Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

diverse

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#19
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
cateva comentari legate de pozele lui xmix, poate dumneavoastra ganditi mai ''tridimensional'' (cat ma amuza :)) decat mine

#20
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Cred ca se exagereaza de ambele parti. Pe de o parte, xmis nu a fost destul de selectiv cand a ales ce poze sa posteze (apropo, senzorul aparatului tau are praf pe el, ar trebui curatat), iar pe de alta parte, fotografii cu experienta au tabarat cu glume. Genul acesta de abordare nu e benefic de nici o parte.

Daca faceti o critica, macar explicati-i unde a gresit si ce sa evite pe viitor.

#21
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu am impresia ca de fapt cativa din membrii de aici sunt testati. Li se testeaza rabdare, atitudinea, spontaneitatea, umorul si toate cele. Nu reusesc sa inteleg de ce niste imagini nu-ti pot placea si de ce atunci cand se intampla asta vine cineva care sfideaza evidentul si incearca sa explice contrariu.

Cand ai de construit un castel si vine cineva si finalizeaza o casa cand faci receptia e destul de dificil sa spui ce ar trebui schimbat.

#22
kontrast

kontrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.10.2005

 Tudor_DX, on Jun 18 2006, 20:00, said:

Cred ca se exagereaza de ambele parti. Pe de o parte, xmis nu a fost destul de selectiv cand a ales ce poze sa posteze (apropo, senzorul aparatului tau are praf pe el, ar trebui curatat), iar pe de alta parte, fotografii cu experienta au tabarat cu glume. Genul acesta de abordare nu e benefic de nici o parte.

Daca faceti o critica, macar explicati-i unde a gresit si ce sa evite pe viitor.

Nu cred ca se exagereaza de ambele parti. Au exagerat doar cei care au pomenit de lectii de arta, melodii polifonice etc ... Si oricum probabil ca un joc in java iti da mai multa bataie de cap decat portretul unei copile ce exprima erotism ... nu cred ca trebui-au jigniti forumistii respectivi. Asa de satul sunt de asa-zisii "fotografi cu experienta" sau "profesionisti" incat mi-e frica sa mai pun mana pe cate un ixus de teama sa nu fac ceva ilegal ...de parca tot timpul e cate un "politist" de asta al fotografiei in spate ... si in plus de asta comentariul unei fotografii implica mai multe domenii decat cred experimentatii de mai sus ...

inca o chestie si gata:cum ti-ai dat seama ca senzorul e de praf ?

#23
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Inclin sa cred ca asta e praf pe senzor.

Attached Files



#24
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 kontrast, on Jun 18 2006, 21:52, said:

Nu cred ca se exagereaza de ambele parti. Au exagerat doar cei care au pomenit de lectii de arta, melodii polifonice etc ... Si oricum probabil ca un joc in java iti da mai multa bataie de cap decat portretul unei copile ce exprima erotism ... nu cred ca trebui-au jigniti forumistii respectivi. Asa de satul sunt de asa-zisii "fotografi cu experienta" sau "profesionisti" incat mi-e frica sa mai pun mana pe cate un ixus de teama sa nu fac ceva ilegal ...de parca tot timpul e cate un "politist" de asta al fotografiei in spate ... si in plus de asta comentariul unei fotografii implica mai multe domenii decat cred experimentatii de mai sus ...

inca o chestie si gata:cum ti-ai dat seama ca senzorul e de praf ?

Sa incepem cu partea usoara. Daca te uiti atent la pozele cu cer albastru, vei vedea cateva pete circulare cenusii destul de mici. Acelea tradeaza prezenta prafului pe senzor (de fapt, pe filtru anti-aliasing ce vine peste senzor). Acestea devin vizibile cand este inchisa diafragma destul de mult (ex, f/11, f/16 samd).

Referitor la problema criticii, este adevarat ca fotografii cu cunostinte avansate au tendinta sa fie duri cu incepatorii, dar pe de alta parte, cei din urma trebuie sa fie ceva mai exigenti cu pozele postate. Asa cum nu tot ce zboara se mananca, nici tot ce iese dintr-un aparat digital este automat o poza buna.

#25
xmix

xmix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.06.2004
se pare cam am ceva praf..dar nu stiu unde..voi ce parere aveti, postez doua imagini

tot euimi raspund..sint pe filtru...o sa-mi comand un kit de curatat..cred ca de la f64...

Attached Files



#26
kontrast

kontrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.10.2005

 Tudor_DX, on Jun 18 2006, 22:22, said:

Sa incepem cu partea usoara. Daca te uiti atent la pozele cu cer albastru, vei vedea cateva pete circulare cenusii destul de mici. Acelea tradeaza prezenta prafului pe senzor (de fapt, pe filtru anti-aliasing ce vine peste senzor). Acestea devin vizibile cand este inchisa diafragma destul de mult (ex, f/11, f/16 samd).

Referitor la problema criticii, este adevarat ca fotografii cu cunostinte avansate au tendinta sa fie duri cu incepatorii, dar pe de alta parte, cei din urma trebuie sa fie ceva mai exigenti cu pozele postate. Asa cum nu tot ce zboara se mananca, nici tot ce iese dintr-un aparat digital este automat o poza buna.
No' bine hai ca va mai sun io... m-am lamurit cu prafu (in ochi) ... dar pe de alta parte mai respira si forumu asta ...

#27
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 arty, on Jun 18 2006, 19:14, said:

mie imi place a patra... are o mica problema in marginea din stanga, ash fi taiat frunzele alea, dar e ok altfel... mishto momentul
prea advarat :D

daca era alt autor la asta, cred ca se lasa cu laude si cu sticle de sampanie ...

ps : macar du-te pe la scoala, ca aia e singura in care apare o urma de idee de incadrare

#28
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005

 big_ipaq, on Jun 18 2006, 17:35, said:

Asta nu mai e aria Foto a asia celor care au probleme cu capu'. Grave. Si nu ma refer la cineva anume.

evident...
hai sa schimbam topicul in "mosul si monologul" :lol:

#29
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

 shobi, on Jun 18 2006, 22:48, said:

prea advarat :D

daca era alt autor la asta, cred ca se lasa cu laude si cu sticle de sampanie ...

ps : macar du-te pe la scoala, ca aia e singura in care apare o urma de idee de incadrare

Cred ca exagerezi. E o imagine slaba. E genul la care ma autoflatam in primele luni de cand m-am apucat de fotografiat si cautam combinatii d'astea frapante si deloc subtile. E o faza. Va trece de ea daca va progresa. Cred ca are intentii serioase din moment ce a investit ceva bani.

#30
kontrast

kontrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.10.2005

 Rigid Aurel, on Jun 18 2006, 23:59, said:

Cred ca exagerezi. E o imagine slaba. E genul la care ma autoflatam in primele luni de cand m-am apucat de fotografiat si cautam combinatii d'astea frapante si deloc subtile. E o faza. Va trece de ea daca va progresa. Cred ca are intentii serioase din moment ce a investit ceva bani.
Hai ca deja ne cam imprietenim. Tot ma chinui sa subliniez o chestiune simpla: cu un simplu cadru nu poti generaliza, nu poti defini, nu poti cunoaste. Il cunoaste cineva pe xmix? (primele luni de fotografie ... da chiar este autoflatant)

#31
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
kontrast esti total pe langa si nici nu ai de gand sa incetezi

daca te uiti atent/a in topul topicului scrie asa :
''salutare,am revenit si eu cu ceva poze''
iar xmix nu este nou pe arie (primul post Feb 16 2005)
primele poze postate pe Aug 17 2005
''primele luni de fotografie'' ar trebui sa spuna ceva
iar unul ca Dvstra, d-le/na kontrast, chiar nu va lasati deloc (ca pe jocurile java presupun) mai ales ca nu aveti cunostinte despre fotografie

#32
kontrast

kontrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.10.2005

 Cadyllac, on Jun 19 2006, 01:47, said:

kontrast esti total pe langa si nici nu ai de gand sa incetezi

daca te uiti atent/a in topul topicului scrie asa :
''salutare,am revenit si eu cu ceva poze''
iar xmix nu este nou pe arie (primul post Feb 16 2005)
primele poze postate pe Aug 17 2005
''primele luni de fotografie'' ar trebui sa spuna ceva
iar unul ca Dvstra, d-le/na kontrast, chiar nu va lasati deloc (ca pe jocurile java presupun) mai ales ca nu aveti cunostinte despre fotografie
Bine domnule cadilac ca stiti dvs fotografie. Treaba cu fotografia e ca si cu credinta: un adevarat credincios nu se lauda. Dvs cate luni de fotografie aveti ? Ce m-a iritat cel mai mult este faza cu centrul si cu sindromul respectiv. Se stie ca intentia fotografiei este de a reda cat mai fidel ceea ce vede ochiul uman. (de mentionat ca diverse fiinte din regnul animal ce poseda ochi vede mult diferit de om). Deci, eu nu ma agit acum sa va trimit la alte forumuri/posturi si va explic ca fidelitatea ochilui uman este centrala. Si la fel si la orice lentila sau obiectiv aberatiile minime sunt tot pe centru.

#33
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
of, doamne, iar un "filotzof" (sa-l citam pe harpa) si discutii "filotzofice" intre "filotzofi"... noapte buna.

Edited by santorini, 19 June 2006 - 01:08.


#34
kontrast

kontrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.10.2005
Tot m-am agitat aici ca un sifon cu tot felul de teorii si am fost incoltit din toate partile. Asa ca m-am ambitionat si am atasat si eu ceva (aproape) la nimereala. Am scos si exifu sa fie mai interesant. Astept. Nu ma menajati.

#35
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

 kontrast, on Jun 18 2006, 16:18, said:

Astept. Nu ma menajati.
ashteptzi ce?

#36
BLiTz_G

BLiTz_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.02.2005

 kontrast, on Jun 19 2006, 02:18, said:

Tot m-am agitat aici ca un sifon cu tot felul de teorii si am fost incoltit din toate partile. Asa ca m-am ambitionat si am atasat si eu ceva (aproape) la nimereala. Am scos si exifu sa fie mai interesant. Astept. Nu ma menajati.

extraordinara domne... cum intra raza aia de lumina printre frunze si formeaza o chestie cu dungi. Mai oameni buni. voi chiar vb serios aici s-au asta a fost weekendul glumelor si testarea rabdarii? Sincer, ma cam sperie gandul ca in astfel de imagini unii ar putea gasi ceva...orice dar sa fie naibii ceva acolo.  :frust: si daca este...si eu nu vad...ma duc domnilor la un oftalmolog.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate