Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#4771
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Eu folosesc programul scurt ca este mai economic si nu am vazut diferente notabile fata de programul lung cu exceptia oalelor dar si alea trebuie sa fie f murdare.
La 3-4 spalari se economiseste inca o spalare fata de pr lung deci pe luna vreo 3-4 spalari iar pe an 36-48. Aici e diferenta.

Edited by GEORGE1976, 20 May 2016 - 05:42.


#4772
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Economisești ce?

#4773
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Da,chiar sunt interesat de raspunsul la intrebarea asta.Si eu sunt din cei care folosesc aproape exlusiv programele lungi,fiindca se dezinfecteaza vasele.Program scurt,in cazuri exceptionale,la pahare sau cesti de cafea eventual.

#4774
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Uite mai jos consumurile / program la modelul meu :
Attached File  uploadfromtaptalk1463725363728.jpg   59.6K   54 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1463725370088.jpg   49.13K   52 downloads

În general merg pe auto.

#4775
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 05.06.2009

 dantt, on 20 mai 2016 - 07:55, said:

Da,chiar sunt interesat de raspunsul la intrebarea asta.Si eu sunt din cei care folosesc aproape exlusiv programele lungi,fiindca se dezinfecteaza vasele.Program scurt,in cazuri exceptionale,la pahare sau cesti de cafea eventual.

ba se "dezinfecteaza" si la programul rapid de spalare. ce germeni periculosi poti sa ai pe vasele din care abia ai mancat / baut, de simti nevoia sa dezinfectezi ?
apa din masina ajunge la o temperatura mult mai mare decat cea de la robinet, pe care sa o poti suporta la spalatul "de mana".
practic ies aburi din msv daca opresti ciclul de spalare rapida si deschizi usa. nu cred ca poti spala de mana vasele cu apa atat de fierbinte (la unele modele de msv atinge 60 gr celsius, la altele poate 70, la programul rapid), poate doar daca iti pui manusi...
asa ca, fata de spalarea de mana, msv face treaba mai buna, chiar si cu programul rapid.

Edited by corinadaniela, 20 May 2016 - 09:28.


#4776
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Corina,sunt la a doua msv.Nici una dintre ele si n-am auzit la alta,la programul RAPID nu urca la temperaturi de 60-70 de grade.In ceea ce priveste germenii,din punctul meu de vedere se aduna daca servesti masa dimineata si speli vasele seara,cum fac eu.Colegul de mai sus zicea ca nu foloseste programul lung,din cauza faptului ca nu vrea sa consume mult curent electric si apa.

#4777
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Dar programul scurt consuma mai multa apa si la fel sau mai mult curent decat cel Eco, cel putin la masina mea... deci care e economia sa speli pe rapid?

#4778
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 05.06.2009

 dantt, on 20 mai 2016 - 09:34, said:

Corina,sunt la a doua msv.Nici una dintre ele si n-am auzit la alta,la programul RAPID nu urca la temperaturi de 60-70 de grade.In ceea ce priveste germenii,din punctul meu de vedere se aduna daca servesti masa dimineata si speli vasele seara,cum fac eu.Colegul de mai sus zicea ca nu foloseste programul lung,din cauza faptului ca nu vrea sa consume mult curent electric si apa.

uite-te la pozele puse de swtm. la programul rapid (poza 1, P5) spalarea are loc la 60 grade. nu mai stiu care este temperatura de spalare la msv-ul meu, probabil ca tot pe acolo este ca valoare. daca nu uit, chiar o sa ma uit diseara in manualul msv.
cert este ca si la programul rapid, temperatura apei este mai mare decat cea a apei calde de la robinet, ma refer la temperatura pe care o poti suporta cand speli de mana. eu am centrala termica si daca dau drumul la apa calda (fara s-o combin cu apa rece), nu pot tine mana in jetul de apa, simt ca ma arde.

x_ulica, singura economie este cea de timp, atunci cand ai mai multe serii de vase de spalat. poate in prima serie speli farfuriile, tacamurile, cestile, iar in a doua vase (cratite, oale, tigai) care nu au loc in masina la prima serie.
sau faci o curatenie mai amanuntita in bucatarie (in week-end, sa zicem) si dupa ce speli vasele, vrei sa bagi in masina si o tava sau gratarele de la aragaz, sau filtrele metalice de la hota. pai daca astepti 2 ore dupa msv pe programul eco, iti trece si cheful de curatenie in bucatarie, sau vrei sa pleci de-acasa la cumparaturi, in parc cu copilul, samd.
atat.
asa, daca speli vase o singura data pe zi, chiar nu conteaza, alege fiecare ce program considera ca il avantajeaza dpdv al consumului de apa, curent electric sau duratei de spalare.

#4779
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Cred ca e un pic pretentios sa vorbim de dezinfectare. In opinia mea e o pista falsa. Daca masina ar dezinfecta ceva ar scrie aia de la marketing mare pe usa ei chestia asta.
Poate numa' cu pastile de la Hexi Pharma :))

Scopul masinii e sa spele vasele. Asta se cheama eficacitate.
Si sa le spele cu cat mai putin detergent, apa si curent. Asta se cheama eficienta.

#4780
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Corect,asa e.Termenul de dezinfectare e cam fortat.Pe de alta parte insa,folosid programe de spalare lungi,elimini si mirosurile neplacute care se pot forma,pe langa eficienta in curatarea grasimilor din oale,boluri etc.Nu in ultimul rand,evita si colmatarea msv de grasimi.M-am uitat in manualul masinii mele si la programul scurt are temperatura de 40 grade.Si la fostul meu Bosch,spalarea la acest program se facea la 45 grade.

#4781
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 25.01.2007
Nu pot sa cred ca am ajuns sa discutam despre o economie de 5l de apa si 1kwh de curent. Cred ca topicul asta si-a epuizat substanta

#4782
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Well, e drept ca in epoca moderna numarul de plusuri dupa A e rege. Este posibil ca dupa indelungi studii (reale, nu din alea de doctorat plagiat) producatorii sa fi ajuns la concluzia ca rezultatul ciclului nou la 40 de grade poate fi comparabil sau mai bun decat cel vechi la 45. Prin: folosirea de aspersoare cu duze optimizate, detergenti performanti (cu enzime si alte dracii), si mai stiu eu ce alte optimizari.

Uite, fac o comparatie cu MSR unde cu detergentul potrivit acum faci o spalare incredibila la 40 de grade (sau chiar 30), iar inainte obtineai acelasi rezultat la poate 60 de grade folosind juma de tona de detergent. Si se ducea naibii si culoarea din tesatura.

Uite, spre exemplu, o pastila de Finish super-mega-ultra-platinum-premium-blablabla ajunge sa coste si 2 (doi) lei! Zici ca ar contine aur! Sau oare de ce i-o zice Platinum?

#4783
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general programe scurte înseamnă și temperatura mai mica de spălare.  La Electrolux e de 60 grade asa ca nu prea e nici o economie sa speli la programul scurt. În general cam 90% din consum o da încălzirea apei, pompa și motoarele consuma puțin.

Dar revenind la întrebare : care-i economia sa speli la programul scurt?

#4784
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 25.06.2008
Atunci resuscitez eu topicul revenind cu inca o problema/intrebare referitoare la sarea ce trebuie adaugata:

La punerea in functiune (beko dfn16210w) am respectat exact ce scrie in manual am turnat prima data un litru de apa in rezervorul special, apoi am turnat sare si am ramas surprins ca a intrat foarte foarte putina ... citeva sute de grame desi in manual zice ca ar intra 2 Kg.

De atunci acel rezervor e plin ochi cu acea combinatie de apa+sare. Ce ar trebui sa fac? sa mai scot din apa aia si sa mai torn sare? Masina o am de aprox 3 luni si spalam cu ea de 3-4 ori pe saptamina.

Edited by obionekenobi, 20 May 2016 - 13:32.


#4785
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 05.06.2009

 obionekenobi, on 20 mai 2016 - 13:31, said:

Atunci resuscitez eu topicul revenind cu inca o problema/intrebare referitoare la sarea ce trebuie adaugata:

La punerea in functiune (beko dfn16210w) am respectat exact ce scrie in manual am turnat prima data un litru de apa in rezervorul special, apoi am turnat sare si am ramas surprins ca a intrat foarte foarte putina ... citeva sute de grame desi in manual zice ca ar intra 2 Kg.

De atunci acel rezervor e plin ochi cu acea combinatie de apa+sare. Ce ar trebui sa fac? sa mai scot din apa aia si sa mai torn sare? Masina o am de aprox 3 luni si spalam cu ea de 3-4 ori pe saptamina.

tot in manual scrie ca poti amesteca cu ajutorul unei linguri, pentru a grabi procesul de dizolvare al sarii in apa. ai facut asa ?
ce fel de sare ai folosit, ce granulatie avea ?
ai putea verifica chiar astazi cum stau lucrurile, poti chiar sa mai adaugi sare, precis s-a mai consumat / dizolvat din cantitatea pusa initial.

Edited by corinadaniela, 20 May 2016 - 15:01.


#4786
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 25.06.2008
Am folosit sare finish, cutie de 1.5 Kg parca avea granulatie mare.

Din cite mi-aduc aminte atunci cind am turnat sarea am amestecat sa se dizolve. De atunci (aprox 3 luni), n-am mai umblat acolo si saptamina trecuta cind am curatat filtrele am desfacut si capacul acelui rezervor in ideea de a mai completa cu sare  dar pur si simplu nu am unde sa mai torn sare ca acel rezervor este tot plin ochi.

Mai e ceva: Cind ajung acasa trebuie sa verific cum am setat nivelul de duritate al apei. Stiu ca din programare l-am pus pe 3 dar acum am citti in manual ca mai este si o rotita de invirtit care si aia trebuie pusa pe 3. Poate nu este setata bine si nu a consumat deloc apa cu sare in tot acest timp


Edited by obionekenobi, 20 May 2016 - 15:30.


#4787
utzi22

utzi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.11.2007
Ce ma sfatuiti sa aleg intre :

1. http://www.emag.ro/m...c/pd/DPB0ZBBBM/

2. http://www.emag.ro/m...u/pd/DMCFYMBBM/

3. Alte sugestii

Ignorati pretul din link-uri . E foarte probabil sa le iau din alta parte.

Mersi   !

Edited by utzi22, 20 May 2016 - 15:53.


#4788
kjz

kjz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2005

 utzi22, on 20 mai 2016 - 15:51, said:

Ce ma sfatuiti sa aleg intre :

1. http://www.emag.ro/m...c/pd/DPB0ZBBBM/

2. http://www.emag.ro/m...u/pd/DMCFYMBBM/

3. Alte sugestii

Ignorati pretul din link-uri . E foarte probabil sa le iau din alta parte.

Mersi   !


Bosch-ul, tocmai am facut si eu un upgrade la exact modelul ala, isi merita toti banii (luata din alta parte mult mai ieftin).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate