Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#19
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
la ce ora se schimba tura in vama ?

#20
ichigo

ichigo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2006
Pe 2 septembrie dimineata la 3 :rolleyes:

#21
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
21 septembrie

#22
cristina-m

cristina-m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2006
Noi pe 21august dimineata

#23
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Stai linistiti, sigur o sa mai gasiti masini cu romani pe drum! Asta mi s-a intamplat mie.

Am fost noaptea si am facut coloana cu alti romani. Eram patru masini si asa am putut sa mergem cat de tare am putut, lucuru pecare nu va sfatuiesc sa faceti, deoarece ...e periculos, drumulor national trece in principal peste dealuri si viaducete de 300-500 metri inaltime (inclusiv autostrada ). Am vazut la intoarcere, circuland pe timp de zi.

Noaptea nu am intalnit decat 1 echipaj de politie la care am oprit insa de fapt ne facea semn sa trecem (inainte sa formam coloana). Sunt multe echipaje de Politie ziua. In sud ceilalti soferi ne-au dat flashuri pt radar. Nu am avut nici o problema cu Politia.  

Nu o sa va rataciti, drumul este ruse-plevna-sofia (mai este si varianta plevna-plovdiv dar inseamna ocolire).

Singurele locuri in care va puteti rataci sunt:

1. Chiar la Ruse, e un sens giratoriu, holbati bine ochii pe unde trebuie sa o luati, multa lume greseste aici, inclusiv eu daca nu aveam un copilot bun). E vb ca o sa fiti putin emotionati de zona respectiva, e cam deprimanta in plus au alfabet chirilic:) Din pacate nu imi amintesc a cata la dreapta e iesirea din sens.  Dupa cativa Kilometrii e un Shell pe dreapta, luati o harta de acolo, e un bulgar mustacios foarte amabil care ne-a trasat drumul pe harta.

2 Dupa coborarea drumului de la Plevna, drumul se uneste cu cel care vine de la Varna inspre Sofia. Ideea e ca dupa asta se ramifica din nou iar drumul spre Sofia este inspre DREAPTA ( e si un semn destul de ilizibil deasupra drumului). Noi am luat-o inainte si ne-am intors dupa vreo 10 km, cand am realizat ca nu mai suntem pe drum national.

3. Sofia. Noi am ales sa intram in Sofia, daca intrati mergeti prin centru, veti vedea piata centrala, apoi tineti  drumul inainte , biserica, sensuri giratorii --inainte-pana pe langa un Hotel care noaptea are o raza laser albastra ca reclama (Hotel Rodina am impresia.) Dupa aia o sa vedeti direct semne cu..Athina.

Puteti inainte de Sofia sa ocoliti prin sud, ( inspre intersectia cu drumul care vine din Plovdiv, cred.) scurtati drumul cu cel putin o ora.

4. Atat. Atentie, dupa Sofia indicatoarele rutiere arata numai localitatea de granita cu Grecia, nu mai stiu cum se numeste.
  
Dupa Sofia bulgarii au o portiune de 50 de km de drum in lucru, atentie noaptea, drumul se termina brusc si se intra pe cealalata banda (cam ca pe podul Grand). In rest drumurile sunt altfel, dar dupa ce va obisnuiti sunt ok. In principiu noaptea e pustiu, ziua e aglomerat.


Vreo 60 de ron e taxa de pod , e valabila si la intoarcere platibila in euro (Parca la bulgari taxa de pod e mai ieftina totusi) . Tot la Vama veti plati taxa de drum si dezinfectare, Dar cred ca astea le stiti.
O chestie ciudata ca Vamesii romani au confundat asigurarile medicale cu voucherele de hotel si nu ne-au intrebat de 500 euro pe zi, nu aveam 500 euro pe zi de fiecare. Am si ras si le-am spus asta si au spus ca mergem pe raspunderea noastra. Anul trecut, cu avionul in Atena ne-au pus sa stam o ora sa aratam 500 euro. Acum nu ne-a mai intrebat vamesul grec, care insa a fost figurant. / arogant. Si pe cel bulgar l-am enervat un pic pt ca nu am oprit la stop inainte de ghiseu, ci am mers cu masina pana in dreptul ghiseului.


Inca o chestie: am am realimentat la Giurgiu si am reusit sa mergem pana in Grecia . Primisem sfaturi sa evitam benzianrile in Bulgaria, de unde se pot aduna falsi politisti etc. De asemena am avut bancnote mici la noi, in caz de probleme cu politia (5, 10, 20 euro). Dupa cum v-am spus, nu a fost cazul, ceea ce va doresc si voua.

Cat despre Grecia, aici ne-au oprit la control un echipaj, mi se pare dupa Platamonas. Am crezut ca m-a prins radarul , chiar inainte de interchange (locul unde se plateste taxa de autostrada-2 euro-, mersesem cu 170-180 cu cativa kilometri inainte). Dar nu, ne-au controlat in portbagaj apoi ne-am imprietenit. Din cate am vazut eu, Grecii nu merg mult peste viteza legala, in afara localitatilor si desi am depasit-o in permanenta nu ne-a zis nimeni nimic. Nu am vazut nici un radar!

Noia am iesit la 10 seara din Bucuresti. Cred ca la vama la Greci am ajuns in jur de 7-8-9 dimineata, nu mai stiu sigur, oricum se luminase.

Drum bun si distractie placuta!

#24
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

 GeorgeM, on Aug 19 2006, 21:34, said:

Stai linistiti, sigur o sa mai gasiti masini cu romani pe drum! Asta mi s-a intamplat mie.

Am fost noaptea si am facut coloana cu alti romani. Eram patru masini si asa am putut sa mergem cat de tare am putut, lucuru pecare nu va sfatuiesc sa faceti, deoarece ...e periculos, drumulor national trece in principal peste dealuri si viaducete de 300-500 metri inaltime (inclusiv autostrada ). Am vazut la intoarcere, circuland pe timp de zi.

Noaptea nu am intalnit decat 1 echipaj de politie la care am oprit insa de fapt ne facea semn sa trecem (inainte sa formam coloana). Sunt multe echipaje de Politie ziua. In sud ceilalti soferi ne-au dat flashuri pt radar. Nu am avut nici o problema cu Politia.  

Nu o sa va rataciti, drumul este ruse-plevna-sofia (mai este si varianta plevna-plovdiv dar inseamna ocolire).

Singurele locuri in care va puteti rataci sunt:

1. Chiar la Ruse, e un sens giratoriu, holbati bine ochii pe unde trebuie sa o luati, multa lume greseste aici, inclusiv eu daca nu aveam un copilot bun). E vb ca o sa fiti putin emotionati de zona respectiva, e cam deprimanta in plus au alfabet chirilic:) Din pacate nu imi amintesc a cata la dreapta e iesirea din sens.  Dupa cativa Kilometrii e un Shell pe dreapta, luati o harta de acolo, e un bulgar mustacios foarte amabil care ne-a trasat drumul pe harta.

2 Dupa coborarea drumului de la Plevna, drumul se uneste cu cel care vine de la Varna inspre Sofia. Ideea e ca dupa asta se ramifica din nou iar drumul spre Sofia este inspre DREAPTA ( e si un semn destul de ilizibil deasupra drumului). Noi am luat-o inainte si ne-am intors dupa vreo 10 km, cand am realizat ca nu mai suntem pe drum national.

3. Sofia. Noi am ales sa intram in Sofia, daca intrati mergeti prin centru, veti vedea piata centrala, apoi tineti  drumul inainte , biserica, sensuri giratorii --inainte-pana pe langa un Hotel care noaptea are o raza laser albastra ca reclama (Hotel Rodina am impresia.) Dupa aia o sa vedeti direct semne cu..Athina.

Puteti inainte de Sofia sa ocoliti prin sud, ( inspre intersectia cu drumul care vine din Plovdiv, cred.) scurtati drumul cu cel putin o ora.

4. Atat. Atentie, dupa Sofia indicatoarele rutiere arata numai localitatea de granita cu Grecia, nu mai stiu cum se numeste.
  



Drum bun si distractie placuta!
Punctul de frontiera se numeste Kulata si din Sofia sunt vreo 180 km.
Inainte de intrarea in  Sofia o sa vedeti un indicator Kulata spre dreapta....aici este centura Sofiei. Eu va recomand sa ocoliti Sofia prin partea stanga, respectiv mai mergeti putin treceti pe sub un pod si faceti dreapta, va urcati pe el si practic mergeti in sens invers decat va arata indicatorul mentionat mai sus.Va continuati drumul pana o sa intalniti o intersectie cu  piatra cubica , linie de tramvai si o benzinarie EKO, atentie mare aici faceti stanga si sunteti pe directia Kulata - Grecia.Retineti intersectia intrucat la intoarcere o sa faceti dreapta cand intrati pe centura Sofiei.
Drum bun!

#25
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Cea mai clara schita de ocolire a Sofiei o gasiti pe forumul daciaclub.ro la topicul calatorii Bulgaria- Grecia, postul 1312 al lui Mikael.

#26
rayman

rayman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 27.09.2004
Am fost pe insula Thassos in vara asta, in Potos mai exact, si m-a costat aprox. 100 EU + un milion, 6 zile. Fara cheltuielile de acolo.
Am mers cu autocarul, printr-o agentie.

Am stat la hotel Olympion, **, conditii acceptabile, f curat, televizor, frigider. Pentru AC am inteles ca trebuia sa mai platesti 5E/zi, dar n-am avut nevoie.
In pret era inclus si micul dejun, dar ala nu prea mi-a placut. Daca sunteti fani ai dulceturilor la cutiuta, go for it. :P

Mancam la terasele de langa plaja, cu 10-12E bagam in mine de nu mai puteam sa ma ridic de la masa. Poate fi si mai scump, totusi. Sezlongurile nu se inchiriau, trebuia doar sa faci o consumatie la terasa din dreptul careia erau, si puteai sta toata ziua. Am inteles ca asta oricum, nu era obligatoriu.

Inchiriatul scuterelor :12E/zi, ATV: 40E/zi, bicicleta: 6E/zi. Eu am luat bicla, pentru ca n-am permis, dammit.

A fost prima oara cand mi-am petrecut concediul in afara tarii, si am ramas placut impresionat. E o statiune (de fapt un fel de sat turistic) linistita, si cred ca la anu' tot acolo ma duc, daca nu gasesc altceva mai atractiv.

Daca vreti si alte detalii despre agentie, etc, PM me, ca nu vreau sa fac publicitate gratuita.

Edited by rayman, 20 August 2006 - 11:30.


#27
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 cristina-m, on Aug 18 2006, 01:33, said:

Noi pe 21august dimineata

Sper sa nu fiti tot voi:)

http://forum.softped...t...31857&st=90

#28
tsorin

tsorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2006
O intrebare: Este obligatoriu sa lipesc sticker din acela oval pe masina cu RO ?
Plec inspre grecia pe 24

#29
jojolina

jojolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2006
Pe 9 Sep.dimineata pleaca cineva ?

#30
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
28 august cu niste prieteni, 2 masini, o sa fim in vama la giurgiu in jur de prinz, mai e cineva?

#31
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
mda, eu voi fi pe 28 dimineata la bechet sau calafat; spre corfu

#32
amico123

amico123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2006

 jojolina, on Aug 21 2006, 13:59, said:

Pe 9 Sep.dimineata pleaca cineva ?
Pe 9 Sept. catre Grecia / Thassos cineva?

#33
flinkenitu

flinkenitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2006
salutare, intentionez sa plec pe 4 septembrie dimineata la 3 din bucuresti spre grecia, mai sunt amatori pt vama giurgiu pt data si ora mentionate mai sus?

#34
jojolina

jojolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2006
Buna amico 123  , ti-am trimis 2 PM , poate imi confirmi pe forum primirea lor , ar fi bine daca mi-ai da un nr.de tel.unde sa va contactam .

#35
romulus opreanu

romulus opreanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2006

 tsorin, on Aug 20 2006, 22:42, said:

O intrebare: Este obligatoriu sa lipesc sticker din acela oval pe masina cu RO ?
Plec inspre grecia pe 24

eu vreua sa trec granita bulgarilor pe 9-10 septembrie. daca te intereseaza 0746219606

#36
Adid

Adid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2006
Am mai scris pe forumul acesta. Am fost singuri cu masina, am traversat Bulgaria si nu am avut nici o problema, nici de radar, nici un politist nu ne-a oprit desi am gonit la greu, nici un bandit nu ne-a incoltit. Mai mult la intoarcere in vama ne-am cunoscut cu o familie de romani care mergeau frecvent la fiica lor la SALONIC cu un WW GOLF si desi aveau peste 60 de ani erau singuri si povesteau ca niciodata nu au patit nimic la bulgari. Cred ca exagerarile astea sunt alimentate de oameni care nu au calcat in afara tarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate