Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Democratie software si nu numai.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@pstdgt : la nivel "standalone machine" iti dau dreptate. dar in domenii.. se schimba treaba. conectat in domeniu, 2k face treaba mai buna (parerea mea).

vis-a-vis de software open source & co., nu se pot compara terraoctetii de soft free pt unix&derivate cu gigaoctetii de soft free pt windows. tocmai aceasta comunitate Open a impins linuxul acolo unde este acum..

@dacia : i-am tras o poza sefului meu langa peceul primit cadou de mos craciun. daca vrei sa il vezi, uite aici http://xtr.sshnuke.i...ig/costi_01.jpg

#20
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
cadoul e compul ala desfacut de langa dulap???

:D :D

#21
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
da, iar in dulapul ala ne uscam noi hainele, ca si asha e defect :P

#22
dacia

dacia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 25.06.2003
Xtreme_ sa-i spui mamei tale ca a facut o greseala luandu-ti pece; trebuia sa-ti ia un crai sa ai si tu cu te lauda in cartier. In alta ordine de idei, sarcasmul meu nu era neaparat la adresa ta sau a altor UTILIZATORI de linux; era indreptat impotriva scriptetilor care habar n-au ce face comanda cp dar se lauda ca au linux, dupa care vajaie netul in cautare de codecuri bicoz ca nu merge xxx.avi. Am vazut si cazuri in care se plangeau ca nu merge mircu.
Open Source e una, GPL e alta si softul adevarat pe bani e cu totul si cu totul altceva; de curiozitate vezi cam cat face un RED HAT PRO.
Si tot de curiozitate intereseaza-te cam cate sisteme linux fac si altceva in afara de servaraie si ruteala. E vorba evidet de astea de 10$ sacosa.
Iar pretul de 120$ macosul e chiar de pe saitu lor; baga un ochi cu gugal si ai sa vezi minunea; sa-mi zici si mie daca merge pe intel/amd ca d'asta-mi iau; piratat evident :)).
In rest bafta la peciuit.

#23
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

Originally posted by dragos20
foarte bine zis : taranul nu are facultate , taranul nu face altceva decat sa vanda rosia si grijile lui nu merg mai departe!

munca intelectuala si responsabilitatea trebuie platite de 10 ori mai mult decat sapa! Numai cei care au ramas in "epoca de aur" nu pricep asta :mad:

si notarul ce pusca mea face ma? notarii NU AU RESPONSABILITATE la autentificarea actelor. este raspunderea ta daca actul pentru autentificare este fals, nu a lui.

spun si eu, pune mana pe sapa o data si vei vedea ce-ti mananca mai mult din energie.

#24
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
[/offtopic]

@dacia : Red Hat Enterprise Linux AS - 2499 USD (premium edition) si uite ce zice despre el:
Red Hat Enterprise Linux AS (formerly Red Hat Linux Advanced Server) is the core operating system and infrastructure enterprise Linux solution. Supporting the largest commodity-architecture servers--with up to eight CPUs and 16GB of main memory--and available with the highest levels of support, Red Hat Enterprise Linux AS is the ultimate solution for large departmental and datacenter servers..
Deci.. pana la 8 procesoare si bla bla bla...


Concluzia? 1. pai cred ca la Linux, expresia "up to 8 CPUs spune ceva despre pretul ala, cand oi avea tu nevoie de 8 procesoare... eu itzi cumpar din banii mei OS necesar ;)
                  2. pai servaraie si ruteala parca ar fi principalele functii ale linuxului, nu? si tu ce ai vrea sa faci pe un sistem de operare varinata server? la fel ma pot plange si eu ca win 2k server nu vrea sa ma lase sa joc Hitman2 si altele... Orice admin de retea care stie sa configureze un server linux... il poate "convinge" sa faca si altceva decat ruteala... parerea mea
                 3. Te plangi ca Mac OS costa 120 USD... hai sa iti arat cat costa la noi win: winXP OEM - 190 eur; win2k OEM - 193 eur; win XP Retail - 460 eur; win2k Retail Full - 460 eur. (*preturile includ TVA). Daca vrei sa cumperi, da-mi un nr de fax si itzi trimit o factura proforma.. Si cum Mac "merge" numai pe AMD... bafta la piratat... :drac:

In alta ordine de idei, lasa ca anu' asta imi iau crai2 si chem gasca la mine sa sarbatorim... Nu am pus poza aia ca sa ma laud.. am pus-o ca sa vezi ca NU sunt ala care instaleaza codecuri... Crede-ma ca mi-au trecut destule windowsuri prin mana... Cum am zis mai sus, RECUNOSC, UTILIZEZ windows. Dar de la a-l utiliza si pana la a fi multumit de el... o sa mai curga apa pe Olt...
Daca vrei sa mai continuam discutia la modul constructiv... deschide un thread si ne contrazicem acolo...
[/off topic]

Acum, ca de fapt e vorba despre notari aici (nu numai)... in general, munca in Romania este prost platita si pentru nimeni nu cred ca asta e o noutate. Cea mai profitabila afacere ar trebui sa fie productia, zic eu. Productia adika, in particular, agricultura. Ganditi-va, daca toti am fi notari... de unde am mai cumpara rosii ca sa punem pe masa? Numai ca daca faci agricultura, in ziua de azi, lumea spune ca "eshti tzaran", uitand ca, de fapt, mancare lor vine de la acesti "tarani"... Am vazut, la sate, pensionari de la CAP... unii dintre ei aveau membrele deformate de la munca sau de la diverse boli capatate in CAP. In vest, acesti oameni ar fi fost sigur internati prin clinici, la tratament. Dar ei erau prezenti pe camp, la munca, tinand o sapa in mana si ajutand la productia rosiilor pe care le mancam noi...
Si atunci... de ce sa spunem ca "grijile taranului nu merg mai departe" ? sau ca "cei care au ramas in epoca de aur" incurajeaza agricultura?

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Acum, ca de fapt e vorba despre notari aici (nu numai)... in general, munca in Romania este prost platita si pentru nimeni nu cred ca asta e o noutate. Cea mai profitabila afacere ar trebui sa fie productia, zic eu. Productia adika, in particular, agricultura. Ganditi-va, daca toti am fi notari... de unde am mai cumpara rosii ca sa punem pe masa? Numai ca daca faci agricultura, in ziua de azi, lumea spune ca "eshti tzaran", uitand ca, de fapt, mancare lor vine de la acesti "tarani"... Am vazut, la sate, pensionari de la CAP... unii dintre ei aveau membrele deformate de la munca sau de la diverse boli capatate in CAP. In vest, acesti oameni ar fi fost sigur internati prin clinici, la tratament. Dar ei erau prezenti pe camp, la munca, tinand o sapa in mana si ajutand la productia rosiilor pe care le mancam noi...

a nu se confunda taran cu agricultor
taran = om care nu stie multa carte (fapt nu obligatoriu de condamnat) dar care are pareri (ca vorba aia e om, si mai ales din ce munceste el mancam cu totii) din pacate este foarte incapatanat, nu prea are tangenta cu normele igienice (nu mai vorbesc de cele cu bun simt), poate ca munceste (munca bruta - prost platita) mult, dar asta cateva saptamani pe an in schimb le are de nu se poate cu batutul nevestei si bautura, nu a platit in viata lui impozit dar are pretentia sa fie deservit de catre stat - sanatate, pensie, etc.

agricultor - poate sa nu aiba multa carte, dar este deschis noilor ideei (de ex. nu prea are rost sa muncesc 3-4 Ha - cat au marea majoritate a taranilor in Ro , ptr ca nu o sa dea mai mult decat consuma in casa si trece la asociere cu altii, sau cauta sa mareasca terenul pana la mai mult de 30 de Ha ptr a-si permite sa investeasca in utilaje si astfel sa castige mai bine, eventual sa plateasca si ceva impozite si asigurari.

#26
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Tarzy : sunt de acord definitia data de tine agricultorului. cat despre cea a taranului, nu prea... nu toata populatia de la sat poate fi incadrata in "tarani" si "agricultori" (ma refer la cei din productie).

Daca eu sunt taran, am 4 hectare de pamant, nu ar trebui sa il muncesc pentru a ma intretine pe mine si familia mea? Ca la un moment dat gasesc alt / alti taran / tarani cu care sa ma asociez.. asta e alta mancare de.. rosii.
Iarasi, dupa parerea mea, chestia cu normele igienice e discutabila. Intr-o gospodarie in care chiar se muncesc alea 3-4 hectare si mai sunt prezente nishte oratanii prin curte e mai greu sa mentii aceeasi curatenie ca intr-un apartament (gresie, faiantza, aspirator eheee). Nu spun ca la sat trebuie sa fie mizerie. Dar nici nu spun ca "nu are tangenta cu normele igienice". Crede-ma, te rog, ca in Ardeal, spre exemplu, "Leana, Costel & Co." sunt pe cale de disparitie, spre deosebire de Oltenia.

#27
dacia

dacia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 25.06.2003
Xtreme_, asa cum am mai spus nu era vorba neaparat despre tine; faptul ca Linuxul ala costa atat nu inseamna numai 8 procesoare ci si 99,999999% up time (fiindca linux-ul, nu-i asa, mai pica si el; si cand pica nu prea mai merge cu reset ca la wingoz :) ). Altfel mai se ecsista OSuri cu up to 8 proc. chiar mai scumpe; problema era alta si anume "moda" linux; raman la convingerea ca OSul potrivit e ala cu care-ti faci treaba. Ca nu-i cel mai bun si cel mai stabil asta e altceva; nici vorba sa-i atac pe utilizatorii de linux, dar "mila" pe care unii dintre ei o arata fata de windows e complet neacoperita.

Taranul e "taran" fiindca n-are marketing, n-are asociatii patronale si mai ales, n-are educatie economica. Sa vedeti ce "tarani" cu mertane la poarta sunt pe alte meleaguri ....

#28
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Taranul poate sa faca treaba si fara asociatii patronale... Prin sudul romaniei este o comuna.. Dabuleni. Locuitorii ei au facut o groaza de bani din agricultura.. deci se poate... d0t poate sa confirme acest lucru, ca respectiva comuna nu e chiar asha de departe de Craiova.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate