Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Democratie software si nu numai.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
O mare stirea ne-a cuprins pe noi, romanii ce au tangenta cu lumea IT: Microsoft a achizitionat licenta GeCAD !
Ziarele au scris, noi am scris, posturi pe forum samd.
Automat au aparut carcotasii. Pana la urma, a fi carcotas, este ceva normal pentru roman. Asa am fost invatati.
A inceput lumea sa se intrebe: o sa pot dezinstala, ma obliga sa folosesc, o sa fie cum a fost cu Internet Explorer ?
Pai sa incerc sa imi dau cu parerea...
Sa incep cu razboiul browserelor.
Netscape a avut o perioada de glorie, iar Microsoft a realizat ,pesemne, ca internetul este prea important ca sa nu se ia in seama. De aceea, au creat propriul browser.
Evident, primele versiuni IE au fost sub netscape.
Poate ca acesta a fost motivul pentru care IE a fost inclus in sistemul se operare WINDOWS,
Insa ce trebuie sa intelegem prin sistem de operare ?
Un simplu manager de fisiere ?
Eu inteleg prin sistem de operare un ansamblu ce iti permite sa folosesti PC-ul la cele mai inalte cote.
Mi se pare absolut ideal ca sistemul de operare sa ofere o posibilitate (chiar) restransa de a putea face orice.
Ar fi ingrozitor sa instalez windows, sa instalez conexiunea la interent si sa ma dau ,apoi, de ceasul mortii ca sa fac rost de un cd cu IE sau Netscape sau alt browser. De pe net nu pot sa il iau ca nu am cu ce sa accesez internetul....
Eu, de exemplu folosesc Windows XP. Vine cu browser internet instalat si mi se pare o mana cereasca.
Asta nu inseamna ca nu pot instala alt browser. OPERA functioneaza fara problema. Am dreptul de a alege pe care sa il folosesc. Deci care e problema ? Spatiul ?! Sa fim seriosi...
Acum, sa revin la problema cu antivirusul.
Repet: un sistem de operare trebuie sa aiba tot. Sa nu fi OBLIGAT sa mai pui nimic in plus. Sistemul de operare, la fel ca orice alt sistem (inclusiv corpul omenesc) trebuie sa aiba si posibilitatea de a se proteja. Intocmai ca si corpul omenesc, probabil ca va avea un sistem de auto-aparare furnizat de catre GeCAD, ca apoi sa se poata imbunatatii protectia printr-o solutie profesionala. SI noi, oamenii, ne mai vaccinam (solutia profesionala).
Mai mult, cu siguranta, in urma instalarii unei solutii profesionale, oricine poate dezinstala solutia GeCad.

Acum o sa trec la partea "si nu numai"...
La noi in tara totul este complicat. TOTUL. O chestie pe care in alte locuri ceva mai civilizate o rezolvi cu 10 harti (acte), la noi ai nevoie de cel putin inca 10...
Toate masurile sunt cel putin bizare.
Am sa ma refer la un caz aparte, insa cred ca fiecare dintre voi isi poate face o idee de ansamblu asupra intregului sistem ce ne conduce in aceasta tara.
Notarii publici castiga LEGAL bine in aceasta tara.
Ei nu prea pot sa castige ILEGAL pentru ca actul nu este valabil decat insotit de chitanta. Mai mult, exista niste taxe minime ce practica...
Desigur, notatul poate risca cerandu-i clientului mai mult decat scrie pe chitanta. Se intampla ,cred , rar asa ceva.
Oricum, in ceea ce priveste notarii, exista un fenomen numit "concurenta neloiala".
Acest fenomen se prezinta prin masuri BIZARE.
De ex: un notar nu are voie sa isi deschida birou mai aproape de 50 de metrii de biroul unui alt notar decat daca acesta ii da VOIE.   :ciocan:
Prin aceasta masura se incarca ,zic eu, o prevedere a constitutiei conform careia omul este liber sa isi aleaga profesia si locul de munca....
Mai nou, am aflat ca notarul nu poate detine o firma. (nu poate mai multe lucruri, dar o sa ma refer numai la acesta).
De ce nu poate? se presupune ca avand o firma , devine un concurent neloaial pt colegii sai.
De ex, avand o firma de constructii, va face toate actele in biroul sau. SI ?! E firma mea. Da ? Am o firma. Nu am voie sa fac actele unde vreu ? SI da,vreau sa le fac EU. E vreo problema ?
In sfarsit sa trecem peste asta.
O alta prevedere spune ca notarul nu poate detine o fiema nici prin interpus. SI se presupune ca o persoana care gospodareste cu notarul (de obicei din familie, nu ?) fa fi AUTOMAT un interpus al notarulu. Ce inseamna asta? Ca daca ai chinionul sa "gospodaresti" cu un notar, sa fi ruda APROPIATA cu un notar, inseamna sa il lingi pe acesta in ••• atat timp cat stai cu el in casa, inseamna ca trebuie sa te consideri un retardat ce nu poate avea o afacere proprie, ci care trebuie sa fie intretinut...

Si ca sa lamuresc si cu cincurenta asta neloiaiala. Daca eu sunt un notar foarte bun, pot sa vina 500 de notari in raza de 50 de metri. Lumea tot la mine vine.
Dar ce sa mai zic cand il vad pe ILIESCU care zice ca persoanele care castiga mult sa plateasca impozit pana la 65%, ai sa se faca o EGALITATE SOCIALA !
Comunisitilor , comunistilor...  :degetele:

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

Originally posted by d0T
O mare stirea ne-a cuprins pe noi, romanii ce au tangenta cu lumea IT: Microsoft a achizitionat licenta GeCAD !
Ziarele au scris, noi am scris, posturi pe forum samd.
Automat au aparut carcotasii. Pana la urma, a fi carcotas, este ceva normal pentru roman. Asa am fost invatati.
A inceput lumea sa se intrebe: o sa pot dezinstala, ma obliga sa folosesc, o sa fie cum a fost cu Internet Explorer ?
Asta am spus si eu, intr-o forma idioata, ce-i drept: lumea isi da cu parerea, mai face un post, doua, chiar daca sunt off-topic

Quote


Pai sa incerc sa imi dau cu parerea...
Sa incep cu razboiul browserelor.
Netscape a avut o perioada de glorie, iar Microsoft a realizat ,pesemne, ca internetul este prea important ca sa nu se ia in seama. De aceea, au creat propriul browser.  
Evident, primele versiuni IE au fost sub netscape.
Poate ca acesta a fost motivul pentru care IE a fost inclus in sistemul se operare WINDOWS,
Eu consider ca IE este mult peste netscape. Oricum, IE, fiind inclus in Windows aduce o oarecare standardizare pentru web designer-i, stiute fiind incompatibilitatile lui netscape (chiar daca unele extensii sunt mult mai utile)

Quote


Insa ce trebuie sa intelegem prin sistem de operare ?
Un simplu manager de fisiere ?
Eu inteleg prin sistem de operare un ansamblu ce iti permite sa folosesti PC-ul la cele mai inalte cote.
Pentru un SO desktop/user, Windows este foarte bun. Depinde catre ce este orientat acel sistem: utilizator sau aplicatii. Un SO trebuie sa asigure o interfata cat mai usor de utilizat catre componentele fizice ale sistemului, nu? Acum conteaza "clientul" SO-ului. Este user-ul? Sunt aplicatiile?

Quote


Mi se pare absolut ideal ca sistemul de operare sa ofere o posibilitate (chiar) restransa de a putea face orice.
Ar fi ingrozitor sa instalez windows, sa instalez conexiunea la interent si sa ma dau ,apoi, de ceasul mortii ca sa fac rost de un cd cu IE sau Netscape sau alt browser. De pe net nu pot sa il iau ca nu am cu ce sa accesez internetul....
Eu, de exemplu folosesc Windows XP. Vine cu browser internet instalat si mi se pare o mana cereasca.
Asta nu inseamna ca nu pot instala alt browser. OPERA functioneaza fara problema. Am dreptul de a alege pe care sa il folosesc. Deci care e problema ? Spatiul ?! Sa fim seriosi...
Poate unii isi aduc aminte de Trumpet Winsock si ce "misto" era sa ai componente third-party in sistem



Eu nu inteleg de ce-i deplangi pe notari. Un taran in piata vinde cu 10000 kg de rosii. El a MUNCIT pentru acele rosii jumatate de an, cel putin si ia 10000 de lei/kg. Un notar iti ia 50000 pentru o autentificare FARA a avea nici o responsabilitate. Adica nu munceste, nu face investigatii, nimic. Are un formular standard, pune 2-3 field-uri custom in el, da print, pune o stampila si un timbru (eventual cumparat tot de tine) si iti da foaia. Nu stiu cat platesc impozit, sa zicem 40000 din aia 50 se duc pe cheltuieli si impozit. Raman tot cei 10000 amarati. Pentru care a muncit, cat? 1 minut? 1 minut si jumatate daca are imprimanta cu jet?

#3
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Hmm, ai abordat doua probleme distincte intr-un singur topic.
Pentru prima, sunt de acord cu tine. Un SO trebuie sa contina tot ceea ce e necesar pt o functionare minimala (de genul browser, antivirus, editor de text s.a.m.d.). Vreau unelte mai performante? No problem, le instalez ...
Pe de alta parte, integrearea unui antivirus in SO poate va rezolva o parte din problemele de securitate din produsele MS.

Cat priveste problema notarilor, chiar ca nu sunt de plans. Din cate am auzit, un notar castiga ~100.000$/an, ceea ce e o suma considerabila, chiar si pentru un stat din Europa de vest sau din US.
Reglementari privind pozitionarea firmelor (sau a locurilor de munca daca vrei) exista peste tot. De exemplu, nu poti deschide un bar la mai putin de 100m (parca) de o scoala.
Cat priveste dreptul de a avea o firma, cred ca aici apare un conflict de interese. Notarul trebuie sa fie garantul unei tranzactii, nu trebuie sa fie implicat direct sau indirect intr-una din parti.
Chestia cu "interpus"-ul mi se pare bizara. Nu e vorba de sot/sotie, cumva?

#4
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Citat:
Ar fi ingrozitor sa instalez windows, sa instalez conexiunea la interent si sa ma dau ,apoi, de ceasul mortii ca sa fac rost de un cd cu IE sau Netscape sau alt browser. De pe net nu pot sa il iau ca nu am cu ce sa accesez internetul....
Eu, de exemplu folosesc Windows XP. Vine cu browser internet instalat si mi se pare o mana cereasca.
Asta nu inseamna ca nu pot instala alt browser. OPERA functioneaza fara problema. Am dreptul de a alege pe care sa il folosesc. Deci care e problema ? Spatiul ?! Sa fim seriosi...

Nu spatiul este problema. Lenea - de ce sa imi instalez alt browser daca am deja unul? Mai ales unul care nu e compatibil cu toate siturile, cum e IE :D si nu vreau sa intru intr-o discutie despre asta.

Ideea e ca Microsoft au zis ca au cumparat tehnologia RAV ca sa studieze problema, sa vada cum gindesc atacatorii si cum pot face Windowsul mai sigur.

Se pare ca threadul ala a fost sters, si nu am apucat sa-l citesc pe tot. Despre ce era vorba? Si unde ajunsese discutia de a trebuit sters?

#5
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
dOT, la chestia cu RAV si M$, inca nu se stie ce vor face cu el, poate l-au cumparat doar ca sa-l arunce la cos (desi ar fi pacat), sau poate vor pune in functie formidabila lor masinarie de marketing si vanzari (si avocati) si vor face din fostul RAV un hiper-succes comercial. Asa ca zic sa asteptam si sa vedem.

Despre partea cu notarii si firmele lor, cred ca aici e vorba de independenta fata de parti si de conflict de interese. Daca eu as intocmi niste acte (ca notar) pentru o alta firma, tot a mea, poate as inchide ochii la una-alta, ba poate m-as deda chiar la manarii diverse. Dai exemplu o firma de constructii, suna mai "inocent", poate ar fi avutalte conotatii daca ai fi dat ca exemplu o firma de comert cu produse petroliere, sau alcool, sau jocuri de noroc. Si daca e voie o firma, de ce n-ar fi voie sa fie zece-douazeci, plus inca treizeci prin interpusi, care sa-si taie la facturi una alteia, incat sa nu mai poata descalci nimeni unde-s banii si unde-i marfa.

Asa ca mai bine lasa-i pe notari sa se descurce asa cum pot, saracii, mai o autentificare, mai un contract de vanzare-cumparare...

#6
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Eu nu inteleg de ce-i deplangi pe notari. Un taran in piata vinde cu 10000 kg de rosii. El a MUNCIT pentru acele rosii jumatate de an, cel putin si ia 10000 de lei/kg. Un notar iti ia 50000 pentru o autentificare FARA a avea nici o responsabilitate. Adica nu munceste, nu face investigatii, nimic. Are un formular standard, pune 2-3 field-uri custom in el, da print, pune o stampila si un timbru (eventual cumparat tot de tine) si iti da foaia. Nu stiu cat platesc impozit, sa zicem 40000 din aia 50 se duc pe cheltuieli si impozit. Raman tot cei 10000 amarati. Pentru care a muncit, cat? 1 minut? 1 minut si jumatate daca are imprimanta cu jet?

1. Taranul nu are facultate.
2. Actele nu se pot chiar rezuma la formulare.
3. Notarul poate face puscarie in urma unui act gresit. Asta nu e responsabilitate ? Nemaivorbind ca vine ala cu rosia ta si ca nu intelege nimic si ca iti vine sa il impusti...nu o faci,insa, ca banii-s buni indiferent de la cine ii iei ,nu ?

Mie nu mi-ar placea sa fiu noatar pt ca mi se pare o munca de uzura. SI ESTE, crede-ma !

Quote

Reglementari privind pozitionarea firmelor (sau a locurilor de munca daca vrei) exista peste tot. De exemplu, nu poti deschide un bar la mai putin de 100m (parca) de o scoala.

Dar bar lanaga bar ai voie sa pui ?! ;)

Quote

Cat priveste dreptul de a avea o firma, cred ca aici apare un conflict de interese. Notarul trebuie sa fie garantul unei tranzactii, nu trebuie sa fie implicat direct sau indirect intr-una din parti.
Chestia cu "interpus"-ul mi se pare bizara. Nu e vorba de sot/sotie, cumva?

NU, este vorba de oricine care "gospodareste" cu notarul.

Quote

Nu spatiul este problema. Lenea - de ce sa imi instalez alt browser daca am deja unul? Mai ales unul care nu e compatibil cu toate siturile, cum e IE  si nu vreau sa intru intr-o discutie despre asta.

Ideea e ca Microsoft au zis ca au cumparat tehnologia RAV ca sa studieze problema, sa vada cum gindesc atacatorii si cum pot face Windowsul mai sigur.

Se pare ca threadul ala a fost sters, si nu am apucat sa-l citesc pe tot. Despre ce era vorba? Si unde ajunsese discutia de a trebuit sters?

Intrebarea cu spatiul era adresata celor ce vor alt browser...
Thread-ul nu a fost sters. A fost unit cu cel din sectiunea antivirus.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
as vrea sa vad notar la inchisoare :D :D
si nu cred ca e cazul sa-i plangem, pt 3 randuri SCOASE la imprimanta, nici macar scrise de mana iti iau 100k lei....la veniturile romanesti si munca depusa corect nu ar trebui mai mult de 5000 lei, sa spunem 10k lei pt zgomotul scos de imprimanta
noi cat muncim pt 100k lei?

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
antivirus... MS vrea sa asimileze RAV intr'un produs inclus cu Windows intr'un viitor nu foarte indepartat  (1 an), sursa? "Shoapte" cu diacritice from Redmont...

notarii, ptiu drace, mi'a trebuit o imputernicire pt nishte proprietatzi din tzara, sa'l fac pe numele lu' tata, sa semneze in locul meu, vanzari, etc...

consulatul romanesc in LA are notar... pt o foaie notarizata, $45 + TVA :) Am zis... $45 nene, e enorm, pe ce ? ... fi serios.... dupa negocieri "a lasat" la $40 ... imi venea sa'l pleznesc, pe bune... zic apoi, da' cu TVA ala care e treaba? zice, aici aplicam fiscalitatea romaneasca... i'am replicat "shti ce baiatu'?" sa tz'o bagi undeva... eu nu'tz dau $60 pe'o shtampila pusa nici daca ash muri, nu pt ca nu am... ci pt ca consider ca nu e right.

Mi'am facut actul la un notariat american, PE ROMANESHTE, cu $4... de fapt $3 shi ceva marunt...


rumânu' a cerut $60 shi a obtzinut 0, americanu' a cerut $4 shi a obtzinut $4

asta e diferentza....

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
traiasca america.....
cat despre M$, treaba lor ca vor sa includa un av in SO (desi am o parere generala prasta despre win, asta nu ma deranjeaza, poate asa se mai reduce numarul de gargauni cibernetici :)...........xp deja a facut un pas cu acel "firewall", tot e ceva in plus, desi cam egal cu 0 :D)

cat despre onsulatul roman, ar trebui luati la suturi, ei reprezinta poza noastra in america...
incet incet incepe sa-mi fie rusine de faptul ca sunt roman (poate era mai bine sa fi fost rrom :D :D)

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mi'e ciuda ca trebuia sa'i spun ca platesc in LEI, daca vrea TVA, ca doar daca aplica fiscaliatea rumaneasca, aia e pe lei, nu ?

#11
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002

Quote

Originally posted by d0T
1. Taranul nu are facultate.
2. Actele nu se pot chiar rezuma la formulare.
3. Notarul poate face puscarie in urma unui act gresit. Asta nu e responsabilitate ? Nemaivorbind ca vine ala cu rosia ta si ca nu intelege nimic si ca iti vine sa il impusti...nu o faci,insa, ca banii-s buni indiferent de la cine ii iei ,nu ?

Mie nu mi-ar placea sa fiu noatar pt ca mi se pare o munca de uzura. SI ESTE, crede-ma !




foarte bine zis : taranul nu are facultate , taranul nu face altceva decat sa vanda rosia si grijile lui nu merg mai departe!

munca intelectuala si responsabilitatea trebuie platite de 10 ori mai mult decat sapa! Numai cei care au ramas in "epoca de aur" nu pricep asta :mad:

#12
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@ dragos20 : ai fost vreodata la sapa la porumb? sau la udat de rosii? serios mane... fiecare munca are greutatile ei.

@ dot : sunt de acord cu prevederea ca notarul  nu poate detine o firma. cat despre interpusi, consider ca ar fi fost corect sa fi zis "rude de gradul x" (legea sa fi zis, nu tu).

@ arty : notarul ala roman o fi ruda cu aia care au mancat lebedele in viena :) serios vorbind, nu e frumos ce a facut (eu cred ca a umflat pretul, sa bea si el o bere)

despre Micro$$oft... poate a cumparat RAV ca sa puna bete in roate miscarii Open Source. IBM parca vroia sa integreze RAV in serverele produse de ei, care aveau OS *nix. Sunt aproape sigur de faptul ca RAV-ul va fi integrat intr-o versiune ulterioara de windoze, dar intrebarea mea este: va avea calitatea cu care ne-am obishnuit de la microsoft? :drac

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Xtrem: sarcasmul tau legat de calitatea Windows e inutil. daca ai o alternativa comparabila cu produsul MS, in aceleashi conditzii sunt bucuros sa o adopt.

#14
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@arty : pe linux nu am vazut atatea blue screen-uri si erori tampite si dosare fara nume pe desktop si care sa ocupe procesorul pana la 100% cand faci clik dreapta pe un obiect de pe ecran si sa imi zica "toate componentele functioneaza corect" dar totusi sa nu mearga sunetul deloc (si nu era o problema hard) si sa nu .... si sa nu.... (vrei sa mi le amintesc pe toate?)
si nu se poate spune ca nu cunosc sistemul de operare windows... 2 ani l-am predat (la peste 2000 de persoane) si de cateva luni fac asistentza la un magazin de calculatoare... crede-ma ca nu mi-a venit nici un computer pana acum cu Mac OS sau Linux cu probleme..
singura versiune de windoze pe care as recomanda-o (dintre maimulte rele sa il aleg pe cel mai mic) este win2k. punct. nu se compara cu win eXtra Painfull :P e de departe muuuuuuul mai sus 2k

recunosc, inca mai folosesc si eu windoze, pt ca deocamdata nu se poate fara el, dar cum gasesc ceva software de care am nevoie... linux scrie pe pc-ul meu... si fara sa am nici o parere de rau...

alternativa? ai vazut Mac OS 10 ? linux presupun ca ai vazut :)

btw... si nici care sa coste o groaza de bani

#15
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
pana ma mai gandesc eu de ce nu is multumit de produsul MS... uite aici http://www.softnews....=&threadid=6976

#16
dacia

dacia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 25.06.2003
hai sa zic si eu de bine linux-ul ca e cool! ma face mai inalt! normal, windows-ul devine windoz! sau wingoz, depinde din ce cartier ma trag si "care e fraerii"
soft pt. linux exista cu terabytii; numai ca nu e moca chiar tot, si, din pacate nu prea e piratat.
MAC OS 10 da, nu-i prea scump, doar vreo 120$ si dumnezeu stie cu ce se mananca. Daca merge pe Intel/AMD ? Habar n-am, dar ce mai conteaza cateva mii de verzisori pt. un Mac ?
Eu zic ca OS-ul cel mai bun e ala pe care-l cunosti si cu care-ti faci treaba; asa, de fun, poti sa incerci si sisteme mai exotice, in speranta ca nu-ti vor da blue screen. Chit ca posesorii de ecrane blue nu prea fac decat sa instaleze codec-uri. Da' se cheama ca ai calculator si e strigator la cer ca banditii aia de la Microsoft nu vor sa-ti dea suport pe OS-ul tau piratat!

In alta ordine de idei, atunci cand concurenta va avea si un marketing cel putin la nivelul Microsoft, putem vorbi de sisteme mai bune (?). Cine a impiedicat Apple sa-si dezvolte linia de computere personale (revolutionare la inceputul anilor '80) ?

#17
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@dacia : scuze daca nu am precizat ca abia ieri mi-a luat mama peceu'... sper ca in cativa ani sa imi dau seama daca e un fel de mancare sau nu..
sfatul meu e ca intai sa te documentezi un pic si dupa aia sa spui ce e cu merele si care e diferenta de pret dintre mac si win(doze).. pana atunci, limiteaza-te la a culege mere din pom... aia o sa te ajute
cat despre linux.. sa stii ca m-a ajutat sa cresc (in ochii mei, cel putin). iar, multumita comunitatii Open Source, soft pt linux ezicsta cu duiumul... nu stiam ca Open Source inseamna cu bani... mersi de informatie. Atunci cand cd-urile cu Red Hat costa aprox 10 USD (handling & shipping).. bafta la piratat..

p.s. : cred ca ai ratat linku' de mai sus al threadului "Windows errors"

#18
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Xtreme_, te inseli.. la nivel workstation winXP este peste win2K. cu XP vei avea mult mai putine probleme cu driverele, programele si jocurile si pur si simplu, in general. si mai ai si un aspect grafic mult imbunatatit.... adica puncteaza in plus fix in locurile importante pt un workstation. unde mai pui ca este bazat tot pe NT, deci nucleu puternic si f bun pt aplicatii network (chiar si un server mic)


inca ceva: soft OpenSource exista si pt windows (doar ca nu e facut de MS), si oricum nu tot soft-ul pt Linux (si alte derivate free de UNIX) este free

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate