Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

unde gasesc miliampermetru?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
As vrea sa cumpar de undeva un miliampermetru din ala care se foloseste pt vu-metre.Imi trebuie la o schema de voltmetru,un miliampermetru de 2-10mA.Am cateva vu-metre de la un mag Kashtan shi Majak,dar nu stiu ce valoare au. Pe unde se gasesc de cumparat? sau stie cineva valoarea celor pe care le am?

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postaugustin87r, on Jun 6 2006, 01:22, said:

As vrea sa cumpar de undeva un miliampermetru din ala care se foloseste pt vu-metre.Imi trebuie la o schema de voltmetru,un miliampermetru de 2-10mA.Am cateva vu-metre de la un mag Kashtan shi Majak,dar nu stiu ce valoare au. Pe unde se gasesc de cumparat? sau stie cineva valoarea celor pe care le am?
''Valoarea '' unui miliapermetru se determina printr-o masuratoare comparativa folosind un alt miliapermetru=multimetru... :)
Adica se inseriaza cele doua instrumente si se aplica o tensiune mica 3-5V prin intermediul unui potentiometru. Cand miliapermetrul de masurat ajunge cu acul la capat de scala se citeste indicatia de pe multimetru...
Uzual un miliampermetru cu ac  folosit la VU-metre are o sensibilitate de 0.1- 10mA.
Potentiometru se alege astfel incat sa nu depasim curentul maxim admis prin aplicarea tensiunii externe.
De exemplu
3-5V/0.1mA=30-50K deci practic un potentiometru de 47 K.

#3
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mersi mult de indicatie,nu stiam chestia asta.
Eu am 4 vu-metre,dar sunt perechi si nu as vrea sa descompletez o pereche ca fac unul din ele voltmetru. De cumparat se gasesc?unde?spuneti-mi pe net cum sa caut.

Daca nu gasesc, am sa imi calc pe inima si am sa descompletez fie vu-metrele de Kashtan ,fie cele de Majak.

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
sa inteleg ca nu prea se gasesc?

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaugustin87r, on Jun 7 2006, 09:34, said:

sa inteleg ca nu prea se gasesc?
...poti sa intelegi ca cele cateva persoane care acceseaza site-ul nu au mai cumparat asemenea componente. :)
Uneori e o idee sa folosesti instrumentul dintr-un voltmetru chinezesc de ''2 lei''. Astea se gasesc prin targuri...

#6
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
m-am gandit si la ideea asta ca parca nu ma lasa inima sa descompletez o pereche de vu-metre rusesti, arata prea bine, iar un multimetru chinezesc nu e departe e pretul de 2lei,la fel ca acuratetea, de fapt, precizia e de 2 lei vechi  :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate