Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#4807
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
Mai baieti... daca eram vreun bogatan credeti voi ca o mai ardeam pe aci ? Nici unu de p-aci nu e ...pt ca daca as fi vreun bogatan luam un charter pana in Zakinthos, si acolo inchiriam in fiecare zi masina nu ma mai interesa nimic pe aci...
In concluzie...mergand cu masina normal ca vreau sa imi optimizez drumul sa-mi fie si cat mai ieftin si sa vad cat mai multe si sa ma incadrez si in timp, da ?
Initial am vrut de dragul de a vedea cat mai mult sa o iau prin Atena, DACA nu aveam drum expres intre Atena si Patra, DACA nu aveam 13 puncte de taxare pe autostrazi, DACA ma incadram in doua zile si sa prind si ferry la Killini...de-aia am intrebat...
In atare conditii, nu are rost sa ma complic nici cu Atena, din motive financiare, nici cu Lamia (vezi posturile si boscorodelile celor de la paginile 200-260 datorate traficului infernal dintre Lamia si Patra pe serpentine).
Cel mai bine e pe Ioanina si apoi in jos la Patra.
Cat priveste adrenalina si peisajele, cred ca zona Zlatograd ma va satisface indeajuns. :))
In plus, vis a vis de coordonate, daca citesti din urma, vei vedea ca sunt GPL-isti interesati de locurile unde-s pompe... ele sunt trecute pe poiplaza... dar daca nimeni nu le-a "calcat" de ce nu as posta eu aceste informatii? Si desigur si statiile de taxare...doar ca nu o sa iau decat maxim doua la dus si doua la intors... oamenii chiar sunt interesati de orice fel de informatie...
Multumiti de raspuns ?

#4808
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

 calcan, on 3rd May 2011, 14:15, said:

Salut,

Vreau sa ajung la Alexandroupolis si am intentia sa merg pe Veliko Tarnovo apoi pe 55, Nova Zagora, Svilengrad, Ormenio si asa mai departe.
Din ce am citit pana acum, se pare ca 55 e nasol, sau anumite parti din el... Va rog, cei care au fost mai de curand, aveti informatii mai noi despre 55, sau spuneti-mi o varianta mai buna.
Deasemenea, stiti daca gasesc o varianta decenta de cazare pentru o noapte, fie in regiunea Svilengrad, fie dincolo de granita, in Grecia - Ormenio, Orestiada?

Multumesc
Salut.
M-am intors pe 26 din Grecia pe o ruta oarecum asemanatoare cu cea pe care vrei sa mergi tu.Vezi postarea mea de la sfarsitul paginii 266.Din cate am auzit,drumul pe la Stara Zagora ar fi cam prost.(mi-a spus si un baiat care mi-a pus motorina la Harmanli).  Eu pot sa-ti garantez de ruta:Veliko Tarnovo-Gurkovo-Magliz-apoi spre Stara Zagora-Simeonovgrad(aici inca se mai lucra la un pod dar se trece pe altul alaturi,si in acest orasel este singura portiune cu drum stricat de pe tot traseul,dar nu prea lunga)-Harmanli-Svilengrad-Ormenio-Alexandropouli.
Diferenta de kilometri dintre ruta aleasa de tine si cea pe care ti-am descris-o nu este mare si as zice sa nu risti daca nu iti garanteaza cineva ca e drumul bun.
Cazare cred ca gasesti,mai ales acum cand nu este sezon,dar nu stiu sa-ti recomand nimic.Nu cred insa ca mai ai nevoie sa dormi o noapte pe drum.De la Ormenio pana la Alexandropouli nu este distanta asa de mare.(doar daca vrei sa treci in insula Samotraki si nu mai prinzi ferry-boat seara).
O zi frumoasa !!!

 corghy, on 25th April 2011, 20:02, said:

Hristos a inviat!
Am vazut ca mergeti pentru prima data in Thassos . Eu am mai fost de 4 ori in Grecia si  in 2009  in Thassos, pe ruta Ormenio, dar anul acesta voi merge pentru prima oara prin Zlatograd. Desi zona pana la Haskovo mi-e cunoscuta sper sa ma descurc si in continuare.
Nu avem inca un tovaras de drum. Plecam din Bucuresti pe 23.06 in jurul orei 03,00 pentru a fi la 12-13 la Keramoti.
Din datele de anul trecut: taxa de pod Romania= 25 lei,taxa de feribot = masina si 2 persoane = 23 euro la dus si 23 la intors plus 2 euro taxa de pod la Ruse.
Alte taxe nu vor fi.
Politia bulgara ? cum ti-e norocul. Plus vigneta = 10 levala dus si 10 leva la intors

O mica rectificare.La Ruse am platit taxa de pod tot 6 euro,ca si in alti ani.M-am intors de curand,pe 26 aprilie.
Politie am intalnit doar vreo trei echipaje pana la Veliko Tarnovo,apoi nimic pana la Zlatograd.La intoarcere doar in aceeasi portiune.
O zi buna!!!

#4809
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

 lupualb, on 3rd May 2011, 15:20, said:

Mai baieti... daca eram vreun bogatan credeti voi ca o mai ardeam pe aci ? Nici unu de p-aci nu e ...pt ca daca as fi vreun bogatan luam un charter pana in Zakinthos, si acolo inchiriam in fiecare zi masina nu ma mai interesa nimic pe aci...

...Ce conceptie meseriasa ai, "saracule". :coolspeak:

#4810
lupualb

lupualb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.04.2011
Razvan, nu pot sa cred, ma invidiezi ???  :kisstogether:
E mult timp de cand nu am mai simtit asta din partea cuiva !
Sa traiesti 1000 de ani !!!

#4811
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Este serviciul TMC pentru GPS operational in Bulgaria si Grecia.

#4812
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am fost recent in GR si am folosit, la dus, centura cu iesire pe derjavin si mi-a luat 15 min, erau 2 portiuni de santier si cu toate astea se mergea impecabil, asta pe la ora 11 AM...la intors, pe pe la ora 14, am intrat pe derjavin si am tinut-o drept pe bd. balgaria...am iesit din sofia dupa 60 min, balgaria si georghiev sunt catastrofale pe sensul respectiv, pe directia inversa rar vedeai vreo masina...chiar si asa cred ca varianta optima ramane centura cu iesirea pe vitosha...cel mai tare m-a mirat, fata de anul trecut, cat de libera era vama la ruse pe 2 mai, anul trecut era de asteptat cu orele, acum am stat max 10 min.

#4813
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 anducoj, on 5th May 2011, 11:16, said:

...la intors, pe pe la ora 14, am intrat pe derjavin si am tinut-o drept pe bd. balgaria...am iesit din sofia dupa 60 min, balgaria si georghiev sunt catastrofale pe sensul respectiv, pe directia inversa rar vedeai vreo masina...
Salutare și bine ai revenit !

Ce punct de reper ai avut la întoarcere pt. a nu rata intrarea la dreapta pe Derjavin ?

Și încă patru: Bălgaria și Gheorghiev sunt catastrofale dpdv al aglomerației nu al asfaltului, nu ? Semafoarele erau corelate ? Crezi că pe seară (pe la 20.00) se mai eliberează ? Pe la ora 12.00 (pe sensul spre Kulata) Bălgaria și Gheoghiev or fi libere cum ziceai că erau la 14.00 ?

Cam bănuiesc răspunsurile, dar niște confirmări de la tine sunt mai bune decât presupunerile mele.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 May 2011 - 12:01.


#4814
mtiger

mtiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2008
Plec in Thassos luna viitoare si din motive personale va trebui sa aleg ruta prin Svilengrad..Stiu ca in Grecia este interzisa si chiar amendata utilizarea dispozitivelor anti-radar... Dar, daca pe GPS-ul pe care il am, cu soft IGO-update febr 2011, am activata si optiunea de avertizare radare, ar fi vreo problema cu politia elenă?  :)

Edited by mtiger, 05 May 2011 - 15:03.


#4815
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 mtiger, on 5th May 2011, 16:02, said:

Plec in Thassos luna viitoare si din motive personale va trebui sa aleg ruta prin Svilengrad..Stiu ca in Grecia este interzisa si chiar amendata utilizarea dispozitivelor anti-radar... Dar, daca pe GPS-ul pe care il am, cu soft IGO-update febr 2011, am activata si optiunea de avertizare radare, ar fi vreo problema cu politia elenă?  :)


In mod sigur sunt probleme daca detecteaza un sistem anti-radar, amenzile sunt foarte mari, nu are importanta ce fel de anti-radar este folosit.
La iesirea din tara se dezativeaza optiunea de alarma, si in Bulgaria este interzis folosirea anti-radarului.

#4816
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
@mtiger, nu cred GPS-ul tau are "anti-radar". Nu stiu sa existe asa ceva.
Avertizarea de radar la iGO sau alte softuri GPS, este facuta pe baza POI-urilor incarcate in device, nu pe baza detectarii radarelor fizice existente pe sosele.
Nu ai nici o problema in Grecia sau Bulgaria cu GPS. Este totusi un device de navigatie.

#4817
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 OvidiuNS, on 5th May 2011, 12:00, said:

Salutare și bine ai revenit !

Ce punct de reper ai avut la întoarcere pt. a nu rata intrarea la dreapta pe Derjavin ?

Și încă patru: Bălgaria și Gheorghiev sunt catastrofale dpdv al aglomerației nu al asfaltului, nu ? Semafoarele erau corelate ? Crezi că pe seară (pe la 20.00) se mai eliberează ? Pe la ora 12.00 (pe sensul spre Kulata) Bălgaria și Gheoghiev or fi libere cum ziceai că erau la 14.00 ?

Cam bănuiesc răspunsurile, dar niște confirmări de la tine sunt mai bune decât presupunerile mele.


Sănătate și tcb !
am avut gps si nu am fost atent la detalii...dar am retinut ca inainte de a face dreapta e un hotel chiar la strada, iar strada urca destul de abrupt chiar cum intri pe ea...BG e simpla fara gps dar centura salonic mereu imi da batai de cap...asfaltul e  bun pe ruta respectiva dar semafoarele habar nu am cum sunt, la unul din ele( cel la care am asteptat cel mai mult) trec 3-4 masini la un verde...la 12 sunt libere, ia-o cu incredere pe acolo, desi eu as alege centura...chiar nu am idee cum este seara!

#4818
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 mtiger, on 5th May 2011, 16:02, said:

Plec in Thassos luna viitoare si din motive personale va trebui sa aleg ruta prin Svilengrad..Stiu ca in Grecia este interzisa si chiar amendata utilizarea dispozitivelor anti-radar... Dar, daca pe GPS-ul pe care il am, cu soft IGO-update febr 2011, am activata si optiunea de avertizare radare, ar fi vreo problema cu politia elenă?  :)



Și în RO sunt interzise antiradarele!
În GR sunt interzise atât detectoarele de radar, cât și antiradarele!
Pe un navigator GPS poți avea activată doar opțiunea avertizare camere fixe...

#4819
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 anducoj, on 5th May 2011, 19:28, said:

... semafoarele habar nu am cum sunt, la unul din ele (cel la care am asteptat cel mai mult) trec 3-4 masini la un verde ...
Semaforul ăla e pe Bălgaria, nu ? Mă gândesc că seara o fi mai liber și pe sensu' ăsta. Dar e posibil să mă hotărăsc să inaugurez și eu centura. Nu știu, mai vedem.

Sănătate și mulțumesc mult !

#4820
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 OvidiuNS, on 5th May 2011, 23:23, said:

Semaforul ăla e pe Bălgaria, nu ? Mă gândesc că seara o fi mai liber și pe sensu' ăsta. Dar e posibil să mă hotărăsc să inaugurez și eu centura. Nu știu, mai vedem.

Sănătate și mulțumesc mult !
Balgaria intersectie cu Cherni vrah, dar si in afara de asta sunt semafoare la care ai de asteptat, sincer, varianta balgaria mi-se pare cea mai proasta alegere la intoarcere, mult mai putin am facut pe varianta clasica cu cele 2 giratorii...cat despre centura, santierele se intind pe o distanta destul de mare si daca ai "noroc" de o coloana de TIR-uri ai "pus-o"...macar la ei se face ceva, e plin de utilaje si muncitori, la noi nici macar o amarata de linie de tramvai de 2 km nu se poate da in folosinta... sau posibil ca "manele pr'mar" sa astepte inceperea campaniei electorale, macar sa se aibe cu se lauda, ca din autostrazile suspendate s-a ales praful asta la propriu vorbind!

#4821
mtiger

mtiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2008

 valiman, on 5th May 2011, 19:06, said:

@mtiger, nu cred GPS-ul tau are "anti-radar". Nu stiu sa existe asa ceva.
Avertizarea de radar la iGO sau alte softuri GPS, este facuta pe baza POI-urilor incarcate in device, nu pe baza detectarii radarelor fizice existente pe sosele.
Nu ai nici o problema in Grecia sau Bulgaria cu GPS. Este totusi un device de navigatie.

...ai dreptate, la softul pe care-l am avertizarea se face numai pt cele fixe deja incarcate ... dar si pt cele fixe ma gandeam daca as avea eventuale probleme lasand activata optiunea "avertizare radar"...oricum, ca sa elimin orice dubiu, o sa dezactivez chestia asta, parca n-as vrea un minus urias in buget :notangel:

#4822
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 anducoj, on 6th May 2011, 08:43, said:

Balgaria intersectie cu Cherni vrah ...
Sunt nedumerit ... pe google-maps văd altceva (vezi poza - făcută cam pe la 11.00 - dacă te iei după umbre). Bine, știu că google e-n urmă, dar dacă sunt șantiere pe centură, aș crede că tot Bălgaria rămâne varianta optimă. Nu știu ce să mai zic. Ar mai fi și varianta să mergi pe centură până la giratoriu (intersecția cu Cerni vrîh) și aici să te bagi prin oraș. Chiar nu știu ce să mai zic.

Aa, încă ceva, dacă ai venit pe Bălgaria și Georgiev, era indicator de Ruse înainte de intersecția cu Madrid ?


Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 06 May 2011 - 09:46.


#4823
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
A trecut cineva din Bulgaria in Grecia venind dinspre Bansko pe la punctul de frontiera "Ilinden?Exochi"?
pentru a ajunge in Drama-Kavala-Thasos, etc..

merci

Edited by asyst72, 06 May 2011 - 11:06.


#4824
bv_sorri

bv_sorri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2007
Salut,
Apreciez bunavointa tuturor celor care impartasesc din "drumurile" lor!
Vom pleca si noi spre Thasos si in urma celor citite pe mai multe pagini, concluzia este ca pentru aceasta destinatie sunt 2 variante, Svilengrad sau Zlatograd. (Sofia ar avea cateva dezavantaje).
- Dupa cum era un sfat acum 2 pagini, am lua si noi in considerare o pauza pe drum la Veliko Tarnovo. Plecam din Brasov.
Poate sa ne recomande cineva o cazare decenta, obligatoriu cu parcare pazita in aceasta localitate? Am cautat pe net insa detaliile nu sunt chiar relevante in ceea ce priveste parcarea.
- In ceea ce priveste Zlatograd. Drumul este foarte virajat si inainte (raportat de ex. la Kardzali) sau mai ales dupa? Cam ce distante? (interesat pentru copii)
Pe portiunea de drum cu o banda lata, cel de dupa vama, in Grecia, cum e cu prapastia, este gen Predeal, cu prapastia cand pe dreapta cand pe stanga (deci nu conteaza sensul de mers) sau e de genul Comarnic-Sinaia unde e doar pe stanga? M-as simti mai confortabil pe un traseu asemanator cu ultimul!  :D
- Tot legat de aceata portiune si restrictia de 1,8 m latime la auto. Cat de stricta este aceasta? Adica sunt bare de control al gabaritului sau vine vamesul cu sublerul la masina  :D ? (nu de alta dar la mine e trecut 182,5 latime fara oglinzi si 202,3 cu oglinzi). Poate nu ar strica cateva exemple de masini mai late care au trecut fara probleme.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate