Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2233
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
In regie proprie adica o faci tu cu 1-2 amici/prieteni?
Daca nu ai de gand sa faci nimic cu apa epurata atunci nu cred ca iesi mai ieftin sa o zidesti tu.
Din cate cunosc vidanjarea costa pe m³ .

#2234
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Da, sa o fac cu amici.

View Posttricky_radu, on 10 ianuarie 2017 - 15:05, said:

Daca nu ai de gand sa faci nimic cu apa epurata atunci nu cred ca iesi mai ieftin sa o zidesti tu.
Aici nu prea am inteles... :)

#2235
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Ce parere aveti de aceastafosa septica?  Mi se pare cam scumpa, de ex astacosta sensibil mai putin( bine e la 3000 l)

#2236
Alex_78

Alex_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2009
Buna ziua.
Am o casa la rosu si urmeaza sa cumpar si sa intalez fosa septica. Avand in vedere ca nu o pot monta singur a trebuit sa caut o firma care ofera si montaj. Are cineva fosa septica de la Eco-Vera? Vreau sa iau modelul Eco Imo 4. Ma intereseaza daca are cineva si daca este multumit de ea si eventual probleme.
Multumesc anticipat.

Edited by Alex_78, 30 January 2017 - 12:47.


#2237
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Daca doresc sa deversez apele pluviale intr-un dren format dintr-un tunel de percolare este OK? A mai realizat cineva ceva asemanator?
Daca drenul pentru deversarea apelor fluviale este același cu cel de la fosa, este OK?

#2238
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Trebuie sa faci ceva teste/ sa observi cata apa si cat de repede poate aboarbe pamantul din acel loc.
In zilele ploiase, daca vii si cu apa pluviala, e posibil sa se satureze pamantul de apa prea repede.
Pe langa astea, apa pluviala e curata. E cam pacat sa o amesteci cu apa din fosa.

#2239
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Buna seara.

Rog sa imi dati idei vizavi de construirea in regim ,,home made,, a unui separator de grasimi de maxim 100l

O schema de principiu unde pot gasi?

Pun pe forum ceea ce am gasit eu.

Multumesc mult de tot!Posted Image

Attached Files



#2240
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Am revenit cu chef de treaba. In maxim doua saptamani montez si eu fosa.



Am pus in atas ceea ce voi face, rog sa va uitati si sa imi spuneti unde gresesc.

Voi folosi cuburi de plastic de 1mc (1, 2 si 3)

Apa de la wc ( 10) se scurge in primul bazin unde se va face descompunerea anaeroba.

Din rezervorul 1 se deverseaza in rezervorul 2 unde suplimentar voi injecta bule de aer pentru descompunerea aeroba.

Din rezervorul 2 se va deversa in rezervorul 3 . Aici am prima intrebare, sa injectez aer si in rezervorul 3?
Din rezervorul 3 se va deversa in sol prin intermediul unui tunel de percoalare realizat din navete de suc intoarse invers ,

Apa de la bai le voi deversa direct in rezervorul 2 ca sa nu chinui inutil bacteriile din primul rezervor.

Chiuveta 10, cea de la bucatarie o voi inseria cu un separator de grasimi pe care il voi realiza dintr-un tomberon de 120 L.


Intrebari.

1.Sa injectez aer si in rezervorul 3?
2. Chiuvetele ( baia si bucataria) are o problema daca le deversez in primul rezervor?
3. Este bine sa trec si baile prin separatorul de grasimi?

Cam astea sunt pincipalele mele neclaritati.............

Multumesc in avans......Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by Daco_Get, 06 March 2017 - 06:42.
editare la cerere!


#2241
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Salutari.

Sunt in situatia in care trebuie sa iau o decizie urgent cu privire la solutia pen care o voi folosi in curte.

Zic urgent pt ca daca voi folosi o fosa septica din beton atunci aceasta as vrea sa o integrez in fundatia carportului si trebuie sa informez arhitectul zilele acestea.

Atasez planurile actuale cu casa si carportul cu anexa sa.

Pe scurt ma gandesc daca este o idee buna sa integrez o fosa septica de beton in fundatia carportului, sa cumpar o fosa prefabricata sau sa folosesc o microstatie de epurare.

In toate 3 cazurile...are rost sa le ingrop sub carport sau se recomanda sa fie in alta parte in curte?


http://cloud.tapatal...3/plan casa.pdf


#2242
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Te complici aiurea, pune fosa eco sau microstatia in alta parte

#2243
MACRONUNIT07

MACRONUNIT07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.10.2011
Buna seara. De curand am cumparat o casa cu o fosa din beton pe care o vidanjez la 2 sapt (nu se scurge apa). Ce solutii am (fosa sau statie de epurare) tinand cont ca pamantul nu prea absoarbe apa (la ploi apa sta in curte) iar ca spatiu pt tuburile de dren as avea cam 2x10m maximum.
De aemenea imi puteti recomanda o firma de fose sau microstatii (linkurile sunt binevenite),
Cei de la fosa.ro (produsele lor) sunt ok?

#2244
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Nu iti recomand produsele celor de la fosa.ro, sunt cei mai neseriosi, nu stiu cum au luat aprobarea de la mediu sa fabrice si sa vanda niste rezervoare pe post de fosa sau stati de epurare. Eu detin o ministatie de epurare, care de fapt lucreaza ca o fosa cu aer, Deci sfatul meu este sa te orientezi spre o alta societate.

#2245
MACRONUNIT07

MACRONUNIT07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.10.2011
De curand mi-am instalat o ministatie de epurare cu 4 tuburi de dren de 7m fiecare. Problema mea este ca de la ninsorile/ploile masive din ultimele zile s-au inundat tuburile de dren (m-am uitat prin aerisirea unuia si sunt pline de apa).
Ce e de facut - sunt compromise sau se va scurge apa?

#2246
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Se va scurge apa

#2247
kostelino

kostelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.03.2008
Buna  ziua,
Am  de  ales  intre  o  fosa    de  fibra    produsa  de  cei  de  la  Fosebm.ro tricamerala de  3000litri tub  drenaj    sau   fosa  din  polipropilena cu patru camere de2200litri produsa  de  Ecorotary cu  tub  percolare .Care  credeti  ca  este  mai  buna ? Multumesc  anticipat.
M-ar  interesa  in  primul  rand  comparatia  intre  fibra  si  polipropilena.

#2248
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Din punct de vedere al poluarii solului, cea din fibra trebuie scoasa din calcul, datorita rasinii care este folosita in fabricatie.
Cat despre fosele din polipropilena vezi ca poti gasi si pe la altii, asta spre comparatie - de ex., cauta undeva mai in urma pe topic si ai sa gasesti inforatie ajutatoare.

#2249
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
buna ziua
vreau sa realizez o fosa septica dintr-o cisterna veche de motorina, modelul cu 2 guri de vizitare, cred ca de 4 tone.
credeti ca as avea probleme pe viitor.
nu am experienta in acest domeniu, de aceea va rog sa ma sfatuiti!
Multumesc!

#2250
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
rugineste si se gaureste repede....
in conditiile alea coroziunea poate avansa si cativa mm pe an....

Edited by arg, 03 May 2017 - 14:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate