Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#3853
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmarespopescu, on 29 ianuarie 2021 - 12:07, said:

Am observat ca, in colacul cahlelor de 22x24 cm ar fi un spatiu de 14.5 x16 cm.Asta inseamna ca se pune o caramida de samota de 11.5 latime taiata dupa nevoie.
Restul de la  11.5cm pana la 14.5 cm se umple cu caramida sparta  sau cu lut ?
Ideal ar fi sa se gasesca caramida lata de 14 cm.

Daca vrei sa nu consumi multa argila in colacul cahlelor poti umple si cu doua bucati ,iar la rosturi  tai sobinca sau samote subtiri  de 10- 23 cm de o grosime  cit sa permita sa intre acolo.asa cum prezinta un filmulet german la o teracota alba.Totusi pentru a te elucida cit mai repede ar fi necesar sa te uiti si sa intrebi  la fata locului  pe unul care  are o teracota bine facuta eventual pe un meserias care sa iti explica  cit mai multe,apoi sa vii  cu impartirea spatiului  pe fumuri 125----77.Marimea gratarului a origiciului prin care iese fumul din  focar,a spatiului dintre cele doua  poduri,a fumurilor 1-3-5,sunt determinate  in urma  unor calcule avind o logica
Cauta pe Youtube   Grundofens cu Peter Ratz
Ca ai venit cu calculele  de 125 din suprafata teracotei sa mai studiem

Edited by bobon, 30 January 2021 - 11:57.


#3854
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postbobon, on 30 ianuarie 2021 - 11:50, said:


Cauta pe Youtube   Grundofens cu Peter Ratz

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPbprpfQGVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3855
marespopescu

marespopescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.06.2017

View Postbobon, on 30 ianuarie 2021 - 11:50, said:

Daca vrei sa nu consumi multa argila in colacul cahlelor poti umple si cu doua bucati ,iar la rosturi  tai sobinca sau samote subtiri  de 10- 23 cm de o grosime  cit sa permita sa intre acolo.asa cum prezinta un filmulet german la o teracota alba.Totusi pentru a te elucida cit mai repede ar fi necesar sa te uiti si sa intrebi  la fata locului  pe unul care  are o teracota bine facuta eventual pe un meserias care sa iti explica  cit mai multe,apoi sa vii  cu impartirea spatiului  pe fumuri 125----77.Marimea gratarului a origiciului prin care iese fumul din  focar,a spatiului dintre cele doua  poduri,a fumurilor 1-3-5,sunt determinate  in urma  unor calcule avind o logica
Cauta pe Youtube   Grundofens cu Peter Ratz
Ca ai venit cu calculele  de 125 din suprafata teracotei sa mai studiem

In cartea sobarului si cosarului se zice ca rostul de la focar si fumul nr 1 trebuie sa aiba sectiunea dubla fata de ultimul fum.
Tot acolo mai zice ca un fum ar trebui sa aiba sectiunea 350-400 cmp ceea ce inseamna ca trebuie sa aiba dimensiunile 20x20cm.
Luind in calcul o soba de 3x2x7 avem o suprafata utila de 3.17mp pentru ca 1 rand este mort.
Daca ne luam dupa Tondach,atunci avem fumurile asa:
1.125xSa=396 cmp
2.100xSa=317cmp
3.91xSa=288 cmp
4.77xSa=244cmp
5.77xSa=244cmp
Burlan =50 Sa=156 cmp.

Suprafata activa este 3.11 mp+ 25% x 0.26 mp capacul= 3.17 mp

Realitatea...

Burlanul de ceramica are sectiunea interioara de 13x13cm,rezulta sectiunea de 169 cmp.Observam ca dupa Tondach suntem pe aproape.
Daca captusim focarul cu samota de 3.2 cm rezulta un focar lat de 26 cm si lungimea de 48 cm.
Conform Tondach focarul se calculeaza asa: adancimea x largimea=Q/2.25.
Deci vine asa: 26x48= Q/2.25, unde Q= 700 x Sa=2219,rezulta 26x48=2219/2.25  adica 1248=986.
Observam ca nu este o egalitate.
Eu cred ca se poate micsora focarul desi nu cred ca re rost.

Inaltimea focarului =30 + Q/150 cm=44 cm.
Nota: inaltimea minima la focar pe lemne este 50 cm.
Concluzie: inaltime focar soba 3x2x7 este 50 cm.

Gratarul are sectiunea 100xSa =317 cmp conform Tondach
Conform tabelelor Tondach, gratarul are sectiunea 21x18=378 cmp ...pare Ok!

Sa trecem la fumuri.

Varianta 1: nu se captuseste soba ,fumurile se fac cu caramida de 3.2
Rezulta un spatiu de 56 x 34 cm

Fumul 1: 12x34=408 cmp    / Dupa Tondach 125x3.17 =396 ...Ok!
Fumul 2 si 3: 21x15=315 cmp / Dupa TOndach 100x3.17=317 ...Ok!
Fumul 4 si 5: 17x15=255 cmp./ Dupa Tondach 77x3.17=244... Ok!

Rostul de la focar: 15x 26= 390 cmp .Observam ca este egal cu fumul 1.
Intre fumuri: 15x 26= 390 cmp.

Concluzie: rostul de la focar este egal in sectiune cu sectiunea dintre poduri  si fumul nr 1.

Dupa mine, sectiunea rostului focarului trebuie  sa fie mai mare decat sectiunea dintre poduri care la randul ei trebuie  sa mai mare decat fumul 1.

Edited by florin71_skoda, 31 January 2021 - 10:11.


#3856
smarian01

smarian01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2021
Buna ziua ,sunt nou pe acest forum pot spune că l-am citit pe tot ,am o intrebare la o soba cu plita fără cuptor 2/3 cahle se pot face 5 fumuri.

#3857
marespopescu

marespopescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.06.2017
Varianta 2: focarul si fumul 1 captusite cu samota de 3.2 cm.
F1.  =15x26= 390 cmp / Tondach 125x3.17=396 ...Ok!
F2,3=17x15=255cmp / Tondach 91x3.17=288...Nu prea Ok!
F4,5=14x15=210cmp/ Tondach 77x3.17=244...Nu prea Ok!

Observam ca fumurile 2,3 si 4,5 sunt subdimensionate dupa  Tondach.

#3858
marespopescu

marespopescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.06.2017
Sara buna,
Pentru ca discutiile privind folosirea caramizilor refractare la captusirea sobelor cat si la umplerea colacilor este de analizat aduc in discutie urmatoarea problema:
Am facut un test.Am pus 1/2 caramida semisamota si restul cu lut amestecat cu nisip 0-5mm intr-o cahla.
Placa am pus-o pe soba.Am lasat-o sa se incalzeasca cu caramida de 3.2 in jos(pe plita).
Cand am simtitit ca arde bine am tras-o de-o parte si am rasucit-o.
Concluzie: ardea caramida de te usca la suflet.Ei bine pamantul nu ardea la fel.

Ma gandesc ca daca umpleam colacul cu caramida la maxim aveam rezultate pe masura.


Nota: caramida am luat-o cu imprumut de la un vecin  pentru teste.


Am pus 1/2 caramida in cahla si am completat cu pamant plus nisip 0-5 mm.

Edited by marespopescu, 30 January 2021 - 19:18.


#3859
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Cu cat sobă este mai grea cu atât este mai bine pentru stabilitate termică.
Bine, aici sunt multi factori care intra în discuție , incepand cu necesarul termic al suprafeței de încălzit, Nr de focuri pe 24 ore,  durata arderii, suprafață radianta utila a sobei, temperatura la suprafață sobei, etc....
Sunt de părere că trebuie să ne orientam spre sisteme de încălzire simple, eficiente și trainice.

Nu prea am văzut solicitări de soluții plecând de la situația existentă...suprafață, izolație, etc...

#3860
User_April

User_April

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2017
Buna ziua,
Care sunt solutiile pentru a schimba estetic o soba clasica din tercota ( fara a o darama) in ceva mai de actualitate? Vreau tot ceva rustic dar din caramida. Un material care sa nu fie lucios. Se poate spre exemplu imbraca tot ce este acum cu caramida?

#3861
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postsmarian01, on 30 ianuarie 2021 - 18:23, said:

Buna ziua ,sunt nou pe acest forum pot spune că l-am citit pe tot ,am o intrebare la o soba cu plita fără cuptor 2/3 cahle se pot face 5 fumuri.

Da ,folosind sobinca,samota de 3,2 sau tigla solzi

#3862
smarian01

smarian01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2021
Mulțumesc pentru răspuns .Este mai eficientă in timp ca cea cu cuptor? Mă refer ca și transfer termic.

#3863
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmarespopescu, on 30 ianuarie 2021 - 18:53, said:

Varianta 2: focarul si fumul 1 captusite cu samota de 3.2 cm.
F1.  =15x26= 390 cmp / Tondach 125x3.17=396 ...Ok!
F2,3=17x15=255cmp / Tondach 91x3.17=288...Nu prea Ok!
F4,5=14x15=210cmp/ Tondach 77x3.17=244...Nu prea Ok!

Observam ca fumurile 2,3 si 4,5 sunt subdimensionate dupa  Tondach.

Daca te orientezi dupa cartea Tondach nu vei  face teracota.Dupa mine caretea asta are niste socoteli fara logica,Sa spunem ca  focarul are legatura cu suprafata de degajare ca si  fumurirle, dar de unde au  scos co9nstantele de 3o, 4o ,1000 ce le folosesc la calcul?Nu o sa  ajungi niciodata ca faci fumurile  si focarul la milimetru
In cartea sobarului dom 68 sunt calcule  simple sau ti le spune ....cam asa  .,..o placa daua in plus  pentru pozitia asta etc, dar focarul  tot pe la 50 cm inaltime este  de la minim la maxim
Mai este o carte Manual de sobarit de Pintilii unde  spune cit de mari sunt focarele de la o soba la alta si ceva despre fumuri  dar aici vine cu o logica,,,,largimea fumului si a cailor de comunicare intre ele  care sa  asigure o deplasare a fumului de 2,--3 m/s cum  se calculeaza  pe la altii
Mai concret pentru tine  faci focarul inalt de 45-50  cm ,iesirea din focar  dubla decit usa mica,intoarcerea  tot  atit, primul fum de 10/32 iar restul  impartit in patru tinind cont ca  fumurile sa fie cu suprafetele in scadere de la fumul doi spre 4 ,cum spune undeva cu 25% de la unul la altul.Afli  procentual  cit este fiecare unul fata de altul si apoi calculezi cit este fata de spatiul liber pentru fumuri
Mai este o carte din editura poti face si singur  dupa un ceh sau neamt,dar nu este cine stie ce.fata de cartea din 68
Logica scaderii suprafetei de la  un fum la altul este aratata de rusi lunid in considerare volumul de aer pentru ardere si temperatura lui in miscare din focar la cos care sa determine o deplasare de 2 m/s,Aici ajungem ca la o placinta daca numaram foile nu o mai mincam.
Deci ca sa o faci ca in carte se poate  dar chiar la mm e grele

#3864
marespopescu

marespopescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.06.2017

View Postbobon, on 31 ianuarie 2021 - 12:30, said:

Daca te orientezi dupa cartea Tondach nu vei  face teracota.Dupa mine caretea asta are niste socoteli fara logica,Sa spunem ca  focarul are legatura cu suprafata de degajare ca si  fumurirle, dar de unde au  scos co9nstantele de 3o, 4o ,1000 ce le folosesc la calcul?Nu o sa  ajungi niciodata ca faci fumurile  si focarul la milimetru
In cartea sobarului dom 68 sunt calcule  simple sau ti le spune ....cam asa  .,..o placa daua in plus  pentru pozitia asta etc, dar focarul  tot pe la 50 cm inaltime este  de la minim la maxim
Mai este o carte Manual de sobarit de Pintilii unde  spune cit de mari sunt focarele de la o soba la alta si ceva despre fumuri  dar aici vine cu o logica,,,,largimea fumului si a cailor de comunicare intre ele  care sa  asigure o deplasare a fumului de 2,--3 m/s cum  se calculeaza  pe la altii
Mai concret pentru tine  faci focarul inalt de 45-50  cm ,iesirea din focar  dubla decit usa mica,intoarcerea  tot  atit, primul fum de 10/32 iar restul  impartit in patru tinind cont ca  fumurile sa fie cu suprafetele in scadere de la fumul doi spre 4 ,cum spune undeva cu 25% de la unul la altul.Afli  procentual  cit este fiecare unul fata de altul si apoi calculezi cit este fata de spatiul liber pentru fumuri
Mai este o carte din editura poti face si singur  dupa un ceh sau neamt,dar nu este cine stie ce.fata de cartea din 68
Logica scaderii suprafetei de la  un fum la altul este aratata de rusi lunid in considerare volumul de aer pentru ardere si temperatura lui in miscare din focar la cos care sa determine o deplasare de 2 m/s,Aici ajungem ca la o placinta daca numaram foile nu o mai mincam.
Deci ca sa o faci ca in carte se poate  dar chiar la mm e grele

Pentru o soba cu usita cenusar de 20x10 cm=200cmp,rezulta ca rostul de fum,intorcerea si fumul unul vor trebui sa aiba sectiunea 400 cmp.

Astfel, o soba de 3x2 cu focarul captusit  cu caramida de 3.2 va avea latimea focarului de 26 cm.
Fumul nr 1 captusit cu caramida de 3.2 cm.

In acest caz,rostul fumului din focar,intoarcerea si fumul 1 va avea sectiunea 26x15=390cmp.
Fumurile 2 si 3 vor avea sectiunea 16x15=240 cmp
Fumurile 4 si 5 vor avea sectiunea 14x15=210 cmp.

Astfel, respectam regulile din cartea cosarului:
  • rostul dintre focar si podul 1 sa aiba sectiunea dubla fata de sectiunea usitei cenusarului si fata de fumul 5
  • fumul 1 sa aiba sectiunea dubla fata de sectiunea usitei cenusarului si fata de fumul 5
  • sectiunea fumului 5(14x15) sa fie cu 10% mai mare decat sectiunea cosului de fum(14x14 cm)

Referitor la constructia unei sobe cu plita.
Se poate face focarul inalt de 36 cm ?
Adica sa poti face cenusarul in jumatatea inferioara a unei cahle iar focarul in jumatatea superioara a acelei cahle plus inca o cahla in sus.

#3865
ISimion

ISimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2010
Salut, caut un sobar bun în Sibiu pentru a demonta și remonta o sobă de teracotă, vreau sa schimb toată podeaua și de aceea am nevoie de un meșter în sobe de teracotă, iar în Sibiu cel care a făcut soba a trecut la cele veșnice. Aveți ceva sugestii, vă rog?

Edited by ISimion, 04 July 2021 - 19:06.


#3866
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
In aceasta toamna am refacut o soba cu plita si cuptor, din teracota, cu trei fumuri.
Am "daramat" toata partea din zona plitei si tot ce a fost de la cuptor in sus. Am facut eu ceva poze ca sa refac soba cat de cat la fel.
Am facut focarul cu samota groasa, am placat toate placile de teracota cu caramida de samota si toate golurile dintre placi , la fel, le-am umplut cu bucatele de samota.  
Soba functioneaza bine, arde frumos si inca nu scoate fum prin imbinarile dintre placile de teracota.
Nu mi-a iesit bine cenusarul, adica nu este pe centrul sobei si nici lung incat sa treaca un pic de jumatatea sobei (focarului), dar functioneaza bine.
Am aplicat ideea cu testarea compozitiei lutului si am mai "furat" o idee de cum sa fie asezate caramizile in focar.

Tin sa multumesc atat sobarilor vechi cat si celor noi de pe acest forum pentru informatiile si sfaturile postate.Pe mine m-au ajutat.

#3867
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
O veste trista pt fanii teracotelor si sobelor de caramida  ... Posted Image

BOBON(nea Gigi Boboloaca din Orsova) - colegul si mentorul nostru in ale sobaritului s-a mutat la cele vesnice in Iunie 2021 ca urmare a unei comotii cerebrale fulgeratoare.

Pierdem astfel un mester exceptional, care in practica ultimilor ani a incercat permanent sa imbine traditiile vechii scoli romanesti de sobarit cu influentele externe(clopote, contraflow, admisii aer, focare eficiente, etc.), construind ceea ce el numea teracote modernizate.

Prin intermediul forumului Softpedia de care era extrem de atasat, sa speram ca vor fi pastrate pt viitorime sfaturile si contributiile lui in materie de teracote si sobe de caramida, atit de utile pentru cei interesati de sobarit.

Odihneasca-se in pace ...

#3868
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Pe D-l Bobon,... Prietenul nostru  drag, nu-l  vom uita niciodata !
Sa-i fie tarana usoara ...

#3869
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Si pentru dl Bobon,...  era mesajul meu de mai sus .

Sa-i fie tarana usoara ...

#3870
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Momente triste, dar asa este viata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

catalin_barna

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate