Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13812 replies to this topic

#1783
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 05 iulie 2018 - 22:11, said:


Dar alea aveau sau nu aveau abajur? Că în pozele de la Arcul de Triumf şi de pe Kiseleff aveau, în cele din centru nu aveau abajur.

Alea,din fabricatie aveau dispersor,dar cred ca s-a intamplat ca si in cazul lui PVB 7b in ultima perioada a vietii lor,rar mai gaseai una sa aiba dispersor,cadeau usor sau se spargeau,ori le scoteau intentionat in timpul mentenantei.

#1784
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006
pe Academiei intersectie cu Campineanu,inca mai sunt stalpii vechi,abandonati, ce au bratele cum aveau cei de pe magheru pentru corpuri C orientate spre strada, pozele 1,2 si 3.
Pe Campineanu,aceeasi intersectie,se mai afla un stalp,singurul care mai are si cutia unde a fost aparatajul,are 2 brate si cutia e mai mare,sa incapa 2 balasturi. Dupa cele confirmate si de djl dar si de prin pozele de pe aici,acolo au fost corpuri PVD,poate gasim vreo poza din zona aia sa apara si acest stalp. Pozele 4 si 5

Attached Files



#1785
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Corpul de iluminat din imagini este HRF?
Mai sunt pe langa Galati asa ceva, dar nu cred ca mai sunt functionale din ce se observa.
Aici este linkul Google Maps:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   612.8K   19 downloads
  • Attached File  2.PNG   250.28K   18 downloads

Edited by cristi699, 07 July 2018 - 02:27.


#1786
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Alea nu erau H.R.B.-uri. Sunt unele cu aparataj încorporat.

#1787
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 cristi699, on 07 iulie 2018 - 02:25, said:

Corpul de iluminat din imagini este HRF?
Mai sunt pe langa Galati asa ceva, dar nu cred ca mai sunt functionale din ce se observa.
Aici este linkul Google Maps:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Da,este HRF varianta cu aparataj incorporat,inca nu am confirmat daca era produs de philips sau nu.M-am inscris recent si pe un forum din afara,dedicat acestei pasiuni,sper sa aflu mai multe raspunsuri si de acolo.

Attached Files



#1788
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Ce forum din afară?   :scratchchin:

#1789
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Am găsit întâmplător un catalog de lămpi britanice, unde am dat peste ceva interesant. Cu siguranță nu este chiar acel tip de lampă, dar seamănă foarte bine cu ce spunea djl că erau în curtea spitalului Grigore Alexandrescu. Îmi amintesc de ele, dar nu mi-au plăcut pentru că au înlocuit tronconicele.
http://www.lightgb.m...co/cuphosco.htm
Din păcate văd că nu pot atașa linkul de la lampă, este cea cu codul P169.
http://www.lightgb.m...phoscopp169.jpg
[ http://www.lightgb.myfreeola.com/lights/lanterns/cuphosco/cuphoscopp169.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.lightgb.myfreeola.com/lights/lanterns/cuphosco/cuphoscopp169.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.lightgb.myfreeola.com/lights/lanterns/cuphosco/cuphoscopp169.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca o paranteză, cu această ocazia mi-am adus aminte că am văzut cel puțin odată lămpi tronconice montate pe console fixate pe zidurile unor clădiri, cel puțin într'o gară am văzut asta dar nu mai știu unde.
Iar în continuare ceva mai interesant, lămpi tronconice, aproape identice cu cele de la noi, în fostul parc de distracție Nara Dreamland din Japonia. Baza corpului lămpii pare ușor diferită, însă am văzut și în poze de la noi unele lămpi care aveau aceeași formă la bază.
[ https://abandonedkansai.files.wordpress.com/2016/11/main-street-usa-early-october-2016.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TomTomCat, 08 July 2018 - 18:45.


#1790
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 08 iulie 2018 - 14:10, said:

Ce forum din afară?   Posted Image
www.lighting-gallery.net

#1791
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Chestie ineteresantă: în acea poză color din 1977 stâlpii pe pe Academiei nu par a avea aparataj.
Ieri am fost înttr-o mică plimbare cu R.A.T.B.-ul:
1) La institutul de microbilologie de lângă Spit. "Victor Babeş" - Şos.  Mihai Bravu/Str. Baba Novac am mai zărit doar o tronconică în curte (erau 3 în trecut, toate funcţionale). Posibil să fi fost mai multe, dar din cauza frunzişului nu se vedeau (cea pe care am văzut-o nu era funcţională). Acum aveau ceva pe L.E.D. plus un corp de iluminat pentru stâlp mare (ăsta era cu lampă cu vapor de Sodiu), dar întors la 90 o, căci era montat pe un stâlp de înălţimea celor pentru tronconice şi "casolete" (C.E.T.-uri şi urmaşele lor);
2) La Bis. Izvorul Nou (aflată în triunghiul Şos. Mihai Bravu, Bd. Camil Ressu, Str. Dristor (ului) ) când au renovat curtea au scos corpurile de iluminat vechi (erau cel puţin o tronconică cu abajur de pexiglas şi un C.E.T.): http://urbo.ro/biser...orul-nou-69062;
3) La Depoul Dudeşti cred că iluminare cu L.E.D.-uri... parcă se vedea a fi o bandă de L.E.D.-uri în interiorul unui corp de iluminat;
4) Terenul liber de la fosta Societatea Generală de Gaz şi Electriitate. Mai păstraseră ceva hale, dar   Posted Image
5) Pe astea le ştiţi? (sunt 2 P.V.B. 7b pe acolo, una fără abajur, una cu): https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Înainte de a trece pe 5) am trecut prin dreptul mareului punct de transformare de pe Cal. Moşilor (clădirea datează din interbelic): https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Oare câţi dintre cei care trec pe acolo o fi ştiind ce adăposteşte şi oare cum au montat noi transformatoare când s-a băgat linie subterană de 110.000 Volţi şi s-a făcut trecerea de la medie tensiune de 5.000 Volţi la cea de 10.000 Volţi (dublu). Când au făcut trecerea la 230 Volţi s-au apucat să schimbe toate punctele de transformare mici?   :scratchin:
Oare clădirea din stânga imaginii ce se întinde şi pe Str. G-ral Emanoil  Ion Florescu o fi având de-aface cu compania de electricitate?

Edited by djl, 09 July 2018 - 11:45.


#1792
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Factură Soc. Generală de Gaz și Electricitate București, Aprilie 1935. Oare la caserie puteai să dai acont? Oricum, interesant documentul... nu credeam că am văz așa ceva. Sunt curios dacă din locuitorii Bucureștiului de atunci erau cel puțin 55% care să aibă electricitate (rețele existau prin majoritatea zonelor, dar câți aveau bani?)

Attached File  Factura Soc. Generala de Gaz si Electricitate Bucuresti Apr. 1935 36803981_1964198733599028_2668137004008472576_n.jpg   145.81K   12 downloads

P-ța Unirii (din București), vedere în direcția Sfântul Gheorghe, Universitate, "InterContinetal". Circa 1971-1973. A se vedea P.V.D.-urile, aparatajul P.V.D.-urilor, consola pentru susținerea rețelei de contact a troleibuzelor (una o vira pe chei... spre Timpuri (vai de) Noi), troleibuzele ("T.V."-urile aflate pe banda de circulație erau troleibuze, nu mai circulau la I.T.B. autobuze "T.V." - I.T.B. nu a avut autobuze "T.V." 20, numai 2; probabil cele din parcare erau tursitice sau pentru muncitori). Deși circulau tramvaie, nu apare nici unul poză   Posted Image   Pe atunci mai rămăseseră doar linia care traversa piața și dădea în splaiul din stâna și înspre 11 Iunie... înaintea aveai tramvai 1) din dreapta (intersecția de lângă a 2-a trecere de pietoni), 2) pe Cal. Șerban Vodă, 3) pe direcția Universitate. După ce s-a întrerupt și traversarea prin 1986 sau 1987... nu au mai refăcut-o (ai 2 capete de tramvai la maxim 1,5 k.m. unul de altul și nu le unești...). Iar linia de troleibuz au refăcut-o doar din spatele fotografului până la prima trecere de pietoni. Măcar circulă metroul pe sub piață... (bulevard o linie, chei altă linie).

Posted Image

#1793
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 09 iulie 2018 - 11:45, said:

Chestie ineteresantă: în acea poză color din 1977 stâlpii pe pe Academiei nu par a avea aparataj.

Pe astea le știți? (sunt 2 P.V.B. 7b pe acolo, una fără abajur, una cu): https://www.google.r...!7i13312!8i6656

am trecut prin dreptul mareului punct de transformare de pe Cal. Moșilor (clădirea datează din interbelic): https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Oare câți dintre cei care trec pe acolo o fi știind ce adăpostește și oare cum au montat noi transformatoare când s-a băgat linie subterană de 110.000 Volți și s-a făcut trecerea de la medie tensiune de 5.000 Volți la cea de 10.000 Volți (dublu). Când au făcut trecerea la 230 Volți s-au apucat să schimbe toate punctele de transformare mici?   :scratchin:
Oare clădirea din stânga imaginii ce se întinde și pe Str. G-ral Emanoil  Ion Florescu o fi având de-aface cu compania de electricitate?


Daca in poza din 77 color de pe academiei,nu se vedeau cutiile de aparataj inseamna ca au fost montate ulterior,probabil cand s-au bagat becuri cu mercur in corpuri,la cativa ani dupa ce a fost facuta aceasta poza,deci alt motiv sa credem ca la inceput au fost echipate cu bec cu incandescenta.

Da, stiu si de acele PVB 7b din parcarea privata de pe mosilor vechi dar inca nu am ajuns sa le pozez mai in detaliu.

Cladirea aceea este statia electrica de transformare Bucuresti-Centru,apartine de Enel acum,e foarte veche si are acelasi rol ca si statia Filaret,oare in ce an a fost construita? In curtea interioara este un complex de cladiri,toate apartinand acum de Enel iar in cea de la strada, din stanga statiei a existat acum cativa ani, cand apartinea de Electrica, si o casierie unde plateai facturile la electricitate.

Attached Files



#1794
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Care de la Filaret?
Clădirea de pe Moşilor, după cum arată e din anii '30.

În pozele de epocă de la Sala Palatului stâlpii nu aveau aparataj, dar iluminarea se făcea cu becuri cu vapori de mercur. Ori erau cu autoaprindere, ori băgaseră aparatul la bază (că nu e aşa de mare). Pe Academiei posibil să fi fost cu incadescenţă, dar nu avem imagini de noapte ca să ne putem da seama.

Dacă ar fi intrat pe Academiei pe sensul corect am fi văzut iluminarea publică de acolo. Dar nu a fost să fie. Vedem în schimb iluminat public, reclame luminoase, semn de circulaţie iluminat (pe la 6:20, interzis virajul la stânga), semafoare din care nu prea mai există   :(  Păcat că nu e postat la calitate mai bună...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LwxulF0Iby8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1795
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 10 iulie 2018 - 09:55, said:

Care de la Filaret?

Fosta uzina Filaret,pe strada Candiano Popescu,acum este statia electrica Filaret si centrul de mentenanta Sud si apartine de Enel.

#1796
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006
Putine sunt corpurile vechi ramase intacte prin Bucuresti dar si mai putini sunt stalpii vechi,multi din perioada interbelica,care erau mai ales pe marile bulevarde din centru,mai intai i-au masacrat pe cei de pe bd.Magheru unde erau cei mai frumosi dintre ei apoi au urmat si restul,abia daca mai gasesti vreunul original.
Iata ca am gasit unul dintre ei la intersectia strazii Popa Tatu cu Mircea Vulcanescu,nu stiu prin ce minune a scapat si il avem si azi dovada a maiestriei si atentiei la detalii,atribute atat de intalnite in acele vremuri.
Astazi,in era vitezei si a tehnologiei avansate, e suficient sa pui o teava metalica si sa-i spui stalp.
Oare din ce an sa fi fost pus acolo minunea din pozele de mai jos?

Attached Files



#1797
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
P.V.B.-urile de la parcarea de la intersecţia Moşilor cu Mântuleasa când le-ai văzut funţionând ultima oară?   Posted Image
Pe Bd. Ferdinand I (fost Oborului, Regele Ferdinand I, Gh. Dimitrov) am mai prins stâlpi metalici vechi, deşi mai erau şi cei de beton. Mai existau şi pe Str. Traian, până la intersecţia cu Bd. Pache Protopopescu (fost Occidentului, Em. Pache Protopopescu, M-rşal F.I. Tolbuhin, Republicii, Carol I). Dar i-au ras   :(   Pe Bd. Ferdinand au mai rămas 2, că susţin un cablu ce trece peste bulevard... sunt între Str. Oborul Nou şi rondul de la Horei.
Cred că au scăpat câţiva tot pe Axa Est-Vest, de la P-ţa Pache Protopescu şi până la P-ţa Mihai Kogălniceanu. Susţin reţeaua de contact a troleibuzelor.
Mai e unul în rondul de dinaintea Şos. Grozăveşti cum urci pe Şos. Cotroceni. Mai are braţele ce susţin corpul de iluminat. Pe vremuri acolo a fost capăt de linie pentru tramvaie.

Edited by djl, 11 July 2018 - 09:27.


#1798
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam pe un alt forum, am revăzut poza asta, m-am uitat la mașinuța interbelică, la troleibuz la semnul de circulație iluminat aflat deasupra semaforului... la reclama de pe Blocul Creditul Minier și când mă mai uit ce văd? Corpuri de iluminat din alea duble! Am impresia că în poza color tot ele sunt aprinse!

Attached File  P-ta Universitatii din Buc anii '70. In dreapta InterContinentalul obusinriga04py7.jpg   155.92K   19 downloadsAttached File  P-ta Universitaii Bucuresti 1978 IMG_0019a.jpg   885.01K   18 downloads

#1799
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 11 iulie 2018 - 09:20, said:

P.V.B.-urile de la parcarea de la intersecția Moșilor cu MĂąntuleasa cĂąnd le-ai văzut funționĂąnd ultima oară?  

Nu le-am vazut decat ziua,nu stiu daca le mai aprinde cineva.

#1800
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Nu le mai aprinde, dar nu mai 'in minte dacă acum câţiva ani le aprindea cineva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate