Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3304 replies to this topic

#145
TetaNos

TetaNos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.08.2006
am facut si io traseul.. neasteptat de frumos.... pe alocuri chiar mai pitoresc decat transfagarasanu... numai ca eu am venit de la Sf Gheorghe spre buzau.... si drumul nespus de bun..... este facut nou.. numai in locatitai stupoare f f  prost... cum ieseai din localitati incepea asfaltul... cazare... sa nu pomenesti noi am vrut sa ne undeva in intorsura.. dar nici macar o pensiune ceva.. nimik.. si unde am gasit era full sau f f scump... defapt erau vro 3 pensiuni... dupa am vrut sa ne cazam in rovinari si acl... la hotel. in fata erau "parcate" bicicletele la aia care erau la carciuma... si am sarit peste.... pana la urma cu chiu cu vai am ajuns in buzau.. si acl am ramas pana dimineatza....
Pacat zona are potential dar nu este exploatat...

#146
cornelux2006

cornelux2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2006
m-ar interesa sa ajung pana la plaiul foii cu masina.ebun drumul sau imi rup masina?

#147
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
E ok si oricum drumul nu e lung.

#148
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
drumul are circa 12 km si e un drum forestier bunicel . Se poate merge chiar si cu masini cu garda mai joasa fara probleme.Oricum peisajul si aerul de acolo merita acest drum.

#149
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Am fost acum o luna la Plaiul Foii si se merge destul de bine cu masina, sunt 12 km (drum cu piatra dar marunta) si 2 portiuni mai nasoale (balta mare care nu stii niciodata ce ascunde). Am facut mai bine de 40 min. la dus caci am mers usor si prudent, masina fiind noua, insa la intors cunoscand deja drumul nu am facut mai mult de jumatate de ora. Dar cui nu-i pasa de masina (si erau destui stresati de astia  :angry: ) poate baga tare, fara menajamente, tine drumul...
Attached File  DSCF3026.JPG   435.6K   168 downloads asa arata drumul Zarnesti-Plaiul Foii
Attached File  DSCF3021.JPG   422.84K   181 downloads si Piatra Craiului din fata cabanei

#150
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Starea drumurilor in Ardeal? Mai rea nu se poate. La inceputul lunii august tot traseul Cluj - Dej - Bistrita - Pasul Tihuta - Vatra Dornei era in lucrari, abia acum largeau soselele. Se circula pe un singur fir si se statea la semnalele lucratorilor de drumuri si semafoarele mobile cate 20 de min. Si asta fara sa mai spun si de drumul de placi de la Dej la Bistrita. A fost jale, am plecat dimineata la 8 din Hunedoara si am ajuns seara la 20 in Vatra Dornei...
Attached File  DSCF3514.JPG   432.47K   75 downloads imagini de pe drum... numai ele mai lipseau din peisaj

#151
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Mersi pt. info, m-am lamurit.
Topic closed.

#152
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Am fost si eu cu sotia in concediu de la Petrosani la Voineasa pentru ca smecherii de drumari hunedoreni si gorjeni "reparau Valea Jiului" si era o coada infernala de tiruri (in afara de turisme). Cred ca am trecut pe acolo la 3-4 zile dupa ce au pus baietii criblura dar tot ei turnau deasupra un strat de bitum care sa fixeze criblura mai bine. Peisajul cel mai salbatic mi s-a parut dela Petrosani la Obarsia Lotrului - drum de o banda, cam bombardat, dar foarte salbatic. Am mers in spatele ploii si cand am ajuns sus unde scria "Judetul Valcea" ni s-a taiat respiratia - toata valea era in aburi. In afara de cei 5-7 km de drum forestier (care fac tot farmecul drumului pana la urma) totul este impecabil. Mai rar asa drumuri in Romania.

#153
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View PostTetaNos, on Aug 28 2006, 18:03, said:

am facut si io traseul.. neasteptat de frumos.... pe alocuri chiar mai pitoresc decat transfagarasanu... numai ca eu am venit de la Sf Gheorghe spre buzau.... si drumul nespus de bun..... este facut nou.. numai in locatitai stupoare f f  prost... cum ieseai din localitati incepea asfaltul... cazare... sa nu pomenesti noi am vrut sa ne undeva in intorsura.. dar nici macar o pensiune ceva.. nimik.. si unde am gasit era full sau f f scump... defapt erau vro 3 pensiuni... dupa am vrut sa ne cazam in rovinari si acl... la hotel. in fata erau "parcate" bicicletele la aia care erau la carciuma... si am sarit peste.... pana la urma cu chiu cu vai am ajuns in buzau.. si acl am ramas pana dimineatza....
Pacat zona are potential dar nu este exploatat...

Rovinari??!! :huh:

#154
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Recunosc, sunt unul dintre cei care fac 16-17 minute pe acea ruta, dar mi se pare ciudat sa fiu numit stresat. Stresat e unul care merge cu 10km/h dupa parerea mea. Poate o fi si ca stiu drumul... Oricum, de cind cabana a devenit populara printre automobilisti (adica de la vinzare si renovare - prin 2001), drumul s-a stricat constant. In 1999 era un macadam ca in palma, puteai merge 80-100 fara probleme. Ba cu o problema: mai aruncai cite o piatra.

Pe scurt, drumul e macadam valurit, pretabil la viteze medii de 40 km/h.

#155
grasuta

grasuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost cam acum 2 luni,e destul de prost drumul dar ,cum s-a mai spus ,merita .Noi am stat un weekend cu cortul mai sus de cabana ,cam pe unde se termina drumul(de fapt nu se termina dar e inchis pt. masini)Dupa bariera sunt peisaje si mai frumoase.Cred ca merita facut si un traseu ,noi nu am fost.

#156
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006
Pe mine ma intereseaza sa ajung la cabana Piatra Arsa si tot nu am priceput ce ruta sa aleg. A fost cineva de curand prin zona? Chiar daca nu pana la cabana.  Accept orice varianta a drumului cat timp nu este off-road extrem (am o Sorento cu cauciucuri de fabrica), atat prin Sinaia-Busteni, cat si prin (dinspre) Targoviste

Edited by Tzicul, 05 September 2006 - 00:24.


#157
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Daca s-ar putea merge cu masina mai departe, dupa cabana, pe ramura din dreapta, s-ar ajunge pina sub poalele Fagarasului. Drumul mai inainteaza 30 km. Acum 6 ani nu se inchidea bariera, de citiva ani pesemne o inchid, din motive de parc national.

Ramura din stinga mai merge 2-3 km.

#158
TetaNos

TetaNos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.08.2006
sry:)) nehoiu.... scuze.. nush ce a cu rovinari..

#159
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Dinspre Sinaia, portiunea cea mai grea/distrusa e pana ajungi sus, dupa aia e acceptabila din cate stiu; asa ca cel mai bine zic eu ca e prin Moroieni pana la intersectia cu drumul din Sinaia, apoi pe asta pana la drumul spre Piatra Arsa.

#160
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 02.06.2005
Mergand pe jos in stanga ajungi la cabana Garofita Pietrei Craiului. Dar este de mers...

#161
orlandia

orlandia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2006
Se poate merge de la Rm Valcea la Campulung prin Curtea de Arges (fara a trece prin Pitesti). Dar, atentie: intre Valcea si Curtea de Arges exista o portinue de circa 100 m in care drumul este surpat. Se poate ocoli pe langa el, dar trebuie mers cu viteza I, iar masina trebuie sa nu fie joasa. Eu am fost cu un Tico acum o luna si am cam avut ceva probleme in a strabate cei 100 de metri.

#162
Tzicul

Tzicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.09.2006
Deci. Am fost si a fost absolut superb. Am plecat dinspre Sinaia si am intrat pe drumul forestier care trece pe langa Cuibul Dorului (10 minute), de aici pana la intersectia spre Pestera (~30 minute) si mai departe pana la Piatra Arsa (~20 minute). Pe drum am intalnit si papuci, si Logan-uri si un Clio, deci se poate. Chiar daca nu as recomanda. Mai departe, adica pana la Babele (Cota 2000), nu au ce cauta insa decat masinile cu garda la sol mare, nu neaparat 4x4. Drumul nu este greu dar are cateva zone de nedepasit decat de acest tip de masini. La intoarcere am mers pe acelasi drum pana la intersectia mai sus mentionata si am facut dreapta spre Pestera-Zanoaga. Drum de ~15 minute. De acolo, pe malul stang al lacului, 30 minute pana la Pestera. Hotelul arata excelent, probabil proaspat renovat, dar pacat de servicii ca am stat la masa o ora doar pana a venit mancarea (altfel foarte buna), sau poate eu sunt prea cusurgiu.  Dupa vizitarea pesterei (frumoasa) am luat-o inapoi pe unde am venit, toata distractia durand cam 8 ore, 20 litri de motorina consumati, vreo 70 km si  ficatii praf, dar zambetul de pe fata mea v-ar fi spus totul. Care ai ocazia sa mergi prin zona du-te ca-i marfa.

Totusi nu am inteles ceva. Ce dracu' inseamna semnul asta? Ca nu ai voie cu masina in zona parcului national sau ca nu ai voie sa iesi de pe drum in respectiva zona? Culmea este ca si pe drumul de la Zanoaga la Pestera era acelasi semn dar totusi era cam singurul drum pe care ajungeai acolo! Iar cand coboram m-am intalnit cu o masina de politie si nu au zis nimic.
http://us.f2.yahoofs...hg0bBFBQtix7PLI

PS. Si nu comentati calitatea pozelor (sunt facute cu telefonul, ca mi-am uitat acasa aparatul foto  :death:  :cursing:  :confuzzled:  )

Edited by Tzicul, 11 September 2006 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate