatoare toata viata mea.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi despre toata tarasenia asta. Care dintre cele doua doctorite credeti voi ca a procedat bine si care a gresit ?
Va rog pe toti cei care cititi sa nu ma suspectati de incercarea de a face sondaje/teste/romane/etc. (mi s-a mai intamplat sa fiu banuita). Nu vreau decat sa stiu ce ganditi voi din afara, pentru ca eu am deja senzatia ca nu mai fac prea clar diferenta intre bine si rau. Nu vreau sa insel si sa pacalesc pe nimeni. Vreau doar sa-mi pot continua viata si sa uit acest an de cosmar.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si eu as fi procedat la fel ca dna ta doctor.
am inteles ca medical ramane "Vdrl dubios" dar esti practic vindecata.
si atunci, dupa cum ai spus, mi se pare groaznic sa anulezi sansele unui om, sa-i distrugi viata, si sa-l stigmatizezi, cand se poate foarte bine sa pui vdrl negativ, ca e vindecata de sifilis.
la urma urmei sifilisul se vindeca-n 2-3 saptamani, nu mai e plaga de acum 500-1000 de ani.
trei sferturi dintre "vedetele" noastre au avut sifilis incepand cu mutu si terminand cu mai stiu eu care tot auzeam la tv...
chiar e asa o nenorocire ?...
chiar e nevoie sa distrugi viata unui om pentru o frustrare profesionala personala ?
eu cred ca nu !

#48
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
felicitari, dw; de-acum sunt convinsa ca vei sufla si-n iaurt  :)

dermatoloaga a pus in aplicare un principiu pe care eu l-am invatat in prima ora de curs: "primum non nocere, deinde salutare" - mai intai sa nu faci rau, si abia in al doilea rand sa salvezi. nu se aplica doar referitor la sanatatea pacientului, ci la viata lui.

#49
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
buna seara tuturor !
in urma cu 4 luni ( mai exact la inceputul lunii mai ) , in urma unor analize de sange de rutina , vdrl-ul mi-a iesit pozitiv .dupa acest rezultat , am mai facut o serie de teste pt depistearea anticorpilor anti-treponemici cantitativ , respectiv rpr si tpha.rezultatul la rpr a fost de TITRU=32 si la tpha , TITRU=2560. la recomandarea domnului doctor dermatolog am urmat un tratament de trei saptamani cu moldamina ( cate doua in fiecare saptamana ) si mi-a spus sa refac testele rpr si tpha cantitative dupa trei luni dupa tratament.
am refacut aceste teste saptamana trecuta si mi-au iesit astfel : rpr , titru 32 ( la fel ca si in luna mai , inaintea inceperii tratamentului ) , iar tpha , titru -320. astazi am inceput tratament cu retarpen , cate doua fiole pe saptamana , timp de 5 saptamani . nu ar fi fost oare normal ca titrarea rpr-ului sa scada dupa acel tratament ? ce se intampla ? oare treponemele acelea sunt rezistente la subsanta ?
va rog ajutati-ma cu niste lamuriri , disper (
ma gadesc ca totusi e un semn bun , din moment ce titrul la tpha este de 320 in loc de 2560 cum a iesit in luna mai. dl doctor insa a spus ca de fapt rprul este cel care graieste in cazul asta , faptul ca titrul tpha este mai mic nu este relevant cu nimic . este oare adevarat ? daca titrul la tpha este semnificativ mai mic , atunci de ce rprul este la fel ?? ce mi se intampla ? va rog , daca stie cineva sa ma ajute

si apropos , nu stiu de ce se vorbeste fara sa se stie : sifilisul NU este obligatoriu sa se declare . eu m-am tratat intr-o clinica particulara si nu m-a obligat nimeni sa o declar undeva . pt ce sa o declar ??domnilor , nu mai suntem pe vremea bunicii .s-au mai schimbat unele chestiuni...din fericire

#50
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu pacientul o declara, ci medicul care il trateaza. daca nu s-a facut ancheta epidemiologica (adica sa te intrebe cu ce persoane ai avut contact sexual si sa le testeze si pe ele) cu atat mai rau.

nu stiu de ce te incanta atat de mult chestia asta, avand in vedere ca daca ar fi fost respectata ai fi avut poate sansa sa nu te infectezi.



"...din fericire"...creste si-nfloreste.

#51
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
numai sa dezbat chestiunea asta am eu chef acum . problema ce ma framanta pe mine este faptul ca analizele alea tot asa au iesit . nu ca nu a declarat doctorul ..oricum , el m-a intrebat daca si-a facut si partenerul testele .si le-a facut si el si nu au iesit pozitive ( facem protejat in orice caz ) . le-a repetat din luna mai de cand am aflat , in fiecare luna pana acum si au iesit negative toate . doctorul mi-a spus ca as fi putut lua si prin sarut de la o persoana infectata , asta daca eu aveam in gura o micuta zgarietura sau mucoasa nu era sanatoasa . degeaba ar fi declarat-o doctorul , ca eu tot nu as fi stiut de unde am luat boala , si mi-ar fi facut mai mult rau , ca bine in nici un caz nu... in fine , fiecare cu opinia sa , o respect ...insa o spun franc : e cam comunista parerea , daca stai sa o analizezi bine....nu ar fi ajutat pe nimeni in situatia asta declararea bolii

Edited by berlinish, 07 September 2006 - 09:48.


#52
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

 berlinish, on Sep 7 2006, 10:44, said:

numai sa dezbat chestiunea asta am eu chef acum . problema ce ma framanta pe mine este faptul ca analizele alea tot asa au iesit . nu ca nu a declarat doctorul ..oricum , el m-a intrebat daca si-a facut si partenerul testele .si le-a facut si el si nu au iesit pozitive ( facem protejat in orice caz ) . le-a repetat din luna mai de cand am aflat , in fiecare luna pana acum si au iesit negative toate . doctorul mi-a spus ca as fi putut lua si prin sarut de la o persoana infectata , asta daca eu aveam in gura o micuta zgarietura sau mucoasa nu era sanatoasa . degeaba ar fi declarat-o doctorul , ca eu tot nu as fi stiut de unde am luat boala , si mi-ar fi facut mai mult rau , ca bine in nici un caz nu... in fine , fiecare cu opinia sa , o respect ...insa o spun franc : e cam comunista parerea , daca stai sa o analizezi bine....nu ar fi ajutat pe nimeni in situatia asta declararea bolii

Pai cum sa nu ajute? Din cite stiu eu (Mianna te rog corecteaza-ma daca gresesc), 'declararea' bolii inseamna ca apari intr-o statistica (sa stie si aia de la minister, etc cite cazuri de sifilis sunt in Romania), si ca te intreaba cu cine ai avut contact in ultimii ani si ii cauta (daca nu-i poti contacta tu) sa vina sa-si faca analizele = ancheta epidemiologica, ca sa nu se imprastie si mai mult. Pt. ca l-ai luat de la cineva din trecut, daca actualul a iesit negativ, si poate ala nu a aflat/ nu s-a tratat si inca il mai da si la altele. Asta NU inseamna ca-ti pune un biletel in frunte si pe usa 'are sifilis, fugiti!' - adica vecinii, colegii de servici, etc, n-au de ce sa afle, nu e treaba lor.
Raspunsul cu declararea de mai sus - vizavi de parinti - era legat de presupunerea ca marandan e minor, deci parintii vor afla, ca sa urmeze tratamentul, nu ca tot orasul va afla.
Nu mi se pare ca are vreo legatura comunismul cu asta - fiindca sifilisul e o boala f grava care se vindeca bine daca e prinsa devreme, si mori/innebunesti daca e prea tirziu, e normal sa fie declarat si sa fie testate toate contactele. Adica, daca din pacate l-ai luat, vrei sa stii si sa te tratezi, nu sa te trezesti in 10 ani ca nu prea mai e nimic de facut.

#53
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

 moonchild11, on Sep 8 2006, 15:14, said:

Pai cum sa nu ajute? Din cite stiu eu (Mianna te rog corecteaza-ma daca gresesc), 'declararea' bolii inseamna ca apari intr-o statistica (sa stie si aia de la minister, etc cite cazuri de sifilis sunt in Romania), si ca te intreaba cu cine ai avut contact in ultimii ani si ii cauta (daca nu-i poti contacta tu) sa vina sa-si faca analizele = ancheta epidemiologica, ca sa nu se imprastie si mai mult. Pt. ca l-ai luat de la cineva din trecut, daca actualul a iesit negativ, si poate ala nu a aflat/ nu s-a tratat si inca il mai da si la altele. Asta NU inseamna ca-ti pune un biletel in frunte si pe usa 'are sifilis, fugiti!' - adica vecinii, colegii de servici, etc, n-au de ce sa afle, nu e treaba lor.
Raspunsul cu declararea de mai sus - vizavi de parinti - era legat de presupunerea ca marandan e minor, deci parintii vor afla, ca sa urmeze tratamentul, nu ca tot orasul va afla.
Nu mi se pare ca are vreo legatura comunismul cu asta - fiindca sifilisul e o boala f grava care se vindeca bine daca e prinsa devreme, si mori/innebunesti daca e prea tirziu, e normal sa fie declarat si sa fie testate toate contactele. Adica, daca din pacate l-ai luat, vrei sa stii si sa te tratezi, nu sa te trezesti in 10 ani ca nu prea mai e nimic de facut.
in fine , nu am de gand sa mai dezbat chestiunea asta cum am zis mai devreme , asa ca ma opresc aici , nu mai dau explicatii la problema asta , care vad ca mai mult asta va framanta pe voi ...eu ajuns in forumul asta cu speranta ca cineva stie sa ma lamureasca putin in legatura cu valorile acelea de sange...nu am venit aici sa dau explicatii de ce nu am declarat-o , cu cine am avut contact etc...multumesc

#54
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu ti-a cerut nimeni explicatii. ai furnizat o informatie eronata si am corectat-o. nu ai venit in forumul asta nici ca sa ne acuzi ca vorbim fara sa stim cand nu e cazul.

cat despre problema ta, imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar nu stiu mai multe decat dermatologul tau, in contextul in care e o boala pe care doar am invatat-o-n facultate, n-am tratat si n-am urmarit vreun caz.

Edited by mianna, 08 September 2006 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate