Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#55
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Nu-i nimeni care merge spre Grecia pe 1-2 iunie ?

#56
iuliusscipio

iuliusscipio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2007
Salutari Tuturor!

Pentru vara 2007 mi-am propus sa fac primul circuit cu masina in Europa. Pana la data curenta am vizitat cam toata Europa (mai putin Anglia, Tarile Nordice si Polonia&Cehia), insa cu autocarul sau ca parte a unor sesiuni de studiu/instructaj. In aceasta vara am hotarat ca vreau ceva diferit, ceva lejer, exotic si lipsit de constrangerile autocarului/avionului/masinii inchiriate. Vreau sa conduc acolo unde am ce sa vad, vreau sa stau si sa ma ratacesc prin ruine, prin muzee sau pe plaja... Nu mai doresc ghizi idioti si programe fixe, meniuri facute aiurea si rute intortocheate sau programe turistice facute in pripa...

Situatia sta in felul urmator:
Din Galati vor pleca doua masini cu 6 persoane (media de varsta 28 ani). In principiu vom urma, in periplul nostru prin Elada, urmatorul traseu:

1. Ziua 1
Se pleaca din Galati pe traseul Bucuresti, Giurgiu, Sofia, Blagoevgrad, Salonik.
Dupa 14/15 ore de mers ajungem in Salonik in jurul orei 18 seara. Cazare la Hotel.

2. Ziua 2
Tur de oras Salonik. Se viziteaza principalele monumente. In jurul orei 14 plecam din
Salonik pe directia Kalambaka/Meteora. (250 de kilometri). Cazare in Meteora in jurul
orei 18:00. Tur de oras. Seara la restaurant etc.

3. Ziua 3.
Se viziteaza manastirile de la Meteora. In special Manastirea Sf. Stefan. Seara tur
de oras, cumparaturi, odihna etc.

4. Ziua 4.
Plecam din Meteora spre Navplion. In drum ne oprim la Monumentul de la Thermopylae.
Continuam drumul si ne oprim la Istmul Corinth unde vizitam canalul Corinth si
ramasitele orasului antic Akrocorinth. In special templul Afroditei (pentru priveliste).
Ajungem seara, dupa 600 de kilometri in Navplion si ne cazam la hotel. Seara ne putem
plimba in jurul portului admirand iahturile, marea si casele din secolul 17.
Tot seara putem face o plimbare la fortareata Bourtzi (aflata pe o insula in mijlocul
portului), loc de filmare pentru filmul Contele de Monte Cristo.

5. Ziua 5.
A doua zi dimineata ne incepem turul cu Fortareata Palamidi, a doua mare atractie
a Greciei dupa Acropole. Plecam in jurul orelor 11 spre Epidavros. Vizitam apoi
Mycenae si Tiryns (ambele langa Navplion). Seara plecam spre Athena unde ajungem
si ne cazam in jurul orelor 18. Dupa o repriza de somn putem lua cina in oras undeva
langa Acropole.

6. Ziua 6.
Zi de vizita la muzeele din Athena. In ordine: Acropole, muzeul National de Istorie al Greciei,
Palatul Parlamentului, cartierul Plaka, portul Pireus, principalele piete ale orasului.
Spre amiaza program liber.

7. Ziua 7.
Zi de cumparaturi / odihna /plimbari prin Athena.
Seara plimbare prin oras. Cina la restaurant in cartierul Plaka.

8. Ziua 8.
Predam camera de hotel in jurul orei 12:00 si ne pregatim biletele de calatorie
pentru San Torini. 'Abandonam' masinile si luam un Feribot cu destinatia San Torini
(ora 7:25). La ora 15:20 ajungem in San Torini. In jurul orelor 16:00 ne cazam la hotel.
Dupa-amiaza putem prinde o repriza de plaja sau putem da turul insulei cu motoreta
inchiriata.

9. Ziua 9.
Zi de plaja in San Torini.

10. Ziua 10.
Zi de plaja. Tur al insulei. Cumparaturi.

11. Ziua 11.
Dimineata: plaja. La ora 12:00 predam camera si ne pregatim de plecare.
Luam feribotul la ora 16:00 si ajungem in portul Piraeus la Miezul Noptii.
Ne urcam in masina si luam drumul de intoarcere spre casa. Ne oprim
in cursul diminetii in statiunea Platamonas unde
ne cazam (orele 8 dimineata). Dupa o binemeritata odihna facem ultimele
cumparaturi/plimbari, si dormim ultima seara in Grecia.

12. Ziua 12.
Dimineata predam camera si ne luam ramas bun de la Grecia. Ne Indreptam spre Romania
pe traseul Platamonas-Galati (1060 Kilometri).


Pretul pentru noptile de cazare: intre 400 si 600 de euro pentru doua persoane
Pretul combustibilului: 100 euro la 2 persoane
Pretul feribotului pana la San Torini, dus-intors, 2 persoane: 128 euro

Deocamdata acestea sunt informatiile de care dispun. Persoanele interesate de acest
circuit si care doresc sa isi petreaca vacanta alaturi de grupul nostru ma pot contacta,
avand in vedere ca putem accepta inca 2, cel mult 3 masini.

Daca printre forumisti sunt persoane care au mai mers pe acest traseu si pot furniza
sfaturi ii rog sa le exprime.

Promit sa revin cu informatii/preturi, pe masura ce se confirma rezervarile la hoteluri.

#57
dragos-

dragos-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.03.2007

 kum, on Apr 15 2007, 15:22, said:

Nu-i nimeni care merge spre Grecia pe 1-2 iunie ?

Eu plec la 1 iulie. Vreau sa ies pe la Calafat. Sint curios: cum e drumul?

#58
walter2002

walter2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.01.2006
eu plec pe 15 Iunie la 7.30-08.00 Vama Giurigiu - Sofia- Kulata - Salonic - Sithonia . Facem de-un grup ?

#59
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
eu pe 25 mai

cine se baga>?

mai este un topic pe tema asta :)

ca si idee, pentru ce i tematori de BG, fiti inteligenti si evitati sa cadeti in capcana circului mediatic anti - Bg.

nu este nici o problema acolo , de nici o culoare. nu va da nimeni in cap...etc
dimpotriva

#60
stoicaan

stoicaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.12.2006

 kum, on Apr 10 2007, 16:54, said:

Poate ar trebui sa reinviem topicul asta :)
Pe 1 iunie plec spre HALKIDIKI – Peninsula SITHONIA . Sper sa fiu in Bucuresti in jurul orei 09:30 - 10:00 . Daca sunt ceva amatori bagati !
Si inca o intrebare : nu vreau sa merg non-stop pana in grecia (din cauza de copil) si as vrea sa raman peste noapte la un hotel la bulgari . Stiti cumva vreun hotel / orasel unde pot innopta in conditii decente, fara sa stau cu frica sa nu-mi fure masina sau din masina si de unde sa pot pleca a.i. sa ajung in jurul orei 12:00 - 13:00 la destinatia finala ?
Bafta !

Ai gasit hotel la bulgari ? Si eu sunt in aceeasi situatie, dar plecam pe 23 iunie doar. Am gasit in Blagoevgrad ceva :
http://www.hotelfeni...osition_en.html
Asta e la 100 km dincolo de Sofia, mi se pare rezonabil.
Am luat legatura pe mail cu proprietarul, vorbeste bine engleza, m-a asigurat ca are si garaj pt. masina, in caz ca ne e teama, dar ca el isi lasa masina in parcarea hotelului dintotdeauna, nici nu o incuie de fiecare data, si nu a avut probleme. E posibil, orasula sta e oras universitar din cate am inteles, este si o universitate americana acolo.
Si pretul e superrezonabil (cam 20 de euro camera pe noapte) si mi se pare ca arata f. bine.

#61
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 dragos-, on May 7 2007, 17:21, said:

Eu plec la 1 iulie. Vreau sa ies pe la Calafat. Sint curios: cum e drumul?

Merge, e destul de bun. Eu zic dupa ce ai trecut Dunarea la Vidin sa mergi pe ruta Vidin-Montana-Vratsa-Botevgrad-Sofia e un pic mai lung dar mai bun. Mai este un drum direct catre Sofia de la Vidin dar era cam naspa acum vreo 4 luni si mai ai o portiune de munte cu serpentine etc. Tu alegi in functie de cat ai bugetul pentru combustibil.

ATENTIE! Nu intra in orase treci pe langa ele.

Drum bun!

#62
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 iuliusscipio, on May 6 2007, 19:44, said:

Salutari Tuturor!

Pentru vara 2007 mi-am propus sa fac primul circuit cu masina in Europa. Pana la data curenta am vizitat cam toata Europa (mai putin Anglia, Tarile Nordice si Polonia&Cehia), insa cu autocarul sau ca parte a unor sesiuni de studiu/instructaj. In aceasta vara am hotarat ca vreau ceva diferit, ceva lejer, exotic si lipsit de constrangerile autocarului/avionului/masinii inchiriate. Vreau sa conduc acolo unde am ce sa vad, vreau sa stau si sa ma ratacesc prin ruine, prin muzee sau pe plaja... Nu mai doresc ghizi idioti si programe fixe, meniuri facute aiurea si rute intortocheate sau programe turistice facute in pripa...

Situatia sta in felul urmator:
Din Galati vor pleca doua masini cu 6 persoane (media de varsta 28 ani). In principiu vom urma, in periplul nostru prin Elada, urmatorul traseu:

1. Ziua 1
Se pleaca din Galati pe traseul Bucuresti, Giurgiu, Sofia, Blagoevgrad, Salonik.
Dupa 14/15 ore de mers ajungem in Salonik in jurul orei 18 seara. Cazare la Hotel.

2. Ziua 2
Tur de oras Salonik. Se viziteaza principalele monumente. In jurul orei 14 plecam din
Salonik pe directia Kalambaka/Meteora. (250 de kilometri). Cazare in Meteora in jurul
orei 18:00. Tur de oras. Seara la restaurant etc.

3. Ziua 3.
Se viziteaza manastirile de la Meteora. In special Manastirea Sf. Stefan. Seara tur
de oras, cumparaturi, odihna etc.

4. Ziua 4.
Plecam din Meteora spre Navplion. In drum ne oprim la Monumentul de la Thermopylae.
Continuam drumul si ne oprim la Istmul Corinth unde vizitam canalul Corinth si
ramasitele orasului antic Akrocorinth. In special templul Afroditei (pentru priveliste).
Ajungem seara, dupa 600 de kilometri in Navplion si ne cazam la hotel. Seara ne putem
plimba in jurul portului admirand iahturile, marea si casele din secolul 17.
Tot seara putem face o plimbare la fortareata Bourtzi (aflata pe o insula in mijlocul
portului), loc de filmare pentru filmul Contele de Monte Cristo.

5. Ziua 5.
A doua zi dimineata ne incepem turul cu Fortareata Palamidi, a doua mare atractie
a Greciei dupa Acropole. Plecam in jurul orelor 11 spre Epidavros. Vizitam apoi
Mycenae si Tiryns (ambele langa Navplion). Seara plecam spre Athena unde ajungem
si ne cazam in jurul orelor 18. Dupa o repriza de somn putem lua cina in oras undeva
langa Acropole.

6. Ziua 6.
Zi de vizita la muzeele din Athena. In ordine: Acropole, muzeul National de Istorie al Greciei,
Palatul Parlamentului, cartierul Plaka, portul Pireus, principalele piete ale orasului.
Spre amiaza program liber.

7. Ziua 7.
Zi de cumparaturi / odihna /plimbari prin Athena.
Seara plimbare prin oras. Cina la restaurant in cartierul Plaka.

8. Ziua 8.
Predam camera de hotel in jurul orei 12:00 si ne pregatim biletele de calatorie
pentru San Torini. 'Abandonam' masinile si luam un Feribot cu destinatia San Torini
(ora 7:25). La ora 15:20 ajungem in San Torini. In jurul orelor 16:00 ne cazam la hotel.
Dupa-amiaza putem prinde o repriza de plaja sau putem da turul insulei cu motoreta
inchiriata.

9. Ziua 9.
Zi de plaja in San Torini.

10. Ziua 10.
Zi de plaja. Tur al insulei. Cumparaturi.

11. Ziua 11.
Dimineata: plaja. La ora 12:00 predam camera si ne pregatim de plecare.
Luam feribotul la ora 16:00 si ajungem in portul Piraeus la Miezul Noptii.
Ne urcam in masina si luam drumul de intoarcere spre casa. Ne oprim
in cursul diminetii in statiunea Platamonas unde
ne cazam (orele 8 dimineata). Dupa o binemeritata odihna facem ultimele
cumparaturi/plimbari, si dormim ultima seara in Grecia.

12. Ziua 12.
Dimineata predam camera si ne luam ramas bun de la Grecia. Ne Indreptam spre Romania
pe traseul Platamonas-Galati (1060 Kilometri).
Pretul pentru noptile de cazare: intre 400 si 600 de euro pentru doua persoane
Pretul combustibilului: 100 euro la 2 persoane
Pretul feribotului pana la San Torini, dus-intors, 2 persoane: 128 euro

Deocamdata acestea sunt informatiile de care dispun. Persoanele interesate de acest
circuit si care doresc sa isi petreaca vacanta alaturi de grupul nostru ma pot contacta,
avand in vedere ca putem accepta inca 2, cel mult 3 masini.

Daca printre forumisti sunt persoane care au mai mers pe acest traseu si pot furniza
sfaturi ii rog sa le exprime.

Promit sa revin cu informatii/preturi, pe masura ce se confirma rezervarile la hoteluri.


Ma intereseza pe unde iti parchezi masina in Piraeus si la ce pret / zi

#63
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Ma intereseaza traseul Bucuresti-Halkidiki (Nei Pori), daca poate cineva sa imi spuna mai detaliat, orasele, taxe pe unde sunt, etc...mentionez ca se pleaca nopatea in jur de 1-2 din Bucuresti.

#64
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Pleaca cineva pe 18.06.2007 dimineata catre Grecia? Trecerea vamii la bulgari pe la Giurgiu in jurul orei 05:00 dimineata!

#65
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 leelloo, on May 19 2007, 16:41, said:

Ma intereseaza traseul Bucuresti-Halkidiki (Nei Pori), daca poate cineva sa imi spuna mai detaliat, orasele, taxe pe unde sunt, etc...mentionez ca se pleaca nopatea in jur de 1-2 din Bucuresti.
Bucuresti -Giurgiu (24 lei taxa pod)- Ruse (5 euro vignieta1 saptamana sau 9 euro o luna) - pleven (Plevna ) -Sofia- Kulata - Promahonas(Grecia) -Salonic (centura) - spre katerini,  (punct taxare autostrada 2 euro ) se trece apoi de katerini si in cativa km apare nei Pori. (eventual inca un punct de taxare autostrada 2 euro).

#66
lexy

lexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2007
Am si eu o întrebare. In afara localităților din Bulgaria și din Grecia se circula cu farurile aprinse ?

Poziție sau faza scurtă ?

Nu am o plăcere deosebită să merg cu farurile aprinse, dar nici să plătesc amenzi aiurea....

mulțumesc

#67
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 lexy, on May 23 2007, 15:35, said:

Am si eu o întrebare. In afara localităților din Bulgaria și din Grecia se circula cu farurile aprinse ?

Poziție sau faza scurtă ?

Nu am o plăcere deosebită să merg cu farurile aprinse, dar nici să plătesc amenzi aiurea....

mulțumesc

E recomandat sa mergi cu faza scurta aprinsa. Oricum politistii bulgari daca au chef te opresc si pana nu le dai de o cafea nu te lasa. Poti sa tipi la ei sa injuri ei vb in bulgara tu nu intelegi nimic. E un pic la noroc. Nu-s rai da sunt morti de foame vai de mama lor 10 euro si ai plecat.

#68
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 lori_2001, on May 22 2007, 11:16, said:

Bucuresti -Giurgiu (24 lei taxa pod)- Ruse (5 euro vignieta1 saptamana sau 9 euro o luna) - pleven (Plevna ) -Sofia- Kulata - Promahonas(Grecia) -Salonic (centura) - spre katerini,  (punct taxare autostrada 2 euro ) se trece apoi de katerini si in cativa km apare nei Pori. (eventual inca un punct de taxare autostrada 2 euro).
Mersi mult pt informatii!! Am scris gresit Halkidiki, am inteles ca nei pori e aproape de Paralia... Deci asta e traseul de urmat.Taxele, sunt valabile acum, adik de anul asta? Drumul este bun, se merge bine? Radare, ceva?

#69
lexy

lexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2007

 nenea gogu, on May 23 2007, 16:29, said:

E recomandat sa mergi cu faza scurta aprinsa. Oricum politistii bulgari daca au chef te opresc si pana nu le dai de o cafea nu te lasa. Poti sa tipi la ei sa injuri ei vb in bulgara tu nu intelegi nimic. E un pic la noroc. Nu-s rai da sunt morti de foame vai de mama lor 10 euro si ai plecat.


Multumesc pentru raspuns.

Bere fara alcool se gaseste in Grecia ? Cam la ce pret?
Ca sa stiu sa iau cu mine, ca doar asa pleaca romanu in concediu, cu bere si snitel....
Am inteles eu oare gresit sau in grecia doar ce depaseste 0.24 la mie este contraventie?
adica poti sa bei o bere cu alcool si apoi sa pleci cu masina? Sunt oarecum confuz.

de aici am informatiile http://www.mae.ro/in...lnk=3&cat=29919

Edited by lexy, 23 May 2007 - 21:31.


#70
Q man

Q man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.05.2007

 leelloo, on May 19 2007, 16:41, said:

Ma intereseaza traseul Bucuresti-Halkidiki (Nei Pori), daca poate cineva sa imi spuna mai detaliat, orasele, taxe pe unde sunt, etc...mentionez ca se pleaca nopatea in jur de 1-2 din Bucuresti.
daca pleci cu autocarul ...conduce soferul
daca pleci cu masina, atunci intra pe www.viamichelin.com si ontii aproape toate informatiile.
De la Salonic la Nei Pori ai autostarda care merge spre Atena.
Acum nu se mai sta la vama ca in anii trecuti, in maxim 15 min ai trecut vama, asa ca vacanta placuta.

#71
bobo2

bobo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2007
Buna!
pleaca cineva la jumatatea lui iulie in grecia cu masina,mai exact pe 12.07.2007

#72
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
salut
eu vreau sa plec in septembrie in thassos, cu masina, inca nu am hotarit data exacta
daca ma duc de capul meu cum gasesc cazare?
daca mai vine cineva in perioada aia as vrea sa vorbim, poate plecam impreuna
astept si multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate