Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#127
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Giurgiu 1 era cea din Dr. Găzarului , echipament să nu zic foarte bun dar bun. Militari 1 era cea de la Gorjului.Am fost o scurtă perioadă coşeg de serviciu cu DAnu cu care m-am înţeles foarte bine pentru că vorbeam aceeaşi limbă din punct de vedere tehnic. Giurgiului a trecut la Titan la destulă vreme de la lovitura de stat. (nu-i mai apuneţi revoluţie că n-a fost) Cînd am plecat de la madam Matei-Bunea ea a negociat cu Miloşescu dacă poate să-mi ofere postul de şef de centrală la Piscului. Nu a mers şi am venit la Piaţa Sudului la Unguranu+Henic. Cu dn. Ungureanu m-am înţeles perfect cu Henic nu. Probabil aflase de chestia cu postul de la Piscului şi credea că venisem să-i iau lui postul de şef de centrală Până la urmă am renunţat la apropierea de casă şi am revenit în Militari. Colectivul şi echipamentul se potriveau la Piaţa Sudului erau amândouă nişte mari mizerii. Nu mă interesa foarte tare postul de şef CTA dar la Piaţa Sudului nu puteam să-mi pun în aplicare ideile. Era cam stresant şi apăsător.  Îi cunoşteam pe unii de la Routine-test. Numele meu, deşi probbabil nu ar fi trebuit, e cel real.

Nu aveam de loc cum, tot la noroc, doar că norocul nostru era ceva mai mare cu routine-testul direct pe joncţiuni, ma rapid, transmisie directă, decât un abonat cu toate selecţiile şi aşteptările. Nu ştiu dacă ştii, dacă nu ştii âţi spun, ia legătura cu Apostolina dacă vrei să te bagi la procesul cu Romtelecom pentru grupa 2 de muncă la cei care au lucrat în PC şi nu numai.

Trebuia să mă adresez direct la ultimul răspuns Acesta era şi relativ la cel care întreba  dacă blocam apelul spre casa de comenzi. Nu aveam cum, apeluri veneau în continuare. Doar că pentru scurt timp schimbam numărul casei de comenzi cu unul ştiut doar de noi şi doar atunci. Până prindeam 2-3-5-10 comenzi după care totul revenea la noemal. Asta numai în centralele în care erau instalate numerele acelor case de comenzi. În rest, din alte centrale, apel normal dar mai scurt, mai rapid şi mai direct, deci cu şanse de reuşită ceva mai mari, cu acel routine-test. Altfel nu ar fi mers, numerele de la casele de comenzi erau foarte solicitate şi mai tot timpul ocupate.

#128
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 12:33, said:

Aproximativ aşa. Nu se făcea strap si la firul c  dar era nevoie de mutat si firul de marcaj ,m, pentru ca apelul de sosire sa vina pe acel 49 iar operatoarea sa aibe totusi ton cum ai zis.Sau să-i muţi ab-ul cu totul din cadrul  ei pe acel 49. Era mai simplu din repartitorul firelor m din marker-ul de linie. Sigur că RL angaja mai multe organe dar intrebarea era relativ la relaţia transmiţător-registru de intrare. Stiu cum funcţiona o PC dar nu am mai vrut să intru în prea multe amănunte. Deşi cineva la un moment dat în trecut a pus o astfel de întrebare. Prima era însă selecţia  de grup nu cea de linie. Timpul de ocupare al registrului era controlat de doua cadenţe de cîte 30 de secunde. Dacă nu mai formai cifre sau o selecţie nu mergea după intervalul ăsta se elibera RL şi tot lanţul. Celelalte organe aveau şi ele diverse tipuri de temporizări
Noi făceam la casele de comenzi cu numere de la Victoria, cu routine-testul, nu aveam în Giurgiului numere de case de comenzi. Şi slavă domnului deserveam un număr important de clienţi.
Corect ,ce spui fara strap pe "c" nu aveam nevoie de contorizare.
Cu routin-testul era mai greu (adica trebuia sa formeze de mai multe ori pina prindea liber)
Da ai dreptate prima era selectia de grup si pe urma selectia de linie (am cam uitat).
Asta cu cadentele ce spui sunt lucruri de finete ,asa este.
Banuiesc ca si la voi majoritatea habar nu aveau unde sunt.
Mai tii minte ce verificari faceai noaptea ?
Mie de obicei , cand eram de noapte imi dadeau in brate lista cu deranjamente care nu reusisera alti sa le scoata.
Ai fost testor nu? si eu.

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 13:17, said:

Giurgiu 1 era cea din Dr. Găzarului , echipament să nu zic foarte bun dar bun. Militari 1 era cea de la Gorjului.Am fost o scurtă perioadă coşeg de serviciu cu DAnu cu care m-am înţeles foarte bine pentru că vorbeam aceeaşi limbă din punct de vedere tehnic. Giurgiului a trecut la Titan la destulă vreme de la lovitura de stat. (nu-i mai apuneţi revoluţie că n-a fost) Cînd am plecat de la madam Matei-Bunea ea a negociat cu Miloşescu dacă poate să-mi ofere postul de şef de centrală la Piscului. Nu a mers şi am venit la Piaţa Sudului la Unguranu+Henic. Cu dn. Ungureanu m-am înţeles perfect cu Henic nu. Probabil aflase de chestia cu postul de la Piscului şi credea că venisem să-i iau lui postul de şef de centrală Până la urmă am renunţat la apropierea de casă şi am revenit în Militari. Colectivul şi echipamentul se potriveau la Piaţa Sudului erau amândouă nişte mari mizerii. Nu mă interesa foarte tare postul de şef CTA dar la Piaţa Sudului nu puteam să-mi pun în aplicare ideile. Era cam stresant şi apăsător.  Îi cunoşteam pe unii de la Routine-test. Numele meu, deşi probbabil nu ar fi trebuit, e cel real.

Nu aveam de loc cum, tot la noroc, doar că norocul nostru era ceva mai mare cu routine-testul direct pe joncţiuni, ma rapid, transmisie directă, decât un abonat cu toate selecţiile şi aşteptările. Nu ştiu dacă ştii, dacă nu ştii âţi spun, ia legătura cu Apostolina dacă vrei să te bagi la procesul cu Romtelecom pentru grupa 2 de muncă la cei care au lucrat în PC şi nu numai.

Trebuia să mă adresez direct la ultimul răspuns Acesta era şi relativ la cel care întreba  dacă blocam apelul spre casa de comenzi. Nu aveam cum, apeluri veneau în continuare. Doar că pentru scurt timp schimbam numărul casei de comenzi cu unul ştiut doar de noi şi doar atunci. Până prindeam 2-3-5-10 comenzi după care totul revenea la noemal. Asta numai în centralele în care erau instalate numerele acelor case de comenzi. În rest, din alte centrale, apel normal dar mai scurt, mai rapid şi mai direct, deci cu şanse de reuşită ceva mai mari, cu acel routine-test. Altfel nu ar fi mers, numerele de la casele de comenzi erau foarte solicitate şi mai tot timpul ocupate.


#129
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Da, de test m-am ocupat, deşi verificările de rutină nu-mi plăceau de loc. DAr când le făceam totuşi, le făceam foarte minuţios.Mie-mi plăceau exact acele chestii de fineţe. Şi am făcut destule modificări. De exemplu modificări esenţiale în rotine-testul de RL. El simula transmisia, am făcut-o să fie reală, şi să poată răspunde la cererea registrului de intrare distant de a retransmite de la cifra a doua. SAu unitatea de grup local să facă prima încercare. ruta directă dar şi a  doua încercare, ruta ocolitoare, dintr-o singură angajare. Cu modificări serioase la markerii de grup, la relelele SK, la registrele locale. Nu mai ştiu dacă nu era ceva şi pe la secţiunile secundare. Nici eu nu mai ştiu multe din păcate. Oricum mai aveam multe idei, multe mocificări şi optimizări în sertar. E doar o neânsemnată şi infimă problemă: nu mai am PentaConta. A mai fost o poveste interesantă şi când am făcut modificarea pentru registrul de intrare pentru trecere de la 7 la 6 cifre. Modificarea făcută de mine cu încă un coleg de la G1 a fost adoptataă de madam Matei. Voiculescu nu  fost de acord şi noi în secţia 4 care deja o făcusem a trebvuit să o dăm înapoi şi să o facem pe cea a lui Sebeşanu al vostru. Am aflat după ani mulţi că Geogescu de la Rahova a riscat şi a lasat-o pe cea facută de noi. Şi care nu numai că era mai simplă dar s-a dovedit că a fost şi fiabilă, folosea un releu nefolosit, AW, culmea prevăzut chiar pentru asta cumva. Alte vremuri. Nimic nu e veşnic.
LA verificări de noapte era obiceiul ăsta ca impostorii şi habarniştii să-ţi plaseze cu lejeritate ce nu ştiau ei. MAi ales dacă găseau şi vreun imbecil de şef de centrală la fel ca ei.  Printre altele, două, poate chiar singurele, motive pentru care nu am reuşit să fiu şef de centrală a fost faptul că urma să fac o ierarhie a salariilor strict după criterii de competenţă, şi erau mulţi necalificaţi cu salarii mari, apoi în virtutea acestei idei nu eram genul care să dau şpagă ca să ocup un post. Ori fiecare post avea preţul său.

#130
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 13:17, said:

Giurgiu 1 era cea din Dr. Găzarului , echipament să nu zic foarte bun dar bun. Militari 1 era cea de la Gorjului.Am fost o scurtă perioadă coşeg de serviciu cu DAnu cu care m-am înţeles foarte bine pentru că vorbeam aceeaşi limbă din punct de vedere tehnic. Giurgiului a trecut la Titan la destulă vreme de la lovitura de stat. (nu-i mai apuneţi revoluţie că n-a fost) Cînd am plecat de la madam Matei-Bunea ea a negociat cu Miloşescu dacă poate să-mi ofere postul de şef de centrală la Piscului. Nu a mers şi am venit la Piaţa Sudului la Unguranu+Henic. Cu dn. Ungureanu m-am înţeles perfect cu Henic nu. Probabil aflase de chestia cu postul de la Piscului şi credea că venisem să-i iau lui postul de şef de centrală Până la urmă am renunţat la apropierea de casă şi am revenit în Militari. Colectivul şi echipamentul se potriveau la Piaţa Sudului erau amândouă nişte mari mizerii. Nu mă interesa foarte tare postul de şef CTA dar la Piaţa Sudului nu puteam să-mi pun în aplicare ideile. Era cam stresant şi apăsător.  Îi cunoşteam pe unii de la Routine-test. Numele meu, deşi probbabil nu ar fi trebuit, e cel real.

Nu aveam de loc cum, tot la noroc, doar că norocul nostru era ceva mai mare cu routine-testul direct pe joncţiuni, ma rapid, transmisie directă, decât un abonat cu toate selecţiile şi aşteptările. Nu ştiu dacă ştii, dacă nu ştii âţi spun, ia legătura cu Apostolina dacă vrei să te bagi la procesul cu Romtelecom pentru grupa 2 de muncă la cei care au lucrat în PC şi nu numai.

Trebuia să mă adresez direct la ultimul răspuns Acesta era şi relativ la cel care întreba  dacă blocam apelul spre casa de comenzi. Nu aveam cum, apeluri veneau în continuare. Doar că pentru scurt timp schimbam numărul casei de comenzi cu unul ştiut doar de noi şi doar atunci. Până prindeam 2-3-5-10 comenzi după care totul revenea la noemal. Asta numai în centralele în care erau instalate numerele acelor case de comenzi. În rest, din alte centrale, apel normal dar mai scurt, mai rapid şi mai direct, deci cu şanse de reuşită ceva mai mari, cu acel routine-test. Altfel nu ar fi mers, numerele de la casele de comenzi erau foarte solicitate şi mai tot timpul ocupate.
Danu fusese sef de centrala in Piscului ,ala era bolnav de Penta a plecat in 2000 de acolo in Miltari (de fapt l-a zburat Milosescu dupa o cearta pe o femeie)
Nea Mitica Ungureanu lucrase la Teleconstructia el era tare pe partea de linie.Nu toti se intelegeau cu nea Mitica Ungureanu.Cu nea Mtica am lucrat la Piata Sudului inainte sa-i dea drumul prin 86 (am lucrat la testul preliminar)
Am auzit si eu de chestia cu grupa de munca . Ce Apostolina se ocupa?
Apostolina a fost primul meu sef de centrala .Ala a fost numai in Titan 2.
Acum unde mai are sediul Romtelecom Bucuresti stii cumva?

#131
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 14:07, said:

Da, de test m-am ocupat, deşi verificările de rutină nu-mi plăceau de loc. DAr când le făceam totuşi, le făceam foarte minuţios.Mie-mi plăceau exact acele chestii de fineţe. Şi am făcut destule modificări. De exemplu modificări esenţiale în rotine-testul de RL. El simula transmisia, am făcut-o să fie reală, şi să poată răspunde la cererea registrului de intrare distant de a retransmite de la cifra a doua. SAu unitatea de grup local să facă prima încercare. ruta directă dar şi a  doua încercare, ruta ocolitoare, dintr-o singură angajare. Cu modificări serioase la markerii de grup, la relelele SK, la registrele locale. Nu mai ştiu dacă nu era ceva şi pe la secţiunile secundare. Nici eu nu mai ştiu multe din păcate. Oricum mai aveam multe idei, multe mocificări şi optimizări în sertar. E doar o neânsemnată şi infimă problemă: nu mai am PentaConta. A mai fost o poveste interesantă şi când am făcut modificarea pentru registrul de intrare pentru trecere de la 7 la 6 cifre. Modificarea făcută de mine cu încă un coleg de la G1 a fost adoptataă de madam Matei. Voiculescu nu  fost de acord şi noi în secţia 4 care deja o făcusem a trebvuit să o dăm înapoi şi să o facem pe cea a lui Sebeşanu al vostru. Am aflat după ani mulţi că Geogescu de la Rahova a riscat şi a lasat-o pe cea facută de noi. Şi care nu numai că era mai simplă dar s-a dovedit că a fost şi fiabilă, folosea un releu nefolosit, AW, culmea prevăzut chiar pentru asta cumva. Alte vremuri. Nimic nu e veşnic.
LA verificări de noapte era obiceiul ăsta ca impostorii şi habarniştii să-ţi plaseze cu lejeritate ce nu ştiau ei. MAi ales dacă găseau şi vreun imbecil de şef de centrală la fel ca ei.  Printre altele, două, poate chiar singurele, motive pentru care nu am reuşit să fiu şef de centrală a fost faptul că urma să fac o ierarhie a salariilor strict după criterii de competenţă, şi erau mulţi necalificaţi cu salarii mari, apoi în virtutea acestei idei nu eram genul care să dau şpagă ca să ocup un post. Ori fiecare post avea preţul său.
Vezi ca ai incurcat de la 6 la 7 cifre.
SK-urile erau releele de marcaj ,aveai firul "m" pe ele, eu le aranjasem sa pacales ETLD-eul.
Nu eu eram in sectia IV , si Sebesan nu era al nostru el era la Routine-test .
Stiu modificarea pe registrele MF . Eu cand am facut modificarile am lasat prima varianta ,nu am vrut sa o fac pe a lui Sebesan.
Si au mers bine mersi registrele pina sa dezafectat centrala (asta se intampla in Sud-Est 3 cea cu 620)

#132
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Danu a venit mai întâi la Militari 1, l-a luat madame Matei cu limba scoasă. Miloşescu a cam amestecat relaţiile personale cu meseria. Eu tocmai atunci am plecat din Militari. Pe fondul găurii de la Piscului madame Matei a încercat să-l convingă pe Miloşescu să-mi dea mie postul ăla, la vremea aia parcă aşa o chema. N-a mers. era probabil pentru altcineva. Madame Matei mă cunoştea de mult, âmi rămăsese un pic datoare, avea conştiinţă şi ştia cine ştie meserie şi cine nu. A fost nevoită la un moment dat să dea cadou postul de şef de centrală din Giurgiului unui impostor imbecil care habar nu avea Penta Conta.El s-a ales cu postul eu cu diabetul din cauza nervilor. Şi am şi plecat.  Oricum  la Piscului au pierdut un foarte bun meseriaş atunci.
Nea Mitică a lucrat într-adevăr la linie, dar de la Teleconstrucţia la întreţinere e ceva distanţă, l-am prins o dată că susţinea o aberaţie cât China de mare, l-am lăsat în pace că mai erau unii de faţă. Spun asta pentru că exista mitul că la linie nea Mitică ştie absolut tot.  
Apostolina gestionează, se ocupă un avocat.
Credemă ştiu extrem de bine ce sînt SK-urile, dar ele fac marcajul pt. SS grup local. În schimb ETLD-ul măsoară traficul la joncţiuni cu ajutorul firelor "t" Fapt pentru care chiar sînt curios cum făceai. Ce-i drept am uitat multe amănunte, ceva vag parcă-mi umblă prin cap în legătură cu asta.
Sebeşan, nu mai ştiu de unde venea, e cum spui tu, nu mai contează. Totuşi sînt curios, ai spus că lucrai unde la vremea aceea? Deci şi la SE3 a rămas acea modificare cu AW, de unde o aveaţi oare? Pentru că noi am facut-o eu cu Scutaru, nu ştiu dacă-ţi spune ceva numele, am fost cu ea la Suciu, am discutat şi despre traductori să ne gândim la modificarea lor dar să utilizăm rd-urile, vroia el aşa nu cu rg, a zis că-i bună cea pentru registre, dar să vedem ce zice şi Sebeşan, care doar nu era fraier să zică cum că ar fi mai bună a noastră, mai simplă, mai puţine fire,cheltuieli mai mici dar şi ore mai puţine. Şi atunci madame Matei a făcut un conclav de şefi de centrală, şi a hotărât ca la secţia 4 se face modificarea Chivu-Scutaru. Era şi chestie de orgoliu. La scurt timp, noi apucasem s-o terminăm, a venit Voiculescu şi a zis că nu, o facem pe a lui Sebeşan dă fie la toţi la fel. Iar chestie de orgoliu, ăla era inginer, noi nu. Interesnt e însă modul prin care a ajuns şi la voi. În care centrală? Şi mai ales faptul că cineva a lăsat-o să funcţioneze. Eu eram convins că numai la Georgescu la Rahova s-a întâmplat asta. La un moment dat l-am prins pe Necula dacă-l ştii, că făcea spionaj economic, dar trecuse deja destulă vreme de la modificarea registrului MF. Idei care erau pe hârtie sau chiar puse în practică în Giurgiului le "vindea" în secţia Titan de unde venise el. Nostim şi distractiv, dar la vremea aia nu gândeam chiar aşa. Care-i numele tău adevărat? poate chiar ne cunoaştem.

#133
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţineţi minte că se puneau lacăte la unele telefoane de la instituţii ca să nu faci adiţionale? Dar uneori degeaba se puneau, că dacă băteai cum trebuie în furcă, puteai forma numărul   :naughty:  (centrala intrepreta acele întreruperi ca implusuri de formare a numărului).

#134
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
DA, trebuia sa bati destul de repede in furca pentru ca registurl local care avea niste relee cu temporizare pentru asta(rf, rj, rh) sa simta bataia in furca rapida ca pe un tren de impulsuri urmat de pauza echivalentă cu revenirea discului. Cu putina indemanare puteai sa vorbesti chiar si interurban daca numarul acela nu avea respectiva restricţie din centrală. Esenţial era însă să ai ton de disc, deci acces la un registru local, altfel nu mergea şmecheria asta

#135
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi dau seama că dacă telefonul din instituţie era cu centralistă de instituţie nu mergea faza aia! Cel mai greu erau cu cifra 0 din câte am auzit.

#136
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Evident cifra 0 sau 9 erau cele mai grele, trebuia sa baţi repede şi să şi numeri de 10/9 ori. La centralista băteai degeaba dar cum am zis asta era valabil doar daca aveai ton de disc. Altfel nu funcţiona.

#137
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 01 iulie 2014 - 22:41, said:

Danu a venit mai întâi la Militari 1, l-a luat madame Matei cu limba scoasă. Miloşescu a cam amestecat relaţiile personale cu meseria. Eu tocmai atunci am plecat din Militari. Pe fondul găurii de la Piscului madame Matei a încercat să-l convingă pe Miloşescu să-mi dea mie postul ăla, la vremea aia parcă aşa o chema. N-a mers. era probabil pentru altcineva. Madame Matei mă cunoştea de mult, âmi rămăsese un pic datoare, avea conştiinţă şi ştia cine ştie meserie şi cine nu. A fost nevoită la un moment dat să dea cadou postul de şef de centrală din Giurgiului unui impostor imbecil care habar nu avea Penta Conta.El s-a ales cu postul eu cu diabetul din cauza nervilor. Şi am şi plecat.  Oricum  la Piscului au pierdut un foarte bun meseriaş atunci.
Nea Mitică a lucrat într-adevăr la linie, dar de la Teleconstrucţia la întreţinere e ceva distanţă, l-am prins o dată că susţinea o aberaţie cât China de mare, l-am lăsat în pace că mai erau unii de faţă. Spun asta pentru că exista mitul că la linie nea Mitică ştie absolut tot.  
Apostolina gestionează, se ocupă un avocat.
Credemă ştiu extrem de bine ce sînt SK-urile, dar ele fac marcajul pt. SS grup local. În schimb ETLD-ul măsoară traficul la joncţiuni cu ajutorul firelor "t" Fapt pentru care chiar sînt curios cum făceai. Ce-i drept am uitat multe amănunte, ceva vag parcă-mi umblă prin cap în legătură cu asta.
Sebeşan, nu mai ştiu de unde venea, e cum spui tu, nu mai contează. Totuşi sînt curios, ai spus că lucrai unde la vremea aceea? Deci şi la SE3 a rămas acea modificare cu AW, de unde o aveaţi oare? Pentru că noi am facut-o eu cu Scutaru, nu ştiu dacă-ţi spune ceva numele, am fost cu ea la Suciu, am discutat şi despre traductori să ne gândim la modificarea lor dar să utilizăm rd-urile, vroia el aşa nu cu rg, a zis că-i bună cea pentru registre, dar să vedem ce zice şi Sebeşan, care doar nu era fraier să zică cum că ar fi mai bună a noastră, mai simplă, mai puţine fire,cheltuieli mai mici dar şi ore mai puţine. Şi atunci madame Matei a făcut un conclav de şefi de centrală, şi a hotărât ca la secţia 4 se face modificarea Chivu-Scutaru. Era şi chestie de orgoliu. La scurt timp, noi apucasem s-o terminăm, a venit Voiculescu şi a zis că nu, o facem pe a lui Sebeşan dă fie la toţi la fel. Iar chestie de orgoliu, ăla era inginer, noi nu. Interesnt e însă modul prin care a ajuns şi la voi. În care centrală? Şi mai ales faptul că cineva a lăsat-o să funcţioneze. Eu eram convins că numai la Georgescu la Rahova s-a întâmplat asta. La un moment dat l-am prins pe Necula dacă-l ştii, că făcea spionaj economic, dar trecuse deja destulă vreme de la modificarea registrului MF. Idei care erau pe hârtie sau chiar puse în practică în Giurgiului le "vindea" în secţia Titan de unde venise el. Nostim şi distractiv, dar la vremea aia nu gândeam chiar aşa. Care-i numele tău adevărat? poate chiar ne cunoaştem.
Nu stiu exact drumul lui Danu dupa ce a plecat din Piscului (stiu ca a plecat in Militari,dar nu stiu care din ele) ,Danu fusese sef CTA in Piscului iar sef de Obiectiv in Piscului era Ionescu Aurel .Danu a plecat in 2000 din Piscului ,iar in locul lui a ramas Lupescu (care era seful reglorilor) pina in 2001 cand a venit Codrea Alexandru de la Sud-Est 3 iar in 2002 s-a inchis penta.
Pe Necula il cunosc daca este ala pe care il stiu eu.
Eu cunosc un Necula (tipul era mai brunet) ,era inginer (student cand l-am cunoscut) si lucra in Berceni. Dupa ce a terminat stiu ca a plecat in Giurgiului.
Necula inainte de 89 a fost secretarul UTC  pe sectia IV Titan ,era o sluga ordinara UTC-ista.
Sectia IV era sectia Titan ,unde sef era Milosescu (in aia am lucrat eu). Eu iti spun ca la Sud-Est 3 am facut prima modificare (eu am facut toate MF-urile) , dupa ce le terminasem mi-a venit modificarea lui Sebesan ,iar eu nu am vrut sa o mai fac .

View PostChivu-Constantin, on 11 iulie 2014 - 08:04, said:

DA, trebuia sa bati destul de repede in furca pentru ca registurl local care avea niste relee cu temporizare pentru asta(rf, rj, rh) sa simta bataia in furca rapida ca pe un tren de impulsuri urmat de pauza echivalentă cu revenirea discului. Cu putina indemanare puteai sa vorbesti chiar si interurban daca numarul acela nu avea respectiva restricţie din centrală. Esenţial era însă să ai ton de disc, deci acces la un registru local, altfel nu mergea şmecheria asta
Depindea si de reglajul (rf ,rj,rh) erau releele de numerotatie ,era foarte greu sa faci o conexiune doar batand in furca..

#138
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
În ce-l priveşte pe Necula da "asta este 300 de porc" ca sa citez reclama de la TV care nu e prea departe de realitate nici de personajul de care discutăm. Am avut multe "polemici" cu acel Necula. Fără să maoi fie membru la ceva avea totuşi comportamentul de slugă. DUpă aceea s-a înscris la un moment dat la PNŢCD. Cum au făcut mulţi alţi impostori, informatori, observatori sau chiar cadre pe care-i vedem azi dându-ne lecţii de moralitate. Cu bataia in furca ţinea şi de reglaj şi de dexteritate şi de memorie desigur. Până la urmă reuşeai.

Nu neg faptul că la SudEst ai facut acea modificare, si la noi cea a lui Sebesan a venit ulterior. EAu spun că acea modificare a migrat sau a fost deturnata cumva de la Giurgiului. Inainte de a se face ceva noi ne-am prezntat cu ea la Suciu, la director. În acel moment din pacate era deja angajat acolo si Necula. Pe de alta parte nici nu am facut un mare secret din chestiunea respectiva poate chiar din contra şi  aveam si diverse alte relatii cu alti baieti destepti din alte centrale sau de la RT, din cei reali desigur nu din astia noi de astazi.

#139
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdjl, on 07 iulie 2014 - 00:50, said:

Mai ţineţi minte că se puneau lacăte la unele telefoane de la instituţii ca să nu faci adiţionale? Dar uneori degeaba se puneau, că dacă băteai cum trebuie în furcă, puteai forma numărul   Posted Image  (centrala intrepreta acele întreruperi ca implusuri de formare a numărului).

Si ce e asa grozav? Se poate si acum ... Posted Image

#140
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 11 iulie 2014 - 14:01, said:

În ce-l priveşte pe Necula da "asta este 300 de porc" ca sa citez reclama de la TV care nu e prea departe de realitate nici de personajul de care discutăm. Am avut multe "polemici" cu acel Necula. Fără să maoi fie membru la ceva avea totuşi comportamentul de slugă. DUpă aceea s-a înscris la un moment dat la PNŢCD. Cum au făcut mulţi alţi impostori, informatori, observatori sau chiar cadre pe care-i vedem azi dându-ne lecţii de moralitate. Cu bataia in furca ţinea şi de reglaj şi de dexteritate şi de memorie desigur. Până la urmă reuşeai.

Nu neg faptul că la SudEst ai facut acea modificare, si la noi cea a lui Sebesan a venit ulterior. EAu spun că acea modificare a migrat sau a fost deturnata cumva de la Giurgiului. Inainte de a se face ceva noi ne-am prezntat cu ea la Suciu, la director. În acel moment din pacate era deja angajat acolo si Necula. Pe de alta parte nici nu am facut un mare secret din chestiunea respectiva poate chiar din contra şi  aveam si diverse alte relatii cu alti baieti destepti din alte centrale sau de la RT, din cei reali desigur nu din astia noi de astazi.
De cate ori ,nu m-a reclamat Necula pe mine la UTC.
Am avut certuri mari cu el pe tema asta.
Sa inteleg ca prima modificare pe MF a fost facuta de tine ,nu?
Eu pe prima am facut-o ,o primisem de la cineva de la routine-test,apoi a venit cea modificata de Sebesan. Eu deja o facusem pe prima si trebuia sa muncesc iar la ea ,asa ca am last-o pe prima ,mai ales ca la Sud-Est3 doar eu si cu inca un baiat am facut toate modificarile (reg.locale,reg.mf,transmitatori,traductori,jonctiuni,cuplori,plus transmitatori 7A) tot ce anecesitat modificare pentru 7 cifre.
Cea mai mare crima a fost in RI-urile de traductor ,am avut multe deranjamente din fabrica .
Apropo de batut in furca eu am incercat in fata registrului ,(luam ton direct din registru) si nu reuseam deloc sa formez.
Imi dadea numai balarii ,daca citeam cifratia pe releele de cifratie era complet diferit de ce vroiam eu ,oricum in 99% din cazuri ma arunca in tonalitatea de inexistent.

Edited by ANTYR, 11 July 2014 - 15:44.


#141
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Printr-un concurs de împrejurăro Necula a ajuns şef de centrală.Când s-a trecut la 7 cifre încă nu era el. Modificarea cu registrul MF e impropriu că am făcut-o eu pentru că am făcut-o împreună cu Scutaru. Din câte mi-aduc aminte Scutaru era prieten cu un tip din secţia 4 de la RT foarte bun în PC Poate chiar de pe la SE3.Adică venea pe la diverse centrale dar locuia prin zonă.Noi eram naivi si idealişti, nu tineam secrete chestiile astea. Nu neg faptul că poate chiar cineva de la voi să fi facut propria veresiune. DAcă a fost însă cea cu AW atunci asta era. Şi a mai făcut la fel şi Georgescu de la Rahova. Pe Necula l-am susţinut o vreme. Dar era o nulitate. Erau sedinţe pe chestii tehnice la secţie nu se ducea el, îi era frică, mă trimetea pe mine, el ce să facă acolo?A trecut ca prin urechile acului sa fie dat afara.Trebuiau modificate jonctiuni cu grup local ci tot. Mai erau 3 zile până la termen, Suciu cerea situaţia iar el ca organizator şi conducător nu făcuse nimic. A venit Milo, Necula desigur nu era, i-am promis că dau drumul la un fascicol de 30 de jonctiuni, trase de par pe jumatate din grupuri. Altfel o păţea şi el. Cu o altă ocazie mai înainte, unul la secţia 4 parcă,nu mai ştiu, sau cred că Est2, raportase niste modificări ca facute si nu erau, l-au dat afara direct.Nu puteai nici sa-l pacaleşti prea uşor pe Suciu,cunoştea bine meserie, se făceau măsurători de trafic în digitale şi te citea imediat. Am tras tare şi am scăpat până la urmă.DAr cu ocazia aia mi-am zis că Necula nu mai poate fi şef de centrală.

#142
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Da, mi-aduc aminte, modificarile la RI-urile de traductor au fost criminale. Dar la noi impostorii se băgau în faţă când era vorba de bani chiar dacă nu pricepeau nimic din ce făceau. Eu aveam marele avantaj ca facusem rost de un pistol de conectat electric la 110. Era bun oriunde numai la traductori nu. Îl aveam de la  Ichim Rodica de la Teleconstrucţia dacă-ţi spune ceva numele. Şi-l mai cunoşteam şi pe Ţuinea de la RT, probabil că-l ştii.
Cu bătutul în furcă mai ieşea câteodată dar rar nu aveam răbdare.

#143
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pe unde în centralele analogice erau 110 Volţi?  :huh:

#144
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
110 alternativ era la adaptorii de posturi publice, dacă nu cumva era tot 127 şi acolo. Pe urmă mai era 127 la releele de categorie din markerii de linie, la fiecare rînd 127 pentru scule. Nu mai mi-aduc aminte altele. Maşina de apel scotea mai mulţi curenţi speciali.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate