Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2909 răspunsuri în acest subiect

#865
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 30.01.2009

View Postcosmin_sn, on 17th August 2010, 11:23, said:

Am in constructie o casa si imi e cam imposibil sa fac canalizare gravitationala pt ca sunt cam 120 m si destepti care au facut canalizaqre stradala au facut-o la 2 m adancime.Are cineva o pompa cu tocator care sa functioneze ok pt distanta asta?


se poate face un camin in care sa se scurga toata mizeria si de acolo cu o pompa cu tocator se arunca intr-o alta retea de canalizare care este postata relativ la suprafata (nu poate sa inghete deoarece pe ea nu sta apa decat in regim fortat pand merge pompa) si apoi cu panta corespunzatoare diametrului conductei pana in caminul de racord, unde daca si acolo se iese prea jos se poate monta o alta pompa
spor!

#866
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Ai idee daca pot monta intr=o fosa aceea pompa cu tocator.
Ce panta trebuie data tevilor de canalizare 2 la suta?

#867
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna ziua! Un vecin mi-a facut o plangere la cei de la Gdf Suez ca as avea scurgeri de gaze in apartament. Asta s-a intamplat cand eu eram plecat de acasa. La intoarcere am descoperit ca aveam gazul oprit si pus sigiliu. Am sunat la gaze si mi-au spus ca trebuie sa iau legatura cu o firma autorizata anre care sa-mi remedieze problema. Stiti cam cat m-ar costa o astfel de lucrare? Am sunat la cateva firme luate dupa net dar momentan nu au echipe disponibile. Mai trebuie sa platesc ceva pentru deschiderea robinetului sigilat?

#868
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 30.01.2009
pompa se poate monta oriunde, sa nu intre in tocator lemne, carpe.....
panta minima este  functie de diametrul conductei

#869
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View Postcosmin_sn, on 17th August 2010, 12:23, said:

Am in constructie o casa si imi e cam imposibil sa fac canalizare gravitationala pt ca sunt cam 120 m si destepti care au facut canalizaqre stradala au facut-o la 2 m adancime.Are cineva o pompa cu tocator care sa functioneze ok pt distanta asta?

Ai demisol sau la ce adancime iesi cu canalizarea din casa? Te intreb asta pentru ca daca nu ai e posibil sa poti face gravitational, daca nu o posibilitate e cu fosa septica si sa pompezi in canalizarea stradala.

#870
ecoca

ecoca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 21.09.2004

View Postblimpyway, on 26th August 2010, 09:45, said:

vezi desenele atasate, primul e o fosa unicamerala cu intrare si iesire in "T" culcat.. iesirea duce in campul de drenaj care nu mai e desenat.
Al doilea aceasi fosa cu "butoiul" plasat pentru limpezire suplimentara. "Trecerea" poate fi facuta din cateva perforatii intr-o parte a  butoiului

---------------------

Cam nasol... nu stiu ce sa zic. Daca se poate curata fosa si patul de drenaj inlocuit a.i. sa poata absorbi din nou apa, va mai trebuie si o  statie de epurare ca sa curete foarte bine apa, a.i. sa nu mai infunde drenajul. Da nu stiu ce sa zic, e riscant caci treaba cu recuperarea stratului de drenaj e imputita si poate sa nu reuseasca. Sau daca la poarta aveti sant pentru ape pluviale deversati efluentul statiei de epurare in acesta, dar si asta e problematic deoarece iarna s-ar putea sa aveti probleme cu acumularea de gheata.

Daca n-aveti curte fosa unde e plasata? Poti face o schita aproximativa cu amplasarea casei, terenului si a cladirilor vecine? Vidanja cata apa scoate  si la ce interval?

Multumesc pentru desen. Am realizat deja ceva similar ... dupa propria imaginatie. Terenul este extrem de compactat, pamant negru argilos care nu absoarbe nimic. Va trebui sa scot apa intr-un drenaj vertical care, daca se umple, sa il golesc cu o pompa pe terenul din gradina (foarte neplacut iarna, practic imposibil fiindca in zona pot fi si 2 luni cu minus 10-15 grade (asa a fost iarna trecuta).

#871
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

eu am sol argilos de la 1 m adancime si am optatpt o fosa tri-camerala cu fundul ultimei camere nebetonat.
dimensiune totala: 4 x 2 x 2 m
prima camera are fundul usor inclinat , h 1,7 m, 2x1,2 m area placii
a doua camera are h= 2m, 2 x 0,8 m area placii
a treia camera are 2 m adancime si 2 x2 m area fundului

deserveste constant 2 persoane si ocazional pana la 8 -10
data in folosinta in iunie 2009 a avut nevoie de pompa de evacuare pe timpul ploilor din iunie cand s-a ridicat nivelul apei in sol pana la suprafata si o saptamana am dat apa in santul pluvial
tot la ultima camera am lasate 2 tuburi pt un eventual camp de drenaj daca se va strica treaba.
in rest e ok.

poate e si asta o solutie.

#872
adrim

adrim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 28.09.2007
Am si eu nevoie de un sfat: am ajuns in sfarsit cu constructia casei undeva langa Mures la fosa septica. Canalizarea s-a introdus anul trecut, dar s-a oprit la ultima curba inainte de straduta noastra, undeva la 300 m distanta. Terenul e situat la baza unui deal, dand in padure. Panza freatica e inalta, undeva la 1-1 1/2 m. Nu am facut demisol din aceasta cauza. Terenul e ingust de 12 m dar lung de aproape 300 m. Am facut deja o canalizare catre partea din jos a terenului (unde se afla un raulet mititel - vara aproape inexistent).

Ce ar fi mai indicat sa folosim? Vrem sa respectam legile in vigoare dar si bunul simt - fantana vecinului si a noastra e undeva la 10 m distanta sau chiar mai putin. Am putea folosi o fosa septica cu camp de drenaj? Sau trebuie sa folosim o fosa complet inchisa ce va trebui vidanjata (va fi prea des si prea scump ma gandesc)? Ce solutii am putea aplica?

#873
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View Postadrim, on 30th August 2010, 13:17, said:

Am si eu nevoie de un sfat: am ajuns in sfarsit cu constructia casei undeva langa Mures la fosa septica. Canalizarea s-a introdus anul trecut, dar s-a oprit la ultima curba inainte de straduta noastra, undeva la 300 m distanta. Terenul e situat la baza unui deal, dand in padure. Panza freatica e inalta, undeva la 1-1 1/2 m. Nu am facut demisol din aceasta cauza. Terenul e ingust de 12 m dar lung de aproape 300 m. Am facut deja o canalizare catre partea din jos a terenului (unde se afla un raulet mititel - vara aproape inexistent).

Ce ar fi mai indicat sa folosim? Vrem sa respectam legile in vigoare dar si bunul simt - fantana vecinului si a noastra e undeva la 10 m distanta sau chiar mai putin. Am putea folosi o fosa septica cu camp de drenaj? Sau trebuie sa folosim o fosa complet inchisa ce va trebui vidanjata (va fi prea des si prea scump ma gandesc)? Ce solutii am putea aplica?

Din ce stiu eu, nu prea poti pune fosa septica cu camp de drenaj la mai putin de 30 de metri de orice fanatana, mai ales ca panza freatica e asa de sus. Solutia ar fi o microstatie de epurare, sau daca nu un camin din beton vidanjabil cand se umple. Dar si ceea din urma solutie nu prea e ok, fiindca daca nu o hidroizolezi cum trebuie ,s-ar putea sa se umpla de apa din pamant si nu de la fosa/statie.

Parerea mea ca ceea mai buna solutie (financiar/practic), este microstatie de epurare, iar iesirea ei data direct in paraiasul din spatele curtii.
In catalogul Valrom scrie:
"Deversare în emisar natural
Este soluția preferată în zonele cu terenuri semi sau
impermeabile. Acest lucru presupune că apa uzată este evacuată
într-un pârâu, râu, canal de ape pluviale, ravenă naturală etc,
chiar dacă acesta nu dispune de apă pe toată durata anului.
ATENTIE!
Nu deversați niciodată în apă stătătoare (lacuri, bălți etc) cu
volume mici care nu asigură o diluție consistentă. Cu timpul
calitatea apei scade și există riscul modificării biotopului natural."

Bafta

#874
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 02.03.2008
Am o intrebare mai mult de canalizari decit de fose pt cei cu experienta ...

Exista o piesa gen sifon sau similar care sa se poata monta la intrarea conductelor de canalizare in casa, in EXTERIOR ingropata in pamint ???
Daca exista presupun ca nu impiedica evacuarea deseurilor care vin din casa si in plus ofera o garda hidraulica suplimentara, pentru blcarea mirosurilor care vin din reteaua de canalizare urbana ...

As avea nevoie de asa ceva pt 2 probleme:
-- am in fiecare baie/bucatarie sifoane de pardoseala ...
   volumul de apa din garda lor hidraulica este mic asa ca in citeva zile de absenta se evapora
   Cind ma intorc din vacante mai lungi este un miros neplacut de canalizare peste tot ...
   Ma gindesc ca acest sifon exterior este o protectie suplimentara care ar impiedica propagarea mirosurilor chaiar daca sifoaanele de pardoseala nu mai au apa ...
-- chiar si cu sifoanele de pardoseala umplute inca mai detectez un miros din cind in cind ...
    Mentionez ca fiecare coloana de canalizare este ventilata in exteriorul casei ... deci nu prea mai am ce s-a fac din punctul de vedere al instalatiei interioare ...

Astept sfaturile si sugestiile voastre ...

#875
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Preturile de verificare a instalatiilor de gaze difera de la firma la firma, dar iti dau eu niste preturi informative:
- verificare centrala termica cam 80 ron
- verificare aragaz 20 ron
- tevile pana la 1" cam 2.5-3 ron/m.
Te mai costa procesul verbal vreo 50-80 ron.
Asta e doar verificarea de gaz pentru ca aceasta verificare sa fie luata in considerare va trebui sa iti faci si verifcarea ISCIR a centralei daca nu o ai facuta in ultimii 2 ani. Cu procesul de verificre de gaz facut de firma autorizata te duci la firma care ti-a facut iscir sa il semneze si ei si apoi mergi la gaz si ar trebui sa fie ok.

#876
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.710
  • Înscris: 30.01.2008

View PostDarkmaster, on 1st September 2010, 12:03, said:

Preturile de verificare a instalatiilor de gaze difera de la firma la firma, dar iti dau eu niste preturi informative:
- verificare centrala termica cam 80 ron
- verificare aragaz 20 ron
- tevile pana la 1" cam 2.5-3 ron/m.
Te mai costa procesul verbal vreo 50-80 ron.
Asta e doar verificarea de gaz pentru ca aceasta verificare sa fie luata in considerare va trebui sa iti faci si verifcarea ISCIR a centralei daca nu o ai facuta in ultimii 2 ani. Cu procesul de verificre de gaz facut de firma autorizata te duci la firma care ti-a facut iscir sa il semneze si ei si apoi mergi la gaz si ar trebui sa fie ok.

sau sa isi monteze un detector de gaze :peacefingers:

#877
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Da asa e de detectorul de gaze am uitat, si mai mult ar trebui sa verifici si daca instalatia e conform proiectului respectiv daca ai mutat centrala pe balcon de exemplu de cand ai instalat-o si nu ai facut proiect, va trebui sa faci proiect nou. In orasul meu se leaga foarte mult de treaba asta, pentru ca multa lume si-a inchis balconul si a facut o simpla mutare a centralei pe balcon, iar acum ii obliga cei de la gaza sa aiba proiectul in conformitate cu realitatea.

#878
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostDarkmaster, on 1st September 2010, 18:09, said:

[...] acum ii obliga cei de la gaza sa aiba proiectul in conformitate cu realitatea.
Ceea ce mi se pare cît se poate de normal/necesar...  :peacefingers:

#879
adrim

adrim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 28.09.2007

View Postsorryn81, on 30th August 2010, 14:21, said:

Parerea mea ca ceea mai buna solutie (financiar/practic), este microstatie de epurare, iar iesirea ei data direct in paraiasul din spatele curtii.
In catalogul Valrom scrie:
"Deversare în emisar natural
Este soluția preferată în zonele cu terenuri semi sau
impermeabile. Acest lucru presupune că apa uzată este evacuată
într-un pârâu, râu, canal de ape pluviale, ravenă naturală etc,
chiar dacă acesta nu dispune de apă pe toată durata anului.

Bafta

Mersi Sorryn. Si eu m-am gandit ca ar fi o microstatie de epurare. Mi-ai putea da te rog ceva exemple de modele? Cred ca le confund cu simplele fose septice. Mersi mult.

#880
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
daca dai o cautare pe googule gasesti orice ;)

#881
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postadrim, on 30th August 2010, 13:17, said:

Am si eu nevoie de un sfat: am ajuns in sfarsit cu constructia casei undeva langa Mures la fosa septica. Canalizarea s-a introdus anul trecut, dar s-a oprit la ultima curba inainte de straduta noastra, undeva la 300 m distanta. Terenul e situat la baza unui deal, dand in padure. Panza freatica e inalta, undeva la 1-1 1/2 m. Nu am facut demisol din aceasta cauza. Terenul e ingust de 12 m dar lung de aproape 300 m. Am facut deja o canalizare catre partea din jos a terenului (unde se afla un raulet mititel - vara aproape inexistent).

Ce ar fi mai indicat sa folosim? Vrem sa respectam legile in vigoare dar si bunul simt - fantana vecinului si a noastra e undeva la 10 m distanta sau chiar mai putin. Am putea folosi o fosa septica cu camp de drenaj? Sau trebuie sa folosim o fosa complet inchisa ce va trebui vidanjata (va fi prea des si prea scump ma gandesc)? Ce solutii am putea aplica?

Daca terenul e asa lung sunt sigur ca poti pompa apa spre deal, unde panza freatica e mai adanca si poti sa faci camp de drenaj linistit, departe de orice fantani. Consumul pompei ar fi mult mai mic decat al unei statii de epurare. Iar pretul campul de drenaj+fosa+pompa+tevi ar trebui sa fie fi si ceva mai mic decat al unei statii de epurare.

Pentru pompat apa ce iese din fosa nu e nevoie de teava groasa, un tol e suficient. Si pompa de ape murdare, cu plutitor.

#882
adrim

adrim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 28.09.2007

View Postblimpyway, on 3rd September 2010, 17:24, said:

Daca terenul e asa lung sunt sigur ca poti pompa apa spre deal, unde panza freatica e mai adanca si poti sa faci camp de drenaj linistit, departe de orice fantani. Consumul pompei ar fi mult mai mic decat al unei statii de epurare. Iar pretul campul de drenaj+fosa+pompa+tevi ar trebui sa fie fi si ceva mai mic decat al unei statii de epurare.

Pentru pompat apa ce iese din fosa nu e nevoie de teava groasa, un tol e suficient. Si pompa de ape murdare, cu plutitor.

Mersi blimpyway. Din pacate terenul e situat cu spatele catre deal si orientat in sud spre padure... la marginea careia e paraiasul de care vorbeam. Atasez o poza, desi poza e facuta pt geam...in fundal se vede padurea. Cum este orientata poza, fosa ar veni in spate (fata de unghiul pozei si nu spre padure) unde de fapt e drumul principal si de acces (incolo e nordul).

Acum s-ar putea sa fie deja prea tarziu.... noi am facut deja o canalizare in jurul casei pt colectarea apelor pluviale si am dus conductele de pvc pana in spate catre padure (da in raulet). In viitor am vrea sa facem un iaz mititel in care am baga conducta de canalizare (iazul facut cu stuf si ce mai trebuie) si apoi o iesire de la iaz catre paraias. Inca nu am pozitionat fosa, dar va trebui sa fie langa drumul de acces principal (Nordul terenului, in partea cealalta) din motive de acces pt vidanjare (pe lateral drumuletul e foarte ingust).

Eu ma gandisem initial sa pun campul de drenaj intre fosa si conductele de canalizare deja trase, dar nu cred ca pot din cauza panzei freatice (e cam acelasi nivel pe tot terenul, mai sus de fapt spre sud) plus fantanile din jur inclusiv a noastra). Asa ca, nu cred ca imi ramane alta solutie decat sa duc iesirea de la fosa direct la conductele trase deja pt apa pluviala si apoi pe viitor sa construiesc eventual campul de drenaj sau iazul intre conducte si raulet.

In cazul asta ajunge o statie de epurare gen aguaClean de la Valrom? sau trebuie sa fie alt tip? Sau as avea alte solutii?

Mersi mult. Cam incurcat mesajul meu, sper sa reusesti sa-l urmaresti...:)

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate