Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#12493
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
@wotan si noi il lasam la hotel de pisici, 50.lei pe zi si stai linistit. Plecam de acasa si putem activa alarma sonora si video.

@kerkira eu am luat smilla de rata fara cereale, sensible. Deasemeni tot decrata fara cereale am luat Feringa. Nici nu s-a atins de ele, nici macar cea de curte. Le-am dat la cele vagaboande si au mancat. Cele fara cereale nu au grau-gluten, dar au orez, cartof
Asta pare interesanta presata la rece feringa, 62 lei kg.
https://www.zooplus....
@mrsme21 vorbeam cu veterinara si imi spunea ca pisicile au devenit omnivore. Hrana e cu cereale toata, iar cele ce mananca la tomberon nu gasesc carne si mananca resturi prin care a fost gatit cu carne.

A fost cineva la salonul Sofisticat 2022? Nu stiu de ce evenimentele astea sunt anuntate cand se termina. Vedeti clipul din articol.
..
https://observatorne...sti-469716.html

Edited by cristian_e, 10 May 2022 - 20:54.


#12494
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 cristian_e, on 10 mai 2022 - 21:05, said:

@mrsme21 vorbeam cu veterinara si imi spunea ca pisicile au devenit omnivore
Nu te supara, dar din ce ai postat pe aici pare ca veterinara ta nu le prea are cu nutritia, parca tot ea a zis si de zahar ca e adaugat ca liant in mancare. Eu cred ca scoate raspunsurile din burta ca sa nu para nestiutoare in fata clientului.

Pisica supravietuieste cu mancare din gunoaie, dar nu e in niciun caz sanatoasa. Ca sa devina un carnivor omnivor e nevoie probabil de milioane de ani de evolutie.

#12495
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Posibil cu milioane de ani, dar hrana e toata cu cereale. Chestia cu sanatatea ce mananca e greu de dovedit.

#12496
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 scania_delfin, on 09 mai 2022 - 08:59, said:

Si motanul meu are mancare la discretie,mananca cate putin, findca nu are concurenta Are 11ani si este foarte sanatos.Daca stiam ce implica o pisica in casa ma lipseam. Plecam in concediu pe etape cate 5 zile,avem o vecina de are grija de el,dar nu putem sa abuzam de bunatatea ei.

Oricum placerile ce le ai din partea pufosului nu pot fi anulate ca lipsesti 5 zile si nu ai cu cine il lasa. Il poti lasa la hotel de animale, 50 de lei pe zi nu e o avere, o data pe an.
Daca nu ai hotel sau nu vrei sa abuzezi de vecina, eu i-am cumparat 3 litiere-17 lei una. I le-am umplut cu nisip, mancare la greu si apa. Cand am venit erau pline dupa 7 zile, si o mica pata de pipi in baie intr-un colt ca nu prea ii place sa faca unde e murdar, ca orice pisica...

#12497
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Mai mult de 24-48 de ore nu e bine sa fie lasate singure, se deprima. Pentru plecari de weekend am vorbit cu vecinul (pe care-l cunoaste) sa treaca o data pe zi sa-i puna hrana umeda si apa proaspata.

#12498
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 cristian_e, on 10 mai 2022 - 21:05, said:


@kerkira eu am luat smilla de rata fara cereale, sensible. Deasemeni tot decrata fara cereale am luat Feringa. Nici nu s-a atins de ele, nici macar cea de curte. Le-am dat la cele vagaboande si au mancat. Cele fara cereale nu au grau-gluten, dar au orez, cartof
Asta pare interesanta presata la rece feringa, 62 lei kg.
https://www.zooplus....
@mrsme21 vorbeam cu veterinara si imi spunea ca pisicile au devenit omnivore. Hrana e cu cereale toata, iar cele ce mananca la tomberon nu gasesc carne si mananca resturi prin care a fost gatit cu carne.

A fost cineva la salonul Sofisticat 2022? Nu stiu de ce evenimentele astea sunt anuntate cand se termina. Vedeti clipul din articol.
..
https://observatorne...sti-469716.html

    Am vazut si eu ca multe contin orez si cartof. In cazul cartofului, nu mai stiu care era punctul de vedere al unora, dar nu erau de acord cu prezenta cartofului in mancarea pisicilor. Nu mai retin din ce motiv.
   Feringa presata la rece e cam scumputza.

   Am fost eu la Sofisticat. Era o coada la care trebuia sa stai pana sa intri. Se intrau in transe de cate 10-15 persoane. A fost cam aglomerat oricum. Pisicile erau cam lesinate, probabil de oboseala sau plictiseala. Erau toate in custi. Unele nu puteau fi vazute sau pozate din cauza faptului ca stateau prea multi in dreptul custilor sa le vada. Iar altele nu puteau fi vazute deloc. Aveau custile acoperite.

Attached Files



#12499
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 Wotan, on 11 mai 2022 - 08:55, said:

Mai mult de 24-48 de ore nu e bine sa fie lasate singure, se deprima. Pentru plecari de weekend am vorbit cu vecinul (pe care-l cunoaste) sa treaca o data pe zi sa-i puna hrana umeda si apa proaspata.

La mine vine mama la cea de curte. In casa nu intra ca nu se pricepe, abia urca scarile, 80 de ani. Vecinii au peste 80 de ani, nu ma pot baza.

#12500
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

Feringa presata la rece e cam scumputza.

da, dar cica are 75% pui

#12501
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 mrsme21, on 11 mai 2022 - 10:54, said:

Am vazut si eu ca multe contin orez si cartof. In cazul cartofului, nu mai stiu care era punctul de vedere al unora, dar nu erau de acord cu prezenta cartofului in mancarea pisicilor. Nu mai retin din ce motiv.
   Feringa presata la rece e cam scumputza.

   Am fost eu la Sofisticat. Era o coada la care trebuia sa stai pana sa intri. Se intrau in transe de cate 10-15 persoane. A fost cam aglomerat oricum. Pisicile erau cam lesinate, probabil de oboseala sau plictiseala. Erau toate in custi. Unele nu puteau fi vazute sau pozate din cauza faptului ca stateau prea multi in dreptul custilor sa le vada. Iar altele nu puteau fi vazute deloc. Aveau custile acoperite.
Cred ca este un chin pentru pisici la hotel,ele sant invatate cu,tabieturile lor,prefer sa platesc pe cineva de incredere sa vina acasa sa aiba grija de pisica.

#12502
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 scania_delfin, on 11 mai 2022 - 19:57, said:

Cred ca este un chin pentru pisici la hotel,ele sant invatate cu,tabieturile lor,prefer sa platesc pe cineva de incredere sa vina acasa sa aiba grija de pisica.

Eu am incercat, toti mi-au zis ca le e scarba, ca vomita daca fac curat in litiera, ca li se pune nod in gat la kk de pisica, ca urina ii provoaca hepatita, etc...
Bine ca am copil ca mi s-ar fi spus ca de ce nu cresc un copil decat un animal...Astia-s oamenii...

#12503
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 cristian_e, on 13 mai 2022 - 06:55, said:


Eu am incercat, toti mi-au zis ca le e scarba, ca vomita daca fac curat in litiera, ca li se pune nod in gat la kk de pisica, ca urina ii provoaca hepatita, etc...
Bine ca am copil ca mi s-ar fi spus ca de ce nu cresc un copil decat un animal...Astia-s oamenii...
Trebuie sa gasiti o persoana care are sau a avut catel sau pisica.

#12504
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Sau cineva care are copii care vor pisica :D

#12505
Tesco6655

Tesco6655

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2022
e normal ca un motanel de 5-6 luni, dupa 2-3 minute de joaca sa gafaie in toata regula? doar dupa joaca, de precizat, de sta degeaba nu gafaie

are 3.2kg si e putin grasut pt. varsta lui, dar vetul nu mi-a zis nimic de asta. e adevarat ca ultimele zile au fost chiar calduroase...

am sa sun totusi vetul luni, dar ma gandeam ca poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva

*nu pare sa sufere, e activ, mananca, scaun si pipi normale, blana o perii saptamanal, nu miauna sau ceva

#12506
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Nu, nu e normal. Poate avea ceva probleme cu inima.

#12507
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tesco6655, on 13 mai 2022 - 23:32, said:

un motanel de 5-6 luni

are 3.2kg


Vorbeste cu veterinarul despre gafait.
In ceea ce priveste greutatea, incearca sa ii dai mai putina hrana, ii faci chiar un bine. La 5 luni greutatea de 3,2kg este cam mare. Daca continui in ritmul asta, la 1 an va avea sigur peste 5-6 kg. Multora li se face mila si le da pisicii multa mancare de ajung sa fie obeze. Le facem mai mult rau asa.

Edited by MembruAnonim, 14 May 2022 - 01:15.


#12508
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Pisicile iubesc florile dar,nu toate sunt non-toxice pentru ele.In afara de liliac,zambila,lacramioare,lalele ce flori mai stiti ca sunt toxice pentru pisici?

#12509
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pun grau la crescut, insa creste mai greu. Pana atunci ii pot da cumva salata eisberg? Am vazut ca unii recomanda salata asta. Sau ce altceva ii pot da pana creste graul ?


Asta este salata

Attached File  salata.png   461.98K   0 downloads

#12510
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Darkestnight, on 14 mai 2022 - 01:44, said:

Pisicile iubesc florile dar,nu toate sunt non-toxice pentru ele.In afara de liliac,zambila,lacramioare,lalele ce flori mai stiti ca sunt toxice pentru pisici?
Leandrul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate