Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Ce casete recomandați pentru o cameră video minidv?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
491 răspunsuri în acest subiect

#433
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 16.11.2009

 pif_foto, on 23rd September 2010, 18:33, said:

Nu "trage" DVCAM, dar de mers merge... inregistrare si redare miniDV, ca pe orice caseta.
Exact. In loc de 40 min DVCAM trage 63 min miniDV

#434
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.573
  • Înscris: 11.08.2009
Aha. ok, multumesc de explicatii. N-am avut ocazia sa vad un DVCAM, credeam ca au alta marime si cum la VX nu scrie nimic, am banuit ca nu intra :lol:

#435
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.449
  • Înscris: 07.08.2008
Casetele dvcam sunt de dimensiuni diferite și la fel cu minidv și mai mari folosite în tv.  :P

#436
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Sambata am avut si eu primul mesaj "cleaning" de cand am trecut pe DVCAM. Oricum e primul dupa aprox 50 de ore filmate, deci consider ca e ok, mai ales ca nu am curatat camera in service dupa aventura cu Panasonic PQ, ci doar o curatire "home made" cu alcool tehnic. Am tras inca doua ore dupa aceea si a fost totul in regula. Ce ma intriga e faptul ca am filmat de doua ori pe ploaie si in amble cazuri am avut ceva probleme. Prima data cateva drop-uri (ulterior am refolosit caseta si nu a mai aparut nici o problema) iar acum cleaning. O sa vad la urmatorul eveniment daca mai apare ceva. Categoric nu mai ies cu VX-ul in ploaie fara husa de aici inainte.

#437
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Coca_tm  la a cata suprascriere esti pe casetele DVCAM. Te intreb ca sa stiu si eu de cate ori pot suprascrie fara probleme. Visez la vreo 10 suprascrieri da...cine stie.

#438
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Am unele trase de 6 ori deja, dar probleme am avut intai la 2-a scriere si cu ultima la a 3-a (casete diferite). Cum am spus, am suspiciunea ca are legatura cu umezeala...
Si eu intentionez sa le folosesc si sezonul viitor tot pe acestea (am luat in mai 20 buc).

Editat de coca_tm, 30 septembrie 2010 - 13:17.


#439
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005
Daca mai doreste cineva casete TDK originale sigilate, astept mesaj pe pm.
Marfa noua.

#440
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005

 nirosbog, on 6th October 2010, 22:42, said:

Daca mai doreste cineva casete TDK originale sigilate, astept mesaj pe pm.
Marfa noua.
Umbla zvonul cum ca nici in State nu se mai gasesc casete TDK cu aripioara gri.
Astept ultimii doritori, stoc limitat.

#441
danieltomi

danieltomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.05.2008
parerea mea,,producatori fac asta intentionat,,,logic si pur comercial,,,sunt la aceasta calitate si pret pentru a le folosi doar o singura data,,beneficiul producatorului este mai mare asa, decat daca ar produce si noi am folosi casete de calitate putin mai scumpe si normal mai multe scrieri,,,cum erau la vremea cand erau pe val camerele cu minidv

#442
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005
Info:la B&H Photo se gasesc de ceva vreme doar casetele care se comercializeaza si la noi, adica cele cu clapitza antirec de culoare verde, adica cele care dau mesaje de cleaning head pe camerele VX. Aviz amatorilor...
Mai am in stoc, ramase de sezonul trecut, 40 casete cu clapitza antirec de culoare alb-gri, adica cele care au mers fara probleme pe VX. Cine doreste, p.m.

#443
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 13.02.2011
Saluare,in cazul unui canon hv40 care filmeaza HDV pe minidv se foloseste acelasi tip de casete minidv care se folosesc pt filmarile SD?

#444
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 22.10.2005
Da.

#445
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
nu cred ca e necesar sa deschid un topic doar pentru o intrebare, mi-a cazut o ocazie si am cumparat 10 casete sigilate ramase la un shop pe stoc cu numai o lira tot pachetul model QG-112M, Seamana a casete de 8mm dar nu stiu daca chiar se pot folosi pe o camera de 8 mm, poate cineva imi poate respunde la intrebare.

Editat de c_anicai, 09 iulie 2011 - 16:56.


#446
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 05.06.2007
Teoretic ar trebui sa mearga mai ales ca scrie pe ea D8. Practic nu stiu cate minute poate avea asemenea "cartridge" la o inregistrare normala, cu camera video. Pe ea scrie doar 112m si 5GB capacitate de stocare de date. Asta probabil ar insemna vreo 25 minute de filmare normala... Dar la cat au costat nu mai conteaza.

Editat de pif_foto, 11 iulie 2011 - 02:46.


#447
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
mersi de informatii, dureaza pana sa le pot incerca deoarece doar acasa am o camera digital 8, ma intereseaza sa cumpar o camera analogica hi8 (nu radeti), cam care a fost cel mai bun model doarece vad de ocazie frecvent si la un pret de nimic ceva de genul, doar ca sa incerc aceste casete si poate pe viitor sa o folosesc la altceva (camera de supraveghere, etc.)

am cautat pe net dar nu am gasit ceva date privitor la viteza benzii pe 8 mm analog si digital chiar si minidv, sau alte tipuri (stiu ca e diferita si in jur de 3cm/sec dar nu mai retin valoarea exacta)

Editat de c_anicai, 11 iulie 2011 - 03:12.


#448
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 16.11.2009

 c_anicai, on 9th July 2011, 17:31, said:

nu cred ca e necesar sa deschid un topic doar pentru o intrebare, mi-a cazut o ocazie si am cumparat 10 casete sigilate ramase la un shop pe stoc cu numai o lira tot pachetul model QG-112M, Seamana a casete de 8mm dar nu stiu daca chiar se pot folosi pe o camera de 8 mm, poate cineva imi poate respunde la intrebare.
Difera modul cum se deschide clapeta care protejeaza banda fata de casetele video. Foloseam ceva de genul pentru back-up date cu ceva ani in urma. Acum sunt de 4mm si pentru date. Serverele cu unitati de 8mm cred ca sunt scoase din uz de mult timp, de aceea si pretul scazut.

#449
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
mersi coca_tm
atasez o poza si cum arata caseta pe spate, in cel mai rau caz reutilizez rolele cu banda pt alte casete uzate

Editat de c_anicai, 11 iulie 2011 - 11:40.


#450
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007

pif_foto said:

Teoretic ar trebui sa mearga mai ales ca scrie pe ea D8. Practic nu stiu cate minute poate avea asemenea "cartridge" la o inregistrare normala, cu camera video. Pe ea scrie doar 112m si 5GB capacitate de stocare de date. Asta probabil ar insemna vreo 25 minute de filmare normala... Dar la cat au costat nu mai conteaza.


in sfarsit am incercat caseta pe batranul trv110 digital8, Nu par a fi probleme (fara dropuri la o inregistrare continua 64 min, camera uitata pe rec)

m-a nedumerit timpul cu toate ca pe caseta scrie 5 gb si ar avea banda 112 metri. 64min 54sec

@coca_tm
clapeta de deblocare capac banda e identica cu casetele normale de 8mm

Editat de c_anicai, 15 septembrie 2011 - 04:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate