Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?
 Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

ANTYR

ANTYR

Active Member

• Grup: Members

View PostChivu-Constantin, on 12 iulie 2014 - 11:53, said:

Da, mi-aduc aminte, modificarile la RI-urile de traductor au fost criminale. Dar la noi impostorii se băgau în faţă când era vorba de bani chiar dacă nu pricepeau nimic din ce făceau. Eu aveam marele avantaj ca facusem rost de un pistol de conectat electric la 110. Era bun oriunde numai la traductori nu. Îl aveam de la  Ichim Rodica de la Teleconstrucţia dacă-ţi spune ceva numele. Şi-l mai cunoşteam şi pe Ţuinea de la RT, probabil că-l ştii.
Cu bătutul în furcă mai ieşea câteodată dar rar nu aveam răbdare.
L-ai cunoscut pe Cornel (Tuinea) ?
Eram prieteni buni ,si acum mai vorbim (bine nu am mai vorbit de vreo 6 luni,m-am intalnit cu fiisu intr-o zi)
Cornel Tuinea a fost primul meu sef de tura ,cand m-am angajat.
De curios ,cum te-ai angajat la Romtelecom (DTcMB cum ii spunea inainte) si in ce an.
Eu m-am angajat in 84 ,prin repartitie de la liceu ,facusem liceul lor.

Edited by ANTYR, 12 July 2014 - 19:53.

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Eu prin 70 şi...dracu mai ştie cât. Eu eram prieten bun cu Mihai Popescu, nu cred că-l ştii. A avut cerere de plecare din ţară. A reuşit până la urmă să plece. i-au dat paşaport după ce a vorbit la Europa Liberă despre el.Altfel n-ar fi mers  Era o maşină cu doi tovarăşi tot timpul la colţul străzii (Brânduşilor-Vitan) iar noi o ardeam pe petrecerri, decente, la el în curte, destul de des. La vremea aia lucram în Militari. Unul din cele mai excelente, unite şi chiar extravagante colective. Desigur la acele petreceri sau diverse excursii participa colectivul centralei. Atunci l-am cunoscut pe Ţuinea. Eram în relaţii bune cu el dar cam atât. Acel Popescu a plecat până la urmă cu toată familia. Din păcate la ceva vreme sotia lui nelegitima, cu care avea câţiva copii şi români şi americani, a murit.

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

În ce priveşte cum m-am angajat, simplu am fugit de la Electromagnetica, în sensul că într-o seară, m-am dus până-n poarta secţiei iar când am simţit mirosul de bachelită(a se citi coşmar) am făcut cale-ntoarsă şi gata . După care m-am prezentat la forţele de muncă şi am încălcat legea, am spus că nu am carte de muncă şi nu am mai lucrat nicăieri. Şi m-au trimes să mă calific drept reglor la Sud 2. Era şefă de centrală madame Matei-Bunea. După aia am trecut la test. Ca şef de tură, sau ca şef de centrală, am fost o foarte scurtă perioadă, eram un mic coşmar pentru reglori pentru că ştiam şi reglaj destul de bine. Şi pentru testori un pic pentru că mergeam pe principiul "nu pot cere altuia decât ceea ce pot face şi eu" plus clasificarea după competenţe. Ceea ce în naivitatea mea credeam că se va întâmpla în mod firesc după lovitura de stat din 89.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 13 iulie 2014 - 00:52, said:

Eu prin 70 şi...dracu mai ştie cât. Eu eram prieten bun cu Mihai Popescu, nu cred că-l ştii. A avut cerere de plecare din ţară. A reuşit până la urmă să plece. i-au dat paşaport după ce a vorbit la Europa Liberă despre el.Altfel n-ar fi mers  Era o maşină cu doi tovarăşi tot timpul la colţul străzii (Brânduşilor-Vitan) iar noi o ardeam pe petrecerri, decente, la el în curte, destul de des. La vremea aia lucram în Militari. Unul din cele mai excelente, unite şi chiar extravagante colective. Desigur la acele petreceri sau diverse excursii participa colectivul centralei. Atunci l-am cunoscut pe Ţuinea. Eram în relaţii bune cu el dar cam atât. Acel Popescu a plecat până la urmă cu toată familia. Din păcate la ceva vreme sotia lui nelegitima, cu care avea câţiva copii şi români şi americani, a murit.
Apartineai de sectia de Drumul-Taberei nu?
Cine era sef de sectie, Radu Stan sau Filoti ,ca eu ii incurcam care era sef.
Stiu ca unul era sef la Drumul-Taberii iar altul la CNT 2.
La mine la sectia IV Titan era sef de sectie coordonator Nicolof ,sef sectie schimb era Velea iar Milosescu era sef atelier (el raspundea de centrale)

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Era secţia 2 Dr. Taberei. Radu Stan era şef de secţie Adjuncţi au fost şi d.na Manea-Bunea-Matei..etc, a fost şi Voiculescu, şef de atelier, nu-l mai ştiu, oricum a facut un atac si a murit, nu era batrân. Pe Velea nu l-am văzut niciodată dar mulţi nu-l sufereau din câte auzeam, plus că din ce ştiu nu încăpea în liftul de la Victoria, iar dacă totuşi încăpea, liftul nu ducea sarcina.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 13 iulie 2014 - 10:30, said:

Era secţia 2 Dr. Taberei. Radu Stan era şef de secţie Adjuncţi au fost şi d.na Manea-Bunea-Matei..etc, a fost şi Voiculescu, şef de atelier, nu-l mai ştiu, oricum a facut un atac si a murit, nu era batrân. Pe Velea nu l-am văzut niciodată dar mulţi nu-l sufereau din câte auzeam, plus că din ce ştiu nu încăpea în liftul de la Victoria, iar dacă totuşi încăpea, liftul nu ducea sarcina.
Voiculescu ,cel care devenise director?
Nu stiu daca mai lucrarai ,cand l-au schimbat din functie ,dar l-au scos din birou cu politia sau cu jandarmi ca nu vroia sa-si paraseasca biroul.
Da Velea cred ca avea 200 de kile , a murit prin 2000.

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Cred că plecasem când l-au dat jos pe VOiculescu. Am auzit că s-a prăpădit şi el într-un accident. A fost trist atunci pentru mulţi şefi cu testicule multe şi grele când nu se mai regăseau pe mereu noile organigrame, ei obişnuiţi cu salarii uriaşe şi stăpâni incontestabili ai DTcMB. Voiculescu a fost propulsat director în cel mai pur stil comunist deşi la vremea aceea ne spărgeam în figuri că dăm jos comunismul.În spatele acestei figuraţii ei se instalau şi mai bine şi mai definitiv la putere, prin toate domenile şi la toate nivelurile. A avut numărul cel mai mare de voturi, pus de mulţime, nu după criterii de competenţă. Poate ar fi câştigat un eventual concurs atunci, dar nu l-a dat pentru că nu a existat. Iar noi cred că am fost şi atunci manipulaţi cum se întâmplă şi acum.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 13 iulie 2014 - 16:13, said:

Cred că plecasem când l-au dat jos pe VOiculescu. Am auzit că s-a prăpădit şi el într-un accident. A fost trist atunci pentru mulţi şefi cu testicule multe şi grele când nu se mai regăseau pe mereu noile organigrame, ei obişnuiţi cu salarii uriaşe şi stăpâni incontestabili ai DTcMB. Voiculescu a fost propulsat director în cel mai pur stil comunist deşi la vremea aceea ne spărgeam în figuri că dăm jos comunismul.În spatele acestei figuraţii ei se instalau şi mai bine şi mai definitiv la putere, prin toate domenile şi la toate nivelurile. A avut numărul cel mai mare de voturi, pus de mulţime, nu după criterii de competenţă. Poate ar fi câştigat un eventual concurs atunci, dar nu l-a dat pentru că nu a existat. Iar noi cred că am fost şi atunci manipulaţi cum se întâmplă şi acum.
Prin 2004 parca a murit Voiculescu.
Este adevarat ca de ziua lui toti sefi de centrale ,de obiective ,de compartimente puneau cel putin un 100-150 de ron ,pentru ai lua cadouri.
Am inteles ca strangeau cateva mii de euro .
L-ai cunoscut cumva?
Eu l-am cunoscut prin 93-94 (de fapt impropiu cunoscut).
In perioada accea Voiculescu si Suciu veneau sabata seara si se imbatau in Alcatel Vitan.
Alcatelul Vitan era in aceasi cladire cu Sud-Est 3(posta vitan cum o stie lumea).
.Noi Penta eram la etajele 4 si 5 iar digitala la 3 ,in sala unde fusese 622(7A)
Eram intr-o sambata de noapte ,liftul nu mergea si am luat-o pe scari ,cand la etajul 3 unde era Alcatelul ,il vad pe unu ca iese beat mort in patru labe din centrala. Am trecut pe langa el nestiind cine este (asta se intampla pe la 21.30 cand am venit eu la munca) ,pe la 1.30 ma trezesc in centrala cu soferul lui Suciu ca vine sa ma roage sa-l ajut sa-l duca jos pe Voiculescu ca e beat mort si nu se tine pe picioare ,m-am dus l-am ajutat ,si atunci am vazut ca ala care iesise in patru labe era Voiculescu. Suciu si Petrescu (seful din Alcatel) inca se tineau pe picioare .

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Petrescu sper că este altul decât cel pe care-l ştiu eu, un ţărănoi, mocofan, mitocan şi îngâmfat de prin Vaslui care credea că ştie PentaConmta. NU-i ştiu traseul, e posbill să fi ajuns şi pe la alte secţii.
Ba propriu nu impropriu , l-ai cunoscut la propriu cum era el, noi ceilalţi l-am cunoscut altfel. Fiecare contact al meu cu Voiculescu a fost neplăcut, rar dar neplăcut. Cu madam Matei mă înţelegesm însă foarte bine, aveam câteodată lungi discuţii cu ea, nu numai despre centrale, te miri ce altceva. O dată chiar a fost un pic penibil, am venit pe la 7-8 discuţia s-a prelungit până pe la 11, la ea în birou, ca să povestim despre câini şi alţi cai verzi pe pereţi. Când am ieşit era coadă în secretariat, vreo 10 perechi de ochi, şefi CTA, cheia 77, şeful de atelier, etc. s-au îndreptat întunecate şi crunte spre mine. Probabil le spusese secretara care mai intra când şi când, despre ce discutăm. Eu tot dădeam să plec dar madam Matei tot dezvolta subiectul sau deschidea altul. CU VOiculescu în schimb exact invers.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 14 iulie 2014 - 12:38, said:

Petrescu sper că este altul decât cel pe care-l ştiu eu, un ţărănoi, mocofan, mitocan şi îngâmfat de prin Vaslui care credea că ştie PentaConmta. NU-i ştiu traseul, e posbill să fi ajuns şi pe la alte secţii.
Ba propriu nu impropriu , l-ai cunoscut la propriu cum era el, noi ceilalţi l-am cunoscut altfel. Fiecare contact al meu cu Voiculescu a fost neplăcut, rar dar neplăcut. Cu madam Matei mă înţelegesm însă foarte bine, aveam câteodată lungi discuţii cu ea, nu numai despre centrale, te miri ce altceva. O dată chiar a fost un pic penibil, am venit pe la 7-8 discuţia s-a prelungit până pe la 11, la ea în birou, ca să povestim despre câini şi alţi cai verzi pe pereţi. Când am ieşit era coadă în secretariat, vreo 10 perechi de ochi, şefi CTA, cheia 77, şeful de atelier, etc. s-au îndreptat întunecate şi crunte spre mine. Probabil le spusese secretara care mai intra când şi când, despre ce discutăm. Eu tot dădeam să plec dar madam Matei tot dezvolta subiectul sau deschidea altul. CU VOiculescu în schimb exact invers.
Cred ca ala este ,era venit din Victoria un taran plin de aere de sef ,era tovaras cu Voiculescu de betie si de femei.
In materie de penta era varza (de fapt nu stiu daca lucrase in penta).
Nici in materie de Alcatel nu prea le avea , erau baieti acolo care-i dadeau clasa.
Prin 98-99 s-a imbatat cu Voiculescu in centrala ,s-au luat la cearta si l-a dat afara din centrala pe Voiculescu .L-a o saptamana dupa asta Voiculescu l-a dat afara. Am inteles ca se angajase pe urma la Dialog.
Ai prins cumva " Call-Collection-ul"?
La mine in centrala erau serverele centrale.

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Iar e valabilă reclama de la TV "da ăsta e, 300 de porc" Acest Petrescu ajunsese şi el în 89 primăvara sau 88, oricum de curând, şef de centrală la Giurgiului. Nu numai că era "inginer" dar cu nişte aere şi un nas pe sus de parcă era Dumnezeu. A venit o dată Radu Stan, eram la masă, şi ştii că nu aveam pauză de masă, crezi că s-a simţit să se ridice? Aşi. Radu Stan se-nvartea pe-acolo, boul la masă rumega mai departe. Era de o mitocănie şi o nesimţire greu de imaginat, şi desigur tot el dădea lecţii.Când a venit lovitura de stat nu ştiu cine cred că oficianta care era tare înfiptă a sunat a insistat, a venit madam Matei iar el a ajuns într-adevăr copil de mingi la Victoria. După care desigur după cum face orice impostor de nădejde, a avansat. Evident că s-a certat cu Voiculescu nici nu putea altfel mârlanu. Când a venit la telefoane a venit în practică în MIlitari. Acolo ţi-am spus ce colectiv era . Acest coate-goale nu avea cum să se integreze acolo, nu prea erau suportaţi ciripitorii. Un alt soi de Necula, ăla subversiv ăsta ofensiv. Dar la fel de mârşavi şi periculoşi. Idiotu ăsta nici pe madam Matei nu o respecta. Era supranumită "Doamna" şi chiar era. Viermele era misogin desigur.  Iar cu Doamna, nimeni dar absolut nimeni, nu se putea lăuda ca i-ar fi văzut vreodată picioarele. Todeauna nu am văzut-o decât în pantaloni. Iar când am cunoscut-o la Sud 2, mai tânără, arăta chiar foarte bine. Pe de altă parte cum dracu e posibil să se lipească vreo femeie de Petrescu. Ăsta când încerca să se aranjeze parcă mai rău strica, de ce vroia să arate mai frumos de-aia arăta mai urât ca şi Necula de altfel care mai era şi cam împuţit. Şi bietul de el îi cam sticleau ochii după una subţirică, frumuşică, darnică bine de fel, dar ghinion, numa' cu el nu. Şi cu Petrescu la fel.
Am prins Call Colection, de la început, am participat activ la construcţie şi punere în funcţiune. Am avut şi o dispută cu MIloşescu pe tema asta. Necula fiind nul,adică lipsa de răspundere a impostorului adevărat, a cerut propuneri de la şefii CTA pentru a verifica fiecare abonat cu fiecare registru. Cumplit. Iad. Metoda mea scurta binişor timpul. El nu, facem după metoda lui Cevdar parcă sau Apostolina nu mai ştiu. S-a dovedit că nu era eficientă şi încet şi pe nesimţite au venit la metoda cealaltă. Normal că n-a fost fraier să recunoască deşi era identic cu ce-i propusesem iniţial. Trufia. Unul din marile păcate, nu?

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 14 iulie 2014 - 15:08, said:

Iar e valabilă reclama de la TV "da ăsta e, 300 de porc" Acest Petrescu ajunsese şi el în 89 primăvara sau 88, oricum de curând, şef de centrală la Giurgiului. Nu numai că era "inginer" dar cu nişte aere şi un nas pe sus de parcă era Dumnezeu. A venit o dată Radu Stan, eram la masă, şi ştii că nu aveam pauză de masă, crezi că s-a simţit să se ridice? Aşi. Radu Stan se-nvartea pe-acolo, boul la masă rumega mai departe. Era de o mitocănie şi o nesimţire greu de imaginat, şi desigur tot el dădea lecţii.Când a venit lovitura de stat nu ştiu cine cred că oficianta care era tare înfiptă a sunat a insistat, a venit madam Matei iar el a ajuns într-adevăr copil de mingi la Victoria. După care desigur după cum face orice impostor de nădejde, a avansat. Evident că s-a certat cu Voiculescu nici nu putea altfel mârlanu. Când a venit la telefoane a venit în practică în MIlitari. Acolo ţi-am spus ce colectiv era . Acest coate-goale nu avea cum să se integreze acolo, nu prea erau suportaţi ciripitorii. Un alt soi de Necula, ăla subversiv ăsta ofensiv. Dar la fel de mârşavi şi periculoşi. Idiotu ăsta nici pe madam Matei nu o respecta. Era supranumită "Doamna" şi chiar era. Viermele era misogin desigur.  Iar cu Doamna, nimeni dar absolut nimeni, nu se putea lăuda ca i-ar fi văzut vreodată picioarele. Todeauna nu am văzut-o decât în pantaloni. Iar când am cunoscut-o la Sud 2, mai tânără, arăta chiar foarte bine. Pe de altă parte cum dracu e posibil să se lipească vreo femeie de Petrescu. Ăsta când încerca să se aranjeze parcă mai rău strica, de ce vroia să arate mai frumos de-aia arăta mai urât ca şi Necula de altfel care mai era şi cam împuţit. Şi bietul de el îi cam sticleau ochii după una subţirică, frumuşică, darnică bine de fel, dar ghinion, numa' cu el nu. Şi cu Petrescu la fel.
Am prins Call Colection, de la început, am participat activ la construcţie şi punere în funcţiune. Am avut şi o dispută cu MIloşescu pe tema asta. Necula fiind nul,adică lipsa de răspundere a impostorului adevărat, a cerut propuneri de la şefii CTA pentru a verifica fiecare abonat cu fiecare registru. Cumplit. Iad. Metoda mea scurta binişor timpul. El nu, facem după metoda lui Cevdar parcă sau Apostolina nu mai ştiu. S-a dovedit că nu era eficientă şi încet şi pe nesimţite au venit la metoda cealaltă. Normal că n-a fost fraier să recunoască deşi era identic cu ce-i propusesem iniţial. Trufia. Unul din marile păcate, nu?
Da ,asta era Petrescu.
Eu cunosteam foarte bine Call-Collection ,pentru ca la mine se facuse primele teste.
Eu am stat pe linga si am lucrat cu americanul de la Tadiran ,aveam parola de administrator si puteam sa intru in orice centrala.
Cevdar mi-a fost ultimul sef ,atit el cat si Apostolina nu le aveau cu Call Collection.
Eu in doua nopti am verificat tot echimamentul care tinea de Call Collection ,metoda mi-a dat-o americanul(ti-am spus aveam parola de administrator)
Prin 2002 cand m-am mutat in Titan 1 unde era sef de obiectiv Cevdar ,sa facut iar verificarea . Cevdar avea metoda lui batraneasca ,eu am facut pariu cu el ,ca pot verifica in 10 minute ce verifica el in 2 nopti . Bineinteles ca nu a vrut ,pina ia zis Mocanu ca e bine cum fac .Bineinteles ca a aflat si Milosescu ,iar Milosescu s-a ofticat ca eu aveam parola de acces superioara lui ,si m-a pus sa fac ca toti ceilalti.
In afara de cei de la Call Collection ,doar eu Ionescu Aurel si Mocanu aveam parole de administrare.

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Da o parola cu un astfel de nivel de acces ne-ar fi fost al naibii de bună, nu pentru Call Colection ci pentru Xcell., aveam mare nevoie de el să rescriu documentaţie, RI de joncţiuni, de ETLD, WD de registru cu modificări, de joncţiuni, şi multe altele. Când spuneam de acea metodă era vorba de test preliminar, până să se pună sistemul în funcţiune, cu telefonul, cu selecţie de grup şi tot restul, cu apel normal, Suciu vroia fiecare abonat cu fiecare registru. Dacă despre asta vorbeşti că se făcea cu Call COlection, e chiar interesant. PArola cu acel nivel aveaţi însă voi câţiva, toţi ceilalalţi făceau clasic.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 15 iulie 2014 - 00:32, said:

Da o parola cu un astfel de nivel de acces ne-ar fi fost al naibii de bună, nu pentru Call Colection ci pentru Xcell., aveam mare nevoie de el să rescriu documentaţie, RI de joncţiuni, de ETLD, WD de registru cu modificări, de joncţiuni, şi multe altele. Când spuneam de acea metodă era vorba de test preliminar, până să se pună sistemul în funcţiune, cu telefonul, cu selecţie de grup şi tot restul, cu apel normal, Suciu vroia fiecare abonat cu fiecare registru. Dacă despre asta vorbeşti că se făcea cu Call COlection, e chiar interesant. PArola cu acel nivel aveaţi însă voi câţiva, toţi ceilalalţi făceau clasic.
Da avantajul meu a fost ca la Sud-Est 3 sa instalat prima data pentru teste. Intai s-a conectat doar doua mii ,una normala si una cuplata ,plus ca eu am stat direct cu americanul. Cu el am facut pe miile alea doua toate testele.Normal eu nu trebuia sa am parola de nivelul ala ,dar americanul imi crease contul de administrator.
Verificarea era simpla ,avand cont de administrator eu puteam intra direct in echipamentul de Call Collection (placile acelea daca mai tii minte).
E ,eu verificam fiecare placa in parte din soft ,imi arata orice fir lipsa ,conexiune inversata sau atingere ,americanul imi aratase cum
Asa se putea verifica toate centralele in cateva ore ,nu cum a vrut Suciu si Milosescu.De exemplu eu de unul singur puteam verifica toate centralele de la mine fara sa ma ridic de pe scaun.
Si eu am zis prima oara sa verific tot asa ,cu telefonul pe fiecare cautator de registru si ce se mai verifica ,dar americanul a ras de mine zicandu-mi ca muncesc aiurea si pierd timpul.
Sistemul de operare care era instalat pe calculatoarele(terminalele) care le aveati in centrale era windows 95 iar calculatoarele dupa cate imi amintesc erau Pentium I sau II.
Nu aveai cum sa lucrezi in Xcell ,pentru ca nu se instalse Office-ul ,de fapt singurul soft instalat in afara de sistemul de operare era cel de Call Collection

Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

Junior Member

Ba să ştii că la noi era Xcell  din Office 97, Xcell şi Word. iar OS era Windoes NT 4.0 Am văzut o dată când a intrat Mocanu. La Piaţa Sudului chiar găsisem o metodă greoaie şi încurcată să deschidem un document xcell, nu eu , unul Mihai care era băiatul nu mai ştiu cui de la RT parcă, protejat al lui MIlo. Era cunoscut tatăl, bun meseriaş, ce păcat că nu mai mi-aduc aminte numele întreg. Din păcate îşi cam bătea joc de el, de fiu, Henic.
Verificarera era excelenta asa, eu care sânt avid cupă nou nici nu aş fi stat pe gânduri dacă ştiam sau dacă aveam posibilitatea asta. Nici eu nu sînt adeptul pierderii inutile de timp, câtuşi de puţin. Acum nu mai contează, a trecut, nouă însă din câte văd nu ne-a trecut. Unii, foşti impegaţi de mişcare sau controlori de trafic din Germania, deci de pe cealaltă planetă, făcuseră acasă, după ce au ieşit la pensie, un imens triaj cu un panou de comandă identic cu cel de la gară. SUte de garnituri de trenuri mergeau în background în toată casa, la un moment dat unul a scos un panou de protecţie din spatele WC-ului unde erau şi circulau diverse tipuri de trenuri pe numai 7-8 şine suprapuse. Era ceva imens. Cum ar fi să facem şi noi o PentaConta. CUm ar fi fost de fapt ca idioţii de la Romtelecom să fi făcut asta, să păstreze o PentaConta, cum fac alţii cu maşini, avioane, locomotive, cele reale desigur nu machete. Precis găseau o mulţime de amatori voluntari care s-o întreţină. Eu în locul lor i-aş fi dat şi câţiva abonaţi, low cost bineînţeles. DAr astea sânt idei pentru o cu totul altă lume din altă galaxie.

ANTYR

ANTYR

Active Member

View PostChivu-Constantin, on 15 iulie 2014 - 10:26, said:

Ba să ştii că la noi era Xcell  din Office 97, Xcell şi Word. iar OS era Windoes NT 4.0 Am văzut o dată când a intrat Mocanu. La Piaţa Sudului chiar găsisem o metodă greoaie şi încurcată să deschidem un document xcell, nu eu , unul Mihai care era băiatul nu mai ştiu cui de la RT parcă, protejat al lui MIlo. Era cunoscut tatăl, bun meseriaş, ce păcat că nu mai mi-aduc aminte numele întreg. Din păcate îşi cam bătea joc de el, de fiu, Henic.
Verificarera era excelenta asa, eu care sânt avid cupă nou nici nu aş fi stat pe gânduri dacă ştiam sau dacă aveam posibilitatea asta. Nici eu nu sînt adeptul pierderii inutile de timp, câtuşi de puţin. Acum nu mai contează, a trecut, nouă însă din câte văd nu ne-a trecut. Unii, foşti impegaţi de mişcare sau controlori de trafic din Germania, deci de pe cealaltă planetă, făcuseră acasă, după ce au ieşit la pensie, un imens triaj cu un panou de comandă identic cu cel de la gară. SUte de garnituri de trenuri mergeau în background în toată casa, la un moment dat unul a scos un panou de protecţie din spatele WC-ului unde erau şi circulau diverse tipuri de trenuri pe numai 7-8 şine suprapuse. Era ceva imens. Cum ar fi să facem şi noi o PentaConta. CUm ar fi fost de fapt ca idioţii de la Romtelecom să fi făcut asta, să păstreze o PentaConta, cum fac alţii cu maşini, avioane, locomotive, cele reale desigur nu machete. Precis găseau o mulţime de amatori voluntari care s-o întreţină. Eu în locul lor i-aş fi dat şi câţiva abonaţi, low cost bineînţeles. DAr astea sânt idei pentru o cu totul altă lume din altă galaxie.
Ai dreptate era Windows NT4.0.
Le-am incurcat cu unul din calculatoarele din call centerul Call Colecttion
Era cumva un pusti de 20 si ceva de ani?
Intrati prin Helpul sistemului de operare.
Nu-l chema cumva Mihai Ionescu ?
Daca da ,era baiatul lui Aurel Ionescu ,Aurica era tare pe Penta ,defapt el stia si Alcatel.
Daca te duceai in Piscului ,il aveai ca sef de obiectiv pe Aurica.
Nu stiu daca ai auzit de el ,e cel care a fost inainte de 89 ,doi ani in China ,la ambasada romana ,unde sa ocupat de un PABX.
Tipul era tare pe meserie.

djl

djl

Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

• Grup: Senior Members
Daca tot ati inceput sa vorbiti despre centrale digitale: primele computere instalate pentru verificare centralelor digitale ce erau: 386 sau 486? Ma refer la perioada 1992-1993.
La Centralele Penta se puteau face verificari cu ajutorul computerelor?

ANTYR

ANTYR

Active Member

View Postdjl, on 15 iulie 2014 - 18:39, said:

Daca tot ati inceput sa vorbiti despre centrale digitale: primele computere instalate pentru verificare centralelor digitale ce erau: 386 sau 486? Ma refer la perioada 1992-1993.
La Centralele Penta se puteau face verificari cu ajutorul computerelor?
Primele terminale pentru verificare echipament digital (ma refer la Alcatel E-10 ,nu stiu la Siemens ) erau un fel de 386 si comenzile erau in Unix.
Aveam si 486 cu Windows 95 ,dar astea erau pentru alte operatii ,nu pentru echipament propiu zis.

Edited by ANTYR, 15 July 2014 - 19:16.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate