Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Şi i-aţi prins pe vreunii "în acţiune"? Nu ştiam că unora le trecuse prin minte aşa ceva!
Deşi topicul (threadul) e despre centralele anaologice, îmi permit să întreb un lucru despre centrale digitale (asta dacă nu e secret de stat): cum sunt detectate cartelele false ce sunt băgate în telefoanele publice cu cartelă? Că la un moment dat se purtau cartele false, dar după un timp nu s-a mai putut... (din fericire pentru unii, din nefericire pentru alţii). Şi nu am înţeles de ce la telefoanele publice tarfiele convorbirilor erau mai mari  :huh:  (cel puţin în ultima vreme).
Şi tot în legătură cu telefoanele publice: cele cu disc, conectate la centralele analogice aveau cumva 3 cabluri: 2 pentru conectare, unul pentru semnlaizare. Sunt fericitul posesor al unui telefon public interurban "Electromagnetica" R.S.-72.110B  :) - poze aşia: http://forum.softped...18#entry5437400

Off-topic: fac postul 26.642  Pe vremuri, numărul meu de acasă începea cu 642. Acum e cu 252 şi nu mai e de la o centrală de cartier  :(

#74
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
@ Chivu-Constantin
Nu am fost numai reglor...In centralele mici din provincie nu eram
prea specializati, eram "policalificati" Posted Image
La angajare - am terminat un liceu de specialitate si am primit repartitie unde ma aflu si acum - am fost plimbat cateva luni in mai toate sectoarele tehnice : retea, frecveta, PABX, 7D, Penta urbana, Penta interurbana. La cea din urma am ramas vreo 10 ani. Faceam "de toate". Reglori buni erau putini, 2-3 pe judet, in general proveniti de la Teleconstructia care veneau sa ne ajute si de la care "furai" meserie. Si faceai ce puteai ca nu aveai scule, le confectionai singur. Cambroare facute din electrozi, plat tras la polizor etc.
Si nu numai la piese de schimb se facea economie, si la consumabile. Imi aduc aminte ca la sfarsitul anilor 80 am primit fir saritor care se rupea la rulare, avea putin cu in el.
@ djl
Telefoanele cu cartela sunt monitorizate de la un centru si de acolo pot fi detectate cartelele false.
Si tarifele sunt mai mari ptr ca sunt date in intretinere unei firme terte care trebuie sa manance si ea o paine, nu? Posted Image

"Nu ştiam că unora le trecuse prin minte aşa ceva!"
Romanul  e inventiv, te sperii ce le trecea prin minte atunci!
La telefonul care-l posezi se practica urmatoarea "metoda" de furt:
se introducea un burete legat cu ata sub clapeta unde cadeau banii. Trageai de ata si recuperai buretele cu o anumita suma :))

Edited by dodi1965, 23 May 2014 - 10:36.


#75
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ştiam că telefoanele publice tot de "RomTelecom" sunt întreţinute.
De metode de furat monede am mai auzit şi eu... se punea şi lipici la fanta în care se băgau cartelele la telefoane publice, ca să rămână cartela acolo şi să o fure cineva după aia; de aia aveam la mine o cartelă goală pt. probă... dar tot am păţit-o într-o zi când eram în grabă şi nu aveam din aia goală la mine.
În Judeţul Hunedoara câte centrale autimate erau? Am o carte de telefoane pentru judeţ, ediţia 1985.

#76
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Sînt unele informaţii care nu au cum să le ştie un fost angajat în PC sau la Interurban ca Dodi. Poate din auzite. Deşi poate nu are legătură cu subiectul, sfatul meu e să vă feriţi ca dracu de tămâie să faceţi abonament la Romtelecom. Mă refer la TV, telefonie, internet. Eu am comis prostia asta iar acum nu ştiu cum să fac să scap. Număr lunile care au mai rămas până la expirarea contractului.Pot veni cu detalii pentru cei care au în gînd
DJL
În acţiune poate să fi prins poliţia, nu ştiu. Pentru cel de la ZAP au cerut ordin de la judecătorie pentru ca respectivii să dea adresa numărului care era sunat astfel
Centralele digitale nu mai sînt prea tare legate de zona în care există fizic. De exemplu stau foarte aproape de centrala  Piaţa Sudului prefix 332 sau cam aşaceva. Dar am  număr cu 679 prefix. Pe care l-am folosit aşa de mult că habar nu am ce număr am. Şi l-am încărcat aşa de des că bateria a murit iremediabil şi nu se mai poate încărca. El e vechi de un an.

#77
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ai lucrat la ei şi vrei acuma să scapi de ei?  :w00t:  Eu mai am abonament de la ei, dar doar la telefonie. Că dacă pică curentul, merge telefonul  :)

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008
Chivu-Constantin, si eu am scapat de ei in 2012 si 2013, cate 1 abonament reziliat in fiecare an din cele 2 pe care le-am avut in 2 locatii, acasa taxa a fost mica din start fiind netul reziliat la timp, la magazin unde imi bagasera jegul lor de net pe gat a trebuit sa astept 2 ani ca sa scada taxa la un 500 lei rezonabil, am dat astfel 342 acasa si 432 la magazin.

Acum am doar telefoane fixe de RDS, iar curentul care pica doar cateva minute daca o face, e neintrerupt din data de 3 februarie 2014, merg oricum mobilele fara curent, cu exceptia culmea a Cosmote-ului in unele locatii ca Bumbesti Jiu-Gorj sau Susani-Valcea, in Slatina s-a intrerupt convorbirea pe Cosmote cand a picat tensiunea o jumatate de secunda in tot orasul pe 15 mai 2014.

#79
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
DJL
Păi am lucrat la ei, dar ce dacă. Politica lor acum e de păcălit populaţia să facă cum necum abonament. Păi pentru că am lucrat la ei m-am lăsat amăgit. Eu am nevoie de serviciile pe care le plătesc. Ca să mă hrănesc cu nostalgii uite, comunic cu voi, nu trebuie să plătesc. Îţi dau doar un mic exemplu, din păcate am mai multe. Ştiţi probabil că pe STB-ul lor nu poţi pune posturile în ordinea care vrei tu. Am întrebat unul de la tehnic de ce sînt puse aşa şi nu se pot rearanja după cum vrea fiecare. Eram în picioare cînd vorbeam, dar cînd mi-a răspuns am căzut în scaun, noroc că era pe aproape: CA SĂ NE FIE ŞI NOUĂ MAI UŞOR LA VERIFICĂRI. Deci eu pentru asta plăteam abonamentul. Şi nu ee sigurul motiv, cum am mai zis. Funcţional echipamentul e un jaf.Ori ei la început spun doar ce le place şi le convine, ce poate să facă nu şi ce NU poate să facă. La orice amărît de televizor poţi să aranjezi posturile cum vrei, la ei nu mai poţi. Toţi furnizorii de servicii sau de echipamente electronice vin în îtâmpinarea clienţilor, concurează pentru a le crea facilităţi pentru a-şi vinde produsul. Cînd l-am întrebat pe altul de ce sînt posturile alea fixe numerotate de la 101 şi discontinuu, li cum nimereşti pe tele comandă să tastezi pe întuneric 357 de exemplu, mai ales dacă eşti mai în vîrstă şi nu mai vezi bine fără ochelari, iar un răspuns ameţitor EI, LĂSAŢI CĂ VĂ OBIŞNUIŢI CU TIMPUL.Uite că nu m-am obişnuit, uite că nu vreau să mă obişnuiesc, număr lunile care mai sînt până să scap de ei. Şi poate chiar mai devreme dacă or fi nişte costuri rezonabile
Neaceaşcă
Pe mine m-ar interesa să scap înainte de termen, de expirarea perioadei contractuale. Pe urmă cei de la RDS au fost mai rapizi, au carduri pentru slot CI+. Dacă ai un TV mai nou nu mai e nevoie de STB de la ei, foloseşti facilităţile televizorului şi o singură telecomandă Pe de altă parte nici la Romtelecom nu mai e valabilă chestiunea cu funcţionarea telefonului chiar dacă tensiunea  e căzută decît dacă eşti în priză directă la centrală. DAcă eşti printr-un echipament de fibră optică, ăla-i alimentat local, rămîi fără tot cînd pică tensiunea. Eu oricum sfătuiesc pe oricine, dacă aveţi echipamente electronice mai scumpe, televizoare, calculatoare,etc. luaţi-le şi un UPS. DAi să zicem un 3-4 mii de lei pe un TV şi se duce dracu din cauza cîte unui imbecil de la Enel.


#80
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Eu am abonament RTC dar numai pe telefonie fixa. Am vechea linie, a lor, platesc in jur de 30 - 40 lei lunar si vorbesc extrem de putin pe fix. Insa imi mentimn acest abonament fiindca am cateva telefoane vechi cu disc si daca renunt la RTC n u le mai pot folosi. Pe liniile astea mai noi, gen RDS, suna, dar nu pot forma apelul, cu disc. Mi se pare ca e nevoie de nu stiui ce filtru, nu ma pricep. Asta e singurul motiv pentru care imi pastrez abonamentul la ei, dee dragul celor cateva telefoane vechi pe care le am, ca sa le mai pot folosi... Posted Image

Edited by dadarlat, 23 May 2014 - 16:56.


#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,800
  • Înscris: 14.10.2008
Chivu-Constantin-Eu am luat doar prelungitoare cu protectie, desi niciodata in viata mea nici aici, nici la bloc, nici la tara, nu mi s-a ars vreodata ceva.

Pai inainte de termen am reziliat si eu contractele, ala de acasa era doar telefonie februarie 2012-februarie 2014, reziliat iulie 2012-342 lei taxa; ala de la magazine era din iulie 2011 pana in iulie 2014-telefonie si net fara sa-i intreb, modem bagat pe gat-reziliat iulie 2013-432 lei taxa.

Nu scapi inainte de termen fara taxa, asteapta sa mai ramana 1 an din perioada si aia e cea mai mica taxa.

dadarlat-exista Pulse Tone Converters cu care poti forma la telefonul cu disc si pe o linie de RDS.

#82
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
SI aceste pulse-tone converters soimnt suficiente, adica nu mai trebuie si altceva ? Auzisem de nu stiu ce filtru, ca altfel se poate strica telefopnul cu disc.

#83
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Nu cred că un filtru e suficient ci ceva mai mult. Cum transformi un număr de impulsuri în curent continuu corespunzător unei cifre formate în echivalentul ei în frcvenţă audio. Fără un dispozitiv electronic cu componente active nu ai cum. Filtrele dacă nu sănt filtre active de regulă au numai componente pasive. Nu e suficient. S-ar putea să existe convertoare din pulsuri în DTMF De ex. http://www.oldphonew...-converter.html

#84
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Tocmai asta e că mie mi s-a întâmplat. La bloc. Am rămas fără nul, DIn csuzs lor. Becurile care erau deja aprinse au devenit supernove. Un video a murit. Un frigider şi un televizor la fel. După aceea au mai fost căderi de reţea de multe ori. DAr nu în halul ăla. La întrerupere să zicem că mai merge. La reconectare e periculos. Nu ştii cum vine.De obicei nu e nimic. Dar e  suficient să fie o singură dată.

#85
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu şi eu cum e cu întreruperile. Cuiva din zonă (prieten de-al tatălui meu) i-a luat foc casa din cauză că a luat foc televizorul la o revenire bruscă de tensiune! Şi a pierdut procesul! Dar asta e altă poveste...
Revenind la centralele noastre, cele de bloc ce sistem erau: Rotary sau Pentacross? Centralele automate (nu cele de cartier) aveau numai baterii acumulatoare sau şi generatoare? Când eram mic şi se lua curentul, mă întrebam cu de mai merge telefonul.

#86
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Centralele de bloc erau crossbar. acele CL 50 Concentratoare locale. Pe cateva perechi vorbeau 50 de abonaşi. Pe teoria probabilitatilor, niciodata nu vor vrea apel toti 50 o dată. DAr nu şi de Anul nou sau de 4 martie 77
Centralele mari aveau acumulatori. Erau de regulă la subsol o sală cu baterii. Centrala era alimentată de nişte redresori, cît de ct stabilizaţi cu aşa zisele amplificatoare magnetice. Ineficiente. Redresorii mergeau în tempon cu acumulatorii, în paralel. Acumulatorii erau cei care făceau o bună filtrare şi stabilizare a tensiunii. Eram alimentaţi cu -48V. Curentul cel mai mare. Sala de sus, registre şi unităţi de grup şi traductori, trensmiţătrori, ajungeau în condiţii de trafic, după amiaza la 7, la 1500amperi. Cănd cădea tensiunea, se mai adăugau automat încă 2 elemente la baterie, mai măreau un pic tensiunea. De asemenea se comuta şi maşina de apel pe cea de curent continuu. Mai eram alimentaţi şi cu 127V alternativ şi cu +48 continuu dar curanţi mai mici. Maşina de apel ne alimenta cu tonul de disc si cu tensiuea pentru sonerii una permanentă şi una intermitentă, 16Hz--75V, Acolo un element de baterie avea cam 1 mc, deschise, cu acid.

#87
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar Centrala Telegrafică Bucureşti era Rotary sau Pentacross?  :huh:
Există centrale diditale care să suporte serviciul telex?

#88
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din cuaza acelor contacte proaste avea loc ceea ce se numea popular "a făcut atingere", nu?

#89
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
"A făcut atingere" se referea de regulă când peste convorbirea ta se suprapunea o alta. Practic un scurt-circuit între două fire. Unul dintre firele a sau b de la un abonat cu cele similare de la alt abonat. Se putea intampla oriunde de-alungul traseului convorbirii. Contactele proaste in schimb, puteau provoca o auditie proasta sau nerealizarea conexiunii in majoritatea cazurilor

#90
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ţin minte că pe la începutul anilor trei de zero am încercat să sun de la mine de acasă (număr cu 642) la un număr cu 648 şi am format numărul de 10 ori şi nimic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate