Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Digi TV in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
valip

valip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2005
Salut, am trimis in Spania un pachet Digi de la RCS cu tot cu antena , mai precis in zona de sud cam la 50 de km Est de Gibraltar pe malul marii.
Problema este ca din ce am vazut pe net , teoretic Intelsat-ul bate mai bine in acea zona decit in Bucuresti, insa nu se poate prinde pachetul RCS cu kit-ul trimis.
Au incercat tipii de la instalari antene 2 zile la rind si nu au facut nimic.
Credeti ca este nevoie de o antena mai mare decit cea din kit-ul RCS?
Vali

#2
lov3r

lov3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 05.01.2005
nu pot sa prinda satelitul pe care emite digitv sau ce?

#3
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Valip, nu te-ai uitat bine, in zona Gibraltar se prinde mai rau decat in .ro. OTOH, harta aia de la Intelsat nu e chiar foarte reala.

Oricum, bataia de cap de a trimite o antena pana acolo nu se prea justifica.

Dar daca zici ca au incercat s-o instaleze nishte meseriashi, ar trebui sa-tzi spuna ei ce si cum au nevoie... doar au masurat cu analizorul, nu?

#4
valip

valip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2005
Satelitul zic ei ca nu il prind
Insa bataia de cap merita avind in vedere ca se uita multi romanasi care stau permanent acolo.
Aia de-au montat-o au avut tot ce le trebuie si dupa 2 zile de chinuiala, au spus ca mai au de incercat cu o farfurie mai mare, dupa care speranta moare definitiv.

#5
SatMaster

SatMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.05.2005

valip, on May 7 2005, 09:14, said:

Salut, am trimis in Spania un pachet Digi de la RCS cu tot cu antena , mai precis in zona de sud cam la 50 de km Est de Gibraltar pe malul marii.
Problema este ca din ce am vazut pe net , teoretic Intelsat-ul bate mai bine in acea zona decit in Bucuresti, insa nu se poate prinde pachetul RCS cu kit-ul trimis.
Au incercat tipii de la instalari antene 2 zile la rind si nu au facut nimic.
Credeti ca este nevoie de o antena mai mare decit cea din kit-ul RCS?
Vali

<{POST_SNAPBACK}>


Incearca cu datele astea (aprox):
Azimuth: 170,02Grade
Elevation: 46,31Grade

Cat e antena de mare? Si LNB-ul, cati dB are?

#6
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
cu antena de 80 si lnb de 0.3 dB iti merge 100 % digitv
io prind in portugalia unde este semnal mai slab decat in spania

#7
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
si mi-am reglat singur antena ,fiind prima data cand umblu cu o parabolica

#8
mircea69

mircea69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.10.2004

valip, on May 7 2005, 07:14, said:

Salut, am trimis in Spania un pachet Digi de la RCS cu tot cu antena , mai precis in zona de sud cam la 50 de km Est de Gibraltar pe malul marii.
Problema este ca din ce am vazut pe net , teoretic Intelsat-ul bate mai bine in acea zona decit in Bucuresti, insa nu se poate prinde pachetul RCS cu kit-ul trimis.
Au incercat tipii de la instalari antene 2 zile la rind si nu au facut nimic.
Credeti ca este nevoie de o antena mai mare decit cea din kit-ul RCS?
Vali

<{POST_SNAPBACK}>

nu e nevoie de nimic doar de inteligenta . tipi tai de la instalari antene sunt dobitoci. eu sunt in portugalia si vad dd tv ,atomic tv si celelante canale free .cauta si tu niste romani inteligenti care se pricep la asa ceva. daca as avea timp as veni eu sa-ti reglez antena ,dar nu pot lipsi de la  lucru

#9
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Schimba LNB-ul si e ok

#10
delpiero

delpiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2003
salut,
sper sa nu fiu off-topic..
s-ar putea prinde in Istanbul Intelsat-ul pentru o conectare digi-tv?
credeti ca daca as cumpara din tara un kit complet reusesc sa prin calumea in Istanbul?
multumesc!

#11
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005
merge si in Istanbul..eventual ia acolo decat receptorul si iti cumperi antena din Istanbul..preferabil o antena ceva mai mare

#12
rikka

rikka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2006
sal,

Locuiesc in Spania, si as vrea sa imi cumpar un pachet de programe din tara pentru a receptiona posturile din ro. intrebarea mea este: pot trimite pe cineva sa mearga in locul meu sa faca un abonament pentru un an si sa ii dea doar cartela?, sau trebuie sa cumpere si receiver-ul de la ei?. daca nu tre' sa il iau de la ei l-as cumpara de aici si as vrea sa stiu ce fel de receiver mi-ar trebui pentru a functiona cu cartela de la digi tv.

de-aici mi-am cumparat o placa pc tv sat dar nu am reusit sa vad decat programele libere, chiar si cu progdvb. M-am gandit ca mai bine imi fac un abonament in tara la digi tv.

multumesc.

#13
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

intrebarea mea este: pot trimite pe cineva sa mearga in locul meu sa faca un abonament pentru un an si sa ii dea doar cartela?, sau trebuie sa cumpere si receiver-ul de la ei?

Poti dar tre' sa iei si receiverul de la ei.

#14
iezuit777

iezuit777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.05.2006

 rikka, on Jun 9 2006, 13:35, said:

sal,

Locuiesc in Spania, si as vrea sa imi cumpar un pachet de programe din tara pentru a receptiona posturile din ro. intrebarea mea este: pot trimite pe cineva sa mearga in locul meu sa faca un abonament pentru un an si sa ii dea doar cartela?, sau trebuie sa cumpere si receiver-ul de la ei?. daca nu tre' sa il iau de la ei l-as cumpara de aici si as vrea sa stiu ce fel de receiver mi-ar trebui pentru a functiona cu cartela de la digi tv.

de-aici mi-am cumparat o placa pc tv sat dar nu am reusit sa vad decat programele libere, chiar si cu progdvb. M-am gandit ca mai bine imi fac un abonament in tara la digi tv.

multumesc.
parerea mea ca si eu stau in madrid, este ca o ruda de-a ta sa cumpere receptorul si cartela de la digi si sa ti-l trimita in spania. mai platesti apoi un instalator sa-ti fixeze antena pe satelit si gata. antena o poti cumpara de aici, nu trebuie trimisa din tara. iti recomand ca sa iti trimita cineva din tara receptorul pentru ca iesi mai ieftin decvat sa il cumperi de la cei care fac "negot" aici cu astfel de aparate. daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma aici. toate programele merg super.

 rikka, on Jun 9 2006, 13:35, said:

sal,


de-aici mi-am cumparat o placa pc tv sat dar nu am reusit sa vad decat programele libere, chiar si cu progdvb. M-am gandit ca mai bine imi fac un abonament in tara la digi tv.

multumesc.
inca ceva......pentru a putea revceptiona cu placa pc tv ai nevoie de un soft pentru a putea viziona programele codate. poti cauta pe net dupa ele, sau poate te ajuta cineva cu un astfel de soft. parerea mea e sa te abonezi la digi ca si asa nu e scump abonamentul pt noi care suntem in spania, iar cu placa de pc sa incerci receptionarea altor programe, de ce nu poate poti "sparge" digital+. bafta

#15
rikka

rikka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2006

 iezuit777, on Jun 9 2006, 17:34, said:

parerea mea ca si eu stau in madrid, este ca o ruda de-a ta sa cumpere receptorul si cartela de la digi si sa ti-l trimita in spania. mai platesti apoi un instalator sa-ti fixeze antena pe satelit si gata. antena o poti cumpara de aici, nu trebuie trimisa din tara. iti recomand ca sa iti trimita cineva din tara receptorul pentru ca iesi mai ieftin decvat sa il cumperi de la cei care fac "negot" aici cu astfel de aparate. daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma aici. toate programele merg super.
inca ceva......pentru a putea revceptiona cu placa pc tv ai nevoie de un soft pentru a putea viziona programele codate. poti cauta pe net dupa ele, sau poate te ajuta cineva cu un astfel de soft. parerea mea e sa te abonezi la digi ca si asa nu e scump abonamentul pt noi care suntem in spania, iar cu placa de pc sa incerci receptionarea altor programe, de ce nu poate poti "sparge" digital+. bafta

Merçi pentru raspunsuri.

ok  cumpar din tara si receptoru'. Ma gadesc ca au mai multe modele voi care credeti ca ii mai bun, sa pot spune celui care il cumpara sa ceara acel model.
Cu activatu' cum ii? trebuie sunat la vreun numar de telefon?, si daca da, se poate face de aici, sau la fel trebuie facut de persoana care a cumparat("titularu contractului") pachetu'?

de instalat antena nu ar fi o problema, ca am cumparat un satelite finder si imediat pozitionez antena, acum am una pe astra si una pe hotbride.

cu pc tv sat-u am lasat-o balta dupa cateva incercari nereusite de decodat , am reusit sa decodez doar ceva programe in franceza, am cautat tot felu' de "chei" si softcam-uri pentru progdvb, asa m-am decis sa cumpar un pachet din tara, ca nici programele romanesti nu am reusit sa le decodez.

#16
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

 rikka, on Jun 9 2006, 18:47, said:

Merçi pentru raspunsuri.

ok  cumpar din tara si receptoru'. Ma gadesc ca au mai multe modele voi care credeti ca ii mai bun, sa pot spune celui care il cumpara sa ceara acel model.
Cu activatu' cum ii? trebuie sunat la vreun numar de telefon?, si daca da, se poate face de aici, sau la fel trebuie facut de persoana care a cumparat("titularu contractului") pachetu'?

de instalat antena nu ar fi o problema, ca am cumparat un satelite finder si imediat pozitionez antena, acum am una pe astra si una pe hotbride.

cu pc tv sat-u am lasat-o balta dupa cateva incercari nereusite de decodat , am reusit sa decodez doar ceva programe in franceza, am cautat tot felu' de "chei" si softcam-uri pentru progdvb, asa m-am decis sa cumpar un pachet din tara, ca nici programele romanesti nu am reusit sa le decodez.
Nu trebuie sa te intristezi in privinta  pc tv sat.de la rdi-romania gasesti detali si chiar ajutor.

#17
iezuit777

iezuit777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.05.2006

 rikka, on Jun 9 2006, 20:47, said:

Merçi pentru raspunsuri.

ok  cumpar din tara si receptoru'. Ma gadesc ca au mai multe modele voi care credeti ca ii mai bun, sa pot spune celui care il cumpara sa ceara acel model.
Cu activatu' cum ii? trebuie sunat la vreun numar de telefon?, si daca da, se poate face de aici, sau la fel trebuie facut de persoana care a cumparat("titularu contractului") pachetu'?

de instalat antena nu ar fi o problema, ca am cumparat un satelite finder si imediat pozitionez antena, acum am una pe astra si una pe hotbride.

cu pc tv sat-u am lasat-o balta dupa cateva incercari nereusite de decodat , am reusit sa decodez doar ceva programe in franceza, am cautat tot felu' de "chei" si softcam-uri pentru progdvb, asa m-am decis sa cumpar un pachet din tara, ca nici programele romanesti nu am reusit sa le decodez.
poti suna din spania (dai numele celui care are abonamentul si numarul de cartela). ideea e ca cei de la digi sa nu stie ca ai receptorul in spania. ma rog ei oricum stiu ca multe receptoare suint in afara tarii, insa legal nu e voie. deci nu le aaminti nimic ca tu esti in spania. numarul unde trebuie sa suni il gasesti pe pagina lor de web. cu cat ti-ai cumparat satelit finder-ul si de unde? eu am modelul HSS-1160NA, ce sa zic.....la cat ma pricep eu sunt multumit. celalalt nu stiu cum functioneaza. dar sunt altii de aici care au testat mai multe. poate te ajuta si ei.

#18
rikka

rikka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2006

 iezuit777, on Jun 9 2006, 22:17, said:

cu cat ti-ai cumparat satelit finder-ul si de unde?

iezuit777

satelite finder-u l-am cumparat dintr-un magazin care se ocupa cu vanzari de antene, receviere............, am dat 17€, am gasit si ceva magazine pe internet dar cu taxele de trimis ajungi tot acolo, era cam 12€, si ii usor de folosit, atat ca iti trebuie o busola sau daca nu ......................cu ajutorul soarelui. legi finder-u intre lnb si receiver si misti de antena, in momentu' cand o gasit un satelit incepe si face un piuit de te "doare capu' ". Si daca ai noroc din prima l-ai gasit. iti pun un site unde iti calculeaza pentru fiecare comunitate din spania pozitionarea antenei pentru fiecare satelit :www.megaalmacen.com/television_digital/subpaginas/azimut_elevacion.html
ceva asemanator ii si pentru romania si nu numai daca intereseaza pe cineva:
www.satlex.ro/ro/azel_calc.html


merçi nortton,
acum intru pe rdi-romania sa vad ce gasesc pe-acolo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate