Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ce casete recomandați pentru o cameră video minidv?

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#451
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 c_anicai, on 15th September 2011, 05:05, said:

...m-a nedumerit timpul cu toate ca pe caseta scrie 5 gb si ar avea banda 112 metri. 64min 54sec...
Probabil ca acei 5GB sunt valabili pentru o cu totul alta viteza de rulare a benzii, mai mare decat cea a camerei video.

#452
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ultimul lot de casete TDK originale aici.

#453
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Lichidare stoc, ultimele 50 bucati casete originale TDK, made in Japan, cumparate de la B&H Photo, detalii si pret aici.

#454
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
nu vreau sa supar  sau sa  enervez pe  nimeni dar am cautat pe forum despre casetele hdv panasonic ay-hdvm63mq si nu am gasit nimic. le folosesc ocazional cand trag hd ptr editare hd(tot ce filmez 16:9, trag in hd si convertesc din firewire)si nu am probleme cu ele.  ce-i drept  am tras de  max 3 ori pe aceeasi  caseta. aveti idee de cate ori pot trage pe  ele fara sa am dropuri sau  alte probleme asemanatoare? adica merg trase de 10-12 ori sau nu e cazul? multumesc. filmez  cu canon a1s.

#455
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
e vre-un avantaj daca folosesti casete hdv ?, intreb deoarece nu am folosit pana acum si am tras hdv pe casete dv normale.

#456
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012

 c_anicai, on 7th February 2012, 13:56, said:

e vre-un avantaj daca folosesti casete hdv ?, intreb deoarece nu am folosit pana acum si am tras hdv pe casete dv normale.
sincer din ce  am observat casetele hdv par sa  aiba o definitie un pic mai buna si in primul rand nu ai dropuri sau cadre blocate la prima  sau a  doua inregistrare.

#457
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 c_anicai, on 7th February 2012, 12:56, said:

e vre-un avantaj daca folosesti casete hdv ?
NU. Nici macar un avantaj... doar dezavantaje. In primul rand pretul mult mai mare. Nu sunt singurul care spune asta... au mai fost pe aici. Am folosit casete HDV de 5-6 ori mai scumpe decat casetele normale. Prima data mi s-a parut si mie ca ar fi mai OK dar in mod sigur a fost autosugestia. Semnalul digital ESTE sau NU ESTE. Nu exista dubii. Pe banda se inregistreaza digital, deci diferenta de "definitie" in functie de tipul benzi, pica din start. Am avut casete TDK originale, normale, pe care am tras de mai mult de 8 ori. Daca au avut vreun drop, l-au avut de prima data... si de fiecare data in acelasi loc. In schimb la casetele HDV am avut "onoarea" sa numar din ce in ce mai multe dropuri la a 2-a si a 3-a inregistrare. O caseta buna, normala, este minim 8,5 lei, una HDV este minim 55 lei :(. Deci... tu alegi.

Edited by pif_foto, 07 February 2012 - 19:34.


#458
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
scuza-ma dar nu  ai dreptate in totalitate. casetele hdv sunt mai rezistente decat cele normale. exceptie fac  casetele maxell care sunt ff durabile. iar legat de  pret gasesti casete  hdv panasonic cu 5-6 euro pe unele  saituri de la noi. legat de rezolutie s-ar  putea sa ai  dreptate.

Edited by CristianAdrian, 07 February 2012 - 23:55.
scos citat inutil


#459
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 dacicus09, on 7th February 2012, 19:47, said:

scuza-ma dar nu  ai dreptate in totalitate... legat de  pret gasesti casete  hdv panasonic cu 5-6 euro...
Pentru mine nu mai exista casete miniDV Panasonic, asa cum nici casete TDK (noi) nu mai exista. Asta am spus-o mai demult in acest topic ;) Daca ai rasfoi tot topicul, ai vedea si parerea altora vis-a-vis de casetele Panasonic (de la noi din Ro) inclusiv cele HDV.
S-auzim numai de bine!

#460
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pentru cine mai este interesat, mai am 30 casete originale TDK, made in Japan, lotul vechi, aduse din America.
Detalii in semnatura.

#461
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
daca sunt modelul asta de TDK ....... mi-au mancat zilele pe hdv, dropuri la greu, mai bune sunt panasonic de alea naspa la 9 lei si ceva sau sony

#462
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
dl. pif eu ma refeream doar la cele hdv. nu stiu despre cele  panasonic simple ptr ca nu mai folosesc demult sony, panasonic, fuji, kodak simple.  doar ocazional tdk si dai des panasonic si maxell. pe bhphoto casetele hdv panasonic sunt ff apreciate. vezi comentariile.

#463
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
c_anicai, despre acele casete este vorba si nu sunt singurul care le-a laudat. Daca tu ai avut probleme cu ele, sa fii sigur ca nu acele casete au fost problema... Este foarte posibil sa le fi "amestecat" cu altele, sau poate erau casetele "noi" TDK, cu fereastra dreptunghiulara... sau poate au capatat dropurile in timpul derularii :(. Cunosc asemenea cazuri. Odata si mie mi s-a intamplat. Noroc ca am vazut la timp care era cauza dropurilor laterale (in DV). Atunci am cumparat o camera pe care o folosesc doar la derulat. Altii in schimb se tot duc cu camera la service ;) in loc sa-si cumpere o camera pentru derulat (si redat).
dacicus09, eu m-am referit doar la mine cand am spus ca nu mai exista casete miniDV Panasonic. Mai exact, nu voi mai folosi niciodata casete Panasonic. Nici daca cineva imi garanteaza ca sunt originale sau ca sunt fabricate acum 6 ani. Ceilalti pot tine cont de ce spun eu sau nu. Este alegerea lor. Am spus la momentul respectiv ce probleme am avut doar cu Panasonic si nu as dori nimanui sa pateasca asa ceva la un eveniment. Mai ales ca in HDV, un drop se manifesta mult mai rau decat in DV.
Faptul ca la BH sunt apreciate unele modele de casete nu prea ne ajuta pe noi aici, in Romania, cu nimic. Este greu de crezut ca vom gasi in magazinele de aici exact aceleasi casete ca la BH, cu exact aceleasi calitati (si nu doar cu ambalaj asemanator).

#464
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 c_anicai, on 8th February 2012, 00:06, said:

daca sunt modelul asta de TDK ....... mi-au mancat zilele pe hdv, dropuri la greu, mai bune sunt panasonic de alea naspa la 9 lei si ceva sau sony
Exact modelul ala sunt, cu aripioara anti-rec de culoare gri.Asa cum a mentionat si pif_foto, sunt cele mai bune casete TDK.Personal am tras si de 20 de ori pe ele in filmari de vacanta, fara niciun dropedframe.Cred ca singurul cu probleme la ele ai fost doar tu.

#465
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
HDV nu am filmat niciodata, dar inca pastram in casa filmarile DV, 33 de casete, toate marca TDK: impecabile, nici un drop.

#466
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
ptr pif. o sa razi dar am gasit in dorally casete mini  dv maxell si tdk identice cu  cele din sua de  la bhphoto. si da si dpdv al calitatii nu  doar al aspectului. nu am luat panasonic din dorally ci de  la spam.spam  dar sunt foarte bune ptr pretul de aprox 5e.

#467
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
ptr pif. o sa razi dar am gasit in dorally casete mini  dv maxell si tdk identice cu  cele din sua de  la bhphoto. si da si dpdv al calitatii nu  doar al aspectului. nu am luat panasonic din dorally ci de  la spam.spam  dar sunt foarte bune ptr pretul de aprox 5e.

#468
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
.

Edited by dacicus09, 09 February 2012 - 01:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate