Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12511
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Acum sunt în Egipt și am fost într-un pelerinaj pe Muntele Sinai. Plin de pisici pe acolo, arata la fel ca astea ale noastre de strada dar sunt mici iar blana scurtă și aspră. Și foarte prietenoase cu turiștii. As fi luat una acasă :D

#12512
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 14 mai 2022 - 15:45, said:

Acum sunt în Egipt și am fost într-un pelerinaj pe Muntele Sinai. Plin de pisici pe acolo, arata la fel ca astea ale noastre de strada dar sunt mici iar blana scurtă și aspră. Și foarte prietenoase cu turiștii. As fi luat una acasă :D

   Vacanta placuta. Pozeaza si tu cateva pisici

#12513
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Uite aici.

Altitudinea era în jur de 2100m. Le place la înălțime ăstora mici. Găsisem una la un popas, trăgea la greu la mângâiat și imediat torcea.

Attached Files


Edited by george_alexandru, 14 May 2022 - 15:59.


#12514
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Oare ce mananca la altitudinea aia?

#12515
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
Șoareci și ce le mai dau beduinii și turiștii. E un loc destul de aglomerat, chiar și iarna. Multă lume la care să cerșească mâncare și atenție.

Edited by george_alexandru, 14 May 2022 - 16:06.


#12516
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 05.11.2009
În Egipt, pisica este animal sacru, așa cum este vaca la indieni.

#12517
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postiogamac, on 14 mai 2022 - 19:55, said:

În Egipt, pisica este animal sacru, așa cum este vaca la indieni.

   Si in Turcia am inteles ca au un regim special

#12518
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Pana la iarna pisicile alea se inmultesc intre ele de vreo doua ori si mor toate odata cu rarirea turistilor care le hraneau.

Dar hei, macar au iesit niste poze misto din toata chestia asta.

#12519
Tesco6655

Tesco6655

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2022
astazi e ziua cea mare, printul casei va ramane fara outze, la 15:00 e programat.

acum as avea cateva intrebari, daca m'ati putea ajuta as aprecia tare mult.

1. ar trebui sa ii schimb dieta dupa operatie sau doar ajustata portia zilnica?

umeda mananca doar animonda, mac's si rareori feringa. la astea nu exista variantele sterilized, deci de nu's bune trebuie schimbate complet.

uscata mananca wild freedom de pe zooplus. aici vad ca au si sterilized, sa o iau direct p'asta la urmatoarea comanda?

2. are nevoie de con? am inteles ca ar fi nevoie de unul pentru a preveni linsul in zona sensibila.

vetul nu mi'a dat cine stie ce detalii, doar sa nu manance in ziua operatiei.

cam astea ar fi, daca aveti vreun sfat as aprecia sa mi'l lasati aici. stiu ca nu'i mare chestia operatia, dar as vrea sa-l fac sa treaca cat mai usor peste ea.

multam!

#12520
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostTesco6655, on 19 mai 2022 - 01:38, said:

astazi e ziua cea mare, printul casei va ramane fara outze, la 15:00 e programat.

acum as avea cateva intrebari, daca m'ati putea ajuta as aprecia tare mult.

1. ar trebui sa ii schimb dieta dupa operatie sau doar ajustata portia zilnica?

umeda mananca doar animonda, mac's si rareori feringa. la astea nu exista variantele sterilized, deci de nu's bune trebuie schimbate complet.

uscata mananca wild freedom de pe zooplus. aici vad ca au si sterilized, sa o iau direct p'asta la urmatoarea comanda?

2. are nevoie de con? am inteles ca ar fi nevoie de unul pentru a preveni linsul in zona sensibila.

vetul nu mi'a dat cine stie ce detalii, doar sa nu manance in ziua operatiei.

cam astea ar fi, daca aveti vreun sfat as aprecia sa mi'l lasati aici. stiu ca nu'i mare chestia operatia, dar as vrea sa-l fac sa treaca cat mai usor peste ea.

multam!

    Eu am avut motan pe care l-am castrat si nu i-am dat mancare speciala. Am inteles ca hrana speciala este pentru a nu se ingrasa. Al meu era outdoor si probabil de aceea nu s-a ingrasat. Era mai activ

https://thepetclub.r...si-dezavantaje/


#12521
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Unele pisici au nevoie de con, altele nu. Veterinarul ar trebui sa o tina acolo cateva ore sub supraveghere sa vada daca atenteaza la fir sau nu.

Eu m-am uitat pe etichetele de la hrana pentru sterilizate si n-am vazut nicio diferenta fata de hrana normala Posted Image

#12522
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMizu, on 19 mai 2022 - 13:44, said:

Unele pisici au nevoie de con, altele nu. Veterinarul ar trebui sa o tina acolo cateva ore sub supraveghere sa vada daca atenteaza la fir sau nu.

Eu m-am uitat pe etichetele de la hrana pentru sterilizate si n-am vazut nicio diferenta fata de hrana normala Posted Image

    Zice ca "Dietele pentru motani castrați tind să conțină mâncare hipocalorică, cu conținut mare de protenie, L-carnitină și fibre."

#12523
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Daca calculezi carbohidratii la Animonda vom Feinsten Deluxe Adult cu pui si la Animonda vom Feinsten Deluxe pentru pisici sterilizate reiese ca cea de sterilizate are vreo 5% mai multi carbohidrati Posted Image

#12524
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Al meu a vomitat de vreo 2 ori dupa operatie...Din cate am inteles de la anestezie ca a mancat cam mult, desi eu 6 ore inainte de operatie nu iam dat nimic decat apa. Mai e si de la antiinflamatorul dat ca ca la oameni, la unii irita stomacul. Acum e bine, nu mai stropeste si urina nu mai miroase. Nu am observat schimbare in comportament ca oricum era calm.
Legat ca mancarea ptr sterile e cam la fel, am vazut si eu asta plus ca multe pisici nu o accepta.

Edited by cristian_e, 20 May 2022 - 20:22.


#12525
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
6 ore e prea putin.
Problema nu e ca vomeaza, ci ca poate aspira in plamani si face o infectie, pneumonie, poate sa moara.

#12526
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostMizu, on 20 mai 2022 - 21:22, said:

6 ore e prea putin.
Problema nu e ca vomeaza, ci ca poate aspira in plamani si face o infectie, pneumonie, poate sa moara.

da, asta mi-a zis si veterinarul sa nu manance inainte ca poate vomita cand e anesteziat si se ineaca si poate muri daca nu se intervine cu aspirator. Practic se blocheaza epiglota. Scriitorul Marin Preda a murit in 1980 inecat cu propria voma in timpul somnului, era alcoolic dupa multe esecuri sentimentale. A fost descoperit de medicul Dan Claudiu tanasescu, fostul primar de la Mogosoaia si membru prin conducerea prm-ului ex tribunului Vadim....Asta e off topic...

Edited by cristian_e, 21 May 2022 - 07:48.


#12527
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostTesco6655, on 19 mai 2022 - 01:38, said:

astazi e ziua cea mare, printul casei va ramane fara outze, la 15:00 e programat.

acum as avea cateva intrebari, daca m'ati putea ajuta as aprecia tare mult.

1. ar trebui sa ii schimb dieta dupa operatie sau doar ajustata portia zilnica?

umeda mananca doar animonda, mac's si rareori feringa. la astea nu exista variantele sterilized, deci de nu's bune trebuie schimbate complet.

uscata mananca wild freedom de pe zooplus. aici vad ca au si sterilized, sa o iau direct p'asta la urmatoarea comanda?

2. are nevoie de con? am inteles ca ar fi nevoie de unul pentru a preveni linsul in zona sensibila.

vetul nu mi'a dat cine stie ce detalii, doar sa nu manance in ziua operatiei.

cam astea ar fi, daca aveti vreun sfat as aprecia sa mi'l lasati aici. stiu ca nu'i mare chestia operatia, dar as vrea sa-l fac sa treaca cat mai usor peste ea.

multam!

   Cum a decurs recuperarea motanului?

#12528
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007

View Postcristian_e, on 21 mai 2022 - 07:47, said:

Practic se blocheaza epiglota. Scriitorul Marin Preda a murit in 1980 inecat cu propria voma in timpul somnului, era alcoolic dupa multe esecuri sentimentale. A fost descoperit de medicul Dan Claudiu tanasescu, fostul primar de la Mogosoaia si membru prin conducerea prm-ului ex tribunului Vadim....Asta e off topic...

.. "bă, ejti ne .. ?!" .. mulțam de off topic, man .. foarte interesant, un favorit al literaturii române .. apăi, cu alcoolul nu le am dar . . .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate