Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Ceas de masa wave-receptor

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttoteeu, on Jun 9 2006, 01:05, said:

Uite am gasit adineauri prin casa unu de 100 nF si l-am pus da de 51 de minute tot nu a receptionat ceva.
        Ori este foarte mare ... .
        Ce sanse am cu asta sa receptioneze ceva pana maine ?.

        Si cu unu de care trebuie de cate ori pe zi receptioneaza avand in vedere totusi ca aici este cam slab semnalul ?.
Ei bine, receptia  prin tatonare se poate compara cu ''orbul'' care trage la tinta...
Eu iti recomandam sa faci o multime de pasi marunti prin care sa te apropii cat mai exact de tinta... dar  a pune condensatorul de 100nF este echivalent cu a te intoarce cu spatele la tinta... sigur nu vei nimeri nimic. :D

Pentru sincronizarea ceasului este suficienta receptia pentru cateva minute pe noapte. Un ceas bun nu are nevoie sa se sincronizeze chiar in fiecare zi...
Si unde anume este de fapt locatia ceasului?  B)

#38
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006

View Postmister_rf, on Jun 9 2006, 02:22, said:

Si unde anume este de fapt locatia ceasului?  B)

In Constanta, (pe birou in fata mea). Tin sa precizez ca atunci cand nu era "castrat" de catre mine, saracutzul se sincroniza de cele mai multe ori in 1 pana la 3 minute noaptea si mai rar in juma` de ora.

Edited by toteeu, 09 June 2006 - 02:25.


#39
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Uf, imi pare rau ca nu am avut timp azi sa ma duc sa cumpar astea

1.5nF, 1.8nF, 2.2nF
si
100pF, 220pF si 470pF

dar sper ca maine pe la pranz sa ajung la magazin si sa iti dau "verdictul". (Bine, asta presupune ca trebuie sa fie si vecinul meu acasa sa-mi dea pistolul de lipit).

#40
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Scuze pentru greseala cu frecventa de 60kHZ. :worthy:
Prospectul citit cu ceva timp in urma era de la un ceas TCM pe pentru Marea Britanie.
Emitatorul de langa Frankfurt pe Maine functioneaza pe frecventa spusa de @mister rf.


Pentru ceasurile de mana condensatorul de acord are valoarea de 120 pF.Attached File  IMGP0011.JPG   215.57K   24 downloadsAttached File  IMGP0012.JPG   947.36K   23 downloads[attachment=12350
:attachment]

Pentru ceasurile de perete condensatorul  este de 220pF.Attached File  IMGP0021.JPG   803.79K   21 downloads Attached File  IMGP0019.JPG   281.22K   22 downloads Attached File  IMGP0049.JPG   801.53K   15 downloads


Pentru cele cu afisaj digital (cazul nostru) condensatorul este de 2.2nF.Attached File  IMGP0061.JPG   1.07MB   28 downloads Attached File  IMGP0055.JPG   858.76K   23 downloads Attached File  IMGP0045.JPG   1.12MB   20 downloads Attached File  IMGP0050.JPG   301.62K   36 downloads Attached File  IMGP0022.JPG   150.04K   25 downloads

Condensatorii SMD au fost masurati cu un capacimetru,la ceilalti valoarea este vizibila.

Attached Files


Edited by bit 61, 09 June 2006 - 18:56.


#41
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
In primul rand vreau sa iti multumesc pt. poze, dar din ce vad eu acolo, pe doua condensatoare scrie 222. Poate nu vad eu bine ... . N-ar fi mai sigur daca le-ai masura si pe acelea ?.

Edited by toteeu, 10 June 2006 - 00:50.


#42
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
222 nu este capacitatea, ci este un cod de marcaj specific condensatorilor.

#43
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
notatia 222 corespunde valorii de 2,2 nF.

#44
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Reactualizez un topic vechi cu o intrebare noua:

Am cumparat de la supemarket de la o retea germana un ceas de perete analog  . E cu DCF-77 . LA prima initializare bine inteles ca nu a receptionat nimic si a trecut in mod ceas cu quartz si l-am potrivit. La mine in Campina se mai sincronizeaza sporadic ceasurile pe dcf 77 noaptea pe vreme innorata . Ceasul meu de mina a facut ultima sincronizare pe 27.05. Azi noapte si ceasul de perete s-a sincronizat . Problema e ca s-a sincronizat cu o ora in urma acum arata ora 8:31 in loc de 9:31. Ceasul are doua butone doar: sincronizare automata unul si sincronizare manuala altul.  Nu am gasit nimic in instructiunile lor, foarte sumare de altfel, despre stabilirea unei zone orare si poate a orei de vara/iarna.  Stie cineva cum s-ar putea convinge un astfel de ceas sa vina la ora corecta . Nu imi place solutia cu scurcircuitat antena sa mearga tot timpul pe quartz

Edited by Paul_l, 02 June 2012 - 08:34.


#45
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Eu le-am scos indicatorul orar si le-am mutat cu 1 ora inainte.
Deci in loc de 12 sa arate 13 ,de exemplu.
Si atunci intotdeauna cind se sincronizeaza (unde locuiesc de obicei acest fapt se petrece intre 1 si 5 AM ,cer senin)
arata ora locala  si nu pe cea de la Frankfurt.
Ora de vara /iarna  o selecteaza automat.

#46
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
MUltumesc de raspuns. Solutia era simpla dar daca ne-am deformat gindirea cu programari , setari , etc. nu mai vedem solutiile simple mecanice .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate