Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#289
Alynutza1306

Alynutza1306

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2009
Buna! As vrea sa-mi spuneti despre facultatea de farmacie din Constanta. Chiar este cea printre cele mai proaste facultati de farmacie din Constanta?

Eu am auzit ca la aceasta facultate nu se face carte aproape deloc.

Eu am intrat la facultatea de farmacie din Constanta (la fara taxa) anul acesta.

Si as vrea sa mai stiu daca se pune accent si pe biologie. Nu mi-a placut niciodata biologia, in schimb, chimia imi place la nebunie...este singura materie care mi-a placut si inca imi place. :)

#290
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007

 blonduzzik, on 10th February 2009, 22:57, said:

@alexutza_liv     normal ca trebuie sa faci facultatea de farmacie.dar facultatea de biologie pentru ce ai mai facut-o?
daca toata lumea care a terminat o facultate ar putea sa deschida farmacie fara un farmacist, noi farmacistii pentru ce ne-am mai toci coatele si neuronii 5 ani?
Si in sist. privat [care e majoritar cred nu?] cine raspunde de farmacii?  ;) :rolleyes:

#291
tannnia

tannnia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2006
Alynutza felicitari ca ai reusit la fara taxa avand in vedere ca sunt foarte putine locuri. Si eu am dat tot anul asta si am intrat tot la buget.
Nu am auzit nimic cum ca aceasta facultate ar fi una proasta.
Tot ce stiu e ca daca vrei sa inveti si sa fii constiincios nimeni nu te opreste :lol: , chiar daca colegii sau profii nu-si dau interesul
Cunosc pe cineva care intra acum anul 5 si care a reusit sa se mentina la buget fara a avea relatii si fara alte smecherii, deci se poate.
Mai multe nu stiu  :D , succes la facultate!

#292
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

 Ana Dragoi, on 10th August 2009, 20:55, said:

Si in sist. privat [care e majoritar cred nu?] cine raspunde de farmacii?  ;)  :rolleyes:
De farmacii raspunde in principal Colegiul Farmacistilor si MS.
Oricine poate deschide farmacie daca are farmacist angajat nu trebuie sa ai obligatoriu studii de farmacie. Doar in unele tari din UE e necesar sa ai studii, UE insista pe libera concurenta desi farmacia nu e o afacere ci in primul rand un serviciu medical.
Din 2011 se liberalizeaza piata farmaciilor nu vor mai fi limite demografice de genul 1 farmacie la 3.000 de pacienti, numarul de farmacii se va dubla/tripla in cativa ani.

#293
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007

 gamezcdr, on 13th August 2009, 13:23, said:

De farmacii raspunde in principal Colegiul Farmacistilor si MS.
Oricine poate deschide farmacie daca are farmacist angajat nu trebuie sa ai obligatoriu studii de farmacie....
... numarul de farmacii se va dubla/tripla in cativa ani.
Corect...

#294
Syona

Syona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2007
5-600 de euro????? o sesiune intreaga???? Numai atat? La Bucuresti cu atata abia de faci de vreo 3 note de 5.

#295
soloturbatul

soloturbatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2009
ca sa faci asa o facultate trebuie sa te chinui daca nu ti place 100% chimia....si daca ti place o sa te faca sa o urasti pana la urma :P ....La UMF cluj daca nu prea iti place invatatura asa de mult nu ai nici o sansa sa promovezi examenele si sa dai bani nici o sansa....doar daca ai cunostinte ceva profesori si sa te mai ajute ei

#296
purple_rainbow

purple_rainbow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.08.2008
m-am hotarat sa dau la farmacie la carol davila
am si eu mai multe intrebari
1. am cumparat culegerea cu teste de chimie organica dar la sfarsit sunt trecute subiectele date in anii trecuti doar la medicina, nu si la farmacie. e o singura culegere? :unsure:
2. cam pe ce loc trebuie sa fii ca sa primesti camin?
3. se gaseste usor job dupa terminarea facultatii?
4. aprox cate ore sunt pe saptamana?
atat pt moment

#297
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008
Buna..."dimineata", daca se poate numi asa!
Pana adineaori am parcurs mesajele din acest topic. E adevarat, unele n-aveau nicio legatura cu intrebarea initiala a celui nehotarat (daca sa urmeze ori ba facultatea de Farmacie); m-a cam deranjat asta, insa dupa cateva post-uri citite mi-am dat seama ca pot sa trec si peste cele ale unora care-mi pareau oarecum frustrati din cauza sistemului farmaceutic, a facultatii facute "degeaba", ori a sotului/sotiei care nu primea un salar multumitor.
In fine, ceea ce doresc sa comunic si aici este faptul ca, din nefericire, am ajuns sa-mi schimb optiunile prea tarziu. Da, am terminat liceul si da, sunt deja studenta la o facultate total opusa Farmaciei, aleasa probabil intr-un ultima clipa. Problema ar fi ca in momentul de fata regret enorm; regret ca am pierdut bani platind pentru aceasta specializare de "Administratie publica" pe care o urmez, cand puteam foarte bine sa urmez alte profiluri, cu aceeasi neplacere, si in acelasi timp sa fiu la buget si sa nu mai regret nimic (poate decat un an pierdut degeaba). Acum, nu-mi vine sa cred cum mi-am putut reinnoi conceptiile peste noapte cu privire la facultatea de Farmacie. Nici nu mi-a trecut prin gand pana acum cateva zile, cum ca as putea fi atrasa de sectia asta. Este adevarat ca in liceu ma gandeam serios la a urma o facultate de Medicina, insa eventualii ani pierduti si cu facultatea propriu-zisa, si cu rezidentiatul, m-au determinat sa renunt. Nu merita si nu-mi doream intr-atat sa urmez asta, incat sa "pierd" un sfert din viata cu sacrificii ("nu am parinte medic"). Fara sa mai intru in alte detalii, spun ca vreau sa renunt la aceasta facultate, si sa o urmez pe cea de Farmacie, anul viitor. Avand in vedere ca situatia din prezent e puternic schimbata fata de cea din anii 2007-2008 (in care au fost scrise post-urile: ceva in genul "multe locuri disponibile, chiar si pentru studenti, la farmacii"), as dori ca cineva cu experienta sa-mi ofere un sfat mai "actual"; ar fi potrivit sa renunt si sa reincep cu aceasta facultate? (de intrerupt, as intrerupe "Administratia publica", dar n-as vrea sa comit o a doua greseala; or, facultatea de Farmacie si un viitor in domeniu ar fi singurele aspecte care simt ca m-ar atrage. Nu exagereaza cu anii precum medicina, dar nici "de lepadat" nu sunt).
Multumesc, si astept un raspuns de la cineva care sa nu fie tocmai "in afara subiectului", si care sa-mi ofere un sfat racordat la situatia actuala din tara, care este cam prea instabila pentru oricine.

#298
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Au aparut primii someri farmacisti, pur si simplu sunt atatea facultati de farmacie ca incepe saturarea pietei cu absolventi, salariile scad, CAS plateste la 240 de zile nu stiu sincer daca sa-ti recomand.

#299
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008

 gamezcdr, on 11th November 2009, 19:26, said:

Au aparut primii someri farmacisti, pur si simplu sunt atatea facultati de farmacie ca incepe saturarea pietei cu absolventi, salariile scad, CAS plateste la 240 de zile nu stiu sincer daca sa-ti recomand.

Sa fie chiar atat de multi absolventi in domeniul asta? La Ovidius Constanta, spre exemplu, au dat examen de admitere la "Farmacie" cca. 200 de studenti, iar la "Asistenta farmacie", ~ 100; sa nu mai spun ca am vizualizat listele si trei sferturi au obtinut in jurul notelor 5-6-7, iar cativa nu s-au prezentat sau nu au obtinut punctaj de trecere. Mi se pare dezamagitor, pentru ca am intrat pe site-ul pharmaovidius, iar testele de admitere la chimie organica si biologie publicate acolo nu mi s-au parut deloc grele (sau poate spun asta si pentru c-am fost la un profil real). Adica no, cine ar angaja un farmacist de teapa celor trei sferturi care s-au prezentat execrabil la examen ? (probabil ca putini din ei or reusi sa avanseze cu ceva in cunostinte, daca au inceput in acel fel). Nu e o sansa ca totusi sa mai renunte o parte din cei SUBmediocri?  ^_^
Imi fac iluzii si eu, poate.

#300
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu te intreaba nimeni de note cand te angajeaza; sunt multe orase in care au aparut facultati care nu-s de nici o treaba de ex Oradea si scot tone de absolventi.
Daca ai posibilitatea financiara de a-ti deschide farmacie cand termini atunci merita dar ar trebui sa ai bani de un spatiu comercial ca sa nu platesti chirie, concurenta din 2011 va fi acerba (din 2011 se ridica restrictiile legate de deschiderea farmaciilor).

#301
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008

 gamezcdr, on 12th November 2009, 07:26, said:

Nu te intreaba nimeni de note cand te angajeaza; sunt multe orase in care au aparut facultati care nu-s de nici o treaba de ex Oradea si scot tone de absolventi.
Daca ai posibilitatea financiara de a-ti deschide farmacie cand termini atunci merita dar ar trebui sa ai bani de un spatiu comercial ca sa nu platesti chirie, concurenta din 2011 va fi acerba (din 2011 se ridica restrictiile legate de deschiderea farmaciilor).

Ce urat s-a schimbat totul, din 2006 de cand am citit primul post aici si pana in prezent. Scuza-ma ca-ti zic, dar am parcurs mai multe mesaje de-ale tale, si banuiesc doar ca activezi in domeniu. Esti cumva farmacist, detii o farmacie, ai cunostinte farmacisti? Intreb asta, pentru ca n-as vrea sa fiu influentata "prost" (a nu se intelege ca am scris aici doar pentru a primi raspunsuri pozitive, de incurajare; nicidecum). Eu doar am descoperit un domeniu care m-ar face fericita ca si viitor angajat. Acum te-ntreb altceva, ca si pe cei cu care m-am mai sfatuit (am nevoie de multe opinii, recunosc), desi poate nu te-a interesat prea tare acest prim domeniu: ar merita sa abandonez Administratia asta publica (pentru care se presupune ca ar trebui sa dispui de asa-zisele "pile" ca sa prinzi macar un post la vreo primarie, de exemplu) pentru Farmacie? Din punctul asta de vedere mi-ar aduce Farmacia mai multe beneficii decat cealalta facultate, chiar daca acele beneficii nu ar fi chiar...cele mai bune?

#302
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Activez de 10 ani in domeniu, nu pot sa te sfatuiesc sa abandonezi facultatea de administratie publica pentru ca chiar nu stiu nimic despre ea. Ce anume iesi de acolo si unde te poti angaja ?
Chimia iti place ? Vei manca toata ziua formule pe paine la facultatea de farmacie dar dupa aia nu vei mai avea nevoie de ea la locul de munca. De unde esti din Constanta ?

#303
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008

 gamezcdr, on 12th November 2009, 17:41, said:

Activez de 10 ani in domeniu, nu pot sa te sfatuiesc sa abandonezi facultatea de administratie publica pentru ca chiar nu stiu nimic despre ea. Ce anume iesi de acolo si unde te poti angaja ?
Chimia iti place ? Vei manca toata ziua formule pe paine la facultatea de farmacie dar dupa aia nu vei mai avea nevoie de ea la locul de munca. De unde esti din Constanta ?

    Pe diploma de absolvire va scrie "functionar public", cred ca despre termenii acestia ai aflat destul de multe din mass-media: "5000 de bugetari concediati, alte cateva mii in concediu obligatoriu fara plata 10 zile". Functionarii publici, acele persoane "sure", sumbre, la care urasti sa mergi cand ai nevoie de o adeverinta, de un act, de orice de la "Financiar" sau primarie. Cam asa se prezinta viitorul cel mai favorabil "in domeniu".
    Acum cred ca intelegi de ce n-as mai vrea sa continui; am mai spus, sunt lucruri oarecum folositoare pe care le dobandesti acolo, tu, ca si...cetatean. Legi, drepturi, obligatii, notiuni despre contracte, dar pe astea le poti afla doar citind din Codul Civil, Constitutie etc. Nu asa detaliat, dar oricum, nu se merita, daca e sa te gandesti la "legile sunt facute ca sa fie incalcate" (si muuulti aplica lozinca asta). Asa, asta era raspunsul la prima intrebare, cu detalii si toate cele.
In privinta chimiei, nu pot spune ca am avut o atractie deosebita-n liceu, dar nu stiu, simt ca aici m-as descurca, atata timp cat voi imbina zecile, sutele de foi si formule "de tocit" cu practica. In plus, am avut o profesoara de chimie exemplara, parca ti-era imposibil sa nu iti placa chimia cand o auzeai explicand; in plus, am ramas si cu ceva notiuni de baza in chimie, mai ales in cea organica.
    De aceea, as fi vrut ca macar un student la Farmacia din Constanta (da, in Constanta locuiesc) sa vada topic-ul si sa lase o parere despre metodele de invatare de la Universitatea Ovidius; nu vreau doar sa tocesc, asta fac si la specializarea din prezent. Pacat ca aceasta universitate n-a fost deloc mentionata atunci cand s-a vorbit de medicina sau farmacie; incerc sa inteleg de ce. Vine ca un soc sa aflu ca nu s-ar situa ca performanta pe langa Cluj, Timisoara sau Iasi.
    P.S.: gamezcdr, ce parere ai despre U. Ovidius? Ai cunostinte care si-au finalizat studiile la facultatea de Farmacie de aici?

 Alynutza1306, on 9th August 2009, 23:22, said:

Buna! As vrea sa-mi spuneti despre facultatea de farmacie din Constanta. Chiar este cea printre cele mai proaste facultati de farmacie din Constanta?

Eu am auzit ca la aceasta facultate nu se face carte aproape deloc.

Eu am intrat la facultatea de farmacie din Constanta (la fara taxa) anul acesta.

Si as vrea sa mai stiu daca se pune accent si pe biologie. Nu mi-a placut niciodata biologia, in schimb, chimia imi place la nebunie...este singura materie care mi-a placut si inca imi place. :)

Buna. De unde ti s-au spus toate astea, cum ca nu s-ar face carte aproape deloc? A, si felicitari pentru locul la buget, e o realizare, daca ultima nota a fost 9,46.

#304
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Fiind din Cluj nu stiu nimic despre ea nici de bine nici de rau, am un coleg care e sef de lucrari acolo. Acuma daca absolvi nu-ti face griji ca nimeni nu prea intreaba unde ai terminat sau cu ce medie ai facut-o. Cat despre tocit asta am facut 5 ani, ne puneau sa invatam pe de rost formulele chimice (la curara e o pagina intreaga) chestii absolut inutile, ce am facut in facultate nu prea a avut mare lucru cu ce-am gasit in farmacie adica e o prapastie intre ce te invata si realitatea din teren.
Nu stiu cum va evolua in viitor piata muncii in farma momentan sunt platiti peste medie ca inca e deficit de farmacisti in multe zone (alea care nu au in jur facultate de farmacie). In Grecia cand s-a liberalizat piata farmaciilor acum 10 ani si ceva fiecare si-a deschis farmacie si dupa un timp falimentau in bloc. Nu stiu cum va fi la noi incepand cu 2011 ca din 10 colegi pe care ii intrebi 7-8 vor sa-si faca farmacie.

#305
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008
Vai de mine, înseamnă că e groasă rău cu locurile de muncă de peste 5 ani (când eventual voi absolvi și eu). M-ai pus puțin pe gânduri, să știi.

#306
Hulia

Hulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2009

 Alynutza1306, on 9th August 2009, 22:22, said:

Buna! As vrea sa-mi spuneti despre facultatea de farmacie din Constanta. Chiar este cea printre cele mai proaste facultati de farmacie din Constanta?

Eu am auzit ca la aceasta facultate nu se face carte aproape deloc.

Eu am intrat la facultatea de farmacie din Constanta (la fara taxa) anul acesta.

Si as vrea sa mai stiu daca se pune accent si pe biologie. Nu mi-a placut niciodata biologia, in schimb, chimia imi place la nebunie...este singura materie care mi-a placut si inca imi place. :)
Buna...sunt clasa a XII a si vreau sa dau la Farmacie..Ai putea sa`mi spui si mie cate locuri au fost?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate