Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#73
twinky

twinky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2006

 gogoroiu, on Jun 2 2007, 11:44, said:

salut
eu vreau sa plec in septembrie in thassos, cu masina, inca nu am hotarit data exacta
daca ma duc de capul meu cum gasesc cazare?
daca mai vine cineva in perioada aia as vrea sa vorbim, poate plecam impreuna
astept si multumesc

Este imposibil sa nu gasesti cazare in perioada aia, eu am plecat cu masina la plesneala si aveam aceeasi grija dar la fata locului am vazut ca poti gasi cazare ieftina fara probleme.

#74
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

 twinky, on Jun 4 2007, 12:29, said:

Este imposibil sa nu gasesti cazare in perioada aia, eu am plecat cu masina la plesneala si aveam aceeasi grija dar la fata locului am vazut ca poti gasi cazare ieftina fara probleme.
merci
ia zi: se mai poate negocia la pret?
unde ai gasit cazare mai exact, intrebi din casa in casa, sunt agentii?... care e mersul?
cam cat ai platit pe zi?
multumesc

#75
pvluci

pvluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.03.2007
eu plec pe 10 iunie din sibiu spre leptokaria...neipori..platamonas...pe la 24:00 vreau sa fiu in giurgiu... plec din sibiu pe la 19:00..
:)

#76
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Cateva informatii utile referitoare la viteze legale, amenzi etc. pt. traversarea Bulgariei:

Name: What do you need to know about driving in Bulgaria?
Country: BULGARIA
Detailed description: Speed limits:

The following speed limits are in force in Bulgaria, unless other restrictive traftic signs limit speed:

Type of vehicle Inside city limits Outside city limits Divided highway
Automobiles 50 90 120
Trucks, busses 50 80 100
Motorcycles 50 80 100

Speeding fines:

Violation Fine
20 km/h over speed limit or less 5 levs
20 to 30 km/h over speed limit 10 levs
30 to 40 km/h over speed limit 20 levs
40 to 50 km/h over speed limit 30 levs
over 50 km/h over speed limit 50 levs

Alcohol:

Tne permissible blood alcohol content of drivers is 0.5/ 1000.

Sanctions for driving under the influence of alcohol:
Driving with blood alcohol content:

From 0.5 to 1.2 per 1000 - fine from 50 to150 levs and driving license suspension for up to one year


La cat de "spagari" sunt cateodata "militienii cu ceafa groasa", valoarea spagii in EURO este dubla fata de valoarea reala a amenzii (tinand cont de cursul EURO/LEVA)!

#77
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 lori_2001, on May 22 2007, 11:16, said:

Bucuresti -Giurgiu (24 lei taxa pod)- Ruse (5 euro vignieta1 saptamana sau 9 euro o luna) - pleven (Plevna ) -Sofia- Kulata - Promahonas(Grecia) -Salonic (centura) - spre katerini,  (punct taxare autostrada 2 euro ) se trece apoi de katerini si in cativa km apare nei Pori. (eventual inca un punct de taxare autostrada 2 euro).
S-a schimbat modificarea!! :rolleyes:
Mergem la Gerakini, ce se modifica in traseu? :worthy:

#78
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Informatiile privind vitezele admise si amenzile din Bulgaria (a se vedea postul de mai sus) pot fi vizionate pe site-ul:

http://www.orienttra...p...1&action=en

#79
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
"Militienii cu ceafa groasa" profita ca un strain nu cunoaste amenzile din Bulgaria (exact cum si un strain venit la noi in tara nu are de unde sa stie valoarea amenzilor)!
Ideal ar fi ca ei sa intocmeasca proces verbal de contraventie, dar e de durata! In plus, necunoscand limba bulgara, "gradinarii" pot sa scrie si alte prostii in procesul verbal astfel incat in final amenda sa iasa mai mare! Ca strain, ai dreptul ca orice proces verbal sa se intocmeasca si intr-o limba de circulatie internationala ca sa sti ce semnezi! Insa acest lucru presupune deplasarea la sectia de politie! Altfel semnezi ca primarul procesul verbal pe loc, in limba bulgara (acest lucru e de evitat)!
In general, pt. fapte minore (depasirea vitezei cu 10-15 km/h), "militienii lor" s-au obisnuit sa ia spaga ("sunt cu foamea in gat" deoarece salariile in Bulgaria sunt mai mici decat la noi)! Pt. depasirea vitezei cu mai mult, atunci fiecare isi merita soarta! Si la noi cand te prinde radarul "te-ai ars"!


In plus, fata de site-ul postat anterior referitor la amenzile de circulatie, pe site-ul de mai jos se gaseste Codul Rutier al '"gradinarilor" (varianta in engleza):

http://www.mvr.bg/NR...w_Trafic_EN.pdf

P.S.: In capitolul de la sfarsit apare si cuantumul amenzilor pt. fiecare tip de contraventie/infractiune!

N-ar fi rau sa isi tipareasca fiecare sofer care pleaca in Bulgaria/Grecia acest Cod Rutier! In felul acesta poate discuta cu "militianul" la obiect, privitor la greseala savarsita!

#80
simionaurel

simionaurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2006

 bogdan10, on Jun 9 2007, 00:23, said:


Multumim pt informatii. Totusi, linkul de sus nu merge. Jos sunt variantele corecte:

Varianta PDF

Varianta HTML (conversie prin Google)

#81
simionaurel

simionaurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2006

 bogdan10, on Jun 9 2007, 00:21, said:

Informatiile privind vitezele admise si amenzile din Bulgaria (a se vedea postul de mai sus) pot fi vizionate pe site-ul:

http://www.orienttra...p...1&action=en

Linkul care functioneaza AICI

#82
lucian1

lucian1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.06.2005
Imi cer mii de scuze daca s-a mai postat dar are cineva un MODEL de imputernicire de la firma pt. iesit cu masina din tara ? E achitata,nu e in leasing !
Va multumesc.

#83
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Salutare ... cred ca o sa merg si eu in Grecia cu masina ....

ma intereseaza cum sunt drumurile la Bulgari ? de fapt de la iesirea din tara pana pe la salonik ...  

se merita mai mult thassos ?  

merci

#84
dragos-

dragos-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.03.2007
Recomandati-mi va rog un hotel/pensiune in Giurgiu. Ceva decent. E chestie doar de o noapte, ca sa trec in Bulgaria a doua zi dimineata devreme.

#85
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 dragos-, on Jun 13 2007, 11:20, said:

Recomandati-mi va rog un hotel/pensiune in Giurgiu. Ceva decent. E chestie doar de o noapte, ca sa trec in Bulgaria a doua zi dimineata devreme.

Gasesti pe linkul:

http://www.cazaregiurgiu.ro/

Daca nu iti convine, cauta pe Google cazare Giurgiu.

#86
dragos-

dragos-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.03.2007
Am gasit si motelul cu pricina si am gasit si cu google. Voiam din experienta fiecaruia, gen "am stat acolo si mi-a placut..."

#87
gdrag

gdrag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2006
salutare oameni buni... anul asta vreau sa plec in creta... din nefericire biletul de avion costa aproximativ 400 euro de persoana, curse lowcost din ro spre creta sunt doar daca cumperi un pachet de la o agentie de turism (evident eu nu vreau sa fac asta pt ca in creta am unde sa stau), asa ca m-am hotarat sa plec cu masina in creta... nu radeti sau nu spuneti ca sunt nebun dar asta vreau sa fac... ideea este in felul urmator, exista 2 variante:
1. sa plec cu fery din salonic spre heraklion, dar despre aceasta varianta nu am gasit informatii relevante in ceea ce priveste pretul si o companie la care pot face rezervari, stiu doar ca drumul dureaza 22 ore cu vaporul
2. sa merg pana la pireus si sa merg de acolo cu fery spre heraklion durata cam 9 ore cu vaporul.

problemele mele sunt urmatoarele:
1. daca cineva are informatii despre o companie de fery care pleaca din salonic, preturi, etc, si la care pot sa fac si rezervare,
2. nu cunosc drumul de la salonic pana la pireus, daca cineva imi poate da ceva informatii si sfaturi,

va multumesc mult

#88
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
vreau si eu un rasp. pls :)

#89
gdrag

gdrag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2006

 sorel_789, on Jun 13 2007, 14:28, said:

vreau si eu un rasp. pls :)

salut... eu am fost anul trecut cu masina pana in halkidiki cu plimbare prin salonik... drumurile in bulgaria mi s-au parut foarte ok, chiar foarte bune in comparatie cu ce e la noi... dupa sofia o singura portiune de vreo 50 de km se lucra la autostrada si a fost mai greu... in grecia drumurile iar mi s-au parut foarte bune, ce mi-a placut cel mai mult era faptul ca pe unde lucrau la drumuri erau atat de bine semnalizate si atat de bine deviat traficul incat nu te afecta aproape deloc...

in bulgaria te poti rataci putin, prima data chiar in ruse dar daca esti foarte atent te descurci, eu am patit-o aici, si apoi la iesirea de pe centura sofiei, dar nu prea ai cum sa ratezi pentru ca este singura intersectie unde sunt tiganusi care spala geamuri si care vorbesc romaneste...

in grecia nu exista posibilitatea sa te ratacesti pt ca astia au indicatoare peste tot...

incearca sa mergi destul de calm prin bulgaria, max 100km/h, ca sa nu ai probleme cu politia, oricum pregateste-ti bancnote de 5 si 10 euro... ce mi-a placut in bulgaria este faptul ca drumurile nu sunt foarte aglomerate, sau poate din cauza faptului ca era sambata, imediat dupa ce am trecut de sofia au inceput sa se adune masinile cu numere de romania, multe, foarte multe...

sfatul meu este ca in bulgaria daca nu mai pleci cu cineva care merge cu alta masina, sa incerci sa te tii totusi dupa cineva cu nr de ro care cu siguranta merge spre grecia, daca pleci in iulie-august n-o sa fie nici o problema...

foarte mare atentie in grecia grecii conduc ca niste servitoare, nu semnealizeaza aproape niciodata, pt ei semnalizatoarele sunt doar pt design, nu foart semafoarele, grecii mai trec inca cateva secunde pe rosu, oricum in grecia ideea este sa conduci cu ochii in patru

#90
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
pt gdrag:
Pireu e portul atenei din cite stiu eu sau cam asa ceva, asa ca din salonic te urci pe autostrada,A1 500 de km si in 5 ore esti in atena.
Cred ca economisesti cam 12 ore.
Iar despre ferry incearca aici: www.hsw.com sau hsw.gr

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate