Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#4789
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
Salut baieti si multumiri pt eforturile voastre !

O sa particip si eu curand dupa ce vin din concediu 14-20 mai 2011 cu impresii, informatii, coordonate !
Pana atunci as avea si eu unele intrebari:
1. La greci nu se plateste vigneta ?
2. Ce parere aveti, pt Bucuresti - Zakinthos, se justifica trecerea pe la Zlatograd sau pe la Kulata ? Sunt 50 de km in plus dar am autostrada mai multa 210 km fata de 80 prin kulata, nu e asa aglomerat si gaborii bulgari am inteles ca sunt mai omenosi pe aci decat fomistii aia de pe Sofia...
3. Am inteles ca in continuare ar fi mai bine evitata portiunea Gurkovo - Nova Zagora - Harmanli prin Magliz - Stara Zagora - Haskovo - Kardjali ?
4. Daca stie cineva si are coordonate sau locuri unde trebuie platita autostrada la greci , atat pe Lamia - Atena cat si pe Igoumenitsa !!!
Multumesc anticipat !

Misto Ovidiu ! Faza cu poza cu drumul bun ! :)

Sa aveti o seara faina !

#4790
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc frumos de raspunsuri :thumbup:

pt corghy

Plec in Thassos in 23.05. zece nopti la Skala Potamia.

pt m-larry

Deci zici ca ambele rute sunt bune, deoarece si eu ma gandeam exact la fel sa fac,la plecare prin Zlatograd si la intoarcere prin Slivengard, trebuie sa tin cont ca merg si cu doi copii mici, sper ca este in regula.

Plec din Tg-Mures si doresc sa fac drumul in doua zile cu pauza de o noapte in zona Giurgiu dar nu am gasit nici o cazare decenta, stie cineva o pensiune sau motel, poate fi si pe drumul Bucuresti-Giurgiu, dar ar fi bine sa fie cat mai aproape de Giurgiu.

#4791
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Daca tot faci drumul in doua zile nu crezi ca ar fi mai bine sa "imparti" distanta mai egal un pic? Cred ca in apropiere de Veliko Tarnovo ai gasi cazare mai convenabila dpdv pret/conditii/atmosfera decat intr-un motel din apropiere de Giurgiu. Si zona ar fi cu siguranta mai frumoasa.  :D

#4792
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Postpaultt, on 30th April 2011, 20:46, said:

Daca tot faci drumul in doua zile nu crezi ca ar fi mai bine sa "imparti" distanta mai egal un pic? Cred ca in apropiere de Veliko Tarnovo ai gasi cazare mai convenabila dpdv pret/conditii/atmosfera decat intr-un motel din apropiere de Giurgiu. Si zona ar fi cu siguranta mai frumoasa.  :D
Excelent punctat ! Veliko Tarnovo este o destinatie care trebuie vizitata nu doar un punct de trecere catre Romania . Intre Giurgiu - Bucuresti nu gasesti o cazare decenta .

#4793
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlupualb, on 30th April 2011, 20:14, said:

...
1. La greci nu se plateste vigneta ?
2. Ce parere aveti, pt Bucuresti - Zakinthos, se justifica trecerea pe la Zlatograd sau pe la Kulata ? Sunt 50 de km in plus dar am autostrada mai multa 210 km fata de 80 prin kulata, nu e asa aglomerat si gaborii bulgari am inteles ca sunt mai omenosi pe aci decat fomistii aia de pe Sofia...
3. Am inteles ca in continuare ar fi mai bine evitata portiunea Gurkovo - Nova Zagora - Harmanli prin Magliz - Stara Zagora - Haskovo - Kardjali ?
...
1. nu.
2. nu cred că se justifică; între Promachonas și Salonic sunt multe porțiuni noi de autostradă - din 2008 până în 2010 s-au mișcat repede grecii, iar anul ăsta eu mă aștept și la alte surprize plăcute în zona respectivă.
3. da, e de evitat.


Sănătate și tcb !

#4794
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Este posibil sa schimb locatia de pauza in Bulgaria la Veliko, aveam o reticenta fata de bulgari, dar nu este obligatoriu sa raman peste noapte in zona Giurgiu.

pt OvidiuNS

Te rog sa detaliezi de este de evitat traseul respectiv (Gurkovo-Kardjali) si ce traseu ai recomanda.

Edited by crursu, 01 May 2011 - 09:29.


#4795
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcrursu, on 1st May 2011, 09:29, said:

Te rog sa detaliezi de este de evitat traseul respectiv (Gurkovo-Kardjali) si ce traseu ai recomanda.
În ultimele 2 pagini s-a tot vorbit despre evitarea drumului Gurkovo - Nova Zagora - Svilengrad. Până nu postează cineva că e gata și s-a reabilitat, va fi evitat.

Traseul recomandat îl găsești detaliat aici, varianta prin Samodiva (adică pe unde m-am întors). Sau poți citi dincoace toată succesiunea de localități între Ruse și Keramoti.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 May 2011 - 11:04.


#4796
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am fost anul trecut si la dus si la intors prin Nova Zagora- Stara Zagora, si drumul nu are probleme, nu mai mari sau mai multe caorice alt drum.

#4797
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View Postcrursu, on 30th April 2011, 21:31, said:

Multumesc frumos de raspunsuri :thumbup:

pt corghy

Plec in Thassos in 23.05. zece nopti la Skala Potamia.

pt m-larry

Deci zici ca ambele rute sunt bune, deoarece si eu ma gandeam exact la fel sa fac,la plecare prin Zlatograd si la intoarcere prin Slivengard, trebuie sa tin cont ca merg si cu doi copii mici, sper ca este in regula.

Plec din Tg-Mures si doresc sa fac drumul in doua zile cu pauza de o noapte in zona Giurgiu dar nu am gasit nici o cazare decenta, stie cineva o pensiune sau motel, poate fi si pe drumul Bucuresti-Giurgiu, dar ar fi bine sa fie cat mai aproape de Giurgiu.

Da.Ambele rute sunt bune si nu o sa ai nicio problema cu drumul.
De la Tg-Mures,daca pleci devreme,ai putea sa ajungi intr-o singura zi la Veliko Tarnovo si sa ramai acolo peste noapte.Ai avea timp sa vizitezi seara orasul si cetatea care sunt superbe iar a doua zi ai putea merge cu "viteza de croaziera" astfel incat sa poti sa te bucuri de frumusetea peisajelor din Rodopi,adica inainte de Zlatograd si in prima portiune de Grecia.Bineanteles ca o sa ai timp de mai multe pauze fiindca esti cu cei mici si o sa ceara sigur "popasuri".Pe traseu sunt multe benzinarii civilizate si cu toalete(OMV,Lukoil) aproape prin toate orasele prin care treci.
P.S. Veliko este un oras foarte turistic,cu multi straini si mi se pare mai sigur decat sa opresti la vreo pensiune "intunecoasa" intre Bucuresti si Giurgiu. :nonobad: Gasesti pe net hoteluri din Veliko care ofera si parcare pazita si nu au preturi asa de mari.
O zi frumoasa.

#4798
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
PUNCTE DE TAXARE PE AUTOSTRADA LA GRECI

Multumesc Ovidiu pt raspuns, totusi, m-ati ispitit prea mult pe aci cu peisajele alea belea de la Veliko si apoi de la Zlatograd ca sa nu merg pe-acolo, pe Sofia am mai fost cu autocarul, mi-aduc aminte ca e cenusie rau de tot Narodna Republica Balgaria pe acolo , sa vedem, poate la intoarcere o s-o iau pe acolo , desii nu-mi surade ideea de a sta cu nemiluita pe centura Sofiei...
In alta ordine de idei, jucandu-ma la GPS-ul meu (Asus R300 cu harti 2008 si soft Nav N Go) mi-am amintit ca pot sa vad itinerariul traseului si luandu-l la bani marunti ia te uita ce am descoperit pt cei interesati:
- de la granita cu Turcia (dincolo de Alexandroupoli) si pana la bifurcatia  de dincolo de Salonic catre Igoumenitsa si Atena se plateste intr-un singur loc autostrada si anume chiar inainte de bifurcatie langa Chalastra.
- de la bifurcatia mai sus amintita de dupa Salonic si pana la Igoumenitsa NU mai exista nici un punct de plata taxa de autostrada
- de la bifurcatia insa catre Atena si pana la Patra in nordul Peloponesului sunt insa, tineti-va bine, nu mai putin de 13 puncte de taxare autostrada !!! Din care,  pe distanta Salonic - Larissa un singur punct de taxare ( cel de dinainte de bifurcatie ), intre Larissa si Lamia 5 puncte de taxare, intre Lamia si Atena, nici unul insa dupa intrarea in Atena a autostrazii intalnesti instant unul, si imediat dupa ce ai iesit din Atena pana la Patra inca 6 puncte de taxare. Pe de alta parte daca de la Lamia o tai in jos pe drumuri de munte catre Rio si apoi la Patra tre sa platesti 12 euro podul de la Rio si drumul e un cosmar (aglomeratie , drum fara refugii si f multe serpentine).
- de la Korinthos pana la Tripoli in mijlocul Peloponesului exista un singur punct de taxare si ar trebui sa va zic cate din alea sase pana la Patra de la Atena sunt pana-n Korinthos, nu-i asa ? :) Ok, m-am uitat, De la Atena la Korinthos 3 puncte deci de la Atena la Tripoli sunt in total 4, de bun simt ca de la Korinthos la Patra mai sunt inca 3.
Preturile , mi-a zis un prieten variaza de la un euro pana la maxim 3. Cam asta e cu taxele de autostrada la greci, repet insa , nu uitati ca informatiile sunt la nivelul anului 2008.
Seara buna sa aveti si toate cele bune !

Hai ca acush mi-am amintit, astea-s la dus , la intors o sa fac contabilizarea maine seara si va zic, oricum , am inteles de la var-miu ca la intors de la Atena sunt mai multe puncte de taxare decat la dus, deci, merita "studiat".
In alta ordine de idei, daca voi baietii care ati fost pe acolo mai recent aveti informatii in plus, baga-ti ! E bine sa le stim cu totii !
Seara buna !

#4799
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlupualb, on 1st May 2011, 22:12, said:

... m-ati ispitit prea mult pe aci cu peisajele alea belea de la Veliko si apoi de la Zlatograd ca sa nu merg pe-acolo, pe Sofia am mai fost cu autocarul, mi-aduc aminte ca e cenusie rau de tot Narodna Republica Balgaria pe acolo , sa vedem, poate la intoarcere o s-o iau pe acolo , desii nu-mi surade ideea de a sta cu nemiluita pe centura Sofiei.
...
- de la granita cu Turcia (dincolo de Alexandroupoli) si pana la bifurcatia  de dincolo de Salonic catre Igoumenitsa si Atena se plateste intr-un singur loc autostrada si anume chiar inainte de bifurcatie langa Chalastra.
- de la bifurcatia mai sus amintita de dupa Salonic si pana la Igoumenitsa NU mai exista nici un punct de plata taxa de autostrada
- de la bifurcatia insa catre Atena si pana la Patra in nordul Peloponesului sunt insa, tineti-va bine, nu mai putin de 13 puncte de taxare autostrada !!! Din care,  pe distanta Salonic - Larissa un singur punct de taxare ( cel de dinainte de bifurcatie ), intre Larissa si Lamia 5 puncte de taxare, intre Lamia si Atena, nici unul insa dupa intrarea in Atena a autostrazii intalnesti instant unul, si imediat dupa ce ai iesit din Atena pana la Patra inca 6 puncte de taxare.
...
- de la Korinthos pana la Tripoli in mijlocul Peloponesului exista un singur punct de taxare si ar trebui sa va zic cate din alea sase pana la Patra de la Atena sunt pana-n Korinthos, nu-i asa ? :) Ok, m-am uitat, De la Atena la Korinthos 3 puncte deci de la Atena la Tripoli sunt in total 4, de bun simt ca de la Korinthos la Patra mai sunt inca 3.
Salutare !

Ești a 2-a persoană (prima fiind Daniel_LNC, care merge în Zakynthos) care vrea să ocolească prin Zlatograd venind dinspre Salonic. Ok, felicitări, însă să ai grijă că sunt serpentine, dacă mașina are lățime sub 1,80m și nimeni din mașină n-are probleme, atunci e-n regulă, altfel e preferabil prin Sofia.
Apropo de Sofia, vezi că e o discuție câteva pagini în urmă (discutam cu vmaster și anducoj) despre cum să eviți centura și piatra cubică din centru.

În ce privește punctele de taxare de pe autostrăzile din Grecia, în 2010 pe autostrada Igoumenitsa - Alexandroupolis nu erau în funcțiune puncte de taxare (cu excepția bucății comune cu autostrada Salonic - Atena), dar erau în pregătire (parcă 2 - treceai doar prin porți dar nu erau bariere). Sunt curios anul ăsta ce va fi.

Dar pt. autostrada Salonic - Atena și mai departe în Peloponez trebuie făcute niște corecturi, pentru conformitate. Am fost pe toate aceste bucăți de autostradă în 2009, mai puțin bucata dintre Atena și Achilion (venind către nord). În prezent cred că sunt la fel (doar un pic mai scumpe).
Așadar, între Corint și Tripoli sunt câte 2 puncte de taxare pe ambele sensuri. La fel (tot câte 2) sunt și între Patra și Corint (unde nu e de fapt autostradă decât la capete, în rest e drum expres ca între București și Buzău, totuși te taxează).
Între Korinthos și nordul Atenei sunt puncte de semitaxare. Adică, dacă vii dinspre Salonic spre Corint, te taxează chiar în curba unde faci dreapta către Corint (chiar când treci de pe o autostradă pe alta), și apoi mai ești taxat încă o dată după ce te unești cu autostrada ce vine de la Pireu. În sens invers, ești taxat tot de 2 ori dacă te duci spre Salonic și de 3 ori dacă intri în Atena prin nord. Adică, dacă te duci spre Salonic, după ce ai trecut peste canalul Corint urmează (foarte aproape) un punct de taxare, apoi mai e unul după ce te-ai despărțit de autostrada spre Pireu. La ramificația din nordul Atenei (unde faci stânga spre nord) nu mai ești taxat. Noi am venit dinspre Corint și am continuat înainte (nu ne-am băgat la stânga spre Salonic), ca să ieșim aproape imediat la Stadionul Olimpic, iar la ieșire am fost taxați și a 3-a oară.
Între Lamia și nordul Atenei sunt 4 puncte de taxare, între Larissa și Lamia sunt 2 puncte, iar între ramificația spre Veria și Larissa mai sunt 2 puncte de taxare.

Deci, între Salonic și Atena sunt 9 puncte de taxare, la care mai adaugi 2 până la Corint și încă 2 până la Patras. Total 13, și nu 14. Repet, am trecut prin aceste puncte de taxare, și am și verificat pe harta mea (M--co P--o). În plus, am verificat adineauri și ce se vede din satelit.

Nu știu de ce diferă ce am spus eu de ce zice GPS-ul tău. Să fie doar pt. că are hărți din 2008 ? Parcă n-aș crede.


Sănătate și tcb !

#4800
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlupualb, on 1st May 2011, 23:12, said:

PUNCTE DE TAXARE PE AUTOSTRADA LA GRECI

- de la bifurcatia mai sus amintita de dupa Salonic si pana la Igoumenitsa NU mai exista nici un punct de plata taxa de autostrada
Din ce retin,tot aici pe topicul asta sau pe cel cu Lefkada(nu sunt 100% sigur),se vorbea(era si un link) ca s-a dat in folosinta la Kozani un punct de taxare.
2.4 sau 2.6 E parca...

#4801
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
Salutare !
Adrian, pe 14 mai plec si pe 22 sunt inapoi si am sa va zic tot ce am intalnit in drum cu preturi si coordonate, cel mai probabil va fi Buc - Stara Zagora - Zlatograd - Salonic - In apropiere de Ioanina si apoi in jos la Rio - Patra - Killini - ferry la Zakinthos. Inapoi cel mai probabil tot pe acolo , nu are nici un rost sa ma complic pe Lamia sau Atena.
Ovidiu, am toata increderea in ce zici tu in detrimentul GPS-ului meu din urmatoarele motive:
- firmele trec adesea pe harti autostrazi care inca nici nu sunt construite ( asa cum apar 67 de km de autostrada de la Salonic spre Kulata pe GPS-ul varului meu care are harti 2010 sau autostrada Buc - C-ta care apare gata pe nu stiu ce GPS, am vazut intr-o emisiune la TV)
- firmele trec adesea pe harti drumuri express ca fiind autostrazi (cazul mentionat de tine Ovidiu)
- nu pot avea incredere in punctele de taxare de pe GPS pana cand nu le verific eu insumi.
In alta ordine de idei, nu vor fi probleme pe Zlatograd, merg cu un Loganel pe GPL + Benzina are 1.74 latimea trecuta in talon si suntem numai  maturi fara copii deci...va fi ok ! :)
Zi faina sa aveti !

#4802
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlupualb, on 2nd May 2011, 11:08, said:

... nu vor fi probleme pe Zlatograd, merg cu un Loganel pe GPL + Benzina are 1.74 latimea trecuta in talon si suntem numai  maturi fara copii deci...va fi ok ...
Drum bun și așteptăm impresii !

#4803
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
Multam fain !
Pana atunci, daca mai am ceva nelamuriri va apelez p-aci.
Seara frumoasa !

#4804
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar ce relevanta are amplasarea punctelor de taxare de pe autostrazile din Grecia??? :huh:

#4805
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postlupualb, on 1st May 2011, 23:12, said:

PUNCTE DE TAXARE PE AUTOSTRADA LA GRECI

Pe de alta parte daca de la Lamia o tai in jos pe drumuri de munte catre Rio si apoi la Patra tre sa platesti 12 euro podul de la Rio si drumul e un cosmar (aglomeratie , drum fara refugii si f multe serpentine).


Ma bag si io in vorba..poate ca ai nimerit tu aglomeratie../ la ce refugii te referi? /serpentinele sunt de-a dreptul spectaculoase.
Drumul de la Lamia spre Kyllini via Rio Antirio este spectaculos. Intr-adevar , este o sosea de coasta , cu multe curbe, dar foarte frumos. Dupa trecerea pe pod se intra pe centura Patrasului apoi pe un drum de o banda si jumatate.

Chiar nu vad de ce s-ar merge pe Atena , asta doar daca Atena este ca si obiectiv de vizitat. Pentru Zakyntos drumul prin munti (de fapt niste dealuri mai mari ) mi se pare cel mai potrivit.

Si chiar asa , ce importanta are locatia punctelor de taxare?! Vreti sa le ocoliti? :coolspeak:

#4806
calcan

calcan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2009
Salut,

Vreau sa ajung la Alexandroupolis si am intentia sa merg pe Veliko Tarnovo apoi pe 55, Nova Zagora, Svilengrad, Ormenio si asa mai departe.
Din ce am citit pana acum, se pare ca 55 e nasol, sau anumite parti din el... Va rog, cei care au fost mai de curand, aveti informatii mai noi despre 55, sau spuneti-mi o varianta mai buna.
Deasemenea, stiti daca gasesc o varianta decenta de cazare pentru o noapte, fie in regiunea Svilengrad, fie dincolo de granita, in Grecia - Ormenio, Orestiada?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate