Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Memorie AT89C52

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kee

kee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2006
Stie cineva cum se deblocheaza(sa poata fi citita)?Multumesc anticipat!

Edited by kee, 04 June 2006 - 16:02.


#2
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
trebuie sa setezi/resetezi un fuse (asta e cuvantul pe engleza, nu stiu cum se traduce pe romana pt ca tot ce am invatat despre microcontrolere e din documentatie pe engleza)

#3
kee

kee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnekhbet, on Jun 4 2006, 20:00, said:

trebuie sa setezi/resetezi un fuse (asta e cuvantul pe engleza, nu stiu cum se traduce pe romana pt ca tot ce am invatat despre microcontrolere e din documentatie pe engleza)
Da, fuse ar fi siguranta, dar poti sa-mi explici mai detaliat? (Nu sint electronist. Citesc ,salvez si scriu  :) ).  Folosesc Pony Prog si-mi da eroare cand vreau sa citesc memoria asta. Mersi!

#4
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

View Postkee, on Jun 5 2006, 11:39, said:

Da, fuse ar fi siguranta, dar poti sa-mi explici mai detaliat? (Nu sint electronist. Citesc ,salvez si scriu  :) ).  Folosesc Pony Prog si-mi da eroare cand vreau sa citesc memoria asta. Mersi!

Daca memoria e protejata la citire nu poti sa o citesti. Poti doar sa stergi complet circuitul si sa-l reprogramezi din nou.

#5
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Si care ar fi valoarea practica a unei memorii protejate la citire? La ce e buna?!
:) nu stiam ca e microcontroller.

Nu poti sa-i indepartezi protectia la citire. Cel putin oficial. Neoficial exista cateva zvonuri despre unele PIC-uri deblocate, dar nimic concret.

Edited by RAN, 05 June 2006 - 12:57.


#6
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
avand in vedere ca e vorba de atmel ... ai cam 50% sa poti sa citesti din el.
uita-te peste http://seti.harvard....s/at89s8252.pdf si apoi cauta in PonyProg o modalitate de a rescrie sigurantele (nu stiu exact cum se face, nu am lucrat niciodata cu 89c52 si nici cu ponyprog, folosesc IC-Prog si AVReal)
HTH

View PostRAN, on Jun 5 2006, 13:54, said:

Si care ar fi valoarea practica a unei memorii protejate la citire? La ce e buna?!
:) nu stiam ca e microcontroller.

Nu poti sa-i indepartezi protectia la citire. Cel putin oficial. Neoficial exista cateva zvonuri despre unele PIC-uri deblocate, dar nimic concret.


Pai la ce e buna o memorie protejata la citire? ... pentru acelasi lucru pentru care nu toate programele sunt open-source  ;)

#7
kee

kee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2006
Multumesc  Nekhbet pt raspunsurile tale, apreciez bunavointa ta, dar cred c-o sa dau cuiva cu mai multe cunostinte decat mine in chestiile astea, manualul postat de tine, poate reuseste el desi cum ai zis si tu sint sanse 50-50, depinde daca lock bit 2 a fost activat sau nu, din ce-am citit eu acolo. :peacefingers:   :)

#8
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
E un jaf de procesor, vechi de 25 de ani care are doar cativa kb de memorie. Chiar nu vad rostul sa furi ce e in flash-ul lui. Daca  e intr-un montaj e mult mai usor sa faci inca o data tu programul. Stau si ma intreb, daca in 5 minute o sa reusesti sa scoti memoria ce o sa faci cu ea? Ca trebuie sa stii assembler de 8051 dumnezeieste ca sa intelegi ce face programul. Dar ce sa zic... succes  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate