Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...
 

Amintiri despre Bucuresti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#1
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Am deschis acest topic gândindu-ma ca poate multi au amintiri despre atmoseefra extraordinara a Bucurestiului din anii 70, care era cu totul alt oras decât cel de dupa demolarile ceausiste si înca si mai diferit de felul cum a ajuns Bucurestiul dupa 1989.

Eu, nascut fiind în 1972 dar venind abia în 1980 în Bucuresti, îmi amintesc cum în anii '70 ma plimba bunica prin zona din jurul Pietei Unirii. Chiar daca foarte îndepartate, acele amintiri sunt deosebit de calde, dat fiind ca sunt ca o legatura cu adevaratul Bucuresti, cel care a disparut sub buldozerele lui Ceasusescu.

Chiar si în anii '80 atmosfera în Bucuresti era mult mai normala. Îmi aduc, de pilda, aminte cum mâncam cu parintii la cofetaria de la parterul hotelului Bucuresti, cum mergeam la cinematografele de pe Elisabeta care erau pline de lume si altele.


Am gasit ieri niste fotografii care mi-au aratat cât e mult a distrus Ceausescu:




Biserica Enei, fotografie din 1968:
[ http://images6.theimagehosting.com/10.1d7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dealul Mitropoliei, fotografie din 1970:
[ http://images6.theimagehosting.com/7.7e1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Calea Mosilor, vedere dinspre Obor, fotografie din 1977:
[ http://images6.theimagehosting.com/9.352.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Manastirea Vacaresti, fotografie din 1974:
[ http://images6.theimagehosting.com/2.0b9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Ok, hai sa distrugem blocurile de locuinte si ce a mai ramas din fabrici... Poate atunci o sa fie mai bine... Poate atunci o sa arata Bucurestiul a capitala europeana...
Adica tu sugerezi ca era mai bine cand in tot orasul nu erau decat cateva nenorocite de ulite doldora de "vile" darapanate ?!? :P

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
exista un site cu tema asta... case care pling  ;)

a fost expozitie la metrou

Edited by dacuburebista, 20 June 2006 - 16:08.


#4
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Acele cladiri vechi respirau atmosfera epocilor vechi, atât a secolelor 19-20 când fusesera construite cât si mai vechi, deoarece erau locuite de familii vechi, care aveau traditii si de sute de ani în Bucuresti.


Distrugerea Bucurestiului a contribuit mult la distrugerea poporului român.

În al doliea razboi mondial au murit pe front sute de mii de români, tara a fost secatuita de populatie. Comunistii au trimis în puscarii sau au omorât zeci de mii de români, elita natiunii.  Astfel, în buna masura legaturile cu trecutul au fost retezate. Ramasesera însa cladirile care 'vorbeau' despre lumea de dinainte de venirea comunistilor.

Ceausescu a stat cuminte pâna în 1977 când marele cutremur din martie l-a 'inspirat' în 'opera' sa sinistra în cadrul careia a ras un sfert din orasul vechi, cele mai semnificative cartiere, zeci de biserici, cea mai mare si mai valoroasa manastire româneasca.


Iata alte imagini:



B-dul Magheru, cca 1960
[ http://images6.theimagehosting.com/abuc21.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Calea Victoriei; cca 1969
[ http://images6.theimagehosting.com/abuc22.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



B-dul 1848, cca 1972
[ http://images6.theimagehosting.com/abuc23-1972.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



(imagini luate de la http://www.pruteanu..../bucuresti.htm)





Iata si imagini din Bucurestiul de dinainte de comunisti luate de pe acelasi site:



1940
[ http://images6.theimagehosting.com/1940.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





B-dul Magheru (Take Ionescu), 1941
[ http://images6.theimagehosting.com/1941magh1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






B-dul Magheru (Take Ionescu), 1941
[ http://images6.theimagehosting.com/1941magh2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






B-dul Magheru (Take Ionescu), 1941
[ http://images6.theimagehosting.com/1941magh3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





1944
[ http://www.pruteanu.ro/7merita/bucuresti40/1944.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




(imagini luate de la http://www.pruteanu....ucuresti40.htm)

Edited by Ramunc, 20 June 2006 - 16:30.


#5
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
eu când am fost în Bucureşti (dinspre Piteşti) m-am speriat ce de blocuri ciudate erau :w00t: . Şi aia cică trebuia să fie o zonă bună a Bucureştiului.

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cee, Militariul zona buna ?!  :lol: Daca notiunea de 'cartier-dormitor' nu-ti spune nimic, e suficient sa studiezi cartierul Militari oleaca...mai sunt si altele asemanatoare, dar ca ala... :o

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Și ce au de aface "cartierele dormitor" cu vechiul București? Ca să devin și eu deviaționist Militari, Drumul Taberei și Balta-Albă - Titan arată mai bine decât Pantelimon, Baicului, Obor (prin cartierul meu mai e ceva bloace reușite), Colentina, Tei sau Rahova ori Berceni.
Eu îmi amintesc o fază: am vizitat când eram mic (prin 1986) o rudă la un spital; peste gardul spitalului se zărea un teren liber (fără verdeață pe el, doar pământ), pe care erau o grămadă de excvatoare, buldozere și autocamioane; eu am zis că era undeva la marginea Bucureștiului, dar anul trecut am aflat că acel spital nu era decât Spit. "Caritas", iar ce se vedea în spate era măreața și luminata operă de distrugere a Bucureștiului pusă în practică de Ceaușescu și realizată cu sprijinul acoliților lui! De ce se făcea asta? Pentru că se vroia distrugerea trecutului, crearea omului nou dobitoc; un om nou care stătea la bloc era ușor de maipulat; dar un om care vedea case vechi se întreba "cum trăiau oamenii pe vremuri, cum era pe atunci, ce sistem de valori exista", iar odiosul regim comunist tocmai asta nu dorea!
Dam poate erau multe case urâte; dar e mai ușor să distrugi, nu? Când vezi un obict vechi, poate e normal să zici "la gunoi cu el", dar când îl vezi recondiționat, ce te bucuri, sau chiar îți zici "ce mi-l doresc și eu"! Dar cum ziceam, e mai ușor să distrugi. Iar noul regim, considerat "democrat" și "anti-comunist" continuă această operă, cu mare plăcere; părerea mea (bolnavă după mulți) zice că o locuință, fie ea casă, vilă, vilă de apartmente, bloc, pe lângă comfort trebuie să ofere plăcrea de viață și de frumos propietarului! Blocurile moderne, dotate cu tot comfortul oferă aceaiși frumusețe sufletască precum o stradă liniștită și plină de arbori vechi, cu copii care se joacă în liniște și oameni ce meșteresc ceva în grădină? A nu se înțelege că am ceva cu blocurile, atâta timp cât au o arhitectură care insuflă frumosul și pofta de viață și sunt înconjurate de verdeață!  :inlove:
Rușii ne-au făcut multe mizerii, dar îmi place că ei își respectă istoria; nici în cele mai crude și întunecate vremuri ale stalinsimului nu s-a întâmplat ce s-a întâmplat la noi în anii '80! Un popor care nu-și respcetă istoria nu are de ce să existe. Rușine românilor! Să nu vă mirați că străinii își bat joc de noi!

P.S. Poza cu Bis. Enei (Ienii) nu poate fi făcută în 1968; prin fața ei trece un tramvai EP cu remorcă omonimă;  ultimele tramvaie (aparținând liniei 5) au trecut pe acolo la 19 decembrie 1965; a fost sfârșitul unei epoci... :down:

Edited by djl, 20 June 2006 - 20:26.


#8
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Diferenta nu e de arhitectura deoarece obiectiv vorbind, Pantelimonul e cel mai interesant dintre cartierele noi. Diferenta e data de faptul ca Pantelimonul e un cartier cam bronzat pe când Titanul e (cred) cel mai românesc cartier, urmat de Balta Alba si altele. Dar situatia se schimba rapid, orasul e altul de la o zi la alta, si ca populatie si ca, cladiri. În sensul rau.

#9
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ djl: ma refeream strict la postul lui Matthew.

Din punctul meu de vedere, Coletina e mai OK decat Militari, pentru ca nu e atat de mare si are un pic mai multa vedreata. Ma rog, la asta cred ca Drumul Taberei bate detasat  :)

Quote

Rușii ne-au făcut multe mizerii, dar îmi place că ei își respectă istoria; nici în cele mai crude și întunecate vremuri ale stalinsimului nu s-a întâmplat ce s-a întâmplat la noi în anii '80!

Rusii aproape ca au trecut de la epoca feudala direct la comunism, deci la ei ce mai voiai sa se darame? A, s-au ocupat indeaproape de biserici de exemplu... :naughty: vezi catedrala aia din Moscova daramata de Stalin, reconstruita in ultimii ani. Noi vrem sa construim catedrala lu' Peshte fript, in loc sa reconstruim Manastorea Vacaresti (si cu ocazia asta sa-si spele si unii pacatele  :angry: )

#10
ionescu_xoy

ionescu_xoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 20.06.2006

View PostRamunc, on Jun 20 2006, 21:31, said:

Diferenta nu e de arhitectura deoarece obiectiv vorbind, Pantelimonul e cel mai interesant dintre cartierele noi. Diferenta e data de faptul ca Pantelimonul e un cartier cam bronzat pe când Titanul e (cred) cel mai românesc cartier, urmat de Balta Alba si altele. Dar situatia se schimba rapid, orasul e altul de la o zi la alta, si ca populatie si ca, cladiri. În sensul rau.
Ca fost pantelimonist, pot sa zic ca SINGURA problema a Pantelimonului o constituie intrarea prin spate (adica printre tigani) a blocurilor (altfel excelente) de la strada. M-am mutat acum catva timp in (adiacent-paralel) Mosilor si pot sa zic ca deja plang dupa multe chestii. Prima data, blocurile uriase de BCA din Pantelimon au o excelenta izolatie fonica COMPARATIV cu astea din beton in care stau acum. Aici, daca isi repara chiuveta unul care sta la cinci etaje deasupra ta, il auzi ca in Pantelimon imediat deasupra. In Pantelimon, gaseam mereu loc de parcare (pe soseaua mare). Aici, ma imbolnavesc de nervi pana gasesc. Si tigani negri si urati vad si aici peste tot. Dar si white-trash de cartier, care dau muzica tare si mananca seminte mai ceva ca tiganii. Incep sa-mi schimb parerea despre albi... in Pantelimon NUMAI tiganii erau... "tigani". Aici, in Mosilor, si unii albi sunt "tigani". Tiganiți!
Edit:
Un mare avantaj al cartierului Militari: nu stai niciodata mult la coada in centrele comerciale. In Cora Militari e mai mereu aerisit. Mai sunt acolo si Carrefour si Metro. Pantelimon: Cora de acolo e mereu aglomerata. Si nemernicii nu tin toate casele deschise. La un cartier cu o asa mare densitate de populatie (blocuri de 12-14-17 etaje), sa mergi la cumparaturi intr-un singur hypermarket dupa ora 17 e o aventuuuuura.

Edited by ionescu_xoy, 20 June 2006 - 21:45.


#11
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Ca sa nu transformam discutia intr-una despre cartierele capitalei,sa va spun pe scurt ce-mi amintesc eu si ce regret din ce a darimat bip bip bip:
-tot dealul Spirii (unde s-a ridicat Casa Poporului) si unde in afara de citeva case de la strada care erau plombe mai recente plasate in fostele gradini,se gaseau o multime de cladiri superbe,carora italienii le-ar fi spus "palazzeto",cuvint pentru care n-am gasit corespondent in romana
-stadionul Republicii,fost ANEF,cu tribune pentru circa 20.000 de oameni,pista de tartan (in anii '60 !),sali de sport,tribuna intii acoperita,foarte cochet si transformat acum in ... garaj
-Hala Unirii (dar si piata adiacenta);hala era o constructie metalica foarte interesanta si solida,la cutremurul din '77 n-a avut nici macar geamuri sparte,dar cam neingrijita (probabil intentionat,pentru a fi mai usor demolata);cind s-a demolat zona Unirii,inclusiv spitalul Brincovenesc,a disparut si unul dintre cele mai pitoresti locuri ale orasului,anume Piata de flori (in coasta magazinului Unirea,vis a vis in coasta bisericii Sf Ion Piata,care acum este mutata de pe vechiul amplasament)
-vechiul pod Grand,tot o constructie metalica interesanta (intr-adevar devenise insuficient pentru traficul zonei,semana cu podurile CFR),pod pentru care a existat propunerea de demontare a celor (parca) trei tronsoane care-l formau si transformarea lor in treceri pietonale peste Dimbovita,dar nu s-a dorit.
Hai ca ma intind prea mult,au fost multe locuri si lucruri frumoase,interesante,pitoresti si traditionale distruse cu nonsalanta si inlocuite cu rahaturi.
A propos de cartierele dormitor:este interesant ca initial au fost mult mai bine gindite,blocurile desi urite,erau plasate destul de aerisit,era si verdeata,erau si locuri de parcare (mult mai multe decit astazi),dar a venit epoca '65-'70 cind s-a trecut la "supraindesire" (parca asa s-a numit) si pe aceleasi retele de utilitati,drumuri,magazine si altele,numarul blocurilor s-a dublat.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Se recunosc cartirele după perioada în care au fost construite; chiar îmi plac blocurile din Bucureștii Noi și Floreasca; Cart. Balta-Albă - Titan, partea ante 1970 arată bine - blocurile nu sunt înghesuite și e mult spațiu verde!
Hala "Unrii" era construită din fontă :surprise:

Take a look here:
http://www.computerg...ad.php?t=141122

#13
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdjl, on Jun 21 2006, 12:26, said:

Se recunosc cartirele după perioada în care au fost construite; chiar îmi plac blocurile din Bucureștii Noi și Floreasca; Cart. Balta-Albă - Titan, partea ante 1970 arată bine - blocurile nu sunt înghesuite și e mult spațiu verde!
Hala "Unrii" era construită din fontă :surprise:

Take a look here:
http://www.computerg...ad.php?t=141122

Da din fonta,dar nu voiam sa intru in detalii constructive,ci sa ma limitez la aspect.Cine isi aminteste orasul de pina in '77 poate spune ca arata altfel,mult mai bine:centrul ramasese cel vechi si se construise numai la periferii.Apoi a inceput nebunia!Inclusiv nebunia cu forta de munca necesara industrializarii,ceea ce a dus la o dezvoltare haotica,grabita si negindita.Este pacat de ce s-a intimplat,iar orasul are nevoie urgenta de modernizare.

#14
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Toate cladirile au o durata de viata ;se vede ca primaria nu tine cont de acest lucru cand aproba vinderea unui apartament din anii 30.  Cum credeti ca s-a construit Parisul lui Ludovic? S-a daramat la greu vechiul paris. Cladirile vechi au un singur lor , la muzeu
Atata timp cat cladirile vechi sunt inlocuite cu ceva la fel de sau mai frumos n-am probleme

Totusi moda asta mondiala cu blocurile gri -cea mai depresiva culoare ,de ce ne miram ca suntem cu moralul la pamant cu atata gri dasta nasol- ,lipsa de orice ornament ,lipsa de culoare.Nasol domnilor arhitecti.
  Ma uitam la orasele vechi din Europa,Iran ,India ,Arabia .Deosebit de pitoresti .Avem ceva de invatat de la inaintasii nostri. :peacefingers:

#15
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postsoka norman, on Jun 21 2006, 19:53, said:

Totusi moda asta mondiala cu blocurile gri -cea mai depresiva culoare ,de ce ne miram ca suntem cu moralul la pamant cu atata gri dasta nasol- ,lipsa de orice ornament ,lipsa de culoare.Nasol domnilor arhitecti.
  Ma uitam la orasele vechi din Europa,Iran ,India ,Arabia .Deosebit de pitoresti .Avem ceva de invatat de la inaintasii nostri. :peacefingers:

Gândeste-te cum era Bucurestiul când nu existau blocuri, ci doar strazi de case, umbrite de copaci mari si stufosi.

Darâmarea Parisului medieval a fost o tragedie, acum arata ca un muzeu. Înainte era un univers imens de stradute medievale, foarte pitoresti si placute, ca în Italia.

#16
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
ok, In Drumul Taberei, Ceausescu de ce nu a facut metrou???

#17
kloten van de bok

kloten van de bok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 28.02.2006

View PostEmix, on Jun 21 2006, 10:51, said:

Ca sa nu transformam discutia intr-una despre cartierele capitalei,sa va spun pe scurt ce-mi amintesc eu si ce regret din ce a darimat bip bip bip:
-tot dealul Spirii (unde s-a ridicat Casa Poporului) si unde in afara de citeva case de la strada care erau plombe mai recente plasate in fostele gradini,se gaseau o multime de cladiri superbe,carora italienii le-ar fi spus "palazzeto",cuvint pentru care n-am gasit corespondent in romana
-stadionul Republicii,fost ANEF,cu tribune pentru circa 20.000 de oameni,pista de tartan (in anii '60 !),sali de sport,tribuna intii acoperita,foarte cochet si transformat acum in ... garaj
-Hala Unirii (dar si piata adiacenta);hala era o constructie metalica foarte interesanta si solida,la cutremurul din '77 n-a avut nici macar geamuri sparte,dar cam neingrijita (probabil intentionat,pentru a fi mai usor demolata);cind s-a demolat zona Unirii,inclusiv spitalul Brincovenesc,a disparut si unul dintre cele mai pitoresti locuri ale orasului,anume Piata de flori (in coasta magazinului Unirea,vis a vis in coasta bisericii Sf Ion Piata,care acum este mutata de pe vechiul amplasament)
-vechiul pod Grand,tot o constructie metalica interesanta (intr-adevar devenise insuficient pentru traficul zonei,semana cu podurile CFR),pod pentru care a existat propunerea de demontare a celor (parca) trei tronsoane care-l formau si transformarea lor in treceri pietonale peste Dimbovita,dar nu s-a dorit.
Hai ca ma intind prea mult,au fost multe locuri si lucruri frumoase,interesante,pitoresti si traditionale distruse cu nonsalanta si inlocuite cu rahaturi.
A propos de cartierele dormitor:este interesant ca initial au fost mult mai bine gindite,blocurile desi urite,erau plasate destul de aerisit,era si verdeata,erau si locuri de parcare (mult mai multe decit astazi),dar a venit epoca '65-'70 cind s-a trecut la "supraindesire" (parca asa s-a numit) si pe aceleasi retele de utilitati,drumuri,magazine si altele,numarul blocurilor s-a dublat.

Chiar ai vazut zonele astea la momentul respectiv? Sau doar le stii din pozele vremii?
Nu te intreb cu rautate ci doar vreau sa stiu daca chiar le-ai vazut, pentru ca atunci inseamna ca ai si simtit parfumul vremii.
Eh, sunt chestii care nu se mai pot intoarce, cei mai tineri doar isi imagineaza.


View PostRamunc, on Jun 21 2006, 20:14, said:

Darâmarea Parisului medieval a fost o tragedie, acum arata ca un muzeu. Înainte era un univers imens de stradute medievale, foarte pitoresti si placute, ca în Italia.

daramarea Parisului a facut-o unul cu nume de bulevard (Haussman ??) dar care nu a inlocuit casele sordide care erau cu niste aberatii arhitectonice, ca la noi.

#18
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostEmix, on Jun 21 2006, 10:51, said:

-stadionul Republicii,fost ANEF,cu tribune pentru circa 20.000 de oameni,pista de tartan (in anii '60 !),sali de sport,tribuna intii acoperita,foarte cochet si transformat acum in ... garaj
Stadionul ANEF/Republicii era ceva mai mare. Putea găzdui până la 50,000 de persoane, dacă nu chiar 55,000. Se umplea până la refuz în vremea "cuplajelor" bucureștene. Era destul de cochet, ca stadion, însă vizibilitatea era chiar mai proastă decât pe actualul Național și nici acustica nu era nemaipomenită. Oricum, era un stadion vechi (construit prin anii '30) și mai devreme sau mai târziu trebuia fie renovat, fie dezafectat.

Am uitat să adaug că în zonă mai era și stadionul "Progresul", aproximativ pe locul unde este acum stadionul lui FC Național. Era un stadion micuț și cochet, cred că nu avea 10,000 de locuri.

Edited by zaboss, 23 June 2006 - 20:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate