Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#109
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postice cube, on Aug 4 2006, 23:27, said:

Drumul de la Tg-Jiu pana la Baia de Arama e O.K. De la Baia de Arama la Herculane e mai prost, dar nu sunt probleme. Si in fond, te duci sa te plimbi, nu la curse. mai departe nu mai stiu. Am venit de la Caransebes spre Hateg si-i cam prost, dar merge. In ceea ce priveste cazarea, citeste aici(http://forum.softped...howtopic=118232).
De acolo poti sa vezi si Cheile Sohodolului si Tismana si valea Bistritei.
Intreg drumul de la Tg Jiu la Herculane este de o calitate f. buna, fara gropi si fara denivelari. Tu de cand n-ai mai mers pe drumul ala? Era acum 7 sau 8 ani mai rau de la Baia de Arama incolo, dar de atunci a fost facut in intregime si se prezinta excelent.Poate te referi ca are curbe mai multe si serpentine, dar asta nu se cheama  ca e prost. Au avut loc niste alunecari aproape de Herculane, si chiar daca ar fi zona aia in reparatii,se poate circula si este vorba de 100 de m

#110
ermil77

ermil77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2006
Nici sa nu te gandesti!!!
E drept ca e mai scurt, dar e muuult mai prost. Prin Urziceni e brici. Ce economie faci? Benzina/timp?iti spun eu: niciuna.

#111
ermil77

ermil77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2006

View PostDanCld, on Jun 17 2006, 12:43, said:

Zona Berca-Ciuta-Vipereºti este în lucru, îþi garantez cã nu vrei sã treci pe acolo :peacefingers:

Eu personal aº merge pe DN1 - Ploieºti, DN1A - Vãlenii de Munte, DJ102B - Drajna de Jos - Cislãu, apoi DN10 pânã la Siriu. Porþiunea de drum judeþean e "aºa-ºi-aºa", dar cei 15km din judeþul Buzãu sunt incomparabili mai buni (fãrã gropi!!) decât ce vei gãsi de la Berca în sus. Plus cã, þinând cont de traficul foarte subþire, poþi ocoli fãrã probleme orice fel de "surprize".

Plus avantajul distanþei - varianta de mai sus are 150km. Varianta prin Buzãu are 180. Da' tu alegi  :photo:
O fi drumul mai scurt, dar probabil n-ai mai fost de multa vreme. Cu cativa km inainte de Cislau, ERA un pod. De la inundatii se trece aproape prin vad; nu vrei, intr-adevar s-o iei dc nu vrei sa fii tractat, recte scos din vad, de tiganii cu carute ce stau si te-asteapta pe margine.
As alege intotdeauna E85 si DN 10, in ciuda reparatiilor ce nu se mai termina la Ciuta-Viperesti.
Cat despre 14 scaune, fa-ti INTOTDEAUNA rezervare, altfel cortul te "mananca"

#112
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006
[quote name='Ignition' date='Jun 18 2006, 14:16' post='1595765']
Am fost pana la urma pe varianta Bucuresti-Buzau.
Intradevar drumul este partial in lucru.... aaa adica stau muncitorii pe margine si freaca menta.
De la bifurcatie pana la vulcanii noroiosi sunt cateva portiuni incepand de la cativa metri pana la maxim cateva sute de metri de drum forestier cu pietris.
Mai nou s-a introdus taxa la obiectiv de 1 pt copii, 2 studenti, 4 restul.
De la bifurcatie spre Siriu este o portiune de drum aprox. 20 km de drum forestier sau drum pe un singura banda cu stop, fiind in reparatii.

Sunt foarte multe locuri frumoase de vizitat in zona aia, si stiu fiindca sunt din meleagurile alea.
Cazare poti gasi daca te abati din drum, inainte de Siriu, catre Gura teghii. e un hotel bun acolo, si cred ca si ieftin.
Pe langa 14 scaune e si o cascada super ..
pt doritori, pot oferi mai multe informatii, mai ales ca chiar acum ma duc sa petrec un week-end pe-acolo.

#113
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 30.08.2005
Trebuie sa tranzitez orasul, pentru a ajunge in Cluj (dinspre Sibiu).

Ultima data (acum vreo trei ani) am categorisit-o drept cel mai prost drum pe care am mers vreodata.

Many 10x!  :peacefingers:

#114
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 06.08.2006

View PostBlade, on Jul 25 2006, 11:10, said:

vreau sa merg pana la babele, eventual la pestera iar.. de data asta cu telecabina. :)
are cineva idee cat costa telecabina din busteni la babele?

Cred ca asta e cea mai buna varianta de ajuns la Hotel Pestera. Pretul e vreo 20 lei/pers un drum (Busteni-Babele-Pestera).
Drumul forestier Moroieni - Pestera e un dezastru. Am fost pe el in luna iulie cu un Clio, am mers numai cu viteza I si II (rar 3) si de cateva ori am si lovit jos. Culmea e ca circulau zeci de masini mici, la un moment dat eram o coloana. Faptul ca "se poate" merge nu inseamna ca asta trebuie sa fie standardul pentru o sosea turistica.

#115
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

View PostFujitsu, on Aug 7 2006, 09:24, said:

Cred ca asta e cea mai buna varianta de ajuns la Hotel Pestera. Pretul e vreo 20 lei/pers un drum (Busteni-Babele-Pestera).

adica ambele telecabine (busteni-babele si babele-pestera) costa 20lei? sau fiecare e atat?
un drum banuiesc, nu dos-intors..

#116
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 06.08.2006

View PostBlade, on Aug 7 2006, 07:43, said:

adica ambele telecabine (busteni-babele si babele-pestera) costa 20lei? sau fiecare e atat?
un drum banuiesc, nu dos-intors..

In total. Numai dus. La intoarcere mai dai 20.

#117
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003

View Postermil77, on Aug 5 2006, 14:12, said:

O fi drumul mai scurt, dar probabil n-ai mai fost de multa vreme. Cu cativa km inainte de Cislau, ERA un pod. De la inundatii se trece aproape prin vad; nu vrei, intr-adevar s-o iei dc nu vrei sa fii tractat, recte scos din vad, de tiganii cu carute ce stau si te-asteapta pe margine.
Este. Am trecut peste el in martie anul acesta  :nonobad:

#118
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Daca nu esti cu camion iti recomand sa te feresti de centura ...e jalnica

Edited by freshness, 07 August 2006 - 11:08.


#119
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
hmm.. pai daca stau sa ma gandesc ies mai bine asa decat cu masina :D
pe drumul ala forestier consumi mai mult decat de la bucuresti pana acolo :(

#120
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002
nu ca prin oras ar fi (mult) mai bune (drumurile), pe anumite portiuni... :(

Edited by tEo, 07 August 2006 - 12:55.


#121
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View PosttEo, on Aug 7 2006, 13:54, said:

nu ca prin oras ar fi (mult) mai bune (drumurile), pe anumite portiuni... :(
dar oricum fata de centura e lux...

#122
sea

sea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.06.2006
Nu e cea mai buna, dar nici cea mai proasta. Daca mergi cu 80-90 poti ocoli gropile destul de usor.
La orele de varf merita, dar noaptea e de preferat orasul
Parerea mea.

#123
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 30.08.2005
Va multumesc tuturor pentru ajutor. Cred ca o sa merg prin oras, sunt genul care prefera sa intarzie decat sa rupa masina in doua.

#124
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Drumul intre Tg-Jiu si Herculane este superb (gen transfagarasean) si poti sa-l parcurgi fara probleme .Daca ai nevoie de ceva detalii sunt din Tg.Jiu si cu orice te pot ajuta e OK

#125
addiyi

addiyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2006
Exista drum de la Moeciu la Pestera practicabil cu masina? ca traseau montan am vazut ca exiata si se face in vreo 7 ore

#126
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,101
  • Înscris: 07.07.2006
Exista, ajungi in 10 minute, iar pe jos in 2 ore, estimez, nu 7 (adica depinde unde vrei sa ajungi). Daca vii dinspre Bran, ajungi in Moieciu de Jos, treci de drumul asfaltat care se desprinde la stinga spre Moieciu de Sus si 20 de metri mai incolo, aproape imediat deci, e la dreapta drumul de Pestera, semnalizat cum trebuie. Treci prin satul Zbircioara (nesemnalizat ca atare) si la un moment dat drumul urca in dreapta. E practicabil cu masina, chiar vara trecuta l-au peticit. Ba poti merge pina in Magura, si sa revi din Magura inapoi in Zbircioara - Moieciu sau sa cobori in Prapastiile Zarnestilor - Cabana Gura Riului - Zarnesti. Dar despre drumul Pestera - Magura intreaba un localnic, starea sa variaza de la an la an. Si mergi pe uscat acolo.

Edited by abancor, 09 August 2006 - 11:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate