Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Rezervari cazare, on-line

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#361
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
Ai fost destul de explicit, asa ca nu ai de ce sa iti ceri scuze Posted Image .

E bine totusi ca dupa rezervare pot comunica cu gazda si altfel decat prin Airbnb. Poate are si el un Viber, Whatsapp etc....si mai vezi o poza de la fața locului , imprejurimi etc.

Un lucru e clar : e bine sa comunici cu gazda inainte de a face rezervarea ca sa nu te trezesti ca iti da cancel  Posted Image

Edited by mccrya, 20 July 2016 - 12:31.


#362
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Fara indoiala ca trebuie discutat cu gazda inainte de a face plata. Am adaugat si 3 capturi de ecran pentru cele doua rezervari la care s-a ajuns la bani:

Attached File  1.jpg   57.06K   23 downloads   Attached File  2.jpg   103.8K   24 downloads


Va rog sa-mi spuneti cum merge rezervarea pe airbnb.com. Multumesc!

#363
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
booking.com (in fiecare an imi comand cazariile prin booking fara nici un stres).
hrs.de (al doilea site de gen dupa booking, la fel foarte ok)
hostelbookers.com (preturi ceva mai ieftine, merita cand mergi 2-3 zile)
airbnb.com (daca doresti sa inchiriezi apartamente / case de la privati)

#364
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
pana anul asta (doua persoane) am mers  cu booking.com .

Anul asta suntem 3 persoane, si cel mai ok pentru noi ca pret/confort ni se pare un apartament. Cum pe Airbnb oferta este destul de variata ca pret/locatie/grad de confort, am ales sa ne orientam spre ei anul asta. Mie imi trebuie pentru aproape o luna cazare in oct si inceput de noiembrie :11 zile  Singapore, 10 zile Hong Kong si vreo 6 Malaysia .

Nu mai vorbesc de faptul ca  sunt apartamente de iti pica fața ca grad de confort dar si ca pret accesibil....adica merita mult mai bine decat sa iei doar o camera la un hotel .

#365
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

View Posto_dor, on 20 iulie 2016 - 12:43, said:

Va rog sa-mi spuneti cum merge rezervarea pe airbnb.com. Multumesc!



Deja am facut prima rezervare, pentru Hong Kong . Aseara am vb cu gazda , mi-a dat acceptul si am incercat sa finalizez "comanda"  dar cu buna stiinta ca nu aveam toti banii in cont.

Bineinteles ca site-ul nu m-a lasat sa finalizez , si imi aparea mesaj sa vb cu cei de la banca. Azi dimineata am depus si restul banilor pe card, am reusit sa finalizez rezervarea , iar acum vb cu gazda pe whatsapp Posted Image. Numarul de telefon imi apare asa cum ai zis si tu...doar dupa ce finalizez rezervarea.

Pana acum, singurul lucru care nu imi place la Airbnb, este acela ca indiferent de perioada/oferta/locatie etc, trebuie sa ai toata suma de bani pe card....la booking nu era tot timpul asa.

Dar faptul ca gasesti oferte mult mai variate si mai convenabile ca pret pe Airbnb, cred ca merita mai mult sa te cazezi prin ei Posted Image

Edited by mccrya, 21 July 2016 - 10:15.


#366
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmccrya, on 21 iulie 2016 - 10:11, said:

Deja am facut prima rezervare, pentru Hong Kong . Aseara am vb cu gazda , mi-a dat acceptul si am incercat sa finalizez "comanda"  dar cu buna stiinta ca nu aveam toti banii in cont.

Bineinteles ca nu m-a lasat sa finalizez , si sa vb cu cei de la banca. Azi dimineata am depus si restul banilor pe card, am reusit sa finalizez rezervarea , iar acum vb cu gazda pe whatsapp Posted Image. Numarul de telefon imi apare asa cum ai zis si tu...doar dupa ce finalizez rezervarea.

Pana acum, singurul lucru care nu imi place la Airbnb, este acela ca indiferent de perioada/oferta/locatie etc, trebuie sa ai toata suma de bani pe card....la booking nu era tot timpul asa.

Dar faptul ca gasesti oferte mult mai variate si mai convenabile ca pret pe Airbnb, cred ca merita mai mult sa te cazezi prin ei Posted Image

Este ok pe AirBnb cand pleci spre exemplu cu familia si copii, economisesti toti banii si ai si toata lumea in acelasi apartament. Dar cand pleci cu prieteni, mai greu sa stati toti intr-un apartament.

#367
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
asa este.

Anul asta suntem 3 adulti (eu, sotia si fratele meu), deci un apartament este cel mai potrivit. Nu mai vb de faptul ca ai si o bucatarie, o masina de spalat care pt mine e aur (urasc sa imi spal lucrurile in vacante dupa ce vin seara obosit de la plimbari Posted Image ) , balcon, spatiu de dormit si relaxare mai mare decat o camera la hotel etc.

Ca sunt si hoteluri care au apartamente, de acord, dar si preturile sunt pe masura Posted Image

Edited by mccrya, 21 July 2016 - 10:24.


#368
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmccrya, on 21 iulie 2016 - 10:23, said:

asa este.

Anul asta suntem 3 adulti (eu, sotia si fratele meu), deci un apartament este cel mai potrivit. Nu mai vb de faptul ca ai si o bucatarie, o masina de spalat care pt mine e aur (urasc sa imi spal lucrurile in vacante dupa ce vin seara obosit de la plimbari Posted Image ) , balcon, spatiu de dormit si relaxare mai mare decat o camera la hotel etc.

Ca sunt si hoteluri care au apartamente, de acord, dar si preturile sunt pe masura Posted Image

ai un lux in plus decat o camera de Hotel de 12mp si pe langa asta totul este foarte familiar si te simti intr-un fel ca acasa. Noi am inchiriat in Madrid prin AirBnb, (2 persoane) pentru 7 zile si am platit jumatate cat am platit la Hotel si era un apartament incredibil de frumos. Plus de asta gazda a fost foarte de treaba si iesea seara cu noi la Restaurant, ne plimba prin oras si asa mai departe. Chiar inca tin legatura cu persoana respectiva.

#369
tempusro

tempusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.02.2007
yeego.com stiti ceva? Sunt populari?
Am facut o rezervare prin ei pt sfarsitul lui sept. Banii au spus ca mi-i retrage din cont cu 2 sapt inainte de data sosirii. De fapt erau 2 variante, asta cu 2 saptamani si plata pe loc.
Posibil sa am surprise?

#370
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbusiness11, on 21 iulie 2016 - 10:15, said:

Este ok pe AirBnb cand pleci spre exemplu cu familia si copii, economisesti  bani si ai si toata lumea in acelasi apartament.

ca idee ...am rezervat ieri aici pe Airbnb https://www.airbnb.com/rooms/13118025 si m-a costat 248 euro cu tot cu taxe/3 pers/5 zile. Am facut o simulare si pe booking.com http://www.booking.c...e=total;ucfs=1 , si  acelasi tip de apartament in aceeasi cladire ( The face suites ) , tot 3 persoane/ 5 zile , costa cam 650 euro cu tot cu taxe Posted Image  . Deci o "mica" diferenta de ~ 400 euro Posted Image

Deci chiar se simte diferenta fratilor .

Edited by mccrya, 22 July 2016 - 17:01.


#371
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Despre booking online

#372
julieta22

julieta22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.08.2014
Salut,
Vreau sa plec cateva zile in Olanda, Amsterdam si Haga.
Foarte piperate preturile la cazare . De obicei cumpar prin agentie, dar acum am aruncat o privire si pe internet si am gasit un pret mult mai bun pe www.budgetplaces.com.
A cumparat careva de la ei? Cum sint? Mi-e teama sa nu am surprize la fata locului

#373
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ti-e teama de surprize, mergi pe www.booking.com

#374
julieta22

julieta22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.08.2014

View PostMembruAnonim, on 13 noiembrie 2016 - 11:02, said:

Daca ti-e teama de surprize, mergi pe www.booking.com

Pe booking este mai scump chiar si decat prin agentie

#375
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am avut o experienta foarte neplacuta cu yeego . La mijlocul lui octombrie am rezervat o noapte de cazare pt Korona Panzio Budapesta . Banii mi i-a retras imediat . Ajunsi in 30 noiembrie la hotel pe la ora 23 au zis ca nu am acolo rezervare si sa merg la Hotel Classic . A fost oribil hotelul . Intorsi acasa am luat legatura cu yeego prin email scriindu-le nemultumirea noastra . Mi-au raspuns a doua zi ca le pare rau si vor lua legatura  cu hotelul urmand sa revina cu precizari . A trecut o saptamana si nu am mai primit nicio notificare de la ei . Sigur nu vom mai rezerva prin yeego sunt la fel de neseriosi ca si Korona Panzio!!!!!!!!!!

#376
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postanonima1, on 10 decembrie 2016 - 08:51, said:

Am avut o experienta foarte neplacuta cu yeego . La mijlocul lui octombrie am rezervat o noapte de cazare pt Korona Panzio Budapesta . Banii mi i-a retras imediat . Ajunsi in 30 noiembrie la hotel pe la ora 23 au zis ca nu am acolo rezervare si sa merg la Hotel Classic . A fost oribil hotelul . Intorsi acasa am luat legatura cu yeego prin email scriindu-le nemultumirea noastra . Mi-au raspuns a doua zi ca le pare rau si vor lua legatura  cu hotelul urmand sa revina cu precizari . A trecut o saptamana si nu am mai primit nicio notificare de la ei . Sigur nu vom mai rezerva prin yeego sunt la fel de neseriosi ca si Korona Panzio!!!!!!!!!!
Totusi yeego e serios i mi-a inapoiat 40% din cat am platit

#377
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Am rezervat si platit ( deja ! ) prin airbnb ; oferta diversificata cu preturi super-OK , cazare in apartament . Asa cum spuneau colegii , rezervarea trebuie musai platita in urmat 24 h , cu cardul . Inainte am cautat mult pe booking dar nu am gasit asa locatii bune , preturi , ... .
Avantajul la booking este ca poti gasi cu anulare gratuita dar si preturile sant substantial mai mari .

#378
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Exista posibilitati sa discuti - faci rezervari direct cu proprietarii in turcia, ceva site, portal gen go-thassos...

Daca s-a mai discutat eu n-am gasit... merci :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate