Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#109
sandaion

sandaion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2007

 sandaion, on Jun 29 2007, 10:39, said:

cine mai merge spre grecia?? suntem o singura masina, am vrea sa plecam pe 21 august noaptea mai pleaca cineva???? Am vrea sa plecam mai multe masini, macar sa trecem bulgaria impreuna.
trimite-ti e-mail si vb    [email protected]

Edited by sandaion, 29 June 2007 - 11:18.


#110
gelu 1

gelu 1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.03.2007

 claudiu.schiopu, on Jun 27 2007, 20:15, said:

Salut!!!

Eu ar trebuii sa ajung la 12 ziua in data de 1-07-2007 in gerakiri. Un traseu de la cei cu experienta si informatii importante, daca ma poate ajuta cineva.

Tks.
La fel sa ai grija si cu gropile pe centura Sofiei. Sunt intors de o saptamana din Grecia. Dar mai ales la radare. Eu cat timp mergeam cu 70 - 80 m-a prins radarul o data(sa ai bancnote de 5 euro), si cand mergeam cu 150 nimic nici un radar.
Traseul nu e greu. Te duce drumul singur pana in Grecia

#111
simionaurel

simionaurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2006
Ultima strigare: maine, 2 iulie, ora 18:00 din Bucuresti, cam 19:00 in Giurgiu-Ruse. Apoi Sofia, Kulata ... Contactati-ma pe id-ul de messenger simionaurel . Suntem deja 2 masini sigur, probabil inca 1-2 se vor mai alatura.

#112
bobo2

bobo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2007

 razvancutitoiu, on Jun 21 2007, 17:55, said:

Salut,
Noi (2 familii cu 2 copii) avem bilete tot cu 14 Iulie, dar la hotel Olympic Kozma (in Hanioti) si cred ca tot pe la Calafat o sa trecem vama.
Poate ne punem de acord in privinta intalnirii mai aproape de 12 Iulie.
Tinem legatura.

Razvan


Iti las adresa nostra de mail in caz ca vrei sa ne punem de acord sa mergem impreuna.
adresa de mail si id-ul de messenger:  [email protected]

Lavi & Dani

#113
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006
Care este cel mai bun drum prin Bulgaria catre Grecia (Halkidki si Thassos) si mai sigur?
Noi plecam pe 5 august dimineata, cred ca e mai sigur sa traversezi Bulgaria ziua. Vom merge cu Tico.
In afara de popasurile traditionale ale autocarelor romanesti, unde mai poti opri in caz de ceva...?
Multumesc.

#114
Bilut

Bilut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2007

 aliki, on Jul 2 2007, 14:18, said:

Care este cel mai bun drum prin Bulgaria catre Grecia (Halkidki si Thassos) si mai sigur?
Noi plecam pe 5 august dimineata, cred ca e mai sigur sa traversezi Bulgaria ziua. Vom merge cu Tico.
In afara de popasurile traditionale ale autocarelor romanesti, unde mai poti opri in caz de ceva...?
Multumesc.
Salutare
Tocma' ce m-am intors din Thassos. Drumul si la ducere si la venire prin Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Harmanli-Svilengrad-Ormeio (Grecia-vama). Este ceva mai scurt decat cel prin Sofia. De oprit....am oprit unde....ma scuzati....a fost necesar fara a tine catusi de putin cont de altceva. Politie am vazut....nu cine stie ce (la dus 1 echipaj, la intors vreo 3-4 pe sens invers), dar n-am avut nici o problema. Prin vami se trece ca prin branza. Bulgarii au cerut doar actele de identitate (in cazul nostru - pasapoartele, pentru ca aveam copiii trecuti acolo). Problema cu aceasta ruta este portiunea dintre Gabrovo si Kazanlik, vreo 35 km de serpentine pline de tiruri si autocare care pot fi f.f.f. greu depasite. Mai exista o varianta prin Nova Zagora, mai putin sinuoasa, dar la momentul respectiv era inchisa. Si ar mai fi problema drumurilor foarte proaste pe alocuri. In rest nici o problema. In Grecia, sunt de facut vreo 350 km din care vreo 200 de autostrada. Pustie, fara nici cea mai mica umbra sa-ti poti trage sufletul si atentie......fara benzinarii! Eu cel putin nu am vazut nici una, dar fusesem avertizat si am facut plinul inainte de bucata asta.

#115
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006
[quote name='Bilut' date='Jul 2 2007, 17:02' post='3046052']
Salutare
Tocma' ce m-am intors din Thassos. Drumul si la ducere si la venire prin Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Harmanli-Svilengrad-Ormeio (Grecia-vama). Este ceva mai scurt decat cel prin Sofia. De oprit....am oprit unde....ma scuzati....a fost necesar fara a tine catusi de putin cont de altceva. Politie am vazut....nu cine stie ce (la dus 1 echipaj, la intors vreo 3-4 pe sens invers), dar n-am avut nici o problema. Prin vami se trece ca prin branza. Bulgarii au cerut doar actele de identitate (in cazul nostru - pasapoartele, pentru ca aveam copiii trecuti acolo). Problema cu aceasta ruta este portiunea dintre Gabrovo si Kazanlik, vreo 35 km de serpentine pline de tiruri si autocare care pot fi f.f.f. greu depasite. Mai exista o varianta prin Nova Zagora, mai putin sinuoasa, dar la momentul respectiv era inchisa. Si ar mai fi problema drumurilor foarte proaste pe alocuri. In rest nici o problema. In Grecia, sunt de facut vreo 350 km din care vreo 200 de autostrada. Pustie, fara nici cea mai mica umbra sa-ti poti trage sufletul si atentie......fara benzinarii! Eu cel putin nu am vazut nici una, dar fusesem avertizat si am facut plinul inainte de bucata asta.
[/quot

Multumesc pentru informatii. Ruse-Kulata-Promachonas este mai lung? Anul trecut cu autocarul pe acest drum am mers. Acum ca plecam singuri sunt mai speriata de Bulgaria, eu ca sotul meu nu este. Daca mai aveti sfaturi le primesc si va multumesc.

#116
Bilut

Bilut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2007

 aliki, on Jul 2 2007, 22:05, said:

Multumesc pentru informatii. Ruse-Kulata-Promachonas este mai lung? Anul trecut cu autocarul pe acest drum am mers. Acum ca plecam singuri sunt mai speriata de Bulgaria, eu ca sotul meu nu este. Daca mai aveti sfaturi le primesc si va multumesc.
Sa stii ca sotul tau are dreptate.....chiar nu ai de ce sa fi speriata de Bulgaria......nu se mai intimpla grozavii ca in anii '90. OK....poate cu politia e la fel (eu, repet, nu am avut nici un fel de problema).......dar cu putina atentie, eventual un detector de radare si in cel mai rau caz cu 10 euro.....treci Bulgaria. Acum, ruta prin Ormenio are avanatajul ca mergi mai putin prin Bulgaria. Pe de alta parte am vazut o gramada, mare, nu exagerez, de masini cu numere de Olanda, Germania, Belgia, Austria si bineinteles, romani. Deci nu veti fi singuri pe drum.....este o ruta circulata. Cel mai bun ajutor pe acest drum mi-a fost o harta a Bulgariei (excelenta) cumparata de la un Petrom.
Apropos de sfaturi.....la intoarcere, undeva in zona Kazanlik m-am lipit de o gasca (de vreo 3 masini) cu numere Ruse (P in fata) care mergeau exact cum as fi mers si eu....m-am tinut dupa ei peste 200 km si a fost minunat.
Drum bun si concediu placut .

#117
sun_tzu

sun_tzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2007
salut ..plec pe 16 iulie cu masina in grecia si vroiam sa stiu daca e mai bine sa ies din tara pe la giurgiu sau pe la vama veche...vreau sa ajung in khalkidiki , pe bratul sithonia , la hotel simeon...daca a mai fost cineva pe acolo si poate da detalii...ms mult :worthy:
...daca mai pleaca cineva atunci... eu vreau pe la 6 dimineata sa ies din romania...ne putem intalni in giurgiu...astept mesaj..

Edited by sun_tzu, 03 July 2007 - 17:03.


#118
velciu

velciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2007
am o mare nelamurire in legatura cu mersul cu masina prin europa:
AM MASINA PE FIRMA!
IMI TREBUIE CEVA SPECIAL (In plus)?
am inteles de la cineva ca iti trebuie ceva de la administratorul firmei. plus de asta am mai auzit ca tre si tradusa chestia aia (ce o fi ea) si in engleza.
HELP ME!!!
PLSSSSSS!
HELP ME!!!
:))

#119
ronom65

ronom65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2007
eu merg la greci pe 3 august. Mai merge cineva atunci?

#120
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 velciu, on Jul 4 2007, 15:08, said:

am o mare nelamurire in legatura cu mersul cu masina prin europa:
AM MASINA PE FIRMA!
IMI TREBUIE CEVA SPECIAL (In plus)?
am inteles de la cineva ca iti trebuie ceva de la administratorul firmei. plus de asta am mai auzit ca tre si tradusa chestia aia (ce o fi ea) si in engleza.
HELP ME!!!
PLSSSSSS!
HELP ME!!!
:))

Imputernicire de la firma prin care sa se ateste explicit ca tu ai dreptul sa iesi cu masina din tara sa contina numele tau si datele personale ( CNP sau seria pasaportului depinde ce folosesti). O traduci si in engleza si daca o si legalizezi sa vada bulgaru' un timbru acolo pe ea e ok. Carte verde obligatoriu dar asta e cu RCA-ul deci ar trebui sa o ai deja.

Drum bun!

#121
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 aliki, on Jul 2 2007, 22:05, said:

Multumesc pentru informatii. Ruse-Kulata-Promachonas este mai lung? Anul trecut cu autocarul pe acest drum am mers. Acum ca plecam singuri sunt mai speriata de Bulgaria, eu ca sotul meu nu este. Daca mai aveti sfaturi le primesc si va multumesc.

E mai lung dar e mai bun (exceptand centura Sofiei).

#122
ibizaGRL

ibizaGRL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2007
Buna,

Plec anul asta in Grecia, la Mykonos (o insula pe langa Santorini). Nu stiu exact ruta... Bucuresti-Ruse-Sofia-Kulata-Salonic-Atena-Rafina/Pireu(port) si ferry pana pe insula. Aveti vreo idee de o ruta mai buna? Stiti cam cat timp fac in Grecia pana la Atena si cat d buna e autostrada? Poate suna aiurea, dar voi ati mai auzit recent de "jafuri" pe soselele din Bulgaria, k prietenii nostri ne-au cam speriat? Orice sfat e bine venit..
Noi plecam pe 2 august nu am stabilit inca ora...trebuie sa ajungem la Atena  in jur de 6 diminineata pe 3 august ca sa luam feribotul, daca mai e cineva care pleaca atunci , putem merge impreuna...

#123
liviu_splais

liviu_splais

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2006
sal all,
intai de toate vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat aici.
Mi-a fost foarte folositor in alegerea destinatiei de vacanta pentru vara asta.
va deranjez totusi cu o intrebare/rugaminte: ma poate ajuta cineva cu harta Greciei pentru MIOMap / iGO care sa contina si detaliile insulei Thassos ?
Multumesc

#124
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 ibizaGRL, on Jul 5 2007, 18:11, said:

Buna,

Plec anul asta in Grecia, la Mykonos (o insula pe langa Santorini). Nu stiu exact ruta... Bucuresti-Ruse-Sofia-Kulata-Salonic-Atena-Rafina/Pireu(port) si ferry pana pe insula. Aveti vreo idee de o ruta mai buna? Stiti cam cat timp fac in Grecia pana la Atena si cat d buna e autostrada? Poate suna aiurea, dar voi ati mai auzit recent de "jafuri" pe soselele din Bulgaria, k prietenii nostri ne-au cam speriat? Orice sfat e bine venit..
Noi plecam pe 2 august nu am stabilit inca ora...trebuie sa ajungem la Atena  in jur de 6 diminineata pe 3 august ca sa luam feribotul, daca mai e cineva care pleaca atunci , putem merge impreuna...

Ruta pe care ai specificat-o este cea mai buna catre Pireu. In Bulgaria drumurile sunt bune (cu exceptia anumitor zone de pe centura Sofiei). Autostrada Salonic - Atena este perfecta, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji (exista 2-3 zone unde nu mai este autostrada si mergi pe drum national - in acele zone ori se lucreaza la autostrada ori este zona muntoasa si inca nu au inceput lucrarile pr. autostrada). Vei avea mai aglomerat pe centura Sofiei, pe centura Salonicului (are 3 benzi dar se merge cursiv si cu viteza) si pe portiunea Atena - Salonic.
Ca distanta ai aproape 1300 km, ceea ce va fi obositor sa-i faci dintr-o bucata. Daca totusi nu mai poti opri o noapte pe undeva prin Grecia, cred ca va trebui sa pleci cu 24 ore mai devreme fata de ora de plecare a ferry-boot-ului (vei parcurge astfel Bulgaria ziua, iar noaptea te va prinde pe autostrada dintre Salonic si Atena). In felul acesta te poti opri undeva cateva ore (intr-o parcare de la benzinariile de pe autostrada sa te mai odihnesti in masina 2-3 ore). Iti recomand benzinaria Shell care se afla inainte de iesirea de pe autostrada pt. Katerini (este o parcare mult mai mare avand si restaurant in acea zona). De acolo mai ai circa 400 - 450 km pana in Pireu.
Despre traversarea Bulgariei nu-ti face atatea probleme. Daca o traversezi ziua si esti atent la flashurile celor de pe sens opus cat si la faptul ca in zonele de restrictii unde exista curbe, rampe sau pante sa nu iesi din ele cu viteza mai mare decat cea a restrictiei nu vai avea probleme nici cu raderele. Bulgarii pun radare doar pe restrictii si in locurile cu vizibilitate redusa (curbe, rampe, pante). In aliniament poti merge si mai repede fata de viteza din zona respectiva. Vei vedea ca acest lucru il fac toti. Daca traversezi noaptea, risti sa te opreasca politia deoarece fiind trafic redus, de plictiseala si eventual sa mai ciupeasca un ban, mai deraba ii vei gasi pe "militieni" fara ocupatie! Ziua, de cele mai multe ori, cand au apucat sa opreasca pe cineva nu mai sunt atenti la ceilalti din trafic care trec pe langa ei. Radarele lor functioneaza doar cand este apasat butonul si nu permanent!

#125
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Am mers anul acesta Bucuresti-Atena intr-o singura zi si am condus 2 soferi. Cel mai bine este sa pleci noaptea din cauza radarelor de la Bulgari care sunt prezente ziua (Bulgaria o faci noaptea si eviti pentru o buna bucata radarele). Noi am plecat din Bucuresti pe la 2:00 noaptea. Am avut avantajul ca soselele sunt libere noaptea si s-a intamplat sa nu platim taxa de pod la dus, dar am avut ghinionul sa prindem centura Sofiei pe la 8:00 dimineata si am pierdut cam o ora - ora si jumatate acolo (erau cozi de trafic infernal la ora aia). In Atena am ajuns pe la 7:00-8:00 seara. Recomandare importanta: daca este sa pleci noaptea, sa fie ora 12:00 pentru a ajunge la Sofia pe la 6:00am (probabil ca deja dupa 7:00 dimineata se aglomereaza si la ei centura). Drumul este lung, prea lung si este bine sa fie minim 2 soferi (iar daca este unul din ei mai neexperimantat, poate conduce distante de 200-300km pe autostrada fara probleme cu viteza ceva mai mica, de 100-110km/h).

#126
ronom65

ronom65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2007

 liviu_splais, on Jul 5 2007, 21:25, said:

sal all,
intai de toate vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat aici.
Mi-a fost foarte folositor in alegerea destinatiei de vacanta pentru vara asta.
va deranjez totusi cu o intrebare/rugaminte: ma poate ajuta cineva cu harta Greciei pentru MIOMap / iGO care sa contina si detaliile insulei Thassos ?
Multumesc
si eu as vrea o harta a greciei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate