Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#11611
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
In noaptea de 20.06 am trecut si noi prin Bulgaria. In Veliko Tarnovo cred ca am ajuns primii dupa ce raul a inundat strada. Nu mai era nicio alta masina. Apoi au inceput sa mai apara si altele. Am incercat sa ocolim prin centrul orasului dar am ajuns in acelasi punct unde deja se stransesera o multime e masini. Am intrat in vorba cu 2 bulgari care ne-au spus ca ne duc ei spre Stara Zagora. Ne-am luat dupa ei si dupa ce am trecut prin niste drumuri neasfaltate si tot felul de sate am intrat pe drumul spre SZ. Evident, mai departe, drumul spre NaRepublika era blocat asa ca am mers spre Shipka. Noaptea, la 1-2, drumul prin acest pas a fost oribil. Ceata era super densa, abia vedeam la cativa metrii in fata. Nu era insa aglomeratie. Cred ca toate aceste ocolisuri m-au facut sa pierd vreo 2 - 3 ore.

View Postlaurentis, on 22 iunie 2014 - 18:22, said:

Din pacate este destul de clar acum: cu cine am vorbit si a venit prin Makaza ieri sau astazi,  au stat in vama in ambele sensuri in jur de 2 ore; deci multa rabdare pt cine o mai ia pe acest drum.,

View PostOvidiuNS, on 23 iunie 2014 - 01:46, said:

În altă ordine de idei, din păcate, recentele inundaţii aduc ceva modificări temporare în ce priveşte drumul spre Grecia prin vama Makaza. Este clar că, în momentul de faţă, pasul Şipka devine varianta principală (ceea ce mă bucură, pentru că voi fi nevoit să parcurg real un drum frumos şi nou pentru mine).
Dar asta presupune aglomeraţie, deci automat timpi mai lungi pentru parcurgere. Nici înainte de inundaţii pasul Şipka nu era recomandat pentru tranzit ci doar pentru turism (din ce am studiat pe street-view şi din cronometrările făcute în 2013, se pare că eu aş fi făcut cu vreo 45 de minute mai mult prin pasul Şipka, în comparaţie cu pasul Na Republika). Şi mai este şi trafic greu pe sensul spre Grecia.
Dacă pentru restul Greciei este clar că nu mai e cazul să se treacă pe la Makaza până nu se redeschide pasul Na Republika, totuşi pentru Thassos nu există altă opţiune mai bună.
Sunt convins că vor mai fi cozi în diferite şi dese momente din vară. Ar trebui studiat puţin fenomenu', pentru că ar fi păcat să excludem vama Makaza din opţiunile de trecere în Grecia. Pe lângă anumite sărbători religioase (gen 15 august) ar trebui văzut cât de aglomerată e vama în diverse zile din săptămână şi din week-end, şi la diverse ore din zi şi din noapte.
Aşa că rog pe toată lumea care tranzitează vama Makaza să posteze aici cât timp a durat traversarea, ziua din săptămână, ora şi sensul traversării.
Vă rog, oameni buni, faceţi acest mic efort după ce traversaţi vama Makaza. În felul acesta, cine citeşte ar avea informarţii suficiente (măcar de aici înainte) şi ar putea să-şi optimizeze timpul pierdut la traversarea vămii Makaza.

In Makaza am ajuns pe la 7 dimineata. In vama era o singura masina care tocmai pleca. Noi am stat vreo 2 min, timp in care atat vamesul bulgar cat si cel grec s-au uitat la cartile de identitate. Cam atat.

#11612
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postjurasic, on 24 iunie 2014 - 16:36, said:

Glumind un pic, hai sa popularizam si noi din nou Zlatogradul, poate se mai rareste traficul spre Makaza. Scuze ca intreb din nou: au dat drumul la TIR-uri prin Makaza?

Popularizarea nu a plecat neaparat de aici, traseul este f popular pe o multime de alte bloguri, forumuri si chiar canale tv nationale.
Tirurile nu au voie sa treaca dar am citit in presa bulgara discutii de extindere a punctului de control ptr a permite si trecerea camioanelor mari.

#11613
salariano

salariano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.05.2010

View PostDaniel26, on 24 iunie 2014 - 10:34, said:

Eu  plec pe 3 iulie dimineata .Sper ca pina atunci sa avem vesti bune despre Republika . Daca nu o sa merg pe Shipka.

Singurul dubiu ramine , cit stam in vama Makaza :-).

Drumuri bune,

Salutare,
Se intampla sa am aceleasi coordonate cu tine pt joi 3 iulie dimineata,ai punctat f bine,aceleasi asteptari avem,daca se petrece ceva cu "stricaciunile" de la Republika si vav vama Makaza in zi de joi,sperand ca urarea lui atupi sa se adevereasca pt zilele din afara sfarsitului de sapt.

LE.plecam 2 masini joi dimineata,poate ,ne 'recunoastem' pe traseu

#11614
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013
Pentru cei care vor pleca pe ruta Calafat-Dimovo-Montana-Vrata-Sofia-Kulata,spuneti daca vreti relatii suplimentare .Tocmai am facut acest drum spre Lefkada .Numai bine !

#11615
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Au refacut drumul la intrarea in Dimovo?

#11616
dezire

dezire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2009

View PostBucifon, on 24 iunie 2014 - 15:22, said:


cand am mers incolo ne-am cazat o noapte in Skopje (24Eur/noapte)

la intoarcere n-am cautat nimic pe net si am zis ca o sa gasesc ceva pensiune in Oravita. Vezi-ti de treaba, la 12 noaptea n-am gasit nimic. Am continuat pana in Resita unde am dormit 3 ore in masina. Apoi ne-am continuat drumul Posted Image

Destul de chinuitor asa... Posted Image

Imi poti spune unde ai oprit?
Mersi mult!

#11617
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View PostMalkos, on 24 iunie 2014 - 19:45, said:

Pentru cei care vor pleca pe ruta Calafat-Dimovo-Montana-Vrata-Sofia-Kulata,spuneti daca vreti relatii suplimentare .Tocmai am facut acest drum spre Lefkada .Numai bine !
De unde ai luat vigneta la bulgari?
Si cat de aglomerat a fost drumul, cat ai facut pana la Kulata? Vineri plec si eu spre Grecia pe traseul asta.

#11618
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013

View Postdcr, on 24 iunie 2014 - 19:58, said:

Au refacut drumul la intrarea in Dimovo?
A fost prima data cand am trecut pe acolo,asa ca nu stiu cum a fost.Oricum este destul de stricat asfaltul si este o portiune de piatra cubica,care este ok!
Traseul nu este deviat.Sper sa-ti foloseasca!

#11619
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMalkos, on 24 iunie 2014 - 19:45, said:

Pentru cei care vor pleca pe ruta Calafat-Dimovo-Montana-Vrata-Sofia-Kulata,spuneti daca vreti relatii suplimentare .Tocmai am facut acest drum spre Lefkada .Numai bine !


Si pe mine ma intereseaza daca s-a reparat drumul la Dimovo si Vrata.
De unde ai luat vinieta? S-a facut vreun "chiosc" in vama sau trebuie sa intri in Vidin ?
Anul trecut,  nu am intrat in Vidin sperand sa gasim vinieta la cea mai apropiata benzinarie, dar nu aveau....si nici la a doua, nici la a treia asa ca am mers vreo 70 de km fara vinieta pana am dat de o benzinarie unde am gasit.Noroc ca era noapte dar tot am avut emotii stiindu-ne cu musca pe caciula.

#11620
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013

View Postionut_blue, on 24 iunie 2014 - 21:31, said:

De unde ai luat vigneta la bulgari?
Si cat de aglomerat a fost drumul, cat ai facut pana la Kulata? Vineri plec si eu spre Grecia pe traseul asta.
Vigneta o poti lua din punctul de frontiera de la Calafat.Dupa ce te controleaza la documente,vezi ca este o toneta in partea dreapta.Dai 5 euro pe 7 zile.
Drumul nu a fost aglomerat,dar la fiecare intersectie este limita de viteza la 60 km/h.Am incercat sa  mentin o viteza cat mai legala de frica politistilor,dar am intalnit doar trei patrule de politie: una la intrarea in Sofia pe autostrada, a doua patrula la intrarea in primul tunel de pe autostrada Yulin ,parca ii zice si ultima patrula la Kresna.In general drumurile sunt bune ,prin Sofia am trecut pe la orele 23.30 si l-am parcurs in 30 min.pe bulevardul Slivinita,pe care se lucreaza o portiune, iar la iesire de pe bulevard se lucreaza la greu,santier mare ,dar daca te iei dupa indicatoare iesi repede pe autostrada.Singurul drum mai prost este prin Vrata.
Sper sa-ti folosesaca.Drum bun!

View Postdanavl62, on 24 iunie 2014 - 22:07, said:



Si pe mine ma intereseaza daca s-a reparat drumul la Dimovo si Vrata.
De unde ai luat vinieta? S-a facut vreun "chiosc" in vama sau trebuie sa intri in Vidin ?
Anul trecut,  nu am intrat in Vidin sperand sa gasim vinieta la cea mai apropiata benzinarie, dar nu aveau....si nici la a doua, nici la a treia asa ca am mers vreo 70 de km fara vinieta pana am dat de o benzinarie unde am gasit.Noroc ca era noapte dar tot am avut emotii stiindu-ne cu musca pe caciula.
Vezi ca am raspuns un pic mai sus.Bafta si drum bun !

Edited by Malkos, 24 June 2014 - 22:23.


#11621
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMalkos, on 24 iunie 2014 - 22:26, said:

Vigneta o poti lua din punctul de frontiera de la Calafat.Dupa ce te controleaza la documente,vezi ca este o toneta in partea dreapta.Dai 5 euro pe 7 zile.
Drumul nu a fost aglomerat,dar la fiecare intersectie este limita de viteza la 60 km/h.Am incercat sa  mentin o viteza cat mai legala de frica politistilor,dar am intalnit doar trei patrule de politie: una la intrarea in Sofia pe autostrada, a doua patrula la intrarea in primul tunel de pe autostrada Yulin ,parca ii zice si ultima patrula la Kresna.In general drumurile sunt bune ,prin Sofia am trecut pe la orele 23.30 si l-am parcurs in 30 min.pe bulevardul Slivinita,pe care se lucreaza o portiune, iar la iesire de pe bulevard se lucreaza la greu,santier mare ,dar daca te iei dupa indicatoare iesi repede pe autostrada.Singurul drum mai prost este prin Vrata.
Sper sa-ti folosesaca.Drum bun!


Vezi ca am raspuns un pic mai sus.Bafta si drum bun !

Am vazut.In timp ce eu scriam, tu deja dadusei raspuns la intrebarea mea. Multumesc!

#11622
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Acum mi-a picat fisa.
Am pe masina niste zgarieturi... de la o parcare raschetata pe un stalpisor "invizibil, plus o urma de roata imprimata in usa de la un cretin cu o duba.
Ce probleme pot avea daca ies cu masina asa din tara si nu am nicio hartie de la Politie?

#11623
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009

View PostRoVal1972, on 25 iunie 2014 - 08:52, said:

Acum mi-a picat fisa.
Am pe masina niste zgarieturi... de la o parcare raschetata pe un stalpisor "invizibil, plus o urma de roata imprimata in usa de la un cretin cu o duba.
Ce probleme pot avea daca ies cu masina asa din tara si nu am nicio hartie de la Politie?

La ce harburi trec vama, cred ca riscul de a fi "intervievat" este de 0.1 % :)

#11624
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

View Postflorian13pfa, on 24 iunie 2014 - 08:58, said:



Te rugam sa ne prezinti un pic starea carosabilului pe Bd. Slivnitsa si apoi intrarea pe autoastrada. Se lucra in zona? Ceva dificultati intampinate?

Multumesc
Drumul prin Sofia bunișor cu denivelări. În apropiere de centru pe splaiul apei este o deviere pe celălalt mal pe câteva sute de metri. La ieșire se lucreaza la pasarela spre autostrada drumul trecând pe dedesubt. Este un giratoriu mare destul de aglomerat înainte de a intra în zona pasarelei dar drumul nu e rău și e bine semnalizat. Se lucra chiar dacă era sâmbătă după amiaza.  
Dificultăți nu am întâmpinat iar timpul de tranzit a fost foarte bun.

#11625
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View PostMalkos, on 24 iunie 2014 - 19:45, said:

Pentru cei care vor pleca pe ruta Calafat-Dimovo-Montana-Vrata-Sofia-Kulata,spuneti daca vreti relatii suplimentare .Tocmai am facut acest drum spre Lefkada .Numai bine !

Scuza-ma, de la Vidin la Vratsa cum ajuns, pe DN1 sau pe DN11 (intersectie stg la Sinagovtsi, Archar-Drenovets-Slavotin-Montana)?

Exista argumente puternice pt traseul prin Macedonia?

#11626
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Da.
drumul mult mai bun(chiar daca se lucreaza pe unele portiuni in Serbia) , benzina mai ieftina.

#11627
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View Postaltenfilter, on 25 iunie 2014 - 10:41, said:

Da.
drumul mult mai bun(chiar daca se lucreaza pe unele portiuni in Serbia) , benzina mai ieftina.

Chiar daca destinatia e Salonic?

#11628
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
parerea mea ... este mai bine pe Serbia -Macedonia.
Motorina este sub 5 lei.
Studiaza o harta .

Edited by altenfilter, 25 June 2014 - 10:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate