Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12529
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 mrsme21, on 22 mai 2022 - 09:48, said:

   Cum a decurs recuperarea motanului?
salut, mersi de intrebare. chiar i'am facut o poza pt. a o pune aici, dar m'am luat cu altele.

operatia a durat aprox. 20 de minute, la 15:00 l'am lasat, la 15:30 eram inapoi acasa. primele 1-2 ore sunt urate cat e ametit serios, insa dupa 4-5 ore isi revine in mare parte. prima seara a baut putina apa si somn. din a 2'a zi nu mai era ametit, a mancat 1/3 din cat manca zilnic (asa mi'a spus vetul sa ii dau), a 3'a zi cam 1/2 din cat manca, iar din a 4'a mese intregi. ca si pastile doar 2 mi'au dat, ceva antibiotic.

cu mancarea e putin bai. era dolofan dinainte de operatie - 3.4kg la 6 luni, acum mai e si castrat.
la umeda am sa raman la cele de dinainte si o sa'l limitez, la uscata insa trebuie sa caut. de la wild freedom ia cam repede in greutate, iar varianta sterilized nu cred ca va face mare lucru.

imgur.com/a/NJHRNRt - aici e fix la 24h de la operatie, am pus'o pe imgur pt. ca nu stiu sa uploadez aici lol.
*la ochi e putin cam murdar, mi'a spus ca va lacrima putin mai mult dupa si va trebui sa'i iau o solutie pt. asa ceva. abia ieri mi'a ajuns

#12530
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
N-a avut nevoie de con?

#12531
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 mrsme21, on 25 mai 2022 - 09:31, said:

N-a avut nevoie de con?
In poza era fix dupa masa, nu poate sa manance cu el. Vetul nu voia cu con, dar am insistat stiind ca se curata frecvent in zona aia. Decat o infectie mai bine putin disconfort, oricum e doar pentru 10 zile.

#12532
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Daca se curata nu e problema, doar daca trage cu dintii de fir. Oricum vetul trebuia sa il tina acolo cateva ore si ca sa elimine posibilele complicatii si ca sa vada daca are sau nu nevoie de con.

#12533
Nebunul112

Nebunul112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2022
Bună seara. În urma cu ceva timp am adoptat o pisica. După ceva chinuri cu ea. Râie, otita, conjunctivita, piometru, sterilizare. Pare sa își fi revenit complet. Aseară întâmplător m-am uitat la ea în gura și am observat ca în partea de jos a maxilarului exact pe buza are ca un abces. Sau nu știu cum sa îl numesc. Atât în partea dreapta cât și în partea stânga în același loc. E normal sa fie asa? O sa Atasez o poza mai jos cum arata. Mulțumesc.
https://ibb.co/V2LLx3V

#12534
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu ce este. Insa ar fi indicata o vizita la veterinar.

#12535
Nebunul112

Nebunul112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2022

 MembruAnonim, on 31 mai 2022 - 21:59, said:

Nu stiu ce este. Insa ar fi indicata o vizita la veterinar.
Am fost. Zice ca e normal și fiecare pisica are particularitățile ei. Dar țin sa cred ca este altceva..

#12536
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Pune o poza.

#12537
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Pare mai degraba o tumora cutanata. Poate sa fie benigna. Melanomul e maroniu. Daca e abbces se sparge singur in final, fistulizeaza si se dreneaza lichidul, dar nu pare.

#12538
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022
Cat de des mergeti pt. deparazitare? La un motan indoors only, fara catel sau alt animal in casa, vetul ma cheama lunar.

Am vazut pe petsforumuri din afara sau pe reddit ca unii fie nu merg deloc, fie la 3 sau 6 luni. Adica lunar mi se pare prea de tot, ca doar nu-l trimit la vanat sa se lupte.

#12539
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Tesco6654, on 12 iunie 2022 - 20:43, said:

Cat de des mergeti pt. deparazitare? La un motan indoors only, fara catel sau alt animal in casa, vetul ma cheama lunar.

Schimba veterinarul, vrea sa ia banii si atat. Un motan care sta numai in casa si nu intra in contact cu alte animale si nici tu ca stapan nu intri in contact cu alte animale, se deparaziteaza la cateva luni. Eu consider ca 2, maxim 3 deparazitari pe an sunt de ajuns.

Edited by MembruAnonim, 13 June 2022 - 00:40.


#12540
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
La 3 luni, dar mai e chestia sa nu lasi incaltamintea la vedere deoarece aduci de afara tot felul de chestii pe ea si asa ajunge sa se intrebe lumea de unde a putut lua pisica purici.

#12541
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Mizu, on 13 iunie 2022 - 12:04, said:

La 3 luni, dar mai e chestia sa nu lasi incaltamintea la vedere deoarece aduci de afara tot felul de chestii pe ea si asa ajunge sa se intrebe lumea de unde a putut lua pisica purici.

Corect. Eu am un loc unde ma descalt si nu ajunge pisica. Dezinfectez destul de des acel loc.

#12542
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Eu stiu ca pana la un an se face deparazitarea din 3 in 3 luni. Dupa un an, o data la 4 luni.
Eu nu merg cu el la cabinet ci cumpar produsul, un fel de pipeta ce se picura pe ceafa. Are efect intern si extern.

#12543
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 cristian_e, on 17 iunie 2022 - 19:43, said:

Eu nu merg cu el la cabinet ci cumpar produsul, un fel de pipeta ce se picura pe ceafa. Are efect intern si extern.

La fel fac si eu. Stronghold sau Selehold pipeta in ceafa. Atat deparazitare interna cat si externa. O pipeta costa ~30-45 lei, depinde de greutatea piscii. Stronghold si Selehold sunt unele dintre cele mai bune de pe piata. Adica ai garantia ca isi fac treaba.

#12544
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 MembruAnonim, on 17 iunie 2022 - 20:13, said:

La fel fac si eu. Stronghold sau Selehold pipeta in ceafa. Atat deparazitare interna cat si externa. O pipeta costa ~30-45 lei, depinde de greutatea piscii. Stronghold si Selehold sunt unele dintre cele mai bune de pe piata. Adica ai garantia ca isi fac treaba.
Am folosit doar strong, as incerca si selehold. Ai incercat si selehold, e ok? Vad ca pe maxipet ambalajul selehold e scris in poloneza si ceha, tare imi e sa nu fie vreo varianta inferioara celor din uk

#12545
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Tesco6654, on 25 iunie 2022 - 22:22, said:

Am folosit doar strong, as incerca si selehold. Ai incercat si selehold, e ok? Vad ca pe maxipet ambalajul selehold e scris in poloneza si ceha, tare imi e sa nu fie vreo varianta inferioara celor din uk

Le-am incercat pe amandoua si am fost multumit de ambele. Acum in casa am si selehold si stronghold, mi-am facut provizii.

edit: am intrat pe maxipet si nu gasesc niciun antiparazitar.

Edited by MembruAnonim, 26 June 2022 - 06:00.


#12546
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu de data asta am luat NexGard Combo, dar una din pisici s-a lins vreo doua ore dupa el. Am vazut ca una din posibilele reactii adverse e pruritul, va trebui sa evit pe viitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate