Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#11377
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View PostRoVal1972, on 18 iunie 2014 - 08:29, said:

Depinde f mult de ce limitari de timp ai.
Eu trebuie sa ajung in port in Rafina si am un ferry la ora 17. Pentru ca nu am cum sa plec mai devreme si sa dorm o noapte pe drum in Atena sau Salonic, trebuie sa fac drumul dintr-o bucata. La fel si la intoarcere.

Rafina e cam tot dracul ala cu Pireu. Ca sa-ti faci idee de timpi, vezi ultimele mele posturi de pe topic, am facut Bucuresti - Pireu in 13.5 / 13 ore. Insa am mers destul de hotarat, nu eram plecat in concediu. Cred ca un 15 ore daca nu esti prima data pe drumurile alea ar fi ok.

View Postdestrug, on 18 iunie 2014 - 08:55, said:

Noi am plecat la 12 noaptea din Bucuresti si inainte de 9 dimineata eram in Nei Pori. Dar am avut cu noi pe cineva care cunostea foarte bine drumul si a mers in fata.

Si mai am un motiv pentru care prefer noaptea. 80% din drum copiii or sa doarma in spate. Daca plec cu ei odihniti ma baraie la cap tot drumul!!!Posted Image

Nei Pori e undeva la 9-10 ore de mers intins. Noaptea chiar mai bine.

View Postdraculica200, on 18 iunie 2014 - 11:04, said:

Aici este LUK Oil-ul din Ruse de la care se poate lua vigneta cu card-ul ?
https://www.google.r...8B8Z1EQodhA!2e0

Multumesc.

Daca rotiti street-view-ul de mai sus la 180 de grade, vedeti masina lu' Garcea intr-un loc consacrat:

https://www.google.r...64kmQgSz2Cw!2e0

Atentie, limita pe portiunea aia este 70 sau 80 (cu restrictie de 40 pe ninsoare), insa politaii o tin pe-a lor ca e 50, ca-i oras. Acu' vreo 3 ani am decartat 10 EUR parca la baieti, aveam ~65 km/h. I-am vazut frecvent la lucru in locul ala.

View Postalx0, on 17 iunie 2014 - 22:38, said:

Orice drum facut noaptea comporta risc de accident mai mare, parerea mea. In special datorita faptului ca vezi cat bat farurile pe cand ziua vezi mult mai mult.

Este o discutie mai lunga condus zi vs noapte, fara o finalitate clara de vreo parte sau alta. Insa este cert ca noaptea traficul este mult redus (mici exceptii) si sensibil mai putini dobitoci pe sosea. In general ziua sunt accidente de prostie, noaptea de oboseala si betie. Posted Image

View Postsorin_g, on 18 iunie 2014 - 13:18, said:

Oare se considera "afara din localitate" acolo?
Cu alte cuvinte, e posibil sa ma opreasca politia intre vama si Lukoil si sa ma intrebe de vigneta?

Multumesc

Daca nu stiti bine zona / sursa, luati fratilor vigneta din vama / giratoriu, de la ghereta. Va costa 1 EUR si ceva in plus maxim, cu toate manariile de curs & shit, dar nu stati stresati si - eventual - riscati o "atentie" sensibil mai consistenta la vreun Garcea mai zelos.

In afara de cazul in care stapaniti BINE limba si legislatia tarilor pe care le tranzitati, cea mai buna optiune in trafic este - de obicei - aceea care este cea mai safe. Altfel riscati sa pierdeti timp si bani complet aiurea.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:41.


#11378
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostTyby, on 18 iunie 2014 - 13:26, said:

Rafina e cam tot dracul ala cu Pireu. Ca sa-ti faci idee de timpi, vezi ultimele mele posturi de pe topic, am facut Bucuresti - Pireu in 13.5 / 13 ore. Insa am mers destul de hotarat, nu eram plecat in concediu. Cred ca un 15 ore daca nu esti prima data pe drumurile alea ar fi ok.

Este o discutie mai lunga condus zi vs noapte, fara o finalitate clara de vreo parte sau alta. Insa este cert ca noaptea traficul este mult redus (mici exceptii) si sensibil mai putini dobitoci pe sosea. In general ziua sunt accidente de prostie, noaptea de oboseala si betie. Posted Image

Am vazut postarea ta. F. utila. Eu voi merge noaptea. Drumul prin Makaza nu l-am facut. Am facut drumul Sofia Kulata de vreo 5 ori, dus intors.  
Ma descurc f bine noaptea la volan, cu alte cuvinte am vederea f buna. Si daca merg pe drum nou, merg oricum destul de repede. Pe asta ma si bazez, trafic aproape inexistent, politie mult mai putina. GPS ul noaptea e foarte bun pentru ca iti arata cum e drumul in fata ta (curbe, chestii, etc)

Oricum, imi iau in calcul 15 ore. Pentru ca nu vreau sa am emotii si sa pierd vaporul. Plus ca trebuie sa cumpar biletele de ferry inainte pentru ca ruta aia e foarte folosita de greci vara.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:41.


#11379
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Atunci poate n-ar fi rau sa-ti iei 16 ore in calcul, am avut surprize pe la ferry-uri pe motiv de "casa inchisa".

Atentie la politie noaptea in BG, au cateva locuri consacrate: Ruse, inainte de intrarea in Byala, dupa Veliko Tarnovo, inainte de Gurkovo, Dimitrovgrad - Haskovo, Kardzali (in general i-am vazut la iesire, spre Makaza). EDIT: mai au un loc drag lor, in apropiere de vama, cam 10-11 km pana in Makaza, intr-o intersectie in T.

Ceva pe-aici:

https://www.google.c...jW0YpWTAwtw!2e0
sau aici
https://www.google.c...xB7W-98KbYg!2e0


In afara de locurile de mai sus, as recomanda oricum abordarea localitatilor din BG cu precautie si in limite legale, mai ales noaptea (insa nu numai) din mai multe motive: in general drumurile prin localitati sunt sub media generala a traseului, sunt slab semnalizate, educatia rutiera tinde spre zero, politia are obiceiuri si locuri eminamente balcanice de panda. Un detector in banda X isi face treaba destul de bine (NU am vazut radar in miscare la bulgari niciodata!), insa nu este suficient, te pot opri pentru te-miri-ce si ajungem la ce spuneam mai sus cu bariera de limba / legislatie etc. Pe mine m-au oprit la intrarea in Varna, aveam 80 la ora pe cruise-control (eram la limita semnului de intrare in oras) si mi-au aratat pe radar un oarecare 103 km/h. NU au filmari ca ai nostri, se merge "pe incredere". S-a desfasurat urat, cu permis, consulat etc, s-a terminat benefic in final cu 30 EUR plus ceva maruntis. Ora aproximativa 03:00 AM.

In afara localitatilor se merge relativ OK, merge si o depasire de viteza, si o linie continua in cazuri extreme (bulgarii circula incredibil de prost, iar liniile continue sunt mai exasperante decat la noi), insa in localitati e bine sa va conformati traficului sau regulilor, dupa caz.

Pana dupa Nova Zagora / Stara Zagora vei avea si noaptea destul de mult trafic mare (TIR-uri, in tranzit catre TR in special), care insa se poate dovedi si de mare ajutor - daca poti, ia o statie CB dupa tine, pana dupa Nova Zagora cel putin se va dovedi priceless! Cum e sezon, sunt sanse mari insa sa ai informatii suficiente despre drum pana dupa Makaza, am intalnit relativ multe turisme cu statie spre sau dinspre Grecia in ultimii ani. Si majoritatea sunt destul de comunicativi. Pe autostrada este destul de ineficienta statia, insa deja acolo motivele de a

#11380
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Avand in vedere ca plec la ora 23 din Bucuresti si am ferry la ora 17.00 (biletele le cumpar online cu cateva saptamani inainte), sunt acoperit. Imi iau un calcul 15 ore, cu intentia clara de a face 14.
Folosesc oricum detectorul de radar. Am un Valentine One pe care il voi tine in tetiera (acolo il tin cand sunt afara din tara).

Merci pentru hint urile legate de radare si locatii. Oricum prin orase/sate nu dau cocs, ci merg usor peste limita pentru a putea frana.
De cacat radarele lor. Stiu, banda X. Ultima oara cand m-am intors din Grecia, am mers snur de la Kulata la Ruse, mers peste viteza legala 90% din drum. Si acolo unde m-au oprit bulangii, am vazut politia, am franat, detectorul era mut. Iar ei mi-au aratat viteza care n-avea nicio treaba cu ce aveam eu. Pentru ca ma grabeam, i-am dat 10EUR si i-am dat bice.

Ohhh da, bulgarii sunt de cacat cu linii continue si limitari aiurea de viteza.

Sa vad de CB...nu prea ma incanta pe mine o scula d'asta in plus pe masina.

#11381
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Atentie la detector in Grecia, Turcia si cam orice alt stat civilizat (sau nu) in afara de BG. Romania este printre ultimele restante la capitolul interdictie detector in EU. In Grecia pedeapsa pentru POSESIE, nu mai  spun de utilizare, este dureroasa (2.000 EUR, permis suspendat 60 de zile, talon 30). Si se aplica. Nu va riscati, nu are rost, mai ales ca in Gr se circula destul de lejer, iar limitele de viteza merg pana la +20 km/h.

In Turcia a patit-o batranu' anul trecut, avea un junghi de detector uitat pe bord, l-au "simtit" baietii, l-au urmarit si l-au "saltat" in prima benzinarie. S-a lasat destul de urat: stat pe la politie cu orele (lipsa translator), confiscare detector si pasibil amenda intre 1500 si 2500 EUR. Inca nu i-a venit nimic in sensul asta, chiar i-am spus zilele trecute sa puna o intrebare la consulat, just in case. Nu a avut restrictii pe Turcia ulterior.

CB-ul merita pe traseul de BG, vezi ce spuneam mai sus.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:42.


#11382
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostTyby, on 18 iunie 2014 - 15:13, said:

Atentie la detector in Grecia, Turcia si cam orice alt stat civilizat (sau nu) in afara de BG. Romania este printre ultimele restante la capitolul interdictie detector in EU. In Grecia pedeapsa pentru POSESIE, nu mai  spun de utilizare, este dureroasa (2.000 EUR, permis suspendat 60 de zile, talon 30). Si se aplica. Nu va riscati, nu are rost, mai ales ca in Gr se circula destul de lejer, iar limitele de viteza merg pana la +20 km/h.

In Turcia a patit-o batranu' anul trecut, avea un junghi de detector uitat pe bord, l-au "simtit" baietii, l-au urmarit si l-au "saltat" in prima benzinarie. S-a lasat destul de urat: stat pe la politie cu orele (lipsa translator), confiscare detector si pasibil amenda intre 1500 si 2500 EUR. Inca nu i-a venit nimic in sensul asta, chiar i-am spus zilele trecute sa puna o intrebare la consulat, just in case. Nu a avut restrictii pe Turcia ulterior.

CB-ul merita pe traseul de BG, vezi ce spuneam mai sus.
Detectorul il voi folosi doar in BG. In Grecia nu am nevoie. L-am folosit in Ungaria, Austria si Italia acum cativa ani. In ultimii 3 ani, nu l-am mai utilizat (nici macar in tara), pentru ca nu mai merg f repede. (pe autostrada, daca merg cu 140-150, ai timp sa franezi. Dar stiu ca sunt restrictionate.
Stiu care e folosul CB ului. O sa fac rost de unul. Insa n-am folosit deloc pana acum.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:42.


#11383
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View Post0ana123456, on 18 iunie 2014 - 11:15, said:




Multam frumos, primul traseul il fac de prin 2007 in fiecare an, cu exceptia anului trecut, si am citit aici ca centura de sud a Sofiei ar fi inchisa si inca o portiune langa Kulata

Poti sa mergi prin oras (preferabil daca nu ajungi ila intrarea in  Sofia intre orele 7 si 10 AM) sau pe centura de nord iar ocolirea dinainte de Kulata (pe la Petrich) este trecuta in hartile pe care le-am poastat.

#11384
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Pentru @pernutealex şi pentru cine mai trece pe la Bechet şi merge în Thassos:

dacă ar trebui să trec în prezent pe la Bechet, aproape că aş alege primul traseu de aici. Aş aduce 2 îmbunătăţiri.

Prima ar fi traversarea Sofiei, pe care aş tranzita-o pe traseul de ducere descris în posturile mele de la pag. 299 şi 394. Ca să nu mai căutaţi în ditamai posturile, reiau aici traseul:
bd. Botevgradsko şose - bd. Madrid - bd. Evloghi&Hristo Gheorghievi - bd. Bălgaria - Daskăl Stoian Popandreev - Ivaniţa Dancev - Panoramen pât - Profesor Nikolai Derjavin - apoi stânga pe bd. Ţar Boris III (am scris "fonetic", adică aşa cum pronunţă bulgarii). Atenţie la cele câteva praguri de pe Panoramen pât (sunt cam dure, ceea ce te face să reduci viteza până într-a doua).
Orice traseu alegeţi pentru depăşirea Sofiei, v-aş ruga să specificaţi (după ce vă întoarceţi) la ce oră aţi parcurs traseul şi cât timp a durat traversarea între Magazinul Jumbo de la intrarea în Sofia şi până la marele sens giratoriu de la Pernik (unde intri pe autostrada de după Sofia).

A doua îmbunătăţire ar fi între Serres şi Kavala. Eu aş merge pe drumul cel mai rapid, nu pe la Amfipoli. Adică aş merge pe drumul drept Serres - Nea Mpafra - Elefteroupoli - apoi stânga până la drumul 12 (Drama - Kavala), de pe care se intră pe Egnatia Odos (spre Xanthi, nu spre Thessaloniki). Cred că nu are rost să intraţi pe EO chiar de la Elefteroupoli, pentru că autostrada are curbe la vest şi în dreptul oraşului Kavala, deci automat restricţii de viteză. Se merge cu viteză mai mare pe drumul naţional decât pe Egnatia Odos în zona aia, drumul naţional fiind drept-drept.

V-aş ruga să urmăriţi pe maps.google.com toate cele spuse de mine.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 18 June 2014 - 20:27.


#11385
eduardfmt

eduardfmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.06.2012
salut...am si eu o statie`si sincer as vrea sa o iau cu mine in drumul spre grecia via makaza....insa imi puteti spune daca imi ajuta la cevva....sunt masini`de la care se pot culege informatii? sau sunt mai rarute? si in ce banda`merg...tot in 22 ca la noi? presupun`ca tot romanii`ne-ar putea raspunde ca bulgarii`cum sa te intelegi cu ei....

#11386
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
citeste cu o pagina in urma, am scris eu de CB. 22, romani. TIR-uri si turisme care vin / pleaca din / in concediu.

#11387
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

View PostRoVal1972, on 18 iunie 2014 - 15:24, said:

Detectorul il voi folosi doar in BG. In Grecia nu am nevoie.
A subliniat Tyby mai sus: in Grecia este pedepsita drastic chiar si POSESIA.
Mai bine lasa-l acasa.
Nu [se Posted Image ] merita.
Prin Bulgaria se circula lejer, chiar si respectand cat de cat restrictiile lor, radarele se semnalizeaza de ceilalti participanti la trafic.
In Grecia idem, traficul lejer, vacanta, soare ...

Edited by BlueKing-69, 18 June 2014 - 21:52.


#11388
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostBlueKing-69, on 18 iunie 2014 - 21:49, said:

A subliniat Tyby mai sus: in Grecia este pedepsita drastic chiar si POSESIA.
Mai bine lasa-l acasa.
Nu [se Posted Image ] merita.
Prin Bulgaria se circula lejer, chiar si respectand cat de cat restrictiile lor, radarele se semnalizeaza de ceilalti participanti la trafic.
In Grecia idem, traficul lejer, vacanta, soare ...
Stiu si multumesc pentru atentionare. Voi circula noaptea intre 00 si 5 dimineata la dus, si la fel a intors. Deci e mai putin probabil sa fiu atentionat de careva in toiul noptii. Iar inainte de vama il scot si il bag in torpedou.
Cum spuneam, in Grecia nu ma intereseaza politia. Cum spui tu, vacanta, chestii...plus autostrada. :D
Toate bune!

P.S. Ma  bucur cand vad bunavoiinta, ajutor, vorbe bune.

Edited by RoVal1972, 19 June 2014 - 08:43.


#11389
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
pe greci sau bulgari ii deranjeaza daca am o camera video in parbriz? nu vad de ce dar intreb :)

#11390
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu ar trebui. In plus eu nu stiu sa existe vreo tara civilizata care sa interzica asa ceva.

#11391
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006

View PostOvidiuNS, on 18 iunie 2014 - 20:20, said:

Pentru @pernutealex şi pentru cine mai trece pe la Bechet şi merge în Thassos:

dacă ar trebui să trec în prezent pe la Bechet, aproape că aş alege primul traseu de aici. Aş aduce 2 îmbunătăţiri.

Prima ar fi traversarea Sofiei, pe care aş tranzita-o pe traseul de ducere descris în posturile mele de la pag. 299 şi 394. Ca să nu mai căutaţi în ditamai posturile, reiau aici traseul:
bd. Botevgradsko şose - bd. Madrid - bd. Evloghi&Hristo Gheorghievi - bd. Bălgaria - Daskăl Stoian Popandreev - Ivaniţa Dancev - Panoramen pât - Profesor Nikolai Derjavin - apoi stânga pe bd. Ţar Boris III (am scris "fonetic", adică aşa cum pronunţă bulgarii). Atenţie la cele câteva praguri de pe Panoramen pât (sunt cam dure, ceea ce te face să reduci viteza până într-a doua).
Orice traseu alegeţi pentru depăşirea Sofiei, v-aş ruga să specificaţi (după ce vă întoarceţi) la ce oră aţi parcurs traseul şi cât timp a durat traversarea între Magazinul Jumbo de la intrarea în Sofia şi până la marele sens giratoriu de la Pernik (unde intri pe autostrada de după Sofia).

A doua îmbunătăţire ar fi între Serres şi Kavala. Eu aş merge pe drumul cel mai rapid, nu pe la Amfipoli. Adică aş merge pe drumul drept Serres - Nea Mpafra - Elefteroupoli - apoi stânga până la drumul 12 (Drama - Kavala), de pe care se intră pe Egnatia Odos (spre Xanthi, nu spre Thessaloniki). Cred că nu are rost să intraţi pe EO chiar de la Elefteroupoli, pentru că autostrada are curbe la vest şi în dreptul oraşului Kavala, deci automat restricţii de viteză. Se merge cu viteză mai mare pe drumul naţional decât pe Egnatia Odos în zona aia, drumul naţional fiind drept-drept.

V-aş ruga să urmăriţi pe maps.google.com toate cele spuse de mine.


Sănătate şi drum bun !

Am ales eu anul trecut traseul descris de tine, era in timpul saptamanii -vineri . Am intrat in Sofia (Jumbo) imediat dupa ora 7 (7.03,7.05)  dimineata si ieseam la Lyulin (ultimul semafor) vreo 25 minute mai tarziu -pana in 7.30. Trafic destul de lejer pe sensul meu,nu tin minte sa fi stat de doua ori la vreun semafor.Pe sens invers incepuse buluceala spre centru. Mers cum mergeau si ceilalti, lumea se cam grabea la servici, am avut si peste 80 la inceput.

#11392
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Nu a comentat nimeni pana acum referitor la camera sau CB. La detector au comentat ungurii odata, insa nici nu am sarit calul. In Italia am bagat antena de la CB in masina de fiecare data, informatiile pe care le am spun ca ai voie cu CB doar daca platesti o taxa anuala (modica), insa nu am vrut sa ma complic.

#11393
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
satiile CB se pot folosi in spatiu europonean si numai dac arespecta anumite cerinte, cat despre detectoarele de radar nu plecati cu ele in Grecia , doar simpla lor detinere atrage amenzi, dar mai ales folosirea lor.

Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului
Utilizarea sau deţinerea sistemelor anti-radar sau de detectare a radarului de către conducătorii mijloacelor auto pe drumurile publice din Grecia este interzisă prin lege. Fapta constituie contravenţie şi se pedepseşte cu amendă de 2.000 euro (art. 103 din Codul Rutier elen prevede şi reţinerea pe loc a permisului de conducere pentru o perioadă de 30 zile, precum şi reţinerea actelor maşinii şi a plăcuţelor de înmatriculare auto pentru 60 zile).

sursa http://www.mae.ro/tr...itions/3701#816

doar nu vreti sa ma sticati concediu pentru un amarat de detector de radar, ei au multe camere fixe si mai stau si cu radar la panda, spre exemplu acuma cand am fost in Grecia pnadeau cu radarul la inseriea din un tunel spre Igoumenitsa, dar daca depasesti viteza cu 10 km /h nu cred ca au treaba cu tine si asa ei au drumuri bune si atostrazi, credetima nu se merita.

#11394
damada

damada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2012
Salut.  O sa plec saptamana viitoare in sarti.  Mentionez ca am masina pe gpl. Stie cineva daca in Macedonia pe autostrada,inainte de granita cu Grecia exista benzinarii cu gpl? Si un pret?  Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate