Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#3889
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
,,o intrebare legata de supraalimentare: cand iti dai seama de acest lucru  sau cind trebuie sa te
opresti INAINTE de a o supraalimenta si sa crape teracota"
In general suntem obisnuiti sa alimentam cu o anumita cantitate de combustibil.Exemplul meu
o galeata de lavabila (15 l).Asta pentru ca facem focul in fiecare zi si se mentine o anumita temperatura.
Daca mai arunci inca un lemn in plus nu-i bai.Un grad sau doua mai mult.Eu alimentez soba cu lemne !
Altii aprind un mic foc peste care pun trei-patru brichete si gata.Asta la sobe normale ...
La sobe anormale de genul ,,premontate" adica tentativele de sobe pe care o iei montata de-a gata
bagi tot timpul ca altfel degeri.Iese toata caldura pe cos si nu ai cum sa o supraincalzesti.
In cazul meu casa de vacanta (locuita ocazional).Iana cu zapezi de pomina am zis sa ajung sa dau
zapada spulberata din zona usilor etc.Muncind la zapada am zis sa fac un foc in soba sa mai ma incalzesc.
O galeata de lemn de salcim ....soba fierbinte ...aburul din gura de un metru ....mai bag o galeata ...
Deja soba era super fierbinte.Aburul din gura doar de 75 cm.Ies mai dau la zapada si gasesc nuci
dealea negre pe care le greblasem si erau acoperite cu o folie.Imi vine ideea de ,,geniu" sa bag o galeata
de nuci peste jarul din soba.Am indesat in soba nucile si am iesit chemat de vecini.Am vorbit ca vecinii
si ma gindeam sa incep stringerea bagajelor pentru intoarcere la Buc.La intrarea in camera cu soba ..
soc si groaza.Usa sobei era rosie si deformata ,partea de sus a sobei era distrusa  .incapea palma
printre placile de teracota.Ceva de groaza.Primul gind a fost sa scot jarul in zapada.Dar se topise gratarul
de fonta si era cazut in cenusar.Asa am distrus soba ....dar am fost nevoit sa invat si sa mi-o reconstruiesc.
Promit sa pun pozele cu prima soba facuta ,pentru ca am facut o soba atipica  ,la inceputul verii(24) cind o darim..
Soba cu fumuri elicoidale (cartea sobarului) care a ars de la lemne ,cocs,sticle de plastic,adidasi etc si
care nu a fost curatata nici o data.Doar cosul a fost curatat.
Nu faceti ca mine ! Poate fi sursa de incendiu sau sa crape placi de teracota ,sa emane dioxid de carbon sa
provoace moartea.Nu este de glumit!

#3890
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007

View Postmariusyale, on 13 decembrie 2023 - 19:57, said:

Pentru ca m-am lovit de problema asta , hai sa-ti spun cum am facut eu (mi-a trebuit o zi si o noapte
sa gasesc ideea ...)...
Super idee! Posted Image Posted Image Posted Image
Acum trebuie sa ma apuc de baut Bergen... la pet si sa iau lectii de golf :)
Multumesc!

View Postciobi_mar, on 13 decembrie 2023 - 18:05, said:

Salut!
acel fum orizontal se numeste pod...

Mulțumesc pentru răspuns! Atașez o foto cu fumul respectiv - atât am, din păcate - și o schiță de clasa a-II-a a sobei. Partea albastră nu am reușit să o curăț. O posibilitate de a curăța podul respectiv fără a fi nevoit să sparg iar capacul sobei nu există, nu?

Attached Files



#3891
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
vicked , imi pare rau ca nu ai inteles ideea ..Mai incerc o data sa explic .
1- chemi pe cineva priceput la asta.
2-cumperi periile de mai jos si incerci sa cureti, cum stii tu.
3-gauresti teracota si caramizile aferente cu o freza specializata ci pui dop de vizitare (risc de a strica soba).
4-cauti prin tomberoane (asta pt ca nu bei bere la pet) si dupa marimea din foto al tau poti lua si peturi mai mari
de un litru.Indicarea numelui de tip de bere a fost pentru forma petului si nu pentru ca imi place mie...
Ai si varianta lui ciobimar....ar trebui sa mai existe si robotei telecomandati prin telefon , dar nu stiu ...
Spor  sa ai .

Attached Files


Edited by mariusyale, 14 December 2023 - 14:27.


#3892
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Mariusyale, răspunsul meu era o glumă, nu trebuia să te superi. Chiar apreciez răspunsurile tale!

#3893
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postwicked100, on 14 decembrie 2023 - 11:28, said:





O posibilitate de a curăța podul respectiv fără a fi nevoit să sparg iar capacul sobei nu există, nu?
Initial am vrut sa-ti zic sa  bagi furtunul de la aspirator  prin focar pana ajungi in spatiul cu pricina ...

https://www.bricodep...nusa-800-w.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8OLv76OtGIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate