Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rezervari cazare, on-line

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#397
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 nniki, on 28 mai 2018 - 19:26, said:

Acum 8-9 ani am avut cazare prin ei la Praga si nu a fost nici o problema.
Sunt una dintre firmele mari de cazari online, pacat ca ai avut asa experienta cu ei.
Si eu am mai avut cazare cu ei si a fost ok.
Azi hotels.com mi-a returnat banii pe card , dar tot am ramas fara noaptea de cazare la Budapesta si nu ne-a oferit o solutie

#398
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna! Vreau sa fac o rezervare la Ibis Barcelona Centro (Sagrada Familia) pentru inceputul lui decembrie si as vrea s-o fac pe site-ul lor pentru ca din ce am calculat, ies mai ieftin decat prin Booking.com. Am vazut ca Ibis face parte din Accor Hotels si am gasit site-ul asta: https://www.accorhot...tels-ibis.shtml
Sigur este cel oficial? N-am mai rezervat direct pe site-ul unui hotel si nu vreau sa fac vreo gafa.

#399
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
da, e cel oficial

#400
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Merci!!

#401
zavistia

zavistia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.06.2008

 anonima1, on 27 mai 2018 - 20:15, said:

Hotels.com sunt foarte neseriosi . Mai bine sa nu faceti  rezervare prin ei . Am rezervat un hotel in Europa si ajunsi acolo mi-a spus receptionerul ca pretul e cu 50 % mai mare  fata de ce rezervasem noi. Degeaba am sunat la hotels si am cheltuit bani pe convorbiri internationale ca rezultatul era egal cu zero . Zero alternative de cazare  , zero pasare fata de clienti ca si cum eram homelessi intr-o capitala europeana . Cu siguranta nu voi mai rezerva prin ei . Nu stiam ca irlandezii sunt atat de neseriosi !

In 2016 am rezervat o camera in Budapesta, prin hotels.com, cand am ajuns la Budapesta m-au instiintat ca trebuie sa achit sederea la check in. Nici o problema pana aici, doar ca au insitat ca am rezervat doua camere in loc de una singura, eu ii aratam in contul meu de hotels.com ca am rezervare pentru o singura camera, domnisoara de la receptie o tinea pe a ei ca am doua camere, am sunat in call centerul hotels.com, mi-au confirmat ca eu am rezervat o singura camera prin intermediul lor, mi-au cerut sa astept in telefon cat ei au sunat la receptia hotelului, au vorbit cu domnisoara de la receptie, nu stiu ce i-au spus, cert e ca a inteles ca eu nu am doua camere rezervate si am sfarsit prin a o singura camera. Pe mine nu m-au lasat in pom cand am avut neintelegeri pe baza unei rezervari facute pe hotels.com.

Edited by zavistia, 16 June 2018 - 15:15.


#402
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

 titi2009, on 08 mai 2018 - 20:35, said:

Am facut o rezervare prin travelrepublic in ianuarie ptr septembrie.Ieri mi-au cerut informatii asupra cetateniei si rezidentei.Azi m-au anuntat ca pretul initial este ptr piata din Marea Britanie,si mi-au propus alt pret in loc de 1600 euro ,2100 euro.Pana acum am facut multe rezervari la iei si nu am mai avut probleme cu pretul.

Asa am patit eu acest an cu loveholiday, tot din Angia, pret f bun la agentie, la cazare la hotel, pt ca nu am putut dovedi ca sunt cetatean englez, am platit 300 lire in plus. problema e ca nu m-au anuntat macar inainte. Acum nici nu stiu unde sa-i reclam.

#403
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Ce s-a intamplat cu yeego ?
Nu mai exista?

#404
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Care site e mai bun in a compara preturile la rezervari hoteliere?

#405
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Pentru Turcia, caut o cazare(intermediara)-doua pentru cate o noapte. In zona unde sunt interesat pe booking nu apar multe variante, si deja pt iunie 2023 sunt indisponibile majoritatea(nu imi dau seama daca nu iau inca rezervari sau sunt full pt rusi, etc...)
Cert e ca pe hotels.com( site pe care nu l-am folosit) am gasit o groaza si la preturi mult mai "normale".
Nu am gasit vreun topic despre site-ul asta. E de incredere? A fost folosit de cineva de curand/in Turcia?

#406
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Hotels.com e un site cam la fel de mare ca booking-ul, e mai popular printre americani. Posibil sa fie popular si in Turcia din moment ce booking-ul e cam banat acolo.

#407
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Gasesti cazare la fata locului fara probleme, trebuie doar sa negociezi sau  accepti pretul, oricum in prima faza la negociere  pretul e ca la booking sau sub.  Am rezervat si pe Hotels.com si a fost bine dar nu am fost cazat in Turcia. E putin diferit de booking dar e bun.

#408
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

 AdrianHH, on 24 octombrie 2022 - 10:03, said:

Pentru Turcia, caut o cazare(intermediara)-doua pentru cate o noapte. In zona unde sunt interesat pe booking nu apar multe variante, si deja pt iunie 2023 sunt indisponibile majoritatea(nu imi dau seama daca nu iau inca rezervari sau sunt full pt rusi, etc...)
Cert e ca pe hotels.com( site pe care nu l-am folosit) am gasit o groaza si la preturi mult mai "normale".
Nu am gasit vreun topic despre site-ul asta. E de incredere? A fost folosit de cineva de curand/in Turcia?
Daca bookingul nu are locuri pentru 2023,foarte posibil ca hotelurile sa nu fi stabilit inca tarifele.Eu fac rezervare intotdeauna direct la hotel prin email ori wahtsapp, cu mentiunea ca platesc cash la cazare.Unii nu raspund,unii vor plata prin OP,dar cei mai multi accepta.Intotdeauna am avut oferte mai bune decat pe booking.

#409
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pe booking,in acest moment sunt multe sold-out pentru la anul in vara.
De fapt nu sunt sold-out asa cum scrie,ci hotelurile inca nu si-au facut preturile.
Probabil decembrie-ianuarie vor incepe sa apara cazarile.

#410
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAdrianHH, on 24 octombrie 2022 - 10:03, said:

Pentru Turcia, caut o cazare(intermediara)-doua pentru cate o noapte. In zona unde sunt interesat
Si cam care ar fi zona de interes?Sa intaleg ca ai rezervat cazarea principala?

Edited by piciul, 15 November 2022 - 05:59.


#411
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postanonima1, on 15 iulie 2022 - 22:58, said:

Care site e mai bun in a compara preturile la rezervari hoteliere?
HotelsCombined

#412
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postflorinbad, on 15 noiembrie 2022 - 07:31, said:


Chestia ii cam ciudata. Am facut un test pentru un hotel, apar 10 variante de preturi care de fapt dunt doar 3.

#413
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Folosesc un plugin pe Booking ca sa-mi arate daca pe alte site-uri de rezervari acelasi hotel/camera sunt mai ieftine (Ratepunk ii zice). Am gasit un hotel in Bruges de 4 stele, foarte fain din poze/review-uri, nota 9, recent modernizat, central, la un pret nu tocmai mic (265.6 euro pe noapte o tripla cu mic dejun) - deja era redus pretul pe Booking pentru ca am Genius Level 2 (am verificat si pretul pe site-ul hotelului si intr-adevar era mai mare decat pe Booking). Vad ca Ratepunk imi zice ca este in alta parte mai ieftin, la vreo 245 de euro pe noapte. Intru pe site-ul respectiv (pe care nu am mai rezervat, dar tine de Expedia - Travelocity) si intr-adevar era mai ieftin ... aveam alte optiuni destul de decente pe la 195 de euro (dar 3 stele) sau 210 euro (4 stele), le-am aratat si sotiei, dar cand le-am comparat am zis ca merita sa dam vreo 50 de euro extra pe noapte pe asta mai scump (e si o ocazie mai speciala - face fiica-mea 14 ani - in general nu ma prea grabesc sa dau peste 200 de euro/noapte). Ok, zis si facut, ma pregateam sa rezerv dar am inchis din greseala fereastra. Deschid din nou site-ul dupa cateva secunde, ce sa vezi, nu mai era 245 de euro/noapte ci spre 253 de euro. Era duminica seara ... am zis clar, este ceva script automat care daca vede ca exista interes pentru un hotel, la urmatoarea sesiune care cauta aceleasi date, ii mareste pretul. Mai erau 3 camere disponibile si rezervarea e pentru la vara, deci riscul sa dispara rapid era mic ... asa ca am zis ca hai sa vad ce face scriptul ala daca vede ca nu cumpar ... a doua zi afisa acelasi pret marit ... astazi insa, revenise la pretul mai mic. Asa ca l-am rezervat astazi si pana la urma am economisit fata de Booking vreo 60 si ceva de euro (macar am scos banii de parcare).

In concluzie: daca vedeti vreo marire suspecta de pret pentru ca v-ati tot invartit sa cautati un hotel pe un site de rezervari, asteptati si reincercati in urmatoarele zile (daca nu e vreo graba sa rezervati atunci - sa dispara camerele disponibile, etc). Exista scripturi automate care maresc preturile daca vad ca interesul pentru ceva similar e repetitiv (si companiile de aviatie mai fac asta - deci cel mai bine cautati alte date decat cele reale in cautare si navigati din zi in zi ca sa vedeti preturile).

In rest, stiu ca par exagerate preturile (intr-adevar pare a fi unul dintre hotelurile de top 5 de acolo iar Bruges e si ea o localitate foarte faina), dar macar am luat avionul foarte ieftin (vreo 1.000 de lei dus-intors pentru 3 persoane cu tot cu 2 bagaje platite si locuri). Si stam de fapt o zi extra fata de noptile luate la hotel, ca plecam la 6 dimineata si ne intoarcem la 9 seara. Deci din punctul asta de vedere m-am incadrat teoretic in "regula" de a nu aloca pentru o zi de vacanta mai mult de 200 de euro pe zi pentru cazare :D

#414
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2015
Eu am patit ceva asemanator, ma uitam pentru la vara la un apartament in paralel si pe Booking si pe Airbnb... pretul la Booking cu reducere genius de 15% fix cat pe Airbnb... coincidenta sau nu habar n-am... dupa vreo 30 min de uitat zic hai sa rezervam ca altceva mai bun nu am gasit... cand colo brusc pretul a crescut pe ambele site-uri de la 120 EUR / noapte la 165 EUR / noapte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate