Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Muzica franceza

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#19
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 22.04.2005
pascal obispo, zouk, garou, calogero, michel aznavour (chinezu  :D ), natasha st pierre, ...

se putea sa-l uitam tocmai pe "marele" JOHNNY al lor (adica musiu Hallyday - voce buna, da' mecla de speriat copii noaptea).

in schimb, cum spuneau si stimatii mei antevorbitori  :D , Noir Desir ( "Un jour en France" a fost prima piesa pe care am ascultat-o si m-a marcat) si Mylene farmer (place mult Q.I. dintre astea recente).

Pacat ca Noir Desir nu mai canta acum, dar sa speram ca atunci cand Bertrand Cantat va iesi din inchisoare sa faca un turneu, ceva, ca sa-i mai aud live.

#20
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 279
  • Înscris: 29.02.2004
ludovic navarre aka saint germain ... absolut demential

#21
wanda

wanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 28.04.2006
AIR - playground love, all i need, la femme d'argent...

#22
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 14.06.2005
in ordinea preferintelor: joe dassin, salvatore adamo,georges brassens, maurice chevalier, berthe sylvia, claude dauphin, charles trenet, edith piaf, josephine baker, mistinguett, yvonne printemps, jean sablon. noir desir-buuuni rau de tot.
henri garat, am zis? si lucienne delyle?

#23
ShadY

ShadY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 30.06.2006
shurik`n , IAM, Manau...

#24
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.378
  • Înscris: 14.06.2005
Mickey 3d
Mylene Farmer

#25
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 21.07.2006
Mai noi : Noir Desir, Indochine, Matmatah, Merzhin, Louise Attaque, Luke, Raphael, Dionysos, Debout sur le Zinc, Les Hurlements d'Leo, M, Kyo, Damien Saez, Alizee, Axelle Red, Renaud, Carla Bruni, Mickey 3D, Telephone, Yann Tiersen, Yannich Noah, Zazie, Natasha St-Pier, Mylene Farmer, Helene Segara, Pascal Obispo, Florent Pagny, Sous les Becs de Gaz, Autour de Lucie, Calogero, Doba Caracol, Julie Zenatti, Vincent Delerm, Tri Yann.... sa mai continui? :D
Mai vechi: Joe Dassin, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Michel Sardou, Salvadore Adamo, Michel Fugain, Gerard Lenorman, France Gall, Michel Delpech, Dalida, Charles Aznavour, Yves Montain... il y en a encore beaucoup... :)

Editat de noir_desir, 21 iulie 2006 - 13:16.


#26
antonica

antonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 27.11.2004

 noir_desir, on Jul 21 2006, 13:14, said:

Mai noi : Noir Desir, Indochine, Matmatah, Merzhin, Louise Attaque, Luke, Raphael, Dionysos, Debout sur le Zinc, Les Hurlements d'Leo, M, Kyo, Damien Saez, Alizee, Axelle Red, Renaud, Carla Bruni, Mickey 3D, Telephone, Yann Tiersen, Yannich Noah, Zazie, Natasha St-Pier, Mylene Farmer, Helene Segara, Pascal Obispo, Florent Pagny, Sous les Becs de Gaz, Autour de Lucie, Calogero, Doba Caracol, Julie Zenatti, Vincent Delerm, Tri Yann.... sa mai continui? :D
Mai vechi: Joe Dassin, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Michel Sardou, Salvadore Adamo, Michel Fugain, Gerard Lenorman, France Gall, Michel Delpech, Dalida, Charles Aznavour, Yves Montain... il y en a encore beaucoup... :)
maestre  rogu-te  sa-l  asezi  si  pe  ENRICO  MACIAS  intre  somitatile  prezentate !

   cu  stima ,

#27
Brudescu

Brudescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 09.02.2007
Francois Feldman
Jean Francois Maurice

Restul ce`mi vin in minte au fost mentionati mai sus.

#28
xorcist

xorcist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 08.11.2006
ntm, iam, keny arkana

#29
Zinno

Zinno

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 21.01.2007
In situatia "muzicii frantuzesti" merge facuta o clasificare. Artisti francezi care canta (predominant) in alte limbi, precum si artisti ne-francezi (de exemplu canadienii de la ROCH VOISINE, belgianca VAYA CON DIOS, grecul DEMIS ROUSSOS) care se exprima (si) in limba franceza. E tot "muzica franceza", nu?
Dintre francezi, am si un top, cam exclusiv, ce e drept, pentru ca prinde in general artisti care au activat cu multa vreme in urma. Ce sa-i faci, valul muzicii "noi" i-a afectat si pe ei, chiar daca nu neaparat cu "infectii" orientale... Deci:
1. JOE DASSIN
2. STEPHANIE DE MONACO (nimeni alta decat Printesa de Monaco in persoana)
3. JEAN-FRANCOIS MAURICE
4. C. JEROME
5. DAVID HALLYDAY
6. FRANCE GALL
7. DEBUT DE SOIREE
8. DALIDA
9. LAURENT VOULZY & VERONIQUE JANNEOT
10. PLASTIC BERTRAND
Mai sunt si altii, dar m-am oprit la 10.

#30
gabriela precup

gabriela precup

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 14.04.2007
That`s my  way!!! ok sa incep lista :Trebuie sa specific ca sunt a Celine Dion`s addict :wub: :wub: :wub:   ..apoi :
Garou :wub: ,Pascal Obispo, :wub: Jean-Jacques Goldman,Patricia Kaas,Patrick Fiori,Zazie,Tetes Raides(ador piesa Manuela),Thomas Fersen,Thomas Winter(L`ocean merita asc)Tete,Patrick Bruel,inegalabilul Johnny Hallyday,Zazie(Un point c`est toi,Rue de la paix-superbe),Diam`s(La boulette-sigur ati auzit-o prin discoteci), Alizee,Noir Desir bien sur,Vitaa,Sanseverino,Marilou,Les enfoires,Francis Cabrel,Renaud,Isabelle Boulay,Helene Segara,Le soldat rose....et beaucoup d`autres...Dupa cum v-ati dat seama ascult muzica franceza in exces..c`est tout simplement ma vie :rolleyes:

#31
Casiana

Casiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.04.2007
Mylene Farmer, desi nu m-a impresionat decat prin piesa Regrets, care e in duet cu Luis Murat.
Manau, imi place rapp-ul francez.  :wub:

#32
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Nouvelle Vague o trupa de New wave (dupa cum ii zice si numele) care inregistreaza coveruri intr-o maniera proprie inconfundabila. Dintre artistii din care s-au inspirat: Joy Division, Depeche Mode, Bauhaus, New Order etc  

nouvelle vague pe wiki

#33
Outi

Outi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 19.03.2007
Noir Desir - tot!!!, Indochine - mai ales cu JUST TOI ET MOI, Matmatah -mai ales cu EMMA, Alizee - mai ales L'ALIZE, Zazie - mai ales cu LARSEN si UN POINT C'EST TOI, Mylene Farmer - tot!!!!!!, Helene Segara - mai ales JE VOUS AIME ADIEU, Pascal Obispo - mai ales cu TOMBE POUR ELLE.

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca exagerez, dar sunt om cu slabiciuni omenesti. Presupun si ca voi starni flame-uri, dar pt mine vrabiuta e regina. Cei care au fost inaintea ei, fara sa ii minimizez, mi se par mai putin importanti. Desi toti au contribuit la formarea unor scoli, stabilirea stilurilor, creerea unei reputati, etc.
Restul sunt urmasi mai mult sau mai putini vrednici de stimat, dar care au "supt" de la ea. Si au stiut sa se folosesca in sensul bun de cele invatate ca sa-si transmita emotiile si sentimentele, conform propriei personalitati. S-a nimerit ca in timp ce postez sa o ascult pe MMathieu cu "Milord". Recunosc e  foarte buna, are un r graseiat care ma inebuneste, DAR, imi pare rau pt ea, ii lipseste puterea. Si tristetea maestrei. Mi se pare si normal, tanand seama de viata ei. Ma rog, am mai scris despre ea la filme triste.
Cat voi mai trai, pt mine orice interpretarea se va raporta la original. Si voi scadea din 10..Culmea si la Madona am patit la fel cu Evita, cand altcineva a incercat.
Chiar, in afara de RFI cine mai baga  "frantuzki musika" in mod curent?
PS. Vrabiuta se traduce in franceza cu Piaf. Si pt ca trebuia sa poarte si un prenume i s-a zis Edith.

#35
am_rivoli

am_rivoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.03.2007
Va recomand  Manu Chao.

#36
andreea_hana

andreea_hana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.06.2007
LE ROI SOLEIL, Emmanuel Moire, Merwan Rim, Kenza Farah, (revin cu mai multi)

Amel Bent, Anais, Camille, Carla Bruni, Emma Daumas, Francis Cabrel, Helene Segara, In-Grid, Jenifer, K-maro, Karen Ann, Lara Fabian, Laurent Voulzy,Natacha Saint-Pierre(Tu trouveras!!!), Olivia Ruiz, Patrick Bruel, Pauline Croze, Romeo et Juliette, Superbus, YANN TIERSEN (Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain -sa va uitati la filmul asta!!!), Zazie, Alain Souchon, Benabar, Christophe Mae, Cyril Paulus, Dalida, Najoua Belyzel, Ilona(Un monde parfait), Kate Ryan, La Grande Sophie, M, Marc Lavoine, Pascal Obispo, SAYA, Tragedie, Vanessa Paradis, Victoria Petrosillo...

Cei Boldati chiar merita...

Editat de placebo87, 09 iulie 2007 - 23:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate