Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rezervari cazare, on-line

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Salut! Vreau sa fac rezervari la un hotel din Istanbul, de pe internet. Cum site-urile de la noi sunt deficitare in informatii (cost, locatie, etc), vreau sa rezerv de pe un site de afara (mi-a placut mult www.venere.com). Am vazut ca pe site-ul asta, de ex., iti cere credit-card doar pentru garantarea rezervarii. Ce credit card de la noi merge? Am vazut ca Visa e acceptat, dar trebuie un anumit tip/de la o anumita banca? A mai rezervat cineva asa? Daca se poate as dori sa-mi spuna ce si cum trebuie facut. Cred ca ar mai fi interesata lume de asta. Am cautat pe-aici, dar n-am gasit nimic. Multumiri anticipate!
Alex

#2
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
HI !

Take care cu rezervarea prin Internet !
Sa nu iti iei teapa! Adica sa ti ia careva banii de pe card.
Vezi in primul rand daca site-ul e securizat. Cardul tau sa fie limitat la cheltuielile pe NEt la o anumita suma si doar pentru o singura tranzactie, preventiv.
Daca zice VISA, Iti trebuie un card cu logo VISA care sa mearga si in afara. Sa nu scrie "valid only in Romania".
Citeste bine conditiile rezervarii! Sa stii ce riscuri iti asumi. Daca rezervi si nu te mai duci, poti pierde niste bani, in general pretul unei nopti de cazare.

Eu am rezervat, dar in Spania si a fost OK. Cardul meu e oricum blocat la tranzactii pe internet. Si l-am folosit doar pentru validarea rezervarii.

Succes!
VM

#3
alunel

alunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.04.2004
Cum se face "rezervare" pentru hotel, motel-austria,pe internet? Necesara la iesirea din tara,conform noilor reguli. Siteuri, preturi,etc. Va multumesc!

#4
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

alunel, on Oct 1 2005, 06:43, said:

Cum se face "rezervare" pentru hotel, motel-austria,pe internet? Necesara la iesirea din tara,conform noilor reguli. Siteuri, preturi,etc. Va multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>


Te duci la o agentie de turism si ceri. Ti se va elibera voucher-ul si confirmarea rezervarii cu stampila agentiei + factura pentru acea rezervare.

#5
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Poti face rezervarea pe net (iti trebuie o carte de credit valida si acceptata, Visa, MasterCard, American Express etc.).
Cei la care faci rezervarea iti trimit o confirmare a acesteia si tu o scoti frumos la imprimanta.

Asa am facut eu si a functionat. Si diferenta la pretul camerei comparativ cu oferta romaneasca (la acelasi hotel) a fost de 50 de euro/zi.

Bafta.

Edited by Cristist50, 01 October 2005 - 07:13.


#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Cristist50, on Oct 1 2005, 08:12, said:

Si diferenta la pretul camerei comparativ cu oferta romaneasca (la acelasi hotel) a fost de 50 de euro/zi.

<{POST_SNAPBACK}>

În plus sau în minus?  :w00t:

#7
alunel

alunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.04.2004
Unde anume (pe ce site) ai facut rezervarea?

#8
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
daca rezerv cazare prin net,cum fac,cum justific la vama aceasta rezervare?cati bani iti "trage "de pe card?pentru o zi sau pentru tot sejurul?pe ce site-uri sa caut astfel de rezervari?

#9
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Din ce stiu, majoritatea hotelurilor nu iti iau bani de pe card. Ci doar verifica validitatea cardului.
In cele mai multe cazuri, daca nu apari la hotel in ziua cu pricina iti iau c/v unei zile de cazare. Asta daca n-anunti cu cel putin o zi inainte ca nu mai vii (deci trebuie sa anulezi )  De citit conditiile de rezervare.
Dupa ce faci rezervarea, poti printa confirmarea rezervarii cu detalii.

Pe ce site-uri ?! Depinde unde te duci. Da si tu pe google search dupa "tzara si accomodation" sau orice alte variatii...

#10
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
a incercat cineva recent venere.com? eu am lucrat cu astfel de siteuri cind eram afara si a fost ok. de taxat ma taxa cind terminam cazarea, nu era o problema. nu stiu insa cum reactioneaza la turisti din romania. m-ar tenta ceva in austria la vara si am gasit ceva oferte interesante. oare daca fac rezervare si printez datele rezervarii (sau pot cere fax?) merge sa trec prin vama?

#11
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am facut prima data rezervare in Viena, apoi au urmat Londra, Madrid, Florenta. N-a fost nici o problema, ca sa nu mai spun ca nu m-a intrebat nimeni de nimic la nici o vama.
La absolut toate rezervarile facute pe net am avut reducere minim 10% din pretul camerei. Cea mai mare reducere am avut-o la Londra, Thistle Islington din King's Cross (75%, a fost oferta :))

Teapa? Niciodata, pentru simplul motiv ca cei de afara nu fac asa ceva. Gandeste-te ce inseamna sa calce pe bec. Adios cazari ...

Edit: Incearca si direct pe site-ul unui hotel, poti avea surprize placute.

Edited by Cristist50, 16 February 2006 - 16:37.


#12
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Prietena mea, foloseste uzual sistemul, dar doar pentru Ibis su concernul Accor.
Ce stiu de la ea e ca dupa ce ai facut rezervarea si ai dat datele cardului, pe site iti apare o foaie de confirmare pe care o printezi si o pastrezi.
Ea nu a avut probleme. A folosit un card emis in Romania dar in moneda Euro. Cred ca nici cu card in lei nu-s probleme dar comisionul la plati in valuta e mare.

Oricum inainte de a face o rezervare neaparat asigura-te de securiatea site-ului.

Poate te uiti chiar la visa pe site, la sfaturile lor.

Drum bun!

#13
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
am folosit Venere anul trecut - nici o problema.
intradevar nu toate cardurile sunt acceptate, la mine a mers cu un card ING

#14
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 Cristist50, on Feb 16 2006, 16:32, said:

Eu am facut prima data rezervare in Viena, apoi au urmat Londra, Madrid, Florenta. N-a fost nici o problema, ca sa nu mai spun ca nu m-a intrebat nimeni de nimic la nici o vama.
La absolut toate rezervarile facute pe net am avut reducere minim 10% din pretul camerei. Cea mai mare reducere am avut-o la Londra, Thistle Islington din King's Cross (75%, a fost oferta :))

Teapa? Niciodata, pentru simplul motiv ca cei de afara nu fac asa ceva. Gandeste-te ce inseamna sa calce pe bec. Adios cazari ...

Edit: Incearca si direct pe site-ul unui hotel, poti avea surprize placute.


pot sa-ti spun ca tepele cu cartea de credit nu au fost inventate de bulgari ?

#15
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
ok, sfaturi bune, insa cum stiu eu ca site-ul e sigur? pai doar intru sa zicem pe venere.com si fac rezervarea. site-ul lor nu e sigur? pot da datele de pe un card obisnuit sau sa imi fac unul separat, special pt. chestii online (cu o valoare mai mica)?

#16
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Teama e normala si te inteleg, insa unde lucrez eu toata lumea se plimba prin toata lumea. Suntem aproape 30 de expati care ne facem bookingurile pe net, si mai mult de jumatate nu sunt romani. In trei ani de zile de cand am adoptat metoda asta (care este mult mai ieftina, minim 10% mai putin comparativ cu o agentie). nu am avut nici o problema.
Pentru linistea ta fac 1 booking pe luna pentru 2 avioane si 2 hoteluri. Folosesc Mastercard Gold si Visa.

Incearca, dupa cum spuneam direct pe site-ul hotelului ales de tine.
Plus ca poti discuta direct cu cei de acolo si stabili anumite detalii.
Eu la Viena de exemplu, am facut rezervarea si i-am rugat sa trimita un taxi la aeroport la ora X din ziua Y (un minibus de fapt deoarece eram 6 insi).
Sa mai spun ca nu a fost absolut nici o problema?

O alta smecherie este ca rezervarea venind direct la ei nu mai platesti comisioane, dupa cum am mai spus, la Viena am avut o reducere fabuloasa 75% din pretul camerei.

 penca, on Feb 16 2006, 20:26, said:

pot sa-ti spun ca tepele cu cartea de credit nu au fost inventate de bulgari ?

Nu toata lumea de pe net fura. Una la mana ca exista niste adrese de contact prin care poti comunica inainte de a face o rezervare.

#17
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Observatie personala:se accepta orice card de credit,nu se accepta carduri de debit (cele de salarii) si nici cele pe care scrie In Romania Only.Am facut rezervare cu Mastercard de la Rib in Austria si n-au fost probleme.

#18
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006

 Mar, on Feb 16 2006, 17:54, said:

am folosit Venere anul trecut - nici o problema.


Eu am folosit site-ul celor de la http://www.hotelscentral.com/ si a fost in regula

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate