Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Sa cumpar euro? Sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Am de cumparat o suma mare de euro. Peste o luna de zile va trebui sa-i am, deocamdata am lei.
Ce sa fac? Sa ma grabesc sa cumpar acum, tinand cont de faptul ca a tot crescut cursul in ultimele zile?
Sau sa mai astept?

Astept sfaturi, dar incercati sa-mi si explicati de ce ar tb sa cumpar acum sau de ce nu.

Multumesc.

#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu mai stiu exact care este recomandarea acum: lei,euro sau valuta...Nu am mai apucat sa citesc Capitalul in ultimele saptamani..Incearca sa te informezi pe www.capital.ro , sau www.zf.ro , sau www.baniinostri.ro .

O chestie pot sa iti spun sigur: dupa o crestere puternica nu este recomandat sa cumperi ceva (valuata,actiuni orice) ci sa vinzi.
Pe 1 iunie cursul era 35309 lei/euro azi este 36083 lei euro.Insa,din cate am obs au fost fluctuatii mari (de la aprox 35000 acum vreo 7-8 zile) la cotatia de azi.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
azi ziceau aia la realitatea ca urmeaza sa creasca pana la 39... daca te iei dupa ei ar trebui sa cumperi.

#4
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadd, on Jun 23 2006, 17:59, said:

azi ziceau aia la realitatea ca urmeaza sa creasca pana la 39... daca te iei dupa ei ar trebui sa cumperi.
Cine a zis că va crește până la 39 e un dobitoc. BNR nu are cum să lase cursul să crească atât de mult. Cred că maximum va fi 3,7, dacă va ajunge acolo. Creșterile actuale se datorează ieșirilor masive ale capitalurilor care părăsesc piețele emergente și de fenomen sunt afectate și alte țări, nu doar România. Din fericire, la noi nivelul acestor capitaluri nu este foarte mare - în jur de 3-4 miliarde de euro și BNR poate face față fără prea mult efort.

#5
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postzaboss, on Jun 23 2006, 20:50, said:

Cine a zis că va crește până la 39 e un dobitoc. BNR nu are cum să lase cursul să crească atât de mult. Cred că maximum va fi 3,7, dacă va ajunge acolo. Creșterile actuale se datorează ieșirilor masive ale capitalurilor care părăsesc piețele emergente și de fenomen sunt afectate și alte țări, nu doar România. Din fericire, la noi nivelul acestor capitaluri nu este foarte mare - în jur de 3-4 miliarde de euro și BNR poate face față fără prea mult efort.

S-au produs iesiri masive de Capital in ultima vreme si norma ca RONul a avut de suferit. Trebuie insa sa nu uitam ca iesirile nu vor continua la nesfarsit iar intrari de euro vor continua sa fie (CAPSUNARII). Prin urmare as recomanda sa mai astepti....nu stiu insa un timeframe

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Parera mea este ca RON e cu steroizi si va veni ziua in care se va desumfla, iar atunci nu va fi ff. frumos pt ca imediat toti vor creste preturile in RON :@

Aceasta zi presimt ca e relativ aproape; poricum nu e bine sa faci schimbari vineri sau luni :)

#7
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostCourage, on Jun 23 2006, 21:32, said:

Parera mea este ca RON e cu steroizi si va veni ziua in care se va desumfla, iar atunci nu va fi ff. frumos pt ca imediat toti vor creste preturile in RON :@

Aceasta zi presimt ca e relativ aproape; oricum nu e bine sa faci schimbari vineri sau luni :)
dumnezeu sa te auda... m-am saturat de dolari ieftini !

#8
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Cine spune ca stie ori minte ori e prost... Orice e valabil cu o anumita probabilitate.

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCourage, on Jun 23 2006, 21:32, said:

Parera mea este ca RON e cu steroizi si va veni ziua in care se va desumfla, iar atunci nu va fi ff. frumos pt ca imediat toti vor creste preturile in RON :@

Aceasta zi presimt ca e relativ aproape; poricum nu e bine sa faci schimbari vineri sau luni :)
ca acum o lună ne povesteai din ZF cum ca leul e subevaluat, bietul de el, și că 1EUR ar trebui să valoreze pe la 2,5lei...:)

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Una este sa pun un articol si alta este ceea ce cred/simt.
Nu eu am scris acel articol; in plus asta sustineaa FMI !

#11
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.09.2005

View Postnepot, on Jun 23 2006, 16:01, said:

Am de cumparat o suma mare de euro. Peste o luna de zile va trebui sa-i am, deocamdata am lei.
Ce sa fac? Sa ma grabesc sa cumpar acum, tinand cont de faptul ca a tot crescut cursul in ultimele zile?
Sau sa mai astept?

Astept sfaturi, dar incercati sa-mi si explicati de ce ar tb sa cumpar acum sau de ce nu.

Multumesc.
Daca ultimele stiri nu te-au convins, poate te ajuta asa ceva (cu probabilitatile de rigoare):
http://www.forecasts.org/euro.htm

#12
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
aceeasi problema am avut-o si eu in mai, in 3 zile pana m-am decis sa cumpar a sarit euro pe la 35.700 la cam toate bancile, am mers la risc si am fost la o casa de schimb ca sa negociez, 35100 a scos cursul, eu zic sa astepti, nu stiu care este deadline-ul tau, dar asteapta sa ia romanii din afara vacanta, stiu ca luna august este decisiva, ei vor baga foarte multi euro in tara si cursul va scadea, daca euro la inceputul lui iulie va fi in jur de 37.000 va scadea pe la sfarsit si te duci si negociezi, eu nu am cumparat din Bucuresti deci nu am unde sa te indrum.

#13
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Haideti sa o luam mai tehnic.
Inteleg ca vin capsunarii ... dar la fel si eu plec din tara in concediu in strainatate. Cititi si ultimul comunica de presa al BNR. Turismul de la +15 mil Euro, a ajuns la minus nu stiu cat.

Asa ca da, baga capsunarii bani ... dar multi mergem in concediu afara si scoatem valuat din tara.

Si pentru numele lui Dumnezeu! Nu mai considerati Euro o constanta. Ca nu este.
Poate sa nu se intample nimic in Romania, dar daca euro se apreciaza/depreciaza pe pietele externe, se va reflecta si in Romania ... chiar daca aici nu se va intampla nimic.

Vorbim aici de paritatea a doua monede. Analizati factorii pentru amandoua. Ca nici una nu ii constanta.
Si multi alti factori mai trebuie luati in considerare.

Deficitul romaniei este acoperit in proportie de 91% de investitii straine direct. Ori, nimeni nu va pompa constant bani in Romania in urmatorii 500 de ani.
La un moment dat vor vrea sa "scoata" .... ah! Ia priviti bursa si cursul RON/EUR RON/USD ...

si asa ajungem la afirmatia lui Courage cu RON pe steroizi.
Nimic din economia romaniei nu a justificat o apreciere atat de puternica a leului.

----------
Culmea ii ca anul asta, pe orice intreb de concediu/vacanta, vorbesc de litoralul romanesc de parca ar fi excursie in Cernobal.
Ori, daca mii de romani pleaca in strainatate, asta inseamna valuta cumparata la greu, cifra de afaceri scazuta in romania si implicit efectul economic la cifrei de afaceri mai mici in turism.

(Exemplu : Am fost sa imi rezerv vacanta in strainatate. Pana s-au facut vre-o 6 rezervari in afara, s-o facut si una in Romania ... de catre niste oameni mai modesti care merg la 2 stele).

--------------
Uitate in jur, si incearca sa simti economia. Acolo vei gasi raspunsul, si nu aici pe forum.

#14
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
exosyphen - n-am cum sa simt economia pt ca n-am timp sa citesc,sa caut,sa ma interesez, de asta incercam sa aflu pareri mai avizate decat a mea.

iepurele - Ideea e ca n-am timp pana in august...pe la 15 iulie tb sa am deja suma in euro.

Multumesc pt raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate