Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#11647
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Mult zgomot pentru nimic! Un neica nimeni, @Georgei, inflameaza! Am fost in Grecia, acum doi ani, in iunie, in timpul framantarilor sociale. Si stiti ce am remarcat? Cei care traiesc din turism, sunt mai calmi, mai relaxati , sunt de partea turistului, a CONSUMATORULUI, nu neaparat a guvernului! Asa ca lasati acasa grevele si framantarile sociale, astea sunt pentru cei din Atena, Salonic si Pireu! Cei din locatiile turistice consacrate(e prea lunga lista ca sa postez), sa stea linistiti! Se vor gasi destui 'binevoitori' sa le incaseze euroii!

#11648
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Pe Egnatia Odos,din ce stiu pana la acest moment,nu exista benzinarii intre Komotini si iesirea spre Karteri.
Adica traseul asta:
https://maps.google....&sz=15&t=m&z=15
Cum pe mine un plin in Komotini nu imi ajunge pana la iesirea spre Karteri(unde exista o benzinarie chiar la iesirea de pe Egnatia) fac si eu o intrebare :
Unde as gasi cat mai aproape de o iesire/intrare de pe Egnatia o benzinarie?(pentru a "pierde" cat mai putin timp posibil).
Momentan sunt la stadiul de cautare cu street view insa e de munca Posted Image

Edited by AdrianHH, 26 June 2014 - 08:49.


#11649
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cu siguranta in zona Salonicului trebuie sa gasesti usor o benzinarie chiar cu o mica iesire de pe autostrada. Am fost si eu partial pe traseul tau venind de la Kulata dar uite ca nu mai tin minte situatia benzinariilor.

Edited by atupi, 26 June 2014 - 09:18.


#11650
romeocr

romeocr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2014

View PostAdrianHH, on 26 iunie 2014 - 08:49, said:

Pe Egnatia Odos,din ce stiu pana la acest moment,nu exista benzinarii intre Komotini si iesirea spre Karteri.
Adica traseul asta:
https://maps.google....&sz=15&t=m&z=15
Cum pe mine un plin in Komotini nu imi ajunge pana la iesirea spre Karteri(unde exista o benzinarie chiar la iesirea de pe Egnatia) fac si eu o intrebare :
Unde as gasi cat mai aproape de o iesire/intrare de pe Egnatia o benzinarie?(pentru a "pierde" cat mai putin timp posibil).
Momentan sunt la stadiul de cautare cu street view insa e de munca Posted Image


Sunt 2 benzinarii Avin, una pe fiecare sens pe langa oraselul Platanos

40.555251, 22.542186

Apar si pe site lor: http://www.avinoil.g...ombined?lang=en

#11651
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View Postromeocr, on 26 iunie 2014 - 09:35, said:



Sunt 2 benzinarii Avin, una pe fiecare sens pe langa oraselul Platanos

40.555251, 22.542186

Apar si pe site lor: http://www.avinoil.g...ombined?lang=en

Confirm, e cea mai accesibila benzinarie de pe Egnatia Odos, nu se iese de pe autostrada, e o simpla bretea laterala, in genul benzinariilor/parcarilor de pe Autostrada Soarelui ( vezi Street View).Nu
mai tin minte preturile, am oprit scurt pentru o pauza PP.

Optiunea nr 2 ar fi Shell-ul de la iesirea Ioannina, benzina 1.688 Eur acum 2 saptamani.

#11652
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Am tot calarit seara Google Maps ( + street view pt analiza calitate sosele) si ma bate gandul sa o iau prin Zlatograd. A fost cineva anul asta pe acolo, sau cei experimentati pot da un feedback cu pro's & con's  ?

https://www.google.c...d40.8600774!3e0

#11653
dilimake

dilimake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.06.2009
Un traseu pitoresc, sosea destul de ingusta cu multe serpentine (Transfagarasanul e bulevard), ca timp ar fi mai lung cu cel putin 40' fata de varianta Makaza (fara a lua in calcul vama).

#11654
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

View PostMalkos, on 24 iunie 2014 - 19:45, said:

Pentru cei care vor pleca pe ruta Calafat-Dimovo-Montana-Vrata-Sofia-Kulata,spuneti daca vreti relatii suplimentare .Tocmai am facut acest drum spre Lefkada .Numai bine !

Am citit ca ai traversat Sofia pe blvd.Slivinita.Ai mers pe el pana la intersectia cu centura sau ai facut stanga pe blvd.Dobrinova Skala(asa cum recomanda cineva pe forum) ? In Grecia,ai iesit de pe autostrada spre Karteri ? Multumesc !

#11655
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Pentru benzinarii ,pe traseul ales de tine ,incearca pe michelin

#11656
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Stiu ca cineva intreba daca bulgarii nu au un site cu starea drumurilor in timp real. Acesta este situl companiei de drumuri bulgare cu actualizari: http://www.api.bg/index.php/bg/promeni

Edited by atupi, 26 June 2014 - 11:31.


#11657
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkegpr, on 26 iunie 2014 - 10:38, said:

... ma bate gandul sa o iau prin Zlatograd ...

Zlatograd rămâne o variantă viabilă şi foarte bună în cazul în care sunt "momente de vârf" la Makaza, mai ales că în prezent nu mai trebuie trecut prin Gebel - Samodiva, ci se poate merge pe drumul nou până în dreptul satului Podkova, iar de acolo direct spre vest (spre Zlatograd). Însă mai trebuie îndeplinită o condiţie, aceea de a nu avea în maşină pasageri cu rău de serpentine. Dacă cineva are rău de serpentine, atunci mai bine o ia pe varianta Ormenio.
Însă, deocamdată încă nu se ştie foarte exact când va fi aglomeraţie în vama Makaza. E clar că în week-endul 20-22 iunie a fost o situaţie specială, pentru că atunci s-au terminat cursurile la şcoli şi foarte mulţi români şi-au început sejururile. Din ce s-a postat până în prezent, încep să cred că la Makaza nu va fi aglomeraţia din 20-22 iunie nici chiar în alte week-end-uri, ci doar în alte situaţii speciale (şi în afară de 15-17 august nu văd alta). Vom vedea ce va fi în week-endul ce urmează, aşa cum chiar tu ai spus, şi abia apoi vom putea trage o primă concluzie, aşa că eu zic să stăm liniştiţi şi să urmărim postările celor ce trec pe la Makaza.

Oricum ar fi, până nu se redeschide pasul Na Republika, varianta Makaza rămâne doar pentru cei din estul şi centrul ţării care merg în Thassos şi în nordul Greciei (maximum până în Halkidiki). Pentru restul Greciei e clar mai bună varianta Sofia, cred eu.

@AdrianHH: aş spune să nu te mai gândeşti la Makaza, chiar dacă se redeschide drumul prin Gurkovo. Începând din vara asta, va trebui să fii mai responsabil şi să nu mai mergi pe autostradă cu mai mult de 120-130 km/h, aşa că nu prea mai contează că e un pic mai multă autostradă pe varianta aia. Mai bine alege Sofia, şi nu mai ai nici probleme cu alimentarea cu benzină Posted Image .
În locul tău, eu aşa aş proceda.

@amedeog: vezi că Filipovsko şose este închisă, ne-a informat cu câteva pagini în urmă @chelie_d (pe 21 iunie). Aşadar nu mai e cazul, deocamdată, să se meargă pe Dobrinova Skala.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 June 2014 - 12:06.


#11658
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010
@OvidiuNS
Ce traseu de traversare al Sofiei ai recomanda:pe bd.Balgaria sau pe bd.Slivinita ?Posted Image

#11659
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cel mai curat drum prin Sofia mi se pare:
Botevgradsko - Hristo Gheorghiev - Bulgaria.

#11660
chamonix

chamonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
Am trecut marti in jurul amiezii pe la vama Makaza si am stat in vama fix... 2 minute si 16 secunde!   Si ca ca o cireasa pe tort, la feribotul de Thassos  Nu era nicio masina la coada, asa ca am intrat instant si am iesit primul de pe vas.   Ca atare am ajuns in Thassos Kynira mai devreme cu 2 ore decat anticipasem si am avut o jumatate de zi de plaja.

#11661
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
eee....vedeti ca se poate :)

#11662
0ana123456

0ana123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2012
Pentru cei interesati de traversarea Dunarii prin Bechet, doar ce am vb cu un domn de la administratia portuara care mi-a confirmat ca bacul pleaca la fiecare 2 ore din port cu o marje de intarziere de maxim 30 minute. Din Romania pleaca la ore impare iar din Bulgaria la ore pare

#11663
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
si pretul care este ? pentru o masina  cu 2 persoane ?
Acesta informatie ar putea fi si ea de folos.

#11664
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postamedeog, on 26 iunie 2014 - 12:56, said:

@OvidiuNS
Ce traseu de traversare al Sofiei ai recomanda:pe bd.Balgaria sau pe bd.Slivinita ?Posted Image

Uită-te aici.

Am scris că recomand bd. Bălgaria la ducere spre greci, iar la întoarcere e mai uşor cu orientarea dacă alegi bd. Slivniţa (pt. că e mai uşor să mergi în continuare pe autostradă până ce aceasta se termină, iar acolo să faci jumate'-dreapta pe Filipovsko şose - apoi Dobrinova skala - şi dreapta pe Slivniţa). Dar eu nu folosesc GPS.

În prezent se lucrează acolo şi Filipovsko e închisă circulaţiei, aşa că aş spune că şi la întoarcere e mai rapid tot pe Bălgaria, mai ales dacă ai un GPS şi-ţi setezi în prealabil traseul prin Sofia.
Dacă nu ai GPS, atunci la întoarcere spre România trebuie să ştii precis semaforul unde trebuie să părăseşti bd. Ţar Boris III şi să urci către dreapta pe Nikolai Derjavin.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 June 2014 - 15:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate