Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Ce casete recomandați pentru o cameră video minidv?

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#37
apollo50

apollo50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.02.2007

View Postancab, on Apr 6 2007, 18:15, said:

Daca te feresti de long play si tragi numai in standar play, ar cam trebui sa nu fie probleme vreo 7-8 cicluride inregistrare,asta depinde si de caseta. Am avut probleme urate cu casete sony ,dupa 3 cicluri s-a botit banda, acum folosesc emtec si deocamdata sunt multumit.
  

este si in functie de camera pe care o folosesti ,la o inregistrare video se folosesc 2 curenti de premagnetizare ,si cum spuneam este in functie de camera cum este facuta sau reglata de fabrica .Atit amplitudinea cit si frecventa curentului de premagnetizare ,au un rol determinant in calitatea imaginii inregistrata dar si a duratei de viata a benzii magnetice .In ceea ce priveste botirea benzii este o chestie referitoare doar la calitatea benzii sau a mecanicii camerei.
Sunetul se inregistreaza pe partea superioara a benzii ,partea inferioara fiind rezervata  trakingului ,iar imaginea se inregistreaza in profunzimea benzii .
Eu cred ca cel mai bun lucru este sa vezi singur ce fel de benzi i se potrivesc mai bine camerei tale .

#38
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View PostPentiumSEX, on Apr 6 2007, 14:46, said:

O parere va rog ... din experienta voastra. Dupa cite cicluri de stergere/inregistrare caseta miniDV (Panasonic sau Sony) "cedeaza" = se pierde din calitatea inregistrarii?

PS: Am o camera miniDV Panasonic-GS27 si dupa 4-5 stergeri/inregistrari pe caseta miniDV Panasonic (sau Sony) nu am constatat nici o pierdere de calitate vizibila. Am 7 casete miniDV ... toate cam de 4-5 ori sterse/inregistrate. Trebuie avit grija la ceva - special - pt. a "rezista" caseta miniDV ?
Cred ca de 4 ori e de ajuns. Dupa aceea e posibil sa nu se strice banda in mod vizibil (adica inregistrarea e OK), dar sa inceapa sa murdareasca mecanismele - capul de inregistrare, premagnetizare etc. Crede-ma ca e o treaba destul de nashpa, mai ales daca se intampla pe parcursul unei filmari importante. Eu m-am fript, si acum filmez o singura data, maxim de doua ori pe aceeasi caseta.

#39
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

View Postapollo50, on Apr 6 2007, 21:28, said:

la o inregistrare video se folosesc 2 curenti de premagnetizare
Sunetul se inregistreaza pe partea superioara a benzii ,partea inferioara fiind rezervata  trakingului
Ceea ce ai scris este valabil pentru VHS ,VHS-C , S-VHS.Aceste camere au cap de
stergere generala,cap audio si cap sinco ,care sant statice si capetele video bineinteles.
Camerele cu banda de 8mm (8,HI-8,Digital 8) au un cap de stergere rotativ,este
asezat pe tamburul cu capete video.
Camerele mini-DV (cazul nostru) au numai 2 capete pe tamburul rotativ.
Semnalele audio,video si sincronizare sant "mixate",modulate in frecventa dupa care sant imprimate pe banda.
Mai multi factori influenteaza numarul de imprimari-redari a unei benzi magnetice:
calitatea benzii,calitatea mecanismelor casetei,mecanismul camerei,etc.
Un element de loc de neglijat este gradul de tensionare al benzii .Acesta se regleaza din ambreiajul rolei debitoare (rola din stanga) si numai de catre depanatori experimentati.

#40
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
De doar 4-5-7 ori se poate inregistra o caseta miniDV ????? NASOL!!!
Am cumparat doar 3 (sint incepator cu miniDV, abia mi-am luat un GS180 :) ), 2 Sony si 1 TDK. Deja pe 1 Sony am inregistrat de vreo 7 ori. Nu m-0am uitat cu extrema atentie la calitate, dar n-am observat nici o problema.
Trebuie sa dau 10-12-15 lei pe casete destul de des??

#41
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postqueensoft, on Apr 7 2007, 12:33, said:

De doar 4-5-7 ori se poate inregistra o caseta miniDV ????? NASOL!!!
Am cumparat doar 3 (sint incepator cu miniDV, abia mi-am luat un GS180 :) ), 2 Sony si 1 TDK. Deja pe 1 Sony am inregistrat de vreo 7 ori. Nu m-0am uitat cu extrema atentie la calitate, dar n-am observat nici o problema.
Trebuie sa dau 10-12-15 lei pe casete destul de des??
Vezi ca mai era o discutie despre utilizarea casetelor Sony Premium pe camere NON-Sony.
Sony foloseste o *vaselina* speciala pe banda, ceea ce deranjeaza Panasonicul. Eu la Pana GS37 folosesc Panasonic sau TDK.
Dupa 3-4 inregistrari inca nu am drop-uri. Da' mai mult de 5 ori n-am de gand sa le folosesc. Chiar si concediile sunt evenimente la care nu se pot trage 'duble'! :naughty:

#42
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
N-am gasit casete panasonic pe la mine prin oras...
OK. Pe astea sony o sa le arunc la primul semn de probleme si o sa caut Panasonic. Oricum, am mai citit pe net si s-ar parea ca nu este nici o concluzie clara cum ca ar fi probleme din cauzele astea....

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
merge si de 20 de ori, pana acu...va mai merge. nu se simte pierdere de calitate. totusi e scumpa o caseta. daca am sa filmez o nunta, o sa cumpar noi, ca o sa am de unde. pentru utilizare casnica si joaca folosesc o caseta pana la loc comanda. ca o sa se strice camera? cand? peste 2 ani? la ce pret or sa fie atunci, sau la ce performante, o sa ma rog sa se strice sa am motiv sa-mi cumpar alta.

#44
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
din experienta, sony-urile ordinare murdaresc capul, chiar si la camere sony, tdk dupa 2 inregistrari observ drop`uri.

#45
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
am casete sony filmate pe cam. sony de peste 15 ori
casete panasonic pe cam. Panasonic (md 9000) dupa 3-4 ori---- drop'uri
casete sony pe cam. Panasonic  -mi-a murdarit capul camerei
cred ca o sa trec pe  maxell sau emtec sa le probez  :confused: cand filmam analogic folosem doar maxell si emtec phg

#46
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Bun ... se murdareste capu' de inregistrare ... exista caseta de curatare ... cit caosta? Si ce marca se merita? Banuiesc ca cel mai bine e sa folosesti o caseta de curatare de aceeasi marca cu miniDV-ul (camera).

#47
apollo50

apollo50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.02.2007
Casetele de curatat banda ,la fel ca si cd-urile de curatat lentila de la cd ,sunt o gaselnita negustoreasca .De fapt ele nu fac 2 bani ,ba chiar mai mult in foarte multe cazuri strica ,caseta poate rupe pastilele (banda respectiva imi pare mult prea abraziva ) iar la cd-uri daca este foarte murdara lentila nu se invirte discul deci nu face nimic sau o poate agata si si ii strica azimutul.
prin urmare nu recomand nimanui folosirea lor .Cum se spune lucrul manual este sfint deci desfaceti si curatati manual capetele sau lentila .

#48
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006

View Postapollo50, on Apr 13 2007, 20:05, said:

Casetele de curatat banda ,la fel ca si cd-urile de curatat lentila de la cd ,sunt o gaselnita negustoreasca .De fapt ele nu fac 2 bani ,ba chiar mai mult in foarte multe cazuri strica ,caseta poate rupe pastilele (banda respectiva imi pare mult prea abraziva ) iar la cd-uri daca este foarte murdara lentila nu se invirte discul deci nu face nimic sau o poate agata si si ii strica azimutul.
prin urmare nu recomand nimanui folosirea lor .Cum se spune lucrul manual este sfint deci desfaceti si curatati manual capetele sau lentila .
Asta cam asa este,am o trusa de curatare de la un slr minolta si sterg capul cu alcool izopropilic, e mai sigur

#49
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Nu au cum sa apara "pierderi de calitate" din moment ce este digital. Cand caseta incepe sa-si dea duhul o sa vezi niste patrate mari pe imagine, fix in genul celora cand derulezi pe imagine din camera.

#50
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Cand esti in timpul unei filmari nu prea mai ai timp sa stai sa cureti capul manual. eu am mai folosit pentru stergerea capului o caseta noua; a mers aproape intotdeauna.

#51
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postdjlyon, on Apr 14 2007, 07:57, said:

Nu au cum sa apara "pierderi de calitate" din moment ce este digital. Cand caseta incepe sa-si dea duhul o sa vezi niste patrate mari pe imagine, fix in genul celora cand derulezi pe imagine din camera.
Congratulations! Good post! :coolspeak:

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 15 April 2007 - 14:47.


#52
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postalnick, on Apr 14 2007, 07:35, said:

Cand esti in timpul unei filmari nu prea mai ai timp sa stai sa cureti capul manual. eu am mai folosit pentru stergerea capului o caseta noua; a mers aproape intotdeauna.
Subscriu!Rezultat sigur!Atentie:casetele contin 2 tipuri de lubrifianti-solid si lichid.De regula,murdarirea capului apare atunci cand schimbam aceste 2 tipuri intre ele.
ps-Sony foloseste lubrifiant lichid.

#53
tzunoi

tzunoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.04.2005
salut,
Are cineva idee de unde pot fi cumparate miniDV panasonic seria PQ, MQ sau AMQ?
(tapestock nu trimite in afara US...cel putin asa mi-a zis un tip de tapestock)

Edited by tzunoi, 20 April 2007 - 12:37.


#54
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Interesanta chestia de folosire a unei casete noi pt. stergerea capului de inregistrare ... + ca treb. sa nu mai folosesc casete la care difera tipul de lubrefiere (foloseam casete Panasonic si Sony).
Salutare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate