Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#55
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
ce drum spre mare imi recomandati din buzau ?

pe harta cel mai scurt pare Buzau-Costesti-Pogoanele-Slobozia...si apoi Vadu Oii-Constanta. In ce stare este ?

sau merita sa ocolesc pe la Urziceni ? Buzau-Urziceni-Slobozia-Vadu Oii-Constanta ?

#56
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
E foarte liber, insa doar o banda si cate o groaopa din cand in cand
Zona mai proasta e la Amara. Eu mereu o iau pe acolo..
Viteza medie in afara localitatilor cam 100.
Viteza medie in afara localitatilor pe BZ urziceni cam 130.
Iti recomand Buzau-Costesti-Pogoanele-Slobozia...si apoi Vadu Oii-Constanta si ca mai vezi si altceva... sunt un pic pierdute in trecut localitatile de dupa pogoanele

#57
george_gina

george_gina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.06.2006
din moroieni inspre dobresti se poate ajunge? cum e drumul? eventual cu o nova... eu am o harta veche si n-as vrea sa risc pre multe.. ;)

#58
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Am ajuns odata pe jos, prin cheile Zanoagei la Scropoasa, unde la un fel de vila a "unei institutii" erau o gramada de masini. Acolo, la Scropoasa, pe unde se ajunge, aveti idee ?

#59
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am intilnit 2 radare pe portiunea Fetesti - Drajna, care m-au incetinit mult, mai ales ca aparatul le-a detectat de la ceva kilometri. In concluzie mai rau m-am tirit si am regretat ca nu am mers pe DN pe aceasta portiune, care era complet pustiu. Sigur ajungeam mai repede de la Fetesti la Drajna, intrucit se poate merge constant 130 pe vechiul DN. Cel putin pentru weekenduri recomand varianta pe DN: pe autostrada e si mai aglomerat si, in consecinta, se circula haotic.

#60
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
pt george_gina : de la moroieni la dobresti se ajunge fara probleme. drumul este asfaltat pe cea mai mare parte...dar asfaltul este foarte prost, multe gauri...dar cu atentie se merge...oricum mai bine decat pe un drum forestier

pt endless: drumul spre scropoasa este cel descris de mine mai sus...acelasi ca pentru bolboci si pestera; la un moment este o bifurcatie...inainte se merge spre bolboci, la stanga spre scropoasa, acum 2-3 ani era semnalizata.  Asta numai daca o iei pe drumul din moroieni pe la sanatoriul moroieni. daca urci pe dichiu..pe la cuibul dorului ...ajungi la intersectia cu drumul care vine de la moroieni ...o iei pe acest drum (faci stanga) ..si apoi dai de bifurcatia spre scropoasa la dreapta ( vii din sens opus )

Edited by kriiss, 07 July 2006 - 17:26.


#61
pishcot

pishcot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2006

View PostTaica lui Stefan cel Mare, on Jun 30 2006, 01:00, said:

Anul trecut, prin septembrie, am fost pe ambele drumuri. M-am dus prin Moroeni si m-am intors pe celalalt (Sinaia-Bolboci).

Drumul Sinaia-Bolboci este spectaculos, am mers de multe ori pe acolo. Data trecuta (2005) este si va ramane ultima data cand am ales acest drum. Nu ma intelege gresit, stiam la ce sa ma astept (sau cel putin asa am crezut), adica un drum foarte stancos (din alti ani). Problema este ca in ultimii ani nu cred ca a fost intretinut deloc, pietrisul aruncat in trecut pe drum (ca sa te ajute sa treci de stanci) a fost spalat de ploi, alt pietris nu a mai fost aruncat. Cum se prezenta drumul in septembrie 2005 - cea mai buna comparatie este "te dai pe stanci (nu pe pietre)", cu viteza I si, in plus, trebuie sa tii si masina din frana pana cobori fiecare stanca in parte si o urci pe urmatoarea. Chiar si asa, tot o sa lovesti ceva. Asa o tine drumul din Sinaia, pana la intersectia cu drumul care urca spre Piatra Arsa (destul de aproape cu intersectia cu druml care vine dinspre Moroieni).
Imi plac drumurile forestiere, am facut multi km. pe astfel de drumuri cu autoturismul in cautarea unui loc pitoresc, dar acesta a devenit cel mai prost drum forestier pe care am fost vreodata.

Varianta cealalta (drumul dinspre Moroieni) - este incormparabil mai bun. Este ca un drum de tara, cu pietris, pamant, fara stanci. Exista o singura portiune lunga de aproximativ 20 m. in care este doar pamant, fara pietris, cand ploua se face un noroi greu de trecut, indiferent ce garda la sol are masina ta. Fara cauciucuri de iarna (mud+snow) - nu ai nici o sansa. Cred ca sa afla un izvor prin apropierea zonei cu pricina, care mentine noroiul chiar si cand nu ploua. Desi este o portiune scurta, noroiul este atat de adanc, incat il impingi cu bara din fata. Eu l-am trecut foarte greu, cred ca daca mai avea 3m. in plus pana sa dau de ceva tare, acolo ramaneam. Partea buna - daca ramai impotmolit, are cine sa te scota - acest drum este folosit de basculantele care vin de la cariera de piatra din apropiere.



Deci in 2k5 am facut si noi greseala (ca sa zic asa intrucat nu stiam la ce ne inhamam) sa merem pana la blboci-pestera.
Pana am ajuns pe platou ne-am blestemat zilele intrucat aveam o scodia octavia cu pachet de drumuri grele dar stanci iesite din drum erau la greu si nu e masina de teren.  Drumul era spectaculos dar neintretinut cu multe surpari si stanci destul de ascutite.

La intoarcere am luato prin moroieni intrucat am inteles ca ar fi mai bun. Well drumu a fost net superior pana la un punct cand a inceput sa apara noroiul la greu.  Intr-un final am ramas impotmoliti exact acolo unde ramasese si o raba ci fo juma de ora inainte (noroi cam pana la genunchi ). Noroc cu un tractor care era in zona de ne-a tras.

Overall a fost super da plin de injuraturi si nervi. Masina era noua cand am intrat cu ea pe acolo (pana in 3 k km) si la iesire scotea un zgomot ciudat cand accelera. mekanicu a zis ca nu are nimic. Oricum respect Skoda Octavia - sincer nu credeam ca o sa mai iesim pe roti de acolo.

Sfatu meu mere-ti cu aro sau eo mai stiu ce masina de teren. Peisaju e superb lacu bolboci la fel.

#62
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005

View Postpishcot, on Jul 7 2006, 18:52, said:

Deci in 2k5 am facut si noi greseala (ca sa zic asa intrucat nu stiam la ce ne inhamam) sa merem pana la blboci-pestera.
Pana am ajuns pe platou ne-am blestemat zilele intrucat aveam o scodia octavia cu pachet de drumuri grele dar stanci iesite din drum erau la greu si nu e masina de teren.  Drumul era spectaculos dar neintretinut cu multe surpari si stanci destul de ascutite.

La intoarcere am luato prin moroieni intrucat am inteles ca ar fi mai bun. Well drumu a fost net superior pana la un punct cand a inceput sa apara noroiul la greu.  Intr-un final am ramas impotmoliti exact acolo unde ramasese si o raba ci fo juma de ora inainte (noroi cam pana la genunchi ). Noroc cu un tractor care era in zona de ne-a tras.

Overall a fost super da plin de injuraturi si nervi. Masina era noua cand am intrat cu ea pe acolo (pana in 3 k km) si la iesire scotea un zgomot ciudat cand accelera. mekanicu a zis ca nu are nimic. Oricum respect Skoda Octavia - sincer nu credeam ca o sa mai iesim pe roti de acolo.

Sfatu meu mere-ti cu aro sau eo mai stiu ce masina de teren. Peisaju e superb lacu bolboci la fel.



Problema cu namolul s-a rezolvat, pentru ca acum s-a deschis un drum nou.
Deci: De la Moroieni la cabana Zanoaga drumul este fara probleme. Dupa Zanoaga, la cateva sute de metri este indicator spre Pestera, cu observatia ca se va urma drumul nou, care este pe partea dreapta a barajului cum vii de la Moroieni. Se trece pe langa cariera de piatra, si ajunge direct pe platou spre Padina. Nu exista nicio portiune cu namol. Drumul este nou si nu este pe nicio harta. Felicitari celor ce l-au construit, felicitari celor de la Pestera care au pus indicatorul nou. Se evita astfel portiunea Zanoaga - cabana Bolboci - Pestera Ursului, adica chiar cea cu probleme. Drum bun !

#63
dan_srb

dan_srb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Salut!

A trecut cineva recent pe drumul dintre Zarnesti si Sercaia, prin Poiana Marului? Eu am fost pe acolo prin 2003 si am regretat profund, rar am vazut o asemenea densitate de gropi pe un drum asfaltat. Insa (pentru cei care nu au vazut locurile) peisajul e frumos, parca e un colt de Bucovina ... mai in sud!

De asemenea v-as ruga sa imi spuneti daca ati luat-o, plecand din acest drum, spre Sambata (vad pe harta ca e o varianta - Sinca Veche - Recea - Lisa). Plec in concediu la Sambata si vreau sa trec pe pasul Rucar Bran la dus, iar mai apoi pe drumeagurile de care va intreb  :)

Va multumesc pentru ajutor.

#64
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
am fost si eu ieri la bolboci si la pestera ialomita unde era inchis :cursing:  (programul era pana la 17:00 si am ajuns la 18:10)
ce sa zic.. 35km de drum forestier pe care nu i-as face cu o masina mica.. sa nu mai zic de consum ca am consumat pe drumul asta cat am consumat de la bucuresti pana la sanatoriu (~130km)

de pe drum..
Attached File  STA52989.JPG   318.14K   340 downloads Attached File  STA53002.JPG   184.69K   303 downloads Attached File  STA53078.JPG   100.19K   290 downloads Attached File  DSC02377.JPG   186.24K   249 downloads

lacul bolboci.
Attached File  DSC02381.JPG   134.45K   280 downloads Attached File  STA53023.JPG   197.55K   250 downloads Attached File  DSC02284.JPG   226.63K   291 downloads

pestera ialomita
Attached File  STA53122.JPG   310.46K   268 downloadsAttached File  STA53131.JPG   113.8K   230 downloadsAttached File  STA53129.JPG   296.42K   237 downloadstachment]

Edited by Blade, 10 July 2006 - 19:02.


#65
Taica lui Stefan cel Mare

Taica lui Stefan cel Mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2006

View PostG05, on Jul 10 2006, 08:50, said:

Problema cu namolul s-a rezolvat, pentru ca acum s-a deschis un drum nou.
Deci: De la Moroieni la cabana Zanoaga drumul este fara probleme. Dupa Zanoaga, la cateva sute de metri este indicator spre Pestera, cu observatia ca se va urma drumul nou, care este pe partea dreapta a barajului cum vii de la Moroieni. Se trece pe langa cariera de piatra, si ajunge direct pe platou spre Padina. Nu exista nicio portiune cu namol. Drumul este nou si nu este pe nicio harta. Felicitari celor ce l-au construit, felicitari celor de la Pestera care au pus indicatorul nou. Se evita astfel portiunea Zanoaga - cabana Bolboci - Pestera Ursului, adica chiar cea cu probleme. Drum bun !

Problema cu namolul era pe portiunea Moroieni - cab. Zanoaga. S-a rezolvat si asta?

Blade, spune si tu o vorba de chestia asta

#66
Bulinash

Bulinash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.01.2006
Salut.

Eu sunt brasovean si fac tronsonul Zarnesti - Poiana Marului - Sinca Noua - Sinca Veche - Sercaia cam la doua saptamani, asa ca se poate spune ca sunt destul de familiarizat cu portiunea asta de drum.

Sa stii ca drumul fata de 2003 a suferit importante reparatii si se prezinta intr-o stare foarte buna, cel putin pe tronsonul Poiana Marului - Sinca Veche.

Tronsonul cu probleme este cel dintre Zarnesti - Poiana Marului. Aici in cel mai bun caz se fac obisnuitele carpiri "made in Romania". Momentan tronsonul acesta este intr-o stare destul de proasta, sunt destul de multe gropi, dar drumul este practicabil... :)
E ciudat ca drumarii nu s-au atins si de bucata asta de drum.

Totusi e bine ca nu sunt decat 4 km cu drum rau...  :P

Traseul e superb, e pacat sa il parcurgi cu viteza...

Pe drumul celalalt nu am fost, dar a fost un prieten de-al meu care mi-a spus ca nu se prezenta intr-o forma prea buna. Intr-adevar baiatul asta a fost pe acolo vara trecuta, asa ca nu suntem "updatati" cu informatiile la zi despre aceasta bucata de drum... :huh:

Asa ca poti merge linistit pe Zarnesti - Sercaia, peisajul merita toate eforturile...  :coolspeak:

Edited by Bulinash, 10 July 2006 - 20:56.


#67
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
sincer m-ati aiurit cu atatea drumuri :P
eu am facut dreapta la glod (venind dinspre sinaia) spre sanatoriu ...
nu stiu care drum era ala, dar oricum era tot numai namol ca a plouat intruna :(

#68
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005

View PostBlade, on Jul 10 2006, 21:41, said:

sincer m-ati aiurit cu atatea drumuri :P
eu am facut dreapta la glod (venind dinspre sinaia) spre sanatoriu ...
nu stiu care drum era ala, dar oricum era tot numai namol ca a plouat intruna :(

Cand te-ai dus spre Pestera ai luat-o prin stanga sau prin dreapta lacului Bolboci ? Daca zici ca ai fost si pe la cabana Bolboci, inseamna ca ai luat-o prin stanga, si drumul era evident mai prost. Nu ai vazut indicatorul de Pestera imediat dupa cabana Zanoaga ?

#69
dan_srb

dan_srb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Salut Bulinash!

Multumesc pentru informatii si pentru promptitudinea raspunsului. Esti norocos ca esti brasovean si faci drumul asta asa des. Eu sunt bucurestean si fac zilnic orasul in diagonala (mare) dus intors  ;)  Nu stiu cum sa fac sa mai vad mai des niste copaci si niste fire de iarba ...  :D

Intr-adevar, drumul e superb prin Poiana Marului. Oricum eu nu merg tare cu masina, dar atunci l-am parcurs foarte incet.... si ma intrebam daca toti cei care treceau tare pe langa mine, prin gropile acelea, aveau numai masini de serviciu  :D

Ma bucur de vestile bune. Ramane sa ne hotaram in Sinca daca o luam la stanga.

Multumesc inca o data!

#70
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
nu, am fost prin dreapta, pe sus pe la baraj.

#71
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005

View PostBlade, on Jul 11 2006, 10:27, said:

nu, am fost prin dreapta, pe sus pe la baraj.

Oricum, drumul era ud datorita ploii, cu ceva apa, dar nu cred ca ai gasit zone in care sa te impotmolesti, ori ?. Ai gasit ceva sleauri in care sa ai probleme? Eu am fost pe vreme uscata si nu mi s-a parut dificil.

Daca vrei drum criminal, incearca-l pe cel de pe Vidraru (cel neasfaltat de pe stanga, spre Cumpana). S-a stricat mult in ultima perioada, dar deja suntem off-topic.

#72
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
eu am fost cu un nissan x-trail,.. nu s-a pus problema sa ramanem impotmoliti niciodata..
am si tractat pe unul cu o dacie care ramasese acolo si asta fara sa fie cuplat 4x4 pe ultima treapta si n-am avut probleme..
Attached File  STA53171.JPG   319.81K   428 downloads
si-a blestemat zilele omul ala ca ne-a oprit  :P  ca i-am dat tare sa prindem finala campionatului mondial si 50-60km/h pe drumul ala e f. mult.. mai ales pt o dacie ..
dupa 2-3km a facut cu farurile sa-l lasam ca o strica si mai rau  :D  :D

in fine..n-am atins nici o data, dar cu o masina mica mai mult ca sigur dai de cateva ori, zeci de ori in 35km cat are traseul..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate