Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#109
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de la centala analogică la un telefon public câte fire veneau: 2 sau 3?  :huh:   Pentru posturile publice (semipublice) existau contori în centrală, nu?
Telefoanele alea publice albastre, cu monedă, cu taste şi display L.C.D. mergeau numai la centrale digitale, nu?

#110
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Venea un "jeg" de brida (fier zincat) pana la telefonul public = 2 fire.
Din pacate,tot pe acest "jeg" din fier zincat... este distribuit Internet in mediul rural dar si urban... ADSL!
Desi apreciez Romtelecom pe partea de Internet fix,zic totusi ca este timpul de trecere mai rapida la FTTB,FTTH si modernizarea retelei in general.
ADSL-ul este baza si aceasta va mai fi o perioada de timp,asta este!

#111
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Tehnicul 1970, nu fi nedrept,nu trebuie sa generalizezi, cel putin fttb există, În orase, poate chiar si ftth. În mediul rural si poate si in orase, mai sînt însă multe locuri care "nu au acoperire" . Deci trebuie făcute investiţii. Lasă că poate totuşi fac alţii şi acoperă ei golul. Spui că pe secţiunea de intenet fix stau bine. Aşa o fi. Eu unul nu am motive să-i laud. În ce priveşte serviciile lor, relaţiile cu clienţii, dispozitivele de la ei mi se par cel puţin jenante , penibile , ridicole, cum mai vrei, deci proaste. Cum spuneam,da  fttb, ei şi ? La ce mi-a servit? IPTV, a devenit oroarea şi teroarea acestei case. STB-ul de la ei, un dezastru. Firmware update? Din cîte am văzut pe alte forumuri e cu ceree la ei. Internet? Nu ştiu, nu am flux prea mare de date ca să aflu. Cert e că, la un moment dat când nu ştiu ce nu mai mergea de loc, am zis eu atunci că este din cauza WIndows XP+Internet explorer, am refacut conexiunea prin telefon mobil-tethering, şi, surpriză, acum funcţionau bine şi Windows şi Internet explorer. Iar dacă am vrut să pun un router suplimentar , n-a mers, nenoorocitul lor de router nu poţi să-l pui cu una cu două să fie transparent, bridge adică, iar pentru ca ei să-ţi dea setările corecte,pentru bridge pe routerul lor,  trebuie să plăteşti. Am reuşit singur dar nu-mi place cum merge, mai trebuie ceva, deocamdată am renunţat. Pe urmă, telefon fix la ce mai trebuie dacă ai un număr suficient de minute pe mobil?. Poate ţi-ai dat seama, nu sînt genul care renunţă uşor sau pentru care intrebarea DE CE? nu mai există. Dar pe de altă parte de ce trebuie să descopăr eu unele lucruri cînd de fapt serviciile pe care le plăteşti ar trebui să funcţioneze pur şi simplu. Le plăteşti şi să fii sănătos, ai semnat de primire, ai dat banii poţi să-ţi spargi capul cu ele pentru ei nu mai exişti, Hai să zicem că mie-mi place să caut dar multe alte mii de clienţi nu ştiu sau nu vor să facă asta. Iar ei în loc să vină în întâmpinarea dorinţelor clientului, abia aşteaptă să-l trimeată la plimbare să scape de el, după ce au pus mâna pe el desigur. . Fapt pentru care le doresc faliment uşor şi cu cât mai multe dureri. Iar eu să găsesc o metodă, deşi nu cred, de a scăpa de ei cu cât mai puţine costuri înainte de sfârşitul perioadei contractuale. O spune un fost angajat Romtelecom. Revenind la subiect, cele două fire zincate nu erau peste tot, era şi mai rău, veneau şi cabluri cu mai multe fire de cupru dar izolate cu hârtie şi impregnate în parafină. Toate înfăşurate într-o bandă de cauciuc.Un cauciuc  excelent pentru o praştie de mare putere. La publice la alea vechi, cred că mai venea un fir, . Era pentru 110V alternativ, pentru electromagnetul care încasa fisa. În centrala PC pe ramura de 110 aveau o lampă de balast, un bec de 110 dar care nu avea uzură programată. Două becuri din alea le-am pus la un lift unde au stat cam 10 ani până am pus altceva, deşi nu erau încă arse. Iar la un lift în cabină vă daţi seama cam în ce regim de on-off funcţionează. Fabricate de Bell

Şi încă ceva, la posturile publice, deci numere cu w sau x existau contori în centrală, se făcea o corelare între numărul de impulsuri şi monedele încasate. Orice telefon, public sau de domiciliu cu tastatură digitală MF nu era compatibil cu CTA Penta Conta, bazată cum se ştie, pe relee.Deci toate aele publice mai noi erau conectate la CTD.

#112
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Povestea cineva că totuşi a reuşit să păcălească un telefon public cu monede (din ăla clasic, cu disc) că era desfăcut şi tot mişca acele relee de încasare a monedei sau le ţine blocate. Asta prin 1990.
Dar la cele albastre cu monede (cele cu taste) erau cumva doar 2 fire?  :huh:

#113
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
Pe ala cu fise vorbeam prin 1990 in posta in Sibiu cate o ora pe zi moka.

#114
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cum procedai?  :huh:

#115
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la o linie telefonică actuală se poate conecta cu sistem de taxare un telefon public cu monede, modelul clasic, cu disc.

#116
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Adica te intereseaza sa iti pui telefon public acasa.
Da, se poate in doua feluri:

1. Contract cu Romtelecom pentru o linie telefonica cu taxare
2. Pe o linie normala, fara taxare, folosindu-se autotaxarea. Asta inseamna obligatoriu smartphone si sigur va fi scump.

Autotaxarea este facuta de softul telefonului care pe baza analizei numarului format aplica tarifele. Metoda se poate sa nu mai fie atat de ptecisa datorita faptului ca acum exista numere portate.

@Tehnicul1970 brida de care vorbesti tu mai sus nu se mai foloseste de foarta multa vreme la Romtelecom. Este foarte usor sa te uiti pe stalpi si vei vedea numai circuite pe brida autopurtata, Cu 0,5 sau 0,7.

#117
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 21 mai 2014 - 00:15, said:

Despre contori ce să spun, erau rame cu toţi cei 20.000 de contori, din aceia ca în poză. Unele centrale mai vechi ca de ex. Sud-2 (doar 8000 de abonaţi) avcea contorii la Repartitor. Du-te vino pe scări. După care s-au pus în centrală. Corupţia funcţiona însă şi acolo. Corupţia e un bun naţional. Naţiunea e de corupţi iar din ea se nasc elitele ccorupţiei mai ales din cei 70%. E din totdeauna,e peste tot, e la orice nivel, e-n cele ce maine vor rîde la soare. De ce spun asta. Erau rari electromecanicii care nu "ţineau" nişte contori. Am avut şi eu o vreme după care m-am lăsat, uitam, n-aveam timp, eram cu gândul la inovaţiile mele.  La unii cunoscuţi le ţineai contorul pe 0 convorbiri. Înainte de perioada de fotografiere îi dădeai căteva impulsuri pe firul c sa nu vină pe listele de trafic 0, iar ei vorbeau în draci. La asta primeai cîte ceva , poate era un medic, profesoara de la şcoala copilului, vecina de la 3, vînzătoarea de la carne sau  alimentară, mătuşa, vărul, prietenul strungar şi multe altele. Unii aveau liste întregi. Mie cînd şi cînd clientul îmi aducea acetonă pură. După care m-am lăsat iar apoi s-au desfiinţat contorii şi n-a mai mers. Ne-au luat şi numerele de verificări cele cu 49 şi 99 şi gata.


#118
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostANTYR, on 01 iulie 2014 - 06:51, said:

Ce intelegi prin rame ?
Erau randuri, de fapt un singur rand care continea 10 rame.
Pe o rama erau 1000 de contori.
O rama incepea cu suta 0 din mia 0 si se termina cu suta 9 din aceasi mie de abonati.Ca exemplu ca tot zici ca ai lucrat in Giurgiului ,
primul contor din 681(spun bine prefixul ca nu mai tin minte?) era 681 00 00 iar ultimul 681 09 99 pe mia 0 nu-i asa?
Contorii magnetici sau inlocuit cu sitemul "Call Collection" prin 96-97.
Ps. In ce perioda ai lucrat in Giurgiului?

#119
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 21 mai 2014 - 15:22, said:

Nu nu avea legătură cu partidul. Ei te puteau supraveghea oricum dacă-şi puneau mintea. Publicele nu puteau fi sunate pentru că nu aveau numerotaţie. Ce cifre formezi ca să apelezi un număr care W sau X ultima cifră?. Dar po'i să iei ton şi sî lansezi un apel de pe un asfel  de număr.Iar în acel moment poţi fi şi supravegheat. Supravegherea se făcea oricum rudimentar şi mîrleneşte. Exista camera de supraveghere, jos lîngă repartitor. LA un moment dsat într-o noapte am găsit o cheie de yala care se potrivea la acea cameră. Aveam un kg de chei de la cineva. Bine că n-am intrat. Am aflat că aveau un microcontact la uşă şi se teleporta imediat o echipă. Deci camera cu magnetofoane era lîngă repartitor. De regulă şeful de repartitor cu care puneai ei numere la înregistrat era şi ciripitor. Omul lor. Noi habar nu aveam care sînt cei urmăriţi. Cîteodată ne suna "cheia 77" Ăsta era omul lor din Victoria. e punea să urmreşti cîte un număr să-i spui pe cine a sunat.Destul de rar. Mi s-a întâmplat şi mie " ...sînt locotenent cutare de la ...L-ai urmărit?
-DA.
-Ştii cu ce număr vorbeşte
-DA
-Spuneti-mi numărul.
-Nu va spun nimic. ..
-O sa ai probleme.Ştii cine sînt eu?
-Tocmai că nu ştiu cine sînteţi deci nu vi-l spun, îl trec în PV de predare şi vi-l dă mâine şeful de centrală" şi nu l-am dat.BUn . Puteau fi posturi publice şi cu numerotaţie normală s-ar fi putu suna. Erau însă facute din marker să nu poată fi sunate şi pe urmă nu aveau nici sonerie.

Piesa cu disc era la operatoare, n-am avut de-a face cu asta, nu stiu mare lucru.

La începuturi era OK. Centralele automate din diverse oraşe cu timpul s-au înmulţit. La noi joncţiunile spre CTA Interurban automat erau foarte ocupate trafic destul de mare dpre direcţia aia. Mă întreb, nu am fost niciodată, cum era la interuban la Victoria unde se concentrau toate centralele din Bucureşti spre toate oraşele din ţară. Cred că era un balamuc mai rău ca-n 7A Nu cunosc amănunte despre zonele de taxare, preţurile erau într-adevvăr mari, mană cerească pentru preamult-vorbitori să cunoască pe cineva într-o centrală. Şi nu era singurul comerţ, cei din Pentaconta mai făceau comerţ şi cu comenzi la casele de comenzi pentru alimente. Cum am mai spus corupţia, şpaga şi delaţiunea le avem în sînge, adînc în codul genetic. Dintre noi cei proşti dar mulţi ies elitele corupţiei. DNA se luptă cu morile de vînt acum şi pururea şi-n vecii vecilor. Cum spunea şi femeia cu barbă dar despre altceva: Sîntem de neoprit
Urmareai "injuriosul" cand te suna cheia 77, pe intrare sau pe iesire.
Numerele cu X si W le verificai cand , verificai adaptorii de posturi publice.
Afacerea cu casele de comenzi era simpla mutam nr. casei de comenzi pe un 49 sau 99 cu strapuri si faceam comenzi.
Camera aia de supraveghere era tot un repartitor .

#120
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 23 mai 2014 - 00:51, said:

Pt. Dodi1965 care probabil a fost reglor.
Aşa e empilajele noi nu rezistau la prea mult reglaj. Dar şi paletele, furca de la BO. Instrumentul pentru înlocuirea paastilelelor, contactele de la mfx din marker, de la rf din registru şi multe altele . Singurul releu  la care nu se umbla şi nu se regla niciodată, contorul magnetic din markeri. Să fi văzut însă cum erau cele belgiene de la Sud-2. O încîntare.Tot întrebase cineva, centralele cele mai vechi erau cele mai bune ca echipament. Yic de PC desigur.
Desigur era vorba despre nenorocitele de concentratoare. CIneva spunea ceva mai sus ce se întîmpla cînd cădea tensiunea. Păi mureau. Erau alimentate local. Trebuiau eventual izolate trunchiurile să nu facă probleme în centrală. Centralele mari aveau acumulatori proprii şi grup electrogen.
Dadarlat
Relativ complicate. Totul are o logică Şi depinde de fiecare, e ceva subiectiv. DAcă ai mintea deschisă şi avidă de cunoştinţe, totul se dezvăluie şi nu pare complicat. Depinde şi cine explică Manualele au multă informaţie redundantă. Teorii şi principii bune în sine. Dar din care nu vei afla de exemplu de ce registrul nu finalizeaza conexiunea la un alimentator local. Nu contează ce înseamnă. DAcă cineva ştie să dea la o parte informaţia redundantă şi să-ţi explice esenţialul, e altceva. Chiar eşti curios să afli cum funcţiona o centrală PC?. Ai grijă ce-ţi doreşti că s-ar putea să ţi se întâmple. Dar e nevoie de ceva timp. Şi nu cred că avem loc pe acest forum. Iar dacă n-ai văzut niciodată un multiselector e un pic şi mai greu, trebuie să ţi-l descriu şi pe ăla.Dar dacă vrei cu-adevărat...
Djl
Mi se pare că vocea era pe bandă magnetică. În circuit închis. Dar foarte precis nu ştiu. Cabluri coaxiale între centrale nu ar fi avut nici un rost nici la Rotary nici la pentaconta. La rotary comunicarea se fĂcea în curent continuu. La PC se făcea în frecvenţă audio, transmiţător-joncţiune-registru, maxim 2000Hz. La ce bun deci un cablu ecranat. Mai mult, cablurile între centrale nu erau ca cele din centrală, erau nişte amărîte de fire de cupru înfăşurate, fiecare fir, cu o hîrtie parafinată. Rudimentare rău. Şi totul în carcasă de plumb. Subterane
/
Comunicarea se facea in MF ,? de fapt nu comunicarea intre abonati ci intre echipamente.
Transmitatorul tau MF lucra cu registrul MF din centrala distanta nu? (prin jonctiuni de iesire si de intrare)

View PostChivu-Constantin, on 30 mai 2014 - 16:04, said:

Da sânt chestiuni diferite. DAr nici într-o situaţie nici în alta nu se înregistra absolut tot. La ce le-ar fi servit? Multă informaţie inutilă. Erau anumite persoane vizate potenţial periculoase. Nu uitaţi că duşmanul lor nu era numai poporul erau şi organizaţii de spionaj, organizaţii teroriste, secte religioase,studenţi străini de fapt colectori de informaţii under cover si ce-o mai fi fost, dar care continuă şi acum. Deci inregistrau probabil orice comunicaţie a unei persoane vizate. Ori cei enumeraţi erau destui. Nu se plictiseau şi nu aveau timpi morţi ca să asculte şi persoane oarecare, absolut obişnuite.
Pe de altă parte acele telexuri din centrale erau folosite doar pentru sistemul lor de scris şi achiziţie de date nu transmiteau nimic niciunde.Existau contorii pentru fiecare abonat dar existau şi multe reclamaţii prin care nu se recunoşteau convorbirile efectuate. Sau unii care aveau depăşiri. Aceştia se puneau o perioadă, cam 5 zile, la observaţie. Se înregistra traficul, niciodată conţinutul convorbirii, nici nu aveam tehnologia necesară,sistemul era totuşi unul cu relee. Se chema SV16 parcă, şi permitea conectarea a 16 abonaţi. Erau cam 4 deci 4x16 abonaţi. Asta pînă a venit sistemul electronic cu calculator. Call Colection.Atunci s-au schimbat multe.
SV32 in Bucuresti (nu stiu in provincie) dimineata la 5 se descarcau SV-urile nu?

View PostChivu-Constantin, on 01 iunie 2014 - 17:09, said:

Corespunde cu ce mi-aduc aminte, în sensul că după ce au avut pachet majoritar grecii au angajat un PDG american şi au pus capăt căpuşării. Aproape toate rudele,, toate personajele cu biluţe grele şi nasuri în vânt,şefi de departamente, şefii şefilor, directori, totr felul de fiţoşi cu un cuvânt greu de spus, au crezut că e un vis urât din care totuşi se vor trezi, la un moment dat s-au trezit însă că nu-şi mai regăsesc postul pe noua schemă de organizare. Pam-pam!!Încetul cu încetul personalul a-nceput să se subţieze. Au înghiţit găluşca şi n-au avut ce face. Iar unii, cum am mai spus, dăduseră taxa să cumppere postul bieţii de ei. Cu cât mai sus cu atât mai mult. Noi ceilalţi am plecat prin 2005. Prin anii 90 ne-au tras o ţeapă în sensul că au organizat cursuri pentru centrale digitale. Cei cu nasuri în vânt au luat bani buni pe chestia asta. Am fost inspirat iaraşi şi am fost printre puţinii care nu s-au dus la cursuri. Deşi eram printre cei care le-ar fi priceput mult mai uşor, mă ocupam şi de electronică în paralel. Am avut dreptate. Cursurile nu au mai servit la absolut nimic. Nimeni din PC cu acele cursuri nu a trecut la digitale. Au plecat toţi. Digitalele nu aveau nevoie şi nu erau prevăzute cu personal de întreţinere. Au organizat şi examene înainte de marea plecare. Vor rămâne cei mai buni, au zis. Aiurea. EU unul am luat o notă foarte mare, singurul şef de tură care a luat 10. Întrebări ticluite, test grilă. Dar conform bancului "da bă, dar la ce i-a servit?" M-am p...pe el de 10.
Cum ar fi o epurare ca asta la Oltchim, la Hidroelectrica, Nuclear Electrica si altele.de stat.? N-o să vedem aşaceva. Mie-mi place să povestesc, nu stiu dacă sînt informaţii care mai interesează pe cineva. Ce-mi pare foarte rău acum e faptul că nu am păstrat diverse obiecte PC. Deşii cheile de la magazia de componente de schimb erau la mine.  Ce interesante ar fi fost acum!!!
Deci tu nu ai facut P90-ul ,nu ?
Ba da eu am trecut din analogica in digitala , facusem toate cursurile inclusiv cel de la Timisoara la Alcatel.
Dar m-am intors inapoi in Analogica ,pentru ca pierdusem la bani si la libere.

#121
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Da ANTYR aşa erau organizaţi contorii, am zis rame la modul generic. Erau de fapt ca şi la alte centrale cu două multiple, două rânduri mai mici spate în spate, cu toţi contorii. Sau puteau fi incluşi în rânduri întregi unde era şi superviziunea şi ETLD-ul şi ce se mai nimerea. Prefixul la CTA Giugiului era 685-686 la Giugiu 1 şi 629 la GIugiu 2. Am lucrat la Giurgiu1 15 ani cam până prin 2003 iar apoi în Militari 1 până la prima mare "epurare" cînd am plecat "de bună voie"

#122
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Urmăream ce ne dădea cheia 77 până la număr , nu avea absolut nici o importanţă pentru noi dacă era pe intrare sau ieşire. MAi grav era ca erau nopţi cu persoane care nu ştiau să urmărească un număr,ei nu ştiau de fapt PC şi cum se realiza o conexiune.
Personal ma feream ca de dracu de verificări de numere, de posturi publice sau de joncţiuni. Decât dacă trebuia neapărat. W şi X nu se verificau în mod specific ci adaptorii de posturi publice.
DA dar nu puteai să muţi numărul casei de comenzi pe un 49 decât dacă avea număr în propria centrală. Era vorba mai ales de casele de comenzi cu număr în Victoria.
Sigur că acea cameră pentru supravegheaţi era tot un repartitor mai mic. Dar acolo intra numai "alesul" . Eu nu am avut nici cea mai mică umbră de curiozitate să văd cum arată şi ce conţine nici barem după lovitura de stat a lui Iliescu când s-au desfiinţat
Aşa cum ai spus era comunicarea, registrul local angaja joncţiune de ieşire şi transmiţător, transmiţătorul angaja joncţiune de intrare, joncţiunea de intrare angaja registru de intrare(MF)O dată stabilită această legătură începea transmisia. Primele trei cifre existau deja, erau transmise rapid, Pentru celelalte se aştepta să-şi mai scoată mitocanu deştu din nas să mai formeze cîte o cifră, timp în care organele de comandă stăteau angajate. Aveam în plan să reglementez problema asta, să se facă toate selecţiile după ultima cifră. N-am mai avut timp, era o modificare destul de mare. La nivelul de care spuneam era vorba numai de comunicare între organe abonatul în acest timp aştepta şi aştepta pentru că în vreuna din cele două centrale unul din toate acele organe nu funcţiona.

#123
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 08:48, said:

Da ANTYR aşa erau organizaţi contorii, am zis rame la modul generic. Erau de fapt ca şi la alte centrale cu două multiple, două rânduri mai mici spate în spate, cu toţi contorii. Sau puteau fi incluşi în rânduri întregi unde era şi superviziunea şi ETLD-ul şi ce se mai nimerea. Prefixul la CTA Giugiului era 685-686 la Giugiu 1 şi 629 la GIugiu 2. Am lucrat la Giurgiu1 15 ani cam până prin 2003 iar apoi în Militari 1 până la prima mare "epurare" cînd am plecat "de bună voie"
Giurgiu care era aia de la Drumul Gazarului nu ?
Iar Militari 1 cea de la Lujerului? sau care Miltari era ?
L-ai avut cumva sef de centrala pe Danu la militari ?
Eu am lucrat in Titan 1 ,SUD-EST 3 , Alcatel Vitan  iar apoi am trecut la echipa de la Routine-Test.
Bine am fost detasat prin mai multe centrale ,de exemplu am stat vreo 6 luni in Piata Sudului care era o catstrofa de centrala.
La Piata Sudului am inlocuit selectoarele din cautatorii de registri.
Numai tin minte inainte de revolutie Giurgiului apartinea de Sectia IV Titan sau de Drumul Taberei a lui madam Bunea?

#124
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 09:30, said:

Urmăream ce ne dădea cheia 77 până la număr , nu avea absolut nici o importanţă pentru noi dacă era pe intrare sau ieşire. MAi grav era ca erau nopţi cu persoane care nu ştiau să urmărească un număr,ei nu ştiau de fapt PC şi cum se realiza o conexiune.
Personal ma feream ca de dracu de verificări de numere, de posturi publice sau de joncţiuni. Decât dacă trebuia neapărat. W şi X nu se verificau în mod specific ci adaptorii de posturi publice.
DA dar nu puteai să muţi numărul casei de comenzi pe un 49 decât dacă avea număr în propria centrală. Era vorba mai ales de casele de comenzi cu număr în Victoria.
Sigur că acea cameră pentru supravegheaţi era tot un repartitor mai mic. Dar acolo intra numai "alesul" . Eu nu am avut nici cea mai mică umbră de curiozitate să văd cum arată şi ce conţine nici barem după lovitura de stat a lui Iliescu când s-au desfiinţat
Aşa cum ai spus era comunicarea, registrul local angaja joncţiune de ieşire şi transmiţător, transmiţătorul angaja joncţiune de intrare, joncţiunea de intrare angaja registru de intrare(MF)O dată stabilită această legătură începea transmisia. Primele trei cifre existau deja, erau transmise rapid, Pentru celelalte se aştepta să-şi mai scoată mitocanu deştu din nas să mai formeze cîte o cifră, timp în care organele de comandă stăteau angajate. Aveam în plan să reglementez problema asta, să se facă toate selecţiile după ultima cifră. N-am mai avut timp, era o modificare destul de mare. La nivelul de care spuneam era vorba numai de comunicare între organe abonatul în acest timp aştepta şi aştepta pentru că în vreuna din cele două centrale unul din toate acele organe nu funcţiona.
Da aveam nr . de la casa de comenzi in centrala,blocam" la si lb" releele de abonat si faceam strap intre "abc-ul nr. casei de comenzi cu abc-ul unui 49 sau 99 depinde in ce suta era numarul casei.
Cand operatoarea de la casa comenzi ridica receptorul ea avea ton ,dar nu stia ca numarul era transferat pe un nr de verificari de al nostru.
Sau cu routine-testul de jonctiuni iesire.
E mai era registrul local angaja si traductorul care dadea codul directiei de iesire ,dar in mod simplu este cum spui.
Ba dupa trei cifre (dupa selectia de linie) daca nu o formai pe a patra sa inceapa selectia de grup dupa cateva secunde te arunca in tonalitate sau in ocupat.
Organele de comanda registri ,transmitatori ,markeri stateau agatati doar daca era deranjament.

#125
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Aproximativ aşa. Nu se făcea strap si la firul c  dar era nevoie de mutat si firul de marcaj ,m, pentru ca apelul de sosire sa vina pe acel 49 iar operatoarea sa aibe totusi ton cum ai zis.Sau să-i muţi ab-ul cu totul din cadrul  ei pe acel 49. Era mai simplu din repartitorul firelor m din marker-ul de linie. Sigur că RL angaja mai multe organe dar intrebarea era relativ la relaţia transmiţător-registru de intrare. Stiu cum funcţiona o PC dar nu am mai vrut să intru în prea multe amănunte. Deşi cineva la un moment dat în trecut a pus o astfel de întrebare. Prima era însă selecţia  de grup nu cea de linie. Timpul de ocupare al registrului era controlat de doua cadenţe de cîte 30 de secunde. Dacă nu mai formai cifre sau o selecţie nu mergea după intervalul ăsta se elibera RL şi tot lanţul. Celelalte organe aveau şi ele diverse tipuri de temporizări
Noi făceam la casele de comenzi cu numere de la Victoria, cu routine-testul, nu aveam în Giurgiului numere de case de comenzi. Şi slavă domnului deserveam un număr important de clienţi.

#126
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Deci să înţeleg că blocaţi unele apeluri spre casele de comenzi sau cum?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate