Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

China

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
475 răspunsuri în acest subiect

#433
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Revin aici.. biletul l-am luat Otopeni - Atena - Abu Dhabi - Hong Kong - 588 Euro tur-retur.

Plecare din OTP pe 01 Aprilie - 10:40 - Sosire Hong Kong pe 02 Aprilie - 10:05

#434
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
Numa ce ma-ntorsei din China. Shenzhen - Frankfurt cu Air China. Prima si ultima data. O fi mai ieftin si o fi dragutz personalul, dar cam uzate echipamentele de entertainment la bord. Mancare cam naspa si 5 ore delay aiurea in aeroport noaptea in shenzhen. Plus ca mi-or terorizat muierile copilul de 8 luni. Cand vad astea un copil mixed nu le mai opresti.
Data aviatoare iara cu Cathay Pacific la Hongkong. Mult mai civilizat, cu service super, chit ca-i mai scump.

#435
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPengoon, on 06 iulie 2017 - 14:51, said:

Numa ce ma-ntorsei din China. Shenzhen - Frankfurt cu Air China. Prima si ultima data. O fi mai ieftin si o fi dragutz personalul, dar cam uzate echipamentele de entertainment la bord. Mancare cam naspa si 5 ore delay aiurea in aeroport noaptea in shenzhen. Plus ca mi-or terorizat muierile copilul de 8 luni. Cand vad astea un copil mixed nu le mai opresti.
Data aviatoare iara cu Cathay Pacific la Hongkong. Mult mai civilizat, cu service super, chit ca-i mai scump.


Am impresia ca e ceva directiva de stat sa se creasca volumul de pasageri la companiile chinezesti. Ca altfel nu imi explic preturile extrem de agresive si de la Air China, Hainan si de la China Southern Airlines.

Noi am fost cu ei in Vietnam si Thailanda si  avioanele au fost noi . Deci nu ma pot plange de calitatea echipamentului. Chiar deloc. Ce ma enerveaza e politica companiilor chinezesti de a nu-ti permite sa folosesti telefonul (desi e pus pe airplane mode). Dar asta e. Ne acomodam. Iar acum am luat tot cu Air China spre Australia 700 de euro return de Craciun si Anul Nou. 1000 de euro mai putin decat orice altceva pentru 2 persoane.

Intarzierea din Shenzhen a fost numai la avionul tau sau a fost si la altele? Intreb pentru ca stiu ca e o problema extrem de des intalnita cand zbori in si din Shenzen. Noi avem fabrica acolo si cred ca nu e saptamana fara sa nu fie cineva sa zboare acolo si mereu sunt aceleasi probleme. Ultima data cand fusei in Shenzhen totul avea intarzieri. Era haus in aeroport. Zborul nostru a fost amanat vreo 7 ore. Era cu Hainan nu cu Air China. Ne-am dus acolo mai devreme si le-am zis sa ne puna in primul zbor care pleaca spre Beijing ca altfel pierdeam conexiunea. Ne-au pus dar chiar si asa si am ajuns la mustata. Ne-au preluat unii in Beijing si am alergat ca nebunii pe niste culoare numai pentru angajatii ca sa ajungem la timp :) Am si experienta cu alergat ca nebunii fara sa ajungem la timp. Si crede-ma ca nu e nici un amuzament sa ramai blocat intr-un aeroport in China. Mai ales cand nu vorbesti limba.

Vedem dupa zborul spre Australia cum va fi.

Editat de something00, 06 iulie 2017 - 15:41.


#436
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
Ai copil made in China? 😂

Ce draguuuuț 😂

Cât despre IFE (sistemele alea de antiplictiseală) singurul lucru pentru care le foloseam era sa ma uit pe harta. Atât. Pentru mine sa aibă prize la scaun și îs mulțumit (ceea ce CebuPacific nu cred ca are, dar la cât am dat pe bilet nu comentez nimic 😂 )

#437
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 06 iulie 2017 - 15:37, said:

Ai copil made in China? ��

Ce draguuuuț ��

Cât despre IFE (sistemele alea de antiplictiseală) singurul lucru pentru care le foloseam era sa ma uit pe harta. Atât. Pentru mine sa aibă prize la scaun și îs mulțumit (ceea ce CebuPacific nu cred ca are, dar la cât am dat pe bilet nu comentez nimic �� )


Sotul meu si-a luat teapa la Air China ca el are salvate episoadele de pe Netflix pe telefon. Si la Air China nu ai voie sa folosesti telefonul nici macar ca sa asculti muzica si sa te uiti la film :)
Aceeasi regula e la toate companiile chinezesti.

#438
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
Pfai. Nasol atunci. Foarte nasol. Ca eu IFE nu folosesc de fel, am chestiile pe telefon/ laptop/ tableta.

Bine ca mi-ai zis. Cred ca as muri fără telefon câteva ore (îs dependent 😂 ). Filme, muzica, jocuri, cărți. Priza sa am.



#439
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 06 iulie 2017 - 15:41, said:

Pfai. Nasol atunci. Foarte nasol. Ca eu IFE nu folosesc de fel, am chestiile pe telefon/ laptop/ tableta.

Bine ca mi-ai zis. Cred ca as muri fără telefon câteva ore (îs dependent �� ). Filme, muzica, jocuri, cărți. Priza sa am.

Tableta e ok. Si laptoul. Si e-reader-ul.  Telefonul, nu. Stiu...e o tampenie. Dar nici o sansa sa scapi de regula asta.

#440
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
A pai tot e ok. Mut cărțile pe tableta și am de lucru 😂
Arat doar ca muzica o am pe telefon.


Undeva anul viitor poate ajung și eu (sau peste 2). Dacă nu mai prind vreo oferta ciudata sa ajung mai devreme neplanificat

#441
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 06 iulie 2017 - 15:45, said:

A pai tot e ok. Mut cărțile pe tableta și am de lucru ��
Arat doar ca muzica o am pe telefon.


Undeva anul viitor poate ajung și eu (sau peste 2). Dacă nu mai prind vreo oferta ciudata sa ajung mai devreme neplanificat

In China?

#442
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
Da. E in plan undeva la sfârșitul drumului (ma rog, după sfârșitul asta vreau sa trec in Canada).

Dar momentan bănuiesc ca voi intra overland din Vietnam. Dar nu se știe niciodată ce oferte mai prind 😂 atât numai ca ii scumpă viza :facepalm:

#443
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 06 iulie 2017 - 15:53, said:

Da. E in plan undeva la sfârșitul drumului (ma rog, după sfârșitul asta vreau sa trec in Canada).

Dar momentan bănuiesc ca voi intra overland din Vietnam. Dar nu se știe niciodată ce oferte mai prind �� atât numai ca ii scumpă viza Posted Image

Yunnan e provincia mea preferata din China deci daca treci overland din Vietnam in China incepi cu ce e mai bun :)

#444
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postsomething00, on 06 iulie 2017 - 15:37, said:


Ce ma enerveaza e politica companiilor chinezesti de a nu-ti permite sa folosesti telefonul (desi e pus pe airplane mode).
de ipad nu s-or luat. desi al lu' nevasta-mea are slot GSM.

Quote

Intarzierea din Shenzhen a fost numai la avionul tau sau a fost si la altele? Intreb pentru ca stiu ca e o problema extrem de des intalnita cand zbori in si din Shenzen. Noi avem fabrica acolo si cred ca nu e saptamana fara sa nu fie cineva sa zboare acolo si mereu sunt aceleasi probleme. Ultima data cand fusei in Shenzhen totul avea intarzieri. Era haus in aeroport. Zborul nostru a fost amanat vreo 7 ore. Era cu Hainan nu cu Air China. Ne-am dus acolo mai devreme si le-am zis sa ne puna in primul zbor care pleaca spre Beijing ca altfel pierdeam conexiunea. Ne-au pus dar chiar si asa si am ajuns la mustata. Ne-au preluat unii in Beijing si am alergat ca nebunii pe niste culoare numai pentru angajatii ca sa ajungem la timp Posted Image
Al meu si inca un zbor catre Bangkok.

Quote

Si crede-ma ca nu e nici un amuzament sa ramai blocat intr-un aeroport in China. Mai ales cand nu vorbesti limba.
vorbste nevasta-mea. dar noaptea e aiurea de tot, mai ales cu copil mic.

Quote

Ai copil made in China? ��
am :D. neamurile or vrut sa-l tina acolo.

Quote

Cât despre IFE (sistemele alea de antiplictiseală) singurul lucru pentru care le foloseam era sa ma uit pe harta. Atât. Pentru mine sa aibă prize la scaun și îs mulțumit (ceea ce CebuPacific nu cred ca are, dar la cât am dat pe bilet nu comentez nimic �� )
ioc priza. ioc port USB. nu ca as fi avut nevoie de data asta, ca vreo 6/12 am tinut copilu' in brate. de regula merg cu Cathay si acolo nu-s aiureli d-astea. Vara trecuta am fost FRA-LAX, tot vreo 11 ore cu United Airlines si aveau de toate. Biletu' o fost 680 dus-intors. Pe vremuri nevasta-mea a venit cu vreo 500 dar cu schimbat avion in Chengdu. Io refuz za zbor altceva decat point-to-point in China cand is singur ca-s organizate aeroporturile de-ampisicelea, iar personalul n-are treaba cu limbi straine. In Changsha in parcarea subterana pentru nivelul 2 subteran era traducererea englezeasca: "level negative two". Iar la iesire au tradus "exit" in "export".

#445
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
:lol:
Lasă ca și in Georgia am văzut niște traduceri gen "Fried Mexican"

Eu am niște experiențe cu chinezii nu tocmai plăcute. Prin toate aeroporturile era liniște pana soseau zborurile din China. Când veneau alea, scandal, gălăgie.
Și anul asta am prins un grup de chinezi ajunși in Colombo la despartures.  Mai aveau puțin și demolau aeroportul 😂

Și eu credeam ca rușii îs nașpa (ăștia umbla cu sandvisch-utile cu ceapa după ei) dar chinezii...

Anul trecut am ajuns la 3am in Doha. Era atât de liniște, te durea la banana. Totul foarte fain. După jumătate de ora o ajuns ceva avion din China și o început circul in tranzit 😂

Mulți, mici și cu gura mare :lol:

#446
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Eu am niște experiențe cu chinezii nu tocmai plăcute. Prin toate aeroporturile era liniște pana soseau zborurile din China. Când veneau alea, scandal, gălăgie.
era unu ce s-o dus sa scuipe. chestie pozitiva: in cosul de gunoi. dar cand o horcait sa adunde de salvia, mi-o tresarit copilu' in somn si avand in vedere ca o stat 6 saptamani in china s-o obisnuit sa doarma pe galagie. Apoi aud un muget in spatele meu. se trezise unu si o cascat. prima data am crezut ca am wookie in spate. in avion in schimb erau ok. doar ca era un ungur si vreo 2 indieni care se imbatasera si or inceput sa cante, pana i-am injurat pe ungureste. dupa aia o fost liniste Posted Image.

alta faza. Changsha - Shenzhen cu trenul CHR. 3 zile inainte de festivitatea de 20 de ani de la reintregirea neamului prin retrocedarea HK. Control la intrare: imi iau sprayul deodorant, ca-i inflamabil. daca-i dai foc, da. control la sala de asteptare. imi iau spuma de ras. de ce n-or putut sa-mi spuna. i-am zis la nevastea-mea sa le zica la controloare (toate erau femei) ca se pot rade cu chestia asta la sora-mica (cod pentru organul genital al femeii in china), dar nevastea-mea n-o avut chef de scandal Posted Image. bine ca n-o fost si un al 3-lea control ca ma lasau si fara foarfeca de unghii. cica high security din cauza festivitatii in HK. initial vroiam sa merg si in HK dar cand am vazut chestii d-astea, deja m-am vazut la coada de 3 ore la vama asa ca am zis, mai bine sadem unde suntem. si bine am facut ca s-o lasat cu proteste si manifestari.

Editat de Pengoon, 06 iulie 2017 - 16:56.


#447
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPengoon, on 06 iulie 2017 - 16:36, said:



ioc priza. ioc port USB. nu ca as fi avut nevoie de data asta, ca vreo 6/12 am tinut copilu' in brate. de regula merg cu Cathay si acolo nu-s aiureli d-astea. Vara trecuta am fost FRA-LAX, tot vreo 11 ore cu United Airlines si aveau de toate. Biletu' o fost 680 dus-intors. Pe vremuri nevasta-mea a venit cu vreo 500 dar cu schimbat avion in Chengdu. Io refuz za zbor altceva decat point-to-point in China cand is singur ca-s organizate aeroporturile de-ampisicelea, iar personalul n-are treaba cu limbi straine. In Changsha in parcarea subterana pentru nivelul 2 subteran era traducererea englezeasca: "level negative two". Iar la iesire au tradus "exit" in "export".

Avionul cu care fuseram noi avea USB. Cred ca ori tu ai avut ghinion si  ai nimerit tu unul vechi ori noi noroc cu unul nou.

Legat de United: cu ceva timp inainte de scandalul cu nenea batut in avion am zburat si eu cu ei San Francisco-Dallas-Londra si in San Francisco am avut intarzirere pentru ca aveau nevoie de 5 voluntari care sa renunte la zbor ca vandusera mai multe bilete. Povestea se intampla la poarta. Au anuntat tarziu ca vor voluntari si apoi da-i si incearca sa convingi lumea care deja statea la coada sa se urce in avion. Nu merci......

#448
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
Dar eu nu înțeleg cum naiba reușesc ăștia de la United...

Pentru ca atunci când ai overbooking (ceva normal, practicat de toți) negocierile se fac la check in. Pentru ca nu poți sa faci check in pentru 300 de pasageri într-un avion cu 280 de locuri de exemplu. Când e full, rămâne full. Și dacă schimba de exemplu avionul se reface check-inul.

Asta nu pricep, cum reușesc ăștia de la united sa se prindă de overbooking abia la boarding, când tehnic nu prea poți sa ajungi cu mai mulți oameni acolo.

Acuma din câte știu United are aceleași sisteme de peste 20 de ani. De pe vremea biletelor de hârtie.

Eu am prins overbooking la Qatar de exemplu și m-am ales cu upgrade. Dar asta la check in.

#449
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.504
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 06 iulie 2017 - 17:20, said:

Dar eu nu înțeleg cum naiba reușesc ăștia de la United...

Pentru ca atunci când ai overbooking (ceva normal, practicat de toți) negocierile se fac la check in. Pentru ca nu poți sa faci check in pentru 300 de pasageri într-un avion cu 280 de locuri de exemplu. Când e full, rămâne full. Și dacă schimba de exemplu avionul se reface check-inul.

Asta nu pricep, cum reușesc ăștia de la united sa se prindă de overbooking abia la boarding, când tehnic nu prea poți sa ajungi cu mai mulți oameni acolo.

Acuma din câte știu United are aceleași sisteme de peste 20 de ani. De pe vremea biletelor de hârtie.

Eu am prins overbooking la Qatar de exemplu și m-am ales cu upgrade. Dar asta la check in.

Si eu am prins overbooking de cateva ori si lucrurile se discutau de la check in. La british de exemplu tot San Franciso-Londra mi au spus de la inceput ca e overbooked si m-a intrebat daca vreau sa renunt la loc. Primeam 800 de dolari bani sau 1100 de dolari credit la British. Daca erai de acord trebuia totusi sa mergi pana la poarta pentru ca ei alegeau ce variante le era mai convenabil si apoi te chema la poarta si iti spunea daca pleci au ba.

La united nu au zis nimic de genul asta pana cu 45 de minute inainte de plecare (repet plecare, nu imbarcare). Si era 300 de dolari credit la ei. Apoi au urcat progresiv pana la 500 de dolari pt ca nu era nici un voluntar. Tot credit si aia. Si am inteles ca uneori ii primesti in vouchere de 50 de dolari si nu ai voie sa folosesti mai mult de un voucher de persoana de zbor. Deci un rahat. Scuzati franceza. De aia nu se inghesuie nimeni sa renunte la loc. Dar profita de faptul ca te dau jos fortat daca nu sunt voluntari. Era afis  la biroul de check in in care erai anuntat ca in caz de overbooking daca nu sunt voluntari se aleg aleator persoane care sunt obligate sa se dea jos.

Editat de something00, 06 iulie 2017 - 17:29.


#450
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.610
  • Înscris: 19.04.2009
No de aia ii mai fain in Europa :)

Oricum. Nu as zbura cu United. Numai de-al dracului.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate